Forum Machete,Modelism,Hobby: Panther ausf A - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Panther ausf A 1/72 Italeri

#21 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2015 - 10:12 PM

Vezi postareadany, la 21 April 2015 - 12:26 AM, a spus:

Salut , LDH .
Nu -mi dau seama exact la ce te referi . La grosime sau textura ?


Salut!

La textura desi vaz ca m-ai lamurit cu ultimele poze.
In rest nimic de comentat.

Spoor!

Aceasta postare a fost editata de LDH: 21 April 2015 - 10:13 PM


#22 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 April 2015 - 12:30 AM

Multumesc de feedback , baieti :friends:
Bine... acum ,poate ar mai trebui lucrat putin ... cam asa e cand ma bazez pe un efect accidental ,neexperimentat inca .Uneori merge din prima , alteori arata de parca ar fi si parca nu chiar ... si deja stiu ca e putin cam periculosa aceasta situatie .Ma gandesc ca cel mai bine e sa vad partea plina a paharului .Stiu din experienta ca de aici incep corecturile si daca nu stiu bine ce fac greselile , apoi pocinogu' si la final delasarea si deabea astept sa ajung la efectele de culoare sau camo .Si pe acolo as mai dori sa experimentez cate ceva .
Mi-ar fi placut sau urmaream sa reproduc o textura asemanatoare cu cea a unui smirghel cu granulatie mare ;cam acesta era modelul dupa care ma luasem , dar eu zic ca e destul de ok si asa pentru aceasta etapa .Poate daca am chef inca de el ,am sa incerc sa-i fac niste caroiaje/patratzele , insa foarte subtile ( cam cum se vede in acea fotografie de epoca cu Pantera din spate ) desi ar fi trebuit sa ma decid cand inca nu era uscata vopseaua aceea .

Citeaza

Poate pe partea stanga merita sa lasi zona fara zimmerit putin mai neregulata.

HIND l-am aplicat asa cum apare in aceasta fotografie . Am observat ca acele zone lasate fara zimmerit se regasesc la mai toate Panterele , insa la tancul meu apare ( sau asa pare )o exceptie . Dupa acel tub unde se tinea unealta pentru curatarea tunului ( parca) , in partea de sus a cutiei blindate , se continua zona fara zimmerit . Acolo venea de obicei montat un rac pentru zale de senila .
La tancul meu pare ca sa cimentat tot spatele lasandu-se doar in jurul piciorului suportului o bucatica fara zimm . Din ce vad pare aceeasi textura , diferita de cea unde se afla suportul de scule . Astfel ca am omis si la modelul meu sa curatz in acea zona , desi inca nu sint convins 100% ca asa era .
De cazut ... nu pare sa cada asa usor . Din ce am obsevat in fotografiile de epoca uneori cadea in zona unde a primit o lovitura de proiectil sau probabil daca a lovit ceva , un obstacol puternic ,sau poate daca a fost curatat intentionat si la repezeala dar sint foarte multe poze unde ciupeala este inexistenta sau extrem de putina, la masinarii intens utilizate .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: panther 14235587251_c116267bd2_b.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 April 2015 - 12:47 AM


#23 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 22 April 2015 - 02:41 PM

Ok. Era doar o parere, fara sa stiu de poza respectiva.

#24 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 May 2015 - 02:57 PM

Salutare baieti .
Dupa o scurta intarziere , veni si "vremea galbenului " . Am folosit Revell 16 mat .
Rotile motrice , intinzatoare si galetii cei mai de dinafara , cupola comandantului nu sint inca lipite ferm .
Imi place cum arata kitul acesta . Desi are o varsta apreciabila ,detaliile si forma sint bine reprezentate , apropiindu-se mult de cele ale tancului real .
Am sa-l mai las cateva zile sa se usuce bine , dupa care ma voi "destrabala" putin cu niste camo.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: panth 4.jpg
  • Imagine atasata: panth 5.jpg
  • Imagine atasata: panth 2.jpg
  • Imagine atasata: panth 1.jpg
  • Imagine atasata: panth 3.jpg


#25 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 07 May 2015 - 04:42 PM

E de mare efect zimm-ul, imi place cum a iesit.
Teava nu o vopsesti tot in camo? Ca si esapamentul. care poate fi ruginit sau culoarea tancului, daca e nou.

#26 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 May 2015 - 06:38 PM

Multumesc de aprecieri ,panzerseba :hi:
Teava cred ca am s-o vopsesc in gri inchis sau brun-rosu ( primer) si poate cu niste pete verzi . Inca nu m-am decis , dar daca te uiti la fotografia tancului ,teava pare sa aiba o culoare inchisa , uniforma , diferita de ceea ce se vede pe restul tancului .
Esapamentul direct brun inchis si venit apoi cu " ruginol" ( uleiuri oranj , siene , brun ) .

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi