Forum Machete,Modelism,Hobby: VISELE SE IMPLINESC TOTDEAUNA, MI-AU CRESCUT ARIPI - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

VISELE SE IMPLINESC TOTDEAUNA, MI-AU CRESCUT ARIPI O noua carte la editura HOST MODELS

#1 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 08 March 2015 - 09:29 PM

Vreau sa semnalez aparitia unui nou titlu in portofoliul editurii HOST MODELS. Cartea intra la tipar saptamana aceasta si speram ca in maximum 30 de zile sa fie gata.
As vrea sa va vorbesc mai mult despre cartea asta, despre autorul ei, un Sven Hassel al literaturii de razboi din Romania cum zice Dan Antoniu in prefata (si credeti-ma, e chiar mai mult decat atat) dar m-am gandit sa va las sa cititi prefata atasata mai jos, biografia selectiva si cateva pagini din carte.

Cartea are 344 pagini, 110 fotografii inedite si o poveste care va va tine cu sufletul la gura. Am citit manuscrisul cu o placere pe care de mult nu am mai ragasit-o la vreao carte de aviatie, asta si pentru ca acest aviator a trait la Brasov dupa iesirea din aviatie. Am cautat la Cimitirul Municipal mormantul lui dar nu l-am gasit. Posibil sa fie in vreun cimitir mai mic sau pe langa vreo biserica, sau poate chiar inmormantat la Sibiu. Mi-a parut rau ca nu am dat de el, nici cei din Asociatia Aviatorilor Brasov nu au reusit sa-mi dea mai multe detalii. La Aeroclubul Brasov unde se pare ca a fost instructor voluntar la fel. Merita sa-i punem o coroana pe mormant si sa-i spunem ca urmeaza sa apara memorile lui, acum dupa 43 de ani de la moarte lui.
Cam asta va spun eu, restul gasiti in carte.

Partea proasta este urmatoarea. Avand exeperienta titlurilor anterior publicate, acest volum apare intr-o editie extrem de limitata, 100 de exemplare dintre care la vanzare efectiv vor fii doar 70-80. La momentul aparitiei cartii ea va putea fii gasita la mine sau la Dan Antoniu ingrijitorul aceste editii.

Pretul este 38 lei taxe postale gratuite. Cei care doresc acesta carte o pot comanda si rezerva cu plata in avans in contul
RAIFFAISEN BANK: STOICA HORIA GABRIEL, IBAN: RO14RZBR 0000 0600 1049 9615.

Lectura placuta

Vezi postareahoria, la 08 March 2015 - 09:28 PM, a spus:

Vreau sa semnalez aparitia unui nou titlu in portofoliul editurii HOST MODELS. Cartea intra la tipar saptamana aceasta si speram ca in maximum 30 de zile sa fie gata.
As vrea sa va vorbesc mai mult despre cartea asta, despre autorul ei, un Sven Hassel al literaturii de razboi din Romania cum zice Dan Antoniu in prefata (si credeti-ma, e chiar mai mult decat atat) dar m-am gandit sa va las sa cititi prefata atasata mai jos, biografia selectiva si cateva pagini din carte.

Cartea are 344 pagini, 110 fotografii inedite si o poveste care va va tine cu sufletul la gura. Am citit manuscrisul cu o placere pe care de mult nu am mai ragasit-o la vreao carte de aviatie, asta si pentru ca acest aviator a trait la Brasov dupa iesirea din aviatie. Am cautat la Cimitirul Municipal mormantul lui dar nu l-am gasit. Posibil sa fie in vreun cimitir mai mic sau pe langa vreo biserica, sau poate chiar inmormantat la Sibiu. Mi-a parut rau ca nu am dat de el, nici cei din Asociatia Aviatorilor Brasov nu au reusit sa-mi dea mai multe detalii. La Aeroclubul Brasov unde se pare ca a fost instructor voluntar la fel. Merita sa-i punem o coroana pe mormant si sa-i spunem ca urmeaza sa apara memorile lui, acum dupa 43 de ani de la moarte lui.
Cam asta va spun eu, restul gasiti in carte.

Partea proasta este urmatoarea. Avand exeperienta titlurilor anterior publicate, acest volum apare intr-o editie extrem de limitata, 100 de exemplare dintre care la vanzare efectiv vor fii doar 70-80. La momentul aparitiei cartii ea va putea fii gasita la mine sau la Dan Antoniu ingrijitorul aceste editii.

Pretul este 38 lei taxe postale gratuite. Cei care doresc acesta carte o pot comanda si rezerva cu plata in avans in contul
RAIFFAISEN BANK: STOICA HORIA GABRIEL, IBAN: RO14RZBR 0000 0600 1049 9615.

Lectura placuta

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0001.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0002.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0003.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0004.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0005.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0006.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0007.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0008.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0009.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0010.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0011.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0012.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0013.jpg


#2 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 08 March 2015 - 09:34 PM

Un exemplar pentru mine, va rog.

Multumesc.

#3 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2015 - 10:03 PM

Vreau si eu una. Multumesc

#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 March 2015 - 10:08 PM

Horia , retine-mi si mie un exemplar , te rog . In cursul saptamanii viitoare depun banii si te anunt pe PM , pentru a-mi lasa adresa .
Imi poti spune cam pe cand apare efectiv ?

#5 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 08 March 2015 - 11:02 PM

Cred ca nu dureaza mai mult de 30 de zile pana este gata! Cartea trebuie doar tiparita in rest e gata partea de tehno, corectura si tot ce ami trebuie.

#6 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2015 - 07:32 AM

Salut. Pe 15 o sa-ti trimit si eu banii in cont.

#7 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 09 March 2015 - 07:50 AM

Horia, vreau si eu una.
Radu

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 March 2015 - 10:09 AM

Vreau si eu un exemplar! Multumiri.

#9 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 09 March 2015 - 10:38 AM

Nu uitati vorba aia press BUY button not LIKE button detaliile de plata sunt afisate mai sus in rest procedam ca de obicei, cum apare anunt si trmit prin posta!

#10 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 09 March 2015 - 11:30 AM

Salut Horia, ma inscriu si eu cu un exemplar.
Merci,
Toate bune!

#11 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 09 March 2015 - 12:14 PM

Doua bucati vreau si eu.Trimit bani dupa 15 martie.

#12 Useril este offline   George_B 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane

Postat 09 March 2015 - 04:17 PM

Salut

am facut plata, 38 ron.
te rog sa dai un semn dupa ce apare cartea

multumesc,
George

#13 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 09 March 2015 - 04:35 PM

OK. Toata lumea va fii anuntata cand apare cartea. Pana atunci oricum va tin la curent .

#14 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 09 March 2015 - 08:57 PM

Horia, s-a strecurat o greseala in prefata d-lui Antoniu. La pagina 5 se afirma ca acum la 33 de ani de la moartea scriitorului, cartea lui vede lumina tiparului.
Asa cum ai menitionat sunt 43 de ani de la moartea lui in 1972.

#15 Useril este offline   Aschi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 09 March 2015 - 09:30 PM

Salut Horia
Vreau si eu un exemplar. Maine ai banii in cont.

#16 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 10 March 2015 - 11:00 AM

Acele pagini sunt varianta inainte de corectare. La tipar a placat varianata corectata. Nu este exclus sa mai fie greseli in text, oricum toata saptaman trecuta s-a recitit textul la 3 maini.

Le multumesc tuturor celor care au trimis banii in avans, ne ajuta enorm. Dupa cum vedeti cartea/ revista tiparita merge foarte greu, inafara de noi si Editura Militara nimeni nu scoate constant titluri legate de aviatie. Revista MODEL IST deocamdata nu mai apare, am suspendat aparitia. Daca aceasta carte se va vinde incercam anul asta sa mai publicam si memorile planoristului Valentin Popescu o alta carte de memorialistica aeronautica de la inceputul planorismului romanesc!

#17 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 10 March 2015 - 06:36 PM

Ti-am virat si eu in cont 38 ron.
Imagine postata

#18 Useril este offline   raduG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 10 March 2015 - 07:32 PM

salut,vreau si eu un exemplar.sa ma treci la lista in 3,4 zile bag si eu banii in cont pentru un exemplar..multumiri anticipate,faina treaba cu cartea asta.Felicitari tuturor care au legatura cu aceasta realizare.La mai multe!!radugG.

#19 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 10 March 2015 - 10:13 PM

In seara asta au fost platite 10 bucati de catre un sponsor local care ne sustine si inca 5 sunt rezervate. Mentionez asta pentru a nu se repeta povestea cartii ROMANIAN FIGHTER COLOURS unde tot 100 de bucati au fost disponibile iar dupa epuizare au mai fost vreo 300 de doritori.

#20 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 10 March 2015 - 10:48 PM

In seara asta au fost platite 10 bucati de catre un sponsor local care ne sustine si inca 5 sunt rezervate. Mentionez asta pentru a nu se repeta povestea cartii ROMANIAN FIGHTER COLOURS unde tot 100 de bucati au fost disponibile iar dupa epuizare au mai fost vreo 300 de doritori.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi