Forum Machete,Modelism,Hobby: Garage - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Garage Max Garage

#1 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2015 - 08:26 PM

Buna seara,

Povestea este poveste si trebuie spusa …

Planul a fot altul dar, in ultimii … multi ani am invatat sa ne adaptam.
Povestea ar fi trebuit sa fie frumoasa, plina, uneori de mister, asa cum ii sta bine unei povesti a unei diorame. Orice diorama sau macheta are o poveste si tare-mi place sa citesc povestile, nu numai pozele, indiferent de subiect.
Initial trebuia sa spun ca am fost obligat sa-mi caut un spatiu unde sa lucrez, avand in vedere ce am in derulare, si conditiile de acasa sunt improprii.

In bucatarie nu este loc

Imagine postata

in debara nu este loc

Imagine postata

la masa calculatorului chiar nu am loc

Imagine postata

Nu a fost sa fie. Am luat taurul de coarne si, ca sa nu lungesc prea mult vorbaria, am sa prezint lucrarea de la Nr.10, nu, nu este vorba despre Downing Street ci despre banalul nr.10 de la o margine de urbe, cu balti si noroaie cand ploua, praf si camasa uda cand este cald.
Atelierul a fost al unui mecanic, pe vremea cand mandatarii mai aveau drepturi, asa ca am sa incer ca aduc aerul anilor ’60 – ’70 iar pentru cumparare, conform afisului de pe poarta, “Relatiuni la numarul 12 vis-à-vis doamna Aglaie. Da Aglaie, cu ie, dar nu va ganditi la sceneta cu papagalul ca nu are legatura.
Oricum nu mai are imoportanta ca lucrurile nu au fost asa, ca asa era povestea, si, din nefericire, trebuie sa trec, sec, la lucrare.

#2 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2015 - 08:38 PM

Asa ca m-am aprovizionat cu oarece materiale si vopseluri si m-am apucat de lucru.
Polistiren extrudat de 20 mm grosime, adus prin frezare la grosimea de 10 mm, vopsea acrilica alba pentru zugraveli exterioare, coloranti tempera, pensule, apa, ziare pentru protectie, cutter, liniar, echer si alte instrumente mai mult sau mai putin folositoare care stau pe masa pentru impresia artistica.

Imagine postata


Normal ca nu m-am lasat impresionat de material si am facut oarece probe de gravura si vopsitorie

Imagine postata


si chiar am vrut sa vad cum arata, comparativ, cu ceva lla scara 1:24

Imagine postata


si, zic eu, arata bine.
Ca nu mi-am ales materialul care trebuie - nu folositi extrudat galben - este alta poveste, nu ma mai plang, si trec mai departe.

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 15 March 2015 - 12:02 AM

Salut,
un debut interesant, o aroma care invaluie povestea, specifica LDH.

Ceea ce vreau eu sa intreb, cu brutalitatea concretului, scurt ar fi: polistirenul este totusi codificat dupa culoare?
Am folosit polistiren extrudat cu gramada, fie cand am facut termoizolatia interioara a apartamentului, fie cand am facut machete feroviare, sau in alte incercari la statice. Mi-a trecut prin mana polistiren extrudat portocaliu, albastru, negru, cu sau fara caneluri. Exista o diferenta reglementata a duritatii sale? Initial am crezut ca e vorba numai despre alegerea producatorului unui anumit brand. Este adevarat ca cel negru mi s-a parut un pic mai dur, insa am comparat mere cu pere adica portocaliu fara striatii cu negru cu caneluri. Singura diferenta notabila pentru mine a fost cand am folosit un polistiren portocaliu inchis, profilat (care ca scop initial se folosea pentru a imita coloane si alte ornamente de exterior).

Si fiindca e pacat sa nu profit de experienta unui modelist pe care il apreciez mult, cand va fi sa fac oaresce zidarii sau alte manevre, ce culoare de polistiren sa caut?
Nu dealta dar e pacat sa nu incercam un pilon de pod sau un perete zidit.

#4 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 01:21 AM

Eu vreau mai multe poze cu pisicile de la masa calculatorului.
Pe mine m-ai convins deja cu poza aia ca esti pe calea cea buna. Restul nu poate fi decat la superlativ

#5 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 09:46 AM

Multumesc pentru aprecieri.

Am s-o iau pe rand.
Cu polistirenul extrudat este o intraga poveste si exact exact nu stiu ce sa spun dar urmare experimentelor am tras cateva concluzii.
Cel galben, cu care am inceput lucrarea "Max Garage" parea excelent. L-am subtiat, pentru peretii exteriori laterali, de la 20 mm la 10 mm si nu s-a rupt nimic dar la trasarea caramizilor este o mizerie.
Aveam in debara un polistiren extrudat albastru, fara striatii, cu textura asemanatoare tencuielii driscuite si din el am facut peretii de capat. S-a pretat excelent la gravare. Cand tragi liniile nu deviaza pixul/creionul si, se pare, are densitate mai mare. Ambele, cel galben si cel albastru - culori mate - primesc foarte bine vopseaua.
Mai este un polistiren albastru, nestriat, cu fetele lucioase care este cam de consistenta celui galben, se preteaza destul de bine la gravat dar nu primeste culoarea parca ai colora o suprafata uleiosa,
Alt tip de polistiren extrudat, cu fete lucioase, este cel lis de 3 mm grosime ce se monteaza sub parchetul laminat. Si el primeste cam greu culoare dar nu am gasit altul la asa grosime. Cand este vorba de gravare, exact ca la cel de 20 mm grosime cu fetele lucioase, stratul superior, cel lucios, crapa in momentul gravarii si trebuie lucrat cu mare atentie.
Tot din categoria extrudatelor este polistirenul negru, are adaos de carbon, pe care-l folosesc la realizarea Jaguarului C-Type. Se lucreaza usor, cutterul nu pleaca dupa "fibra" ca la cel galben si, foarte interesant nu este atacat de vopselele pe baza de diluant,
L-am folosit la realizarea reliefului pentru radarul lui mecanno

Imagine postata

Cam astea ar fi concluziile mele legate de polistirenul extrudat.

Pisicile!

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Siii ... gata, revenim la "Garage"

#6 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 10:09 AM

Sa reluam povestea cu “Garage”

Sa nu credeti ca m-am apucat de lucru fara o documentare prealabila asa ca am cautat prin arhive si am gasit ceva, ceva, din anii ’60 – ‘70

Imagine postata

Pot zice ca mi-a fost de un real folos atat in determinarea dimensiunilor machetei cat si a aranjamentului.
Dimensiunile, destul de generoase, 440 mm x 330 mm deja mi-au ridicat mingea la fileu in ce priveste depozitarea ulterioara ca, m-am invatat, tot farmecul consta in lucrul efectiv la o macheta iar dupa …

Primele gravuri si pete de culoare

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Ferestrele nu sunt simetrice pe peretii laterali. Am inteles ca pe parcursul anilor au fost obturate unele goluri.
Se pare ca trebuie gandit mai mult inainte de inceperea lucrului. Probabil, daca nu uit ca deh am si eu o varsta, la viitoare lucrare o sa pun in aplicare chestia cu ganditul.
De ce zic asta?
Pai mi-am propus ca structura de rezistenta sa imite o constructie cu stalpi din zidarie, pereti longitudinali de inchidere cu grosimea de o caramida si doar frontoanele cu grosimea de doua caramizi. Fara betoane, centuri din beton, cu arcade de caramida la ferestre in loc de buiandrugi ca doara “Garage” dateaza de prin anii ’30.
Alegere gresita cu peretii laterali deoarece a trebuit sa gravez atat caramizi intregi cat si jumatati – randuri succesive – si ajungi sa te plictisesti tot tragand linii ba unele nici nu mai ies paralele garvand liber fara liniar.

Bun.
Daca tot este bun sa zicem ca in bunul obicei am facut cateva poze ale peretilor in compania unui A110 de raliu

fata exterioara a peretelui

Imagine postata


Fata interioara

Imagine postata


Ce de caramizi :crazy:


Si, iarasi, fata exterioara

Imagine postata

Cam atata pentru astazi.
Ma opresc cu “Garage” si merg sa vaz in ce stare mai este C-Type.

Spoor!

#7 Useril este offline   catalinkat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 171
  • Inregistrat: 04-January 15
  • Location:Arloev,Sweden
  • Interests:modele CFR,camioane romanesti 1:87

Postat 15 March 2015 - 11:40 AM

Intr-un avant "pionieresc" cumparasem caramizi la 1:87 de pe e-bay sa construiesc o anexa la gara mea.Cand am calculat munca de a construi cu acele caramizi ...m-am lasat pagubas si ma gandesc serios la solutia de mai sus cu polistiren. Garajul promite multe frumuseti asa ca ...SPOOR si la mai multe exponate.Imagine postata

#8 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 15 March 2015 - 12:49 PM

Multumesc pentru raspuns, topicul evolueaza frumos, voi urmari lucrarea.

#9 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 02:35 PM

Cu placere siii ... promit ca voi urmari si eu lucrarea :-P

#10 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 11:00 PM

Mai punem cateva randuri si aici ca saptamana viitoare nu stiu ce ne rezerva si cat timp o sa fie.

Peretii laterali au primit ceva culoare si chiar un logo

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Siii nelipsita imagine cu A 110

Imagine postata


Spoor!

#11 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2015 - 04:53 PM

Putin smirghel si putin efort pentru schimbarea imaginii peretelui exterior si o vopsitorie la interior: zugraveala si un brau ce se vrea vopsea de ulei dar care v-a suferi o modificare de culoare - este pre inchis. Stalpii nu sunt inca vopsiti.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1771.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1770.JPG


#12 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2015 - 04:58 PM

Siii ... au venit ferestrele.
Fiecare este compusa din trei bucati: doua tamplarii si geamul.
Cred ca este cam gros geamul, 1 mm, dar am zis ca este mai rezitent. M-am cam inselat deoarece placajul de 0,6 mm este destul de rezistent.

Parti componente

Imagine postata


Ansamblu

Imagine postata


Vedere din exterior - montaj la "rece"

Imagine postata


Vedere din interior

Imagine postata


Spoor!

#13 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2015 - 07:44 PM

Buna seara,

Cum ziceam, mai sus, legat de extrudat, am ajuns la concluzia ca cel albastru mat, cu textura asemanatoare tencuielilor driscuite si fara striatii, se lucreaza cel mai bine.

Fatada principala, cu poarta de acces auto, aproape gata - interior

Imagine postata


Fatada secundara, cu usa pietonala, intr-o faza de lucru - interior

Imagine postata


Spoor!

#14 Useril este offline   Ralasef 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 22-August 11
  • Location:Royal Leamington Spa
  • Interests:Auto, Figurine, Diorame

Postat 21 March 2015 - 09:39 PM

Extraordinar de frumos lucrezi!
Cand ma uit la poze pare simplu....
O sa urmaresc evolutia ca sa pot copia idea ca imi trebuie si mie un loc de pozat masinutele.

Spor la lucru in continuare!!!

#15 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2015 - 12:21 AM

Multumesc pentru apreciere

#16 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2015 - 10:26 PM

Buna seara tuturor

Noroc ca se mai usuca vopseaua pe peretii de la "Max Garage" si mai pot face cate o fotografie

Fatada secundara, aproape de final ca mai trebuie ceva vopsele, usa, ancadrament si un brau, exterior

Imagine postata


Fatada secundara, interior

Imagine postata


Fatada principala, renovata recent dupa spusele proprietarilor, neterminata ca, la fel, ceva vopsele, un brau, ancadrament si porti

Imagine postata


Un colt de garaj, intersectie de pereti, cum ar zice constructorii, fatada principala cu laterala stanga

Imagine postata


Alt colt de garaj, fatada secundara cu aceiasi laterala stanga

Imagine postata


O sa iasa o haraboaie mare fara sa pun la socoteala baza.


Spoor!

#17 Useril este offline   George_B 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane

Postat 24 March 2015 - 10:54 PM

foarte frumos, spor la treaba...

#18 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2015 - 11:32 PM

Multumesc,

Acuma am vazut ca vopsitoria pe fatada posterioara, interior, este mai sus cu un rand de caramida.
Trebuie corectat.

Spoor!

#19 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 25 March 2015 - 08:09 AM

Fain arata tencuiala aia pe exterior, de geamuri nici nu mai zic.
Desi este un garaj, gandul imi zboara la lucrarile cu caracter feroviar avand in vedere modul in care arata rama geamului.

Am gasit pe vremuri ceva asemanator la o firma turca pe ebay, pentru modelism feroviar H0.

Caramizile vaz ca arata superrealist, voi incerca si eu ceva similar, pentru o expunere de machete auto.

#20 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2015 - 07:51 PM

Vezi postareastageexp, la 25 March 2015 - 08:09 AM, a spus:

Fain arata tencuiala aia pe exterior, de geamuri nici nu mai zic.
Desi este un garaj, gandul imi zboara la lucrarile cu caracter feroviar avand in vedere modul in care arata rama geamului.

Am gasit pe vremuri ceva asemanator la o firma turca pe ebay, pentru modelism feroviar H0.

Caramizile vaz ca arata superrealist, voi incerca si eu ceva similar, pentru o expunere de machete auto.


Multumesc stageexp.
Rama ferestrei este in stilul anilor '30, si nu numai, cand la cladirile industriale tamplaria metalica cu ochiuri mici vitrate era la putere.
Eu cred ca m-am "lacomit" sa fac intreg garajul, adica toti peretii ce urmeaza sa fie montati pe o baza. O sa iasa ceva cam mare si cum spatiu de depozitare ioc o sa fie o problema.
Cred ca erau suficienti doi pereti, poate nici aceia intregi, pentru a crea imaginea unui garaj.

Spoor!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi