Forum Machete,Modelism,Hobby: Marder 3 H - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Marder 3 H 1/72 UM

#1 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 March 2015 - 04:08 PM

Salutare prieteni :wave:
Acesta este cel de al doilea model de Marder pe care doresc sa vi-l prezint in aceasta campanie , inceput deasemenea cu ceva timp in urma ,pe cand se definitiva acest GB .
Este cea de-a doua incercare germana de-a oferi o masina de lupta facil de fabricat in numar apreciabil ,fara un efort de proiectare considerabil ,utilizand componente ce existau deja in inventarul armatei ,capabila de-a opune rezistenta apreciabila blindatelor aliate din ce in ce mai numeroase si mai greu de combatut .
Combinand platforma fiabilului dar invechitului deja Pz38T ( cehesc) cu tunul rusesc F22 ce avea foarte bune capabilitati antitanc la acea perioada ( 1942-1943) sa obtinut un vehicol de compromis adecvat luptei antitanc in ciuda anumitor dezavantaje ( blindajul subtire al cazematei precum si inaltimea masinii).
Modelul celor de la UM surprinde bine caracterul acestei masinarii , in ciuda plasticului gros in zona cazematei si a suportului pentru echipaj si munitie ( acea "tava" gaurita din spatele cazematei montata deasupra capotelor motorului ).Aceste detalii sint mai bine si mai corect reprezentate de catre Italeri ( Esci) , insa trenul de rulare imi pare mai bine realizat de catre UM .
Montajul este usor , insa trebuie avuta putina grija ,in special la lipirea cazematei , pentru a nu se pierde din detalii .
Revin putin mai tarziu cu detalii despre culoare ; pana atunci tineti-va respiratia :lol: .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: marder 3 h 1.jpg
  • Imagine atasata: marder 3 h 2.jpg
  • Imagine atasata: marder 3 h 3.jpg
  • Imagine atasata: marder 3 h 4.jpg
  • Imagine atasata: marder 3 h  5.jpg
  • Imagine atasata: marder 3 h 6.jpg


#2 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 22 March 2015 - 06:19 PM

Salut, imi place albul dat peste panzer grau, frumoasa modulatia. Odata cu wash-ul va iesi si mai bine in evidenta :clapping:

Spor!

Aceasta postare a fost editata de LiviuM: 22 March 2015 - 06:20 PM


#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 March 2015 - 04:36 PM

Multumesc Liviu , ma bucur ca-ti place . :hi:
De fapt nu e alb peste gri ci invers.
Albul de la Revell , dar si de la alti producatori are dezavantajul de a avea o putere scazuta de acoperire , plus un aspect cretos . Dat in mai multe straturi poate acoperi detaliile fine ale modelului , deasemenea acesta apare vopsit neuniform si grosier.
Am profitat de faptul ca plasticul avea o culoare gri foarte deschis spre alb si am dat mai intai albul . Cu pensula , diluat mai putin decat de obicei , pentru a nu mai fi necesare alte straturi .L-am vopsit pe portiuni . Lateral, lasat sa se usuce ; pe bot, lasat sa se usuce ... etc .Am obtinut un model vopsit in alb ingrijit fara urme , dare de pensula .
-----Tancul real a fost vopsit cu pistolul de vopsit , uniform , in spatele frontului . ------
Pentru gri inchis (efectele ,ciupituri) am folosit vopselele de ulei de pictura.
Am combinat alb cu negru si putin albastru . Am folosit o pensula aspra cu varf si unde a fost cazul intinse cu o pensula moale cu varf . Un fel de tufuire . Unde nu mi-a placut sau am considerat ca e prea incarcat am sters cu putina apa si sapun .
Trecerile dintre culori sint foarte fine , iar controlul suprafetei este foarte bun , eliminand cat mai mult hazardul/accidentul , permitand usor si corectarea unde este cazul.
Pentru a estompa apoi din griul inchis si pentru a crea o senzatie ca albul ( de camo) a fost dat peste acesta , am venit ulterior cu un laviu , o zeama foarte diluata de alb , pe desasupra .Aceasta are si avantajul ca se strange foarte bine pe langa detalii, dand un plus de realism . Apoi am revenit cu griul inchis ( ulei ) in anumite zone , unde doream sa-l accentuez .
Pentru partea de jos a corpului tancului ( zona caii de rulare cea de sub aparatorile de noroi ) , am venit cu un strat mai gros de gri , finisat ( tufuit) cu o pensula ( mai multe) moale si mare , dupa care imediat am spalat cu sapun pe alocuri si am spalat , obtinand acele efecte.Apoi unde a fost cazul am revenit dupa uscare cu putin gri inchis ,in unele locuri .
Imi place mult aceasta metoda ; am utilizat-o si pe SdKfz 223 african pentru ciupituri . Imi ofera un control foarte bun a ceea ce doresc sa sugerez si este un mod comod si util de lucru , fara mult efort .
------- O inadvertenta posibila : Poate ca ar fi trebuit sa utilizez mai multe ciupituri gri inchis pe bot si pe suportul din spatele cazematei , locuri frecventate de echipaj , insa de teama unei neuniformizari/dezechilibrari ale imaginii generale , l-am lasat asa . ------

Aceasta postare a fost editata de dany: 23 March 2015 - 05:35 PM


#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 March 2015 - 07:56 PM

Nu mă prea pricep la "tīrītoare" , dar efectul obținut pīnă acum mi se pare foarte frumos , și realist. Spor !

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi