Forum Machete,Modelism,Hobby: DAC 665T - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DAC 665T 1:72 Balaton Models

#1 Useril este offline   AWD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 28-March 11

Postat 08 April 2015 - 09:35 AM

Salutare

Am reusit in sfarsit sa termin si DAC-ul 665T de la Balaton Models. Am lucrat la el doua luni, putin cate putin. Calitatea kitului este buna insa instructiunile de asamblare sunt destul de slabe. Postez poze cu ce a iesit. Parerea mea este ca din mana unui profesionist ar fi iesit o bijuterie din kit-ul asta, eu nu am avut extrem de multa rabdare cu el pentru ca nu prea am timp liber.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20150407_180228.jpg
  • Imagine atasata: 20150407_180402.jpg
  • Imagine atasata: 20150407_180449.jpg
  • Imagine atasata: 20150407_180544.jpg
  • Imagine atasata: 20150407_180642.jpg
  • Imagine atasata: 20150407_180721.jpg
  • Imagine atasata: 20150407_180752.jpg
  • Imagine atasata: 20150407_180806.jpg
  • Imagine atasata: 20150407_180829.jpg
  • Imagine atasata: 20150407_180905.jpg


#2 Useril este offline   bburago26 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 08-April 09

Postat 08 April 2015 - 07:26 PM

Vezi postareaAWD, la 08 April 2015 - 09:35 AM, a spus:

Salutare

Am reusit in sfarsit sa termin si DAC-ul 665T de la Balaton Models. Am lucrat la el doua luni, putin cate putin. Calitatea kitului este buna insa instructiunile de asamblare sunt destul de slabe. Postez poze cu ce a iesit. Parerea mea este ca din mana unui profesionist ar fi iesit o bijuterie din kit-ul asta, eu nu am avut extrem de multa rabdare cu el pentru ca nu prea am timp liber.

Foarte frumoasa realizare !! :pardon:

#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2015 - 07:57 PM

Foarte-foarte misto ti-a iesit.
Si din poze, pare mult mai mare decat este.

Am facut si eu vreo doua, e drept, convertite la 4x4 :
Imagine postata

#4 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 08 April 2015 - 09:07 PM

Sper ca intr-o buna zii sa pot sa-l montez si eu pe al meu. Deja cred ca sta pe stoc de vreo 2 ani alaturi de un buldozer DR9.

Felicitari pentru realizare !

Aceasta postare a fost editata de HIND: 08 April 2015 - 09:08 PM


#5 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 08 April 2015 - 11:39 PM

Nu ma pricep la vehicule, dar imi place ceea ce vad.
BRAVO!

#6 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 09 April 2015 - 06:33 AM

salutare,
Frumusel de tot camionasul.
Din punctul meu de vedere, pacat ca este la 72. Nu sunt fanul acestei scari deloc! Insa asa cum spunea cineva, in poze pare mai mare deat este in realitate.
Vis a vis de cabina as vrea sa te intreb ceva : in poze se vede o anume textura. Este vorba de modul in care este turnata piesa sau este de la vopsire?
109, apreciez lucrarea ta dar ala intreg imi place mai mult decat cele ciuntite!

#7 Useril este offline   AWD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 28-March 11

Postat 09 April 2015 - 07:20 AM

Vezi postarea1-0-9, la 08 April 2015 - 07:57 PM, a spus:

Foarte-foarte misto ti-a iesit.
Si din poze, pare mult mai mare decat este.

Am facut si eu vreo doua, e drept, convertite la 4x4 :
Imagine postata

Imi plac si ale tale, ti-au iesit fain !

#8 Useril este offline   AWD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 28-March 11

Postat 09 April 2015 - 07:27 AM

Vezi postareamichi-ro, la 09 April 2015 - 06:33 AM, a spus:

salutare,
Frumusel de tot camionasul.
Din punctul meu de vedere, pacat ca este la 72. Nu sunt fanul acestei scari deloc! Insa asa cum spunea cineva, in poze pare mai mare deat este in realitate.
Vis a vis de cabina as vrea sa te intreb ceva : in poze se vede o anume textura. Este vorba de modul in care este turnata piesa sau este de la vopsire?
109, apreciez lucrarea ta dar ala intreg imi place mai mult decat cele ciuntite!

Salutare
Textura se datoreaza in cea mai mare parte faptului ca a fost vopsit cu pensula. A mai avut si kit-ul ceva denivelari pe lateralul rotilor dar nimic grav. Iti trimit doua poze din timpul constructiei nevopsit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20150311_201721.jpg
  • Imagine atasata: 20150311_202006.jpg


#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 April 2015 - 07:40 AM

Ti-a iesit frumos.
Fiind vorba despre un kit de rasina si avind in vedere scara mica(1/72), as spune chiar ca este o reusita remarcabila.
Imi place si ai felicitarile mele.

#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 April 2015 - 10:19 AM

Felicitari AWD! :clapping:
Si mie imi place mult . Trebuia diluata putin mai mult vopseaua dar pe total arata bine , iar camionul ( macheta) are o forma frumoasa .

#11 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2015 - 10:57 AM

Felicitari si din partea mea, pentru o macheta foarte reusita!
Ce merita facut in plus (dupa parerea mea), ar fi aducerea la nivel a partilor vitrate, in contextul in care grosimea rasinii se vede la aceasta scara.
Stiu ca implica ceva munca, insa unul dintre lucrurile care sar in ochi la varianta originala sunt exact garniturile si "geamurile" tip troleu. :)
Spor!

#12 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 09 April 2015 - 12:06 PM

Multumesc frumos pentru poze.
Este frumusel de tot camionul.
Oricum, in realitate sunt convins ca arata criminal.
Multe inaite!

#13 Useril este offline   AWD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 28-March 11

Postat 09 April 2015 - 01:18 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 09 April 2015 - 10:57 AM, a spus:

Felicitari si din partea mea, pentru o macheta foarte reusita!
Ce merita facut in plus (dupa parerea mea), ar fi aducerea la nivel a partilor vitrate, in contextul in care grosimea rasinii se vede la aceasta scara.
Stiu ca implica ceva munca, insa unul dintre lucrurile care sar in ochi la varianta originala sunt exact garniturile si "geamurile" tip troleu. :)
Spor!

M-am gandit si eu la inceput sa lipesc geamurile la nivel dar mi-a fost teama ca se vor matui de la superglue. Nu cred ca as fi putut sa le lipesc perfect. Am preferat sa le lipesc dinauntru, departe de partea vizibila din exterior ca sa ramana curate. Exista si oameni curajosi care au reusit (vezi poza atasata).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1339147730_IMG_1650.jpg


#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 April 2015 - 01:55 PM

AWD ...daca-mi dai voie, ti-as sugera in situatia ,cat se poate de reala, ca superglue sa matuiasca partile transparente (aici includem si "sticla" de faruri) din cauza "aburilor" de cianoacrilat, sa folosesti prenandez. Eu asa folosesc si nici poveste de matuire.

#15 Useril este offline   AWD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 28-March 11

Postat 09 April 2015 - 02:13 PM

Vezi postareaLonginus, la 09 April 2015 - 01:55 PM, a spus:

AWD ...daca-mi dai voie, ti-as sugera in situatia ,cat se poate de reala, ca superglue sa matuiasca partile transparente (aici includem si "sticla" de faruri) din cauza "aburilor" de cianoacrilat, sa folosesti prenandez. Eu asa folosesc si nici poveste de matuire.

Asta nu stiam ! Acuma DAC-ul asa ramane dar la urmatoarea din rasina o sa incerc prenandez. Mersi de informatie !

#16 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2015 - 05:49 PM

Eu as fi procedat un pic altfel: mai intai, pe exteriorul caroseriei, puneam niste banda de mascare. Apoi, prin interior, fixam cu ajutorul adezivului de pe banda, niste fir de plumb pe post de garnitura. Cu CA lichid, lipeam firul de peretele rasinos si erau gata garniturile exterioare.
In faza asta, le poti si vopsi negre ca sa scapi de o grija si chiar sigila cu Future (va ajuta putin ulterior).
Acuma montezi geamurile, decupate dupa conturul gaurilor initiale din rasina. Se fixeaza tot cu Future, aplicat cu o pensula fina pe contur - Futurele de pe rame va ajuta acum la priza (futurele dizolva futurele).
Daca vrei, te poti opri aici, insa fixarea nu e chiar solida. Daca mai ai nervi, poti repeta miscarea si confectionexi chedere si la interior, fixate cu CA. Insa, in cazul asta, ar fi indicat ca partile transparente sa fie protejate complet cu acelasi Future - pentru a impiedica afumarea datorata de cianoacrilat.
Ca sa nu para ca e din carti, iti spun ca eu asa am procedat la un BirdDog la 1/72, unde nicio deschidere nu avea unghiuri drepte si a iesit mai mult decat onorabil. Greu a fost sa gasesc solutia :crazy:
Spor!

#17 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2015 - 09:32 AM

Arata bine. Daca ai fi folosit aerograf era si mai bine.
Longinus, prenadez sau aracet ? Cu aracet fac si eu da prenadez n-am incercat. S-ar putea sa fie interesant ca-i adeziv de contact, dar trebuia mana sigura.
In poze pare mare ca le-a facut de sub nivelul mesei.
Mie imi face impresia ca e putin banana. Adica curbat, cu captele mai sus decat mijlocul. Ori din cauza lentilei, ori rasina a fost asa de la inceput.

#18 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 April 2015 - 10:43 AM

Calin, prenandez. Metoda clasica: ungi ambele suprafete, le lasi un minut sau doua,dupa care le "impreunezi" ...si gata.
Avantaje: nu pateaza/abureste pe "sticle" daca gresesti,poti sa revi (lipitura e "tare" abia dupa doua-trei ore, nu(prea)lasa urme pe rasina(le poti sterge destul de usor,daca n-au apucat sa se intareasca).
Atentie la cantitate, pe cat posibil doar un varf de ac. Este destul, mai ales la 1/72.
Cat despre sasiul DAC-ului,intr-adevar este curbat. La rasina se intampla destul de des, in special la piesele lungi,turnate dintr-o bucata. Se poate remedia cu o contractiune,in sens invers,cu piesa scufundata in apa calda(cat mai calda poti rabda la degetele). :shifty:
Am patit la 1/35, de pilda cu sasiul lui Diamond T heavy tractor(rasina Real Model) dar a fost si mai nasol: sasiul era curbat in plan orizontal. S-a rezolvat asa cum am spus mai sus.
Totusi forta trebuie dozata atent,altfel...adio piesa :pardon:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 10 April 2015 - 10:47 AM


#19 Useril este offline   AWD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 28-March 11

Postat 10 April 2015 - 10:46 AM

Vezi postareawurger, la 10 April 2015 - 09:32 AM, a spus:

Arata bine. Daca ai fi folosit aerograf era si mai bine.
Longinus, prenadez sau aracet ? Cu aracet fac si eu da prenadez n-am incercat. S-ar putea sa fie interesant ca-i adeziv de contact, dar trebuia mana sigura.
In poze pare mare ca le-a facut de sub nivelul mesei.
Mie imi face impresia ca e putin banana. Adica curbat, cu captele mai sus decat mijlocul. Ori din cauza lentilei, ori rasina a fost asa de la inceput.

Pozele le-am facut cu telefonul cat de aproape posibil, camionul sa umple poza, poate de aceea pare mai mare.
Intr-adevar sasiul este usor curbat. Poate ca l-am deformat cand l-am pilit (ca sa-l indrept) sau poate in momentul lipirii. Eu nu am observat decat dupa ce era lipit totul. Si lateralele benei sunt usor curbate inspre interior. La machetele de rasina tot timpul gasesc piese strambe si le repar cu uscatorul de par, dar la acesta diferentele au fost greu de observat. De exemplu la macheta facuta anterior de mine, Skoda RSO, bena era foarte stramba din turnare(vreo 5mm) si am reusit sa o indrept perfect.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi