Forum Machete,Modelism,Hobby: Panther ausf A - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Panther ausf A 1/72 Italeri

#1 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 March 2015 - 07:45 PM

Salutare baieti .
Melancolizat de topicul lui Longinus ( cel cu Demagul) mi-am facut chef si vreme si aruncand o privire micii mele "agoniseli" am descoperit un model ce cred ca a supravietuit ,uitat de timp , de pe la inceputul anilor 2000.
In anii aceia Italeri erau " baieti buni" , cel mai adesea cumparam acele plasticuri din librarii ca rest la vreo cateva creioane , gume sau cartoane de desen .
Avand la baza un venerabil Esci , modelul este frumos realizat si indeajuns de corect ,surclasind chiar in anumite locuri mai noul Revell . Neajunsurile apar la senile ,unde detaliile fetzei interioare a acestora lipsesc cu desavarsire .
Tinand cont de varsta kitului si a faptului ca acum oferta acestui tip de tanc este diversificata si poate fiindca nu cred ca ma voi mai reintalni cu acest model curand ,pe acesta nu am sa-l modific si nici corecta ( decat doar acolo unde este chiar necesar) , preferand in schimb sa-l respect si sa ma bucur prin calatoria in timp pe care mi-o va oferii.
Img. Cutia ( prospectul ) si o potrivire la rece . Obs. Am taiat deja aripile din fatza , pentru a fi conforme tancului pe care doresc sa-l reprezint ... si ... fiindca in felul acesta imi aduce aminte pe departe de imaginea unor tancuri care m-a fascinat in copilarie intr-un film de-a lui Sergiu Nicolaescu ( Noi cei din Linia Intai cred) .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pz panther 1.jpg
  • Imagine atasata: pz panther 2.jpg
  • Imagine atasata: pz panther 3.jpg


#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 March 2015 - 07:56 PM

Acesta este tancul ce mi-a captat interesul , aflat in 1945 intr-un cimir al blindatelor din Austria .
----- Am si o rugaminte : Nu aveti cumva o fotografie mai clara a acestui blindat ?-----
Nu-mi pot da seama daca numarul este 224 sau 221 .
Poate si din alt unghi .
De remarcat forma curata si zimmeritul aplicat ce pare sa nu aiba formele specifice .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: panther austria.JPG

Aceasta postare a fost editata de dany: 29 March 2015 - 08:17 PM


#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 April 2015 - 08:01 PM

Salutare , gasca . :wave:
Avand vreo cateva zile linistite si placute am mai mesterit si eu cate ceva .
In primul rand , a trebuit sa-i confectionez niste panouri care sa inchida zona de sub burta sasiului ; o " caracteristica" ciudata si de neinteles a acestui kit .
Le-am realizat din niste stiren transparent , fiindca asta aveam pe "langa cashi" . Cu aceasta ocazie ai multumesc mult lui Tibi .
Apoi l-am vopsit si invechit/tarmocit putin prin interior , desi mare lucru nu se va vedea , insa ma gandeam la perspectiva de-ai utila interiorul putin , ... candva ... fiindca e mi-am zis ca e pacat sa nu pun in valoare ideea foarte faina a producatorul de a da posibilitatea realizarii machetei cu obloanele echipajului deschise .
Dupa care mi-am rezervat placerea ^_^ de-al vopsi in doua nuante ,pentru a-l lega usor de imaginea unui tanc aflat in faza de constructie/montaj in fabrica .Probabil ma voi folosi de aceasta cand voi ciupi usor zimmeritul , pe care nu m-am decis inca din ce am sa-l realizez .Ma gandesc sa fac un amestec mai grosutz din vopsele de ulei cu putin email .

Legat de zimmerit ,din cate am citit modelele acestuia difereau in functie de producatori ,ori daca aplicarea se facea in teren , insa acest model particular nu stiu unde sa-l incadrez .M-ar interesa sa aflu ,fiindca s-ar putea sa-mi fie mai usoara identificarea unitatii sau teatrului pe unde a "umblat" tancusorul meu , daca acest model de zimm a fost aplicat doar in cadrul unui grup sau unitati . Am reusit sa gasesc o fotografie unde se poate observa acest model . ... Un Pz4 ausf h > Italia ( ...e posibil sa se fi retras spre Austria in '45 ...) . foto a/n .
Daca cumva detineti mai multe info. ce m-ar putea ajuta in indentificarea grupului din care facea parte acel Panther , v-as fi mult recunoscator .
Pana la o noua reintalnire , va doresc Sporuri la modelit ! :friends:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: panther 1.jpg
  • Imagine atasata: panther 2.jpg
  • Imagine atasata: panther 3.jpg
  • Imagine atasata: panther 4.jpg
  • Imagine atasata: panther 5.jpg
  • Imagine atasata: panther 6.jpg
  • Imagine atasata: panther 7.jpg
  • Imagine atasata: panther 8.jpg
  • Imagine atasata: pz 4 untitled  1.JPG
  • Imagine atasata: pz 4 untitled.JPG


#4 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2015 - 09:47 PM

224

https://www.flickr.c...in/photostream/

care dupa unii pare localizat in Ukraina

http://kruegerwaffen...blr.com/page/11


221

https://www.flickr.c...detail/?page=17

https://www.flickr.c...udo/7005961804/

http://www.worldwarp...e-of-the-bulge/


Daca nu am incurcat modelul cu tipul si invers, avand in vedere ca sunt pe langa subiect, poate te ajuta sa indentifici masina.
Asa sunt destule poze dar nu scrie nimic sub ele.

Spoor!

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 April 2015 - 12:00 AM

Multumesc mult LDH ,am sa le cercetez cu atentie .

Citeaza

Daca nu am incurcat modelul cu tipul si invers

:-) Sint destul de usor de identificat .---- Modelul D avea : mitraliera frontala "clapa" , vizor blindat pentru sofer pe placa frontala , la turela un oblon rotund pe lateral , cupola comandantului ca un cilindru ( dreapta in sectiune ), ventilatoarele cu paletele in spirala ( sensul acelor de ceas-parca) doua tevi de esapament , iar din lateral acea " aripioara " in partea din spate a corpului .
------- Modelul A (timpuriu ) avea: mitraliera frontala "clapa" , vizor blindat pt.sofer pe placa frontala , turela fara oblonul rotund pe lateral ,cupola comandantului rotunda de forma conica (in sectiune) vizoarele tesite , ventilatoarele n-aveau paletele dispuse in spirala ci drept (raze) , doua tevi de esapament , iar pe lateral acea " aripioara" in partea din spate a corpului .
------- Modelul A avea : mitraliera frontala "bila" , vizor blindat pt. sofer pe placa frontala , turela fara oblon pe lateral ,cupola comandantului rotunda de forma conica ( in sectiune) , vizoarele tesite , ventilatoarele cu paletele drepte ( raze) ,doua tevi de esapament ,insa cea din stanga se despartea in trei tevi , pe laterala corpului acea "aripioara" , in partea din spate .
---------- Modelul G avea : mitraliera frontala " bila" , absenta vizorului blindat pt . sofer , turela fara oblonu rotund, cupola comandantului rotunda de forma conica ( sectiune ) ,vizoarele tesite ,unele mai tazii aveau forma mastii tunului usor diferita , ventilatoarele cu palete drepte ( raze) insa aveau cel putin la unul blindaj mai mare si arata mai inalt , doua esapamente de multe ori cu stingatoare de flacara aratau mai groase , pe laterala corpului lipsea acea "aripioara" , forma cutiei fiind dreapta de la bot la coada si usor aplecata spre spate .

Cam acestea sint detaliile dupa care pot sa identific rapid un model de Panther la prima vedere ; in rest mai au niste particularitati in functie de uzina producatoare , sau mai erau hibrizi .

Aceasta postare a fost editata de dany: 17 April 2015 - 12:15 AM


#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 April 2015 - 06:49 AM

Servus Dany.
Panther la 1/72...si zici ca vrei sa-i faci interior ? :ball:
P.s. ce reprezinta alea doua "capturi" de ecran, cu Pz IV ?

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 17 April 2015 - 06:50 AM


#7 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2015 - 04:33 PM

Mai in gluma, mai in serios.
Daca la scara 1:87 se poate face interior

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


atunci ... la scara 1:72, care este muuult mai permisiva, de ce sa nu se poata?

:-P

Amenajarea interiorului locomotivei 060 - EA este facuta de catre Andrei Hornet

Asta, asa, ceva rapid, de la locomotive dar sa vedeti adevarate tururi de forta la automotoare CFR (Radu Popescu), vagoane de calatori si alte cate mai se preumbla la CheFeReul 1:87. Imposibil sa nu le fi vazut la expozitiile de la Alba, Muzeul Militar, Brasov, Rasnov, Iasi si pe unde or mai fi fost.
Ultima prezentare, macheta si documente la vedere a fost amenajarea vagonului de protocol al lui Hitler (Dan Ioan Popescu) prezentat in toamna 2014 la Muzeul Militar.

Scuze, dany, pentru poluare dar trebuie sa te sustina cineva sau ... sa te motiveze sa amenajezi interiorul :rolleyes:

Spoor!

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 April 2015 - 05:52 PM

Servus Danny.
La intrebarea ta despre locatia in care Pantera asta ar fi putut umbla, as avea cateva indicii.
Pentru Ausf A, aplicarea zimmeritului s-a facut in mod sistematic, incepind din sept.1943.
Bun. Mai stim ca productia lui "A" a fost oprita in mai 1944.
La acel moment , unul dintre producatorii de "A", era firma Demag.
Tancul tau este "224" si s-ar putea sa fi facut parte din Pz.Rgt 29, Pz div.Munchenberg.

#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 April 2015 - 07:26 PM

Multumesc mult de sustinere si sugestii , baieti . :hi:
Da ,as dori sa-i construiesc interiorul macar partial , insa nu pana la terminarea GB -ului , fiindca nu stiu inca daca mai ajung sa ma incadrez in timp .

Citeaza

Amenajarea interiorului locomotivei 060 - EA este facuta de catre Andrei Hornet


Foarte fain realizat , LDH .

Citeaza

P.s. ce reprezinta alea doua "capturi" de ecran, cu Pz IV ?

Longinule doream sa atrag atentia asupra similitudinii "patternului" zimmeritului de pe acel PZ4 cu cel de pe Panther-ul meu . Partea proasta este ca nu am o fotografie mai clara a masinariei mele care sa-mi risipeasca dubiile in ce priveste acel model de zimm .
Avand in vedere ca modelul zimm-ului este iesit din comun ( nu are acele caroiaje specifice parand aplicat mai degraba ca o zugraveala uniforma ) mi-am spus ca ar putea sa ma ajute la identificarea unitatii/grupului .

Citeaza

Pentru Ausf A, aplicarea zimmeritului s-a facut in mod sistematic, incepind din sept.1943.

Da , insa firmele producatoare de Panther( sa spunem) aveau modele/"patternuri" diferite de zimm., apoi mai erau atelierele de reparatii din spatele frontului , care la randul lor fie imitau ori tineau cont de indicatiile din manuale in ce priveste modelul sau din contra aplicau un model diferit/specific de zimm. astfel ca uneori ( ma gandesc ca) poti sa identifici fabricantul/reparatorul dupa aceasta si posibil ...daca am "noroc" un anumit grup sau pe unde-si desfasura actiunea acel vehicol .

Citeaza

Tancul tau este "224" si s-ar putea sa fi facut parte din Pz.Rgt 29, Pz div.Munchenberg.

Ar fi foarte interesant , nu ma gandisem ...am sa cercetez ; mai degraba ma ducea cu gandul la un grup ce activase prin Polonia ...

#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 April 2015 - 08:15 PM

"Ar fi foarte interesant , nu ma gandisem ...am sa cercetez ; mai degraba ma ducea cu gandul la un grup ce activase prin Polonia"

Pai...parte din aceasta unitate a venit din Ruisa, chiar prin Polonia. Este foarte greu sa urmaresti "traseul" unei singure companii,pentru ca la momentul respectiv, nemtii incropeau unitatile din ramasite.


Da , insa firmele producatoare de Panther( sa spunem) aveau modele/"patternuri" diferite de zimm., apoi mai erau atelierele de reparatii din spatele frontului , care la randul lor fie imitau ori tineau cont de indicatiile din manuale in ce priveste modelul sau din contra aplicau un model diferit/specific de zimm. astfel ca uneori ( ma gandesc ca) poti sa identifici fabricantul/reparatorul dupa aceasta si posibil ...daca am "noroc" un anumit grup sau pe unde-si desfasura actiunea acel vehicol .

Pai tocmai aici voiam sa ajung,cand am spus ca "224 rosu" un A timpuriu (eu banuiesc ca avea in "componenta" si bucati din alte Panther-uri canibalizate) se prea poate sa fi fost un produs Demag (ei le-au facut pe cele mai putine A-uri, deci Panther-ele facute de Demag sunt destul de rare - ceea ce ar explica modelul neobisnuit de zimmerit ). Nu cred ca 224 a fost "cimentat" pe front,ci mai degraba asa a venit "de la mama lui"
Daca ar fi fost "221 rosu" (ceea ce nu este,clar) atunci ti-as fi dat o poza cu el(221) pe strazile Romei.
Totusi, tancul tau este 224 sunt suta la suta pozitiv.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 17 April 2015 - 08:16 PM


#11 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 17 April 2015 - 09:04 PM

Urmaresc topicul cu interes chiar daca nu stiu foarte multe despre tancurile WW2. Imi place in schimb scara.
In cazul in care am inteles bine, zimmeritul pe care vrei sa-l reproduci inseamna sa faci o suprafata mai rugoasa decat cea ce a rezultat din turnarea plasticului.
In acest caz poti folosii cu brio corector de la BIC care prin tufuire usoara iti va da textura dorita. Eventual o aplici in mai multe straturi direct cu pensula de la corector. Poti eventual sa faci nici teste separat.
Mai jos ai un exemplu.
Succes !

Urmaresc topicul cu interes chiar daca nu stiu foarte multe despre tancurile WW2. Imi place in schimb scara.
In cazul in care am inteles bine, zimmeritul pe care vrei sa-l reproduci inseamna sa faci o suprafata mai rugoasa decat cea ce a rezultat din turnarea plasticului.
In acest caz poti folosii cu brio corector de la BIC care prin tufuire usoara iti va da textura dorita. Eventual o aplici in mai multe straturi direct cu pensula de la corector. Poti eventual sa faci nici teste separat.
Mai jos ai un exemplu de la un test facut de mine ( la 1/35).
Succes !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN0086_960x720.jpg


#12 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 April 2015 - 06:00 PM

Citeaza

In acest caz poti folosii cu brio corector de la BIC care prin tufuire usoara iti va da textura dorita.

Multumesc HIND pentru interes si idee . Sa sti ca s-ar putea sa ma rezolve .
Nu sti cumva pe ce baza e , ma gandesc daca as putea amesteca pasta aceea cu un solvent pentru a-i da o culoare apropiata zimmeritului .Din ce am vazut sau ce reiese din compozitia chimica a acestuia ar trebui sa aiba o culoare alb-gri-usor ocru ,fiindca se baga si un pigment ocru ,15% parca .
In functie de solvent ma gandesc ca as putea sa-i incetinesc (posibil) usor timpul de intarire si as putea s-o amestec fie cu guase/tempera( daca e pe baza de apa) , fie cu putin email , daca se poate dilua cu tolueni.

Citeaza

"224 rosu"

Longinule , nu cred ca e rosu ... Imi face impresia fie ca e alb si usor murdarit de camuflaj sau sters , fie ca e galben si poate usor decolorat de timp .
Ca si comparatie vezi crucea de pe bot si tancul din stanga (plan secund ) ?22 sau turela din dreapta care inca are cele 3 aruncatoare de fum nr.332 . Acelea ,zic eu ,s-ar putea sa fie negre sau rosu .

#13 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 19 April 2015 - 10:58 AM

Sincer nu retin pe ce baza este si la ora actuala nu mai am nici unul pe acasa. Oricum nu este scump. Merita testat.

#14 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 20 April 2015 - 03:39 PM

Pana la urma am incercat pentru acest tancusor combinatia la care ma gandisem initial . Adica alb de ulei cu putin email Revell 89 mat si putin "dust" patinator Agama ( fiindca nu mai aveam email mat gri deschis ). Ca diluant am folosit un diluant D509.
Din pacate si lipsa albului alb mat email a trebuit suplinita cu mai mult alb de ulei , pe care as fi dorit sa-l utilizez mai mult ca incetinitor ( retarder) a compozitiei . Zimmul a iesit putin lucios ( semimat) , insa ma asteptam la asta .Sper sa se matizeze dupa ce voi vopsi peste cu email mat ( dkgelbul de baza) .
Am dat prima data maglavaisul obtinut cu o pensula , dupa care cu ajutorul unui servet mai gros si impaturit , pe care l-am inmuiat sau pus cu pensula pe acesta acea culoare ,am venit apoi si am tamponat peste primul strat aplicat pe tanc . Apoi cu pensula si foarte putin diluant am sters in zonele unde nu trebuia aplicat .

Este foarte usor de prelucrat si e o solutie foarte rapida si la indemana ,fara bataie de cap . Cred ca am sa o mai folosesc si la alte modele .Are nevoie de vreo 2 zile sa se usuce indeajus incat sa-l pot atinge si cred ca vreo 5-6 pana sa revin cu o vopsea peste el.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: panther 1.jpg
  • Imagine atasata: panther 2.jpg
  • Imagine atasata: panther 3.jpg
  • Imagine atasata: panther 4.jpg
  • Imagine atasata: panther 5.jpg
  • Imagine atasata: panther 6.jpg
  • Imagine atasata: panther 7.jpg
  • Imagine atasata: panther 8.jpg
  • Imagine atasata: panther 9.jpg
  • Imagine atasata: panther 10.jpg
  • Imagine atasata: panther 11.jpg


#15 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2015 - 05:14 PM

Nu arata rau dar eu, in ciuda scarii, as fi pus pasta mai moale si as fi incercat sa-i fac "modelul" ca la masinile reale.
Nu stiu daca as fi reusit, din vorbe este foarte usor, dar as fi incercat.
Nu scriam ce am scris mai sus dar pacatoasele astea de poze macro sunt de vina.

Spoor!

#16 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 April 2015 - 12:26 AM

Salut , LDH .
Nu -mi dau seama exact la ce te referi . La grosime sau textura ?
Nu este gros , se poate observa diferenta acolo unde am sters , e posibil ca din cauza "modelului" sa arate/pare astfel ... eu chiar ma gandeam ca nu se va observa nimic in fotografii .Se vad inca bine detaliile kitului (inelul de la mitraliera , unele detalii ale imbinarilor cutiei blindate sau turela ) insa mi-am dat seama ca daca incerc sa tamponez doar cu pensula , ar fi prea putin , astfel ca am tamponat cu acel servet mai gros .
L-am dat moale , arata ca o vopsea mai putin diluata .
Vom vedea ( ca si eu sint foarte curios) cum arata de fapt dupa ce voi veni cu vopseaua de baza (dkgelbul) , iar dupa ce se usuca complet , cred ca am sa dau peste el si cu un jmirghel foarte fin ... nu neaparat pentru a-l estompa ci mai degraba ca sa vad cum tine la "tavaleala".
Referitor la textura sau grosime , adaug cateva fotografii pentru comparatie .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: panther 5799847302_2c21042797_b.jpg
  • Imagine atasata: panther 5895144747_a385e60ee2_b.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 April 2015 - 12:33 AM


#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 April 2015 - 12:39 AM

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: panther zimm Billede025_1.jpg


#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 April 2015 - 01:16 AM

Si o comparatie a detaliilor kitului inainte si dupa .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: panther detalii 1.jpg


#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 April 2015 - 10:01 AM

Am smirgheluit putin zimmul.apoi am revenit pe deasupra cu o zeama foarte diluata din acea solutie , ce a dat si un aspect mat .
Parca ar mai fi putin de lucru pe bot , dar altfel nu-mi displace .
Voi ce spuneti ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: panther 1.jpg
  • Imagine atasata: panther 2.jpg
  • Imagine atasata: panther 3.jpg
  • Imagine atasata: panther 4.jpg
  • Imagine atasata: panther 5.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 April 2015 - 10:04 AM


#20 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 21 April 2015 - 07:50 PM

Eu zic ca arata bine avand in vedere solutia adoptata. Poate pe partea stanga merita sa lasi zona fara zimmerit putin mai neregulata. Pe spatele turelei mi se pare mai veridica. Pana la urma asta este chestie de "gust".
Keep going !

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi