Forum Machete,Modelism,Hobby: Ford T Model 1913 Runabout - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ford T Model 1913 Runabout 1/24 ICM

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 May 2015 - 10:19 AM

In loc de introducere.
Am spus-o de mai multe ori,in mai multe ocazii,aici pe forum, dar o sa mai spun si de aceasta data, acelasi lucru: daca va plac masinile "vintage" atunci n-are cum sa nu va placa Fordul T. Mie unul, imi place si il consider tocmai esenta notiunii de masina istorica.
Istorica nu doar pentru ca cel mai "nou" exemplar nu poate fi mai tanar de 88 de ani, ci pentru ca masina aceasta reprezinta istoria auto insasi.
S-au scris si cu siguranta se vor mai spune si se vor mai scrie multe, cu si despre Ford-ul T, pentru ca el continua sa atraga atentia asupra lui.Nu conteaza motivele,care pot fi foarte diverse, conteaza doar faptul ca atrage.Ba chiar as spune, naste pasiuni. Marturie acestei afirmatii, stau zecile,poate chiar sutele de cluburi ale impatimitilor de Ford T, din lumea larga.
Cineva,candva, a rostit un adevar,atunci cand a folosit sintagma "Zeul Automobil". Cu siguranta acest zeu are mai multe intruchipari: unele se cheama Daimler,altele Benz, ba s-ar putea spune ca mai are si cateva nume de origine franceza,italiana sau engleza.
Insa dupa parerea mea, cea mai corecta denumire a veneratului Automobil, este T. Ford T.

Si dupa cum este firesc, o istorie a acestui zeu, trebuie consemnata.
O sa revin si o sa incerc sa vorbesc de el.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 May 2015 - 10:20 AM


#2 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 02 May 2015 - 11:17 AM

Sunt curios sa vad cum arata kit-ul.
Asa ca spor la munca si... hai cu pozele, nu ne mai tine asa "pe uscat".
LE : am uitat sa te intreb : ce culoare ai sa il faci?

Aceasta postare a fost editata de michi-ro: 02 May 2015 - 11:27 AM


#3 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2015 - 11:35 AM

Servus Longinus,

Adevarat graiesti.
Nu stiu ce kit ai dar eu l-am vazut pe cel de la ICM (roadster-ul) la scara 1:24 si pot spune ca este impecabil.
Singurul element ce ar trebui schimbat, daca deranjeaza, ar fi coviltirul.

Astept continuarea.

Spoor!

p.s. Foarte interesant modul de conducere al unui "T". Cred ca nimeni nu poate spune ca se da jos dintr-o masina de astazi se urca in "T" si merge cu el.
Ca sa-l conduci trebuie putina scoala altfel incurci pedalele si manetele :acute:

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 May 2015 - 12:49 PM

Servus baieti.
Multumesc pentru incurajari.
Michi, il vopsesc cat mai aproape de imaginea box art, adica albastru+negru lac.
Cred ca am gasit undeva o fotografie cu un exemplar restaurat,vopsit cam asa, si tare presupun ca ucrainenii s-au inspirat de acolo.
LDH ,da,este kitul de 1/24 ICM,a fost pus pe piata in acest an si se gaseste la Pavel (pretul de 104 lei este cat se poate de corect).
http://www.parcmodel...Car-12696_.html
Eu il astept si pe celalalt (Model 1911) care inca este "in curind".
Daca nu apare la Pavel, o sa-l cumpar de la polonezi (la ei parca este disponibil pe Martola).
Ucrainenii au venit in ajutorul clientilor,prin faptul ca au turnat pneurile dintr-un cauciuc alb (in ton cu epoca) ceea ce te scuteste de a mai vopsi "gumele" masinii.
Cele patru pneuri vin prinse pe o culee separata si la "desprindere/taiere" nu lasa urme aproape deloc, usurind foarte mult munca de finisare cu smirghel.Se stie ca piesele turnate din vinil/cauciuc, pot genera neplaceri cu privire la bavurile ramase din turnare.In cazul acestui kit,nu prea s-a pus problema.Asta este un plus,dupa parerea mea.
Pana acum am gasit un punct...hai sa-i zic slab, al kitului: motorul nu incape in locasurile lui,de pe sasiu si necesita ajustari in partea dispre postul de conducere.Totusi...nimic de netrecut.
Vopsirea necesita multa munca, datorita faptului ca vopseaua neagra este extrem de pretentioasa, nu iarta nicio scapare.Folosesc vopsea auto si musai sa astept cate o zi de uscare, intre straturi.Chiar si daca pare uscata, inca mai exista riscuri. Cred ca uscata de-a binelea, este cam dupa 5 la 7 zile. Bineinteles ca lucrez cu manusi de latex, altfel as umple masina de amprente si toata treaba ar iesi ca dracu. Oricum, inainte de a incepe lucru, de fiecare data ma spal pe maini cu apa calda si sapun lichid.Cine m-ar vedea si n-ar stii ce inseamna amprente pe model/urme de grasime, ar zice ca-s ticnit. :crazy:
Pentru piesele din alama (care nu erau putine pe acest model), ICM ofera culeele gata trase in culoare "brass" dar multe dintre piese necesita slefuiri usoare (urma de la turnare) si din cauza asta...adio poleiala cu alama. Eu am procedat la revopsirea lor (inclusiv sigla Ford,de pe radiator) cu "alama" Testors, vopsea email, care-si face treaba foarte bine.
O sa pun si poze,imediat.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 May 2015 - 12:56 PM


#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 May 2015 - 01:12 PM

... deocamdata arata asa; urmeaza polisarea, in zona pragurilor.
Imagine atasata: Picture 691.jpg Imagine atasata: Picture 692.jpg

Imagine atasata: Picture 695.jpg Imagine atasata: Picture 696.jpg

#6 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 02 May 2015 - 01:14 PM

M-ai facut curios vis-a-vis de vopseaua alama de la testors...
O sa vad in poze cum este, dar dacă zici ca își face treaba, sunt sigur ca este "șmecheră"!

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 May 2015 - 01:19 PM

Uite,cred ca asta ar fi exemplarul dupa care au lucrat ucrainenii:
Imagine atasata: 13ford75672-1.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 May 2015 - 01:20 PM


#8 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 02 May 2015 - 04:01 PM

De efect pneurile albe.
Si radiatorul e foarte frumos.

#9 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2015 - 05:35 PM

Vezi postareaLonginus, la 02 May 2015 - 12:49 PM, a spus:

Servus baieti.
...
Eu il astept si pe celalalt (Model 1911) care inca este "in curind".
...


Ai uitat ca "in curand" apar, tot de la ICM, figurinele "Ford"

Nu stiam ca sunt ceva probleme la montaj.
Am vazut kitul la colegul mecanno si mi-a placut ca este ingrijit lucrat.

Spoor!

#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 May 2015 - 06:01 PM

He he... :pardon:
Eu...cu figurinele...
Sper ca ICM sa nu se opreasca la astea 2 Ford-uri 1/24..
Still waiting.

#11 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 02 May 2015 - 06:56 PM

Arata foarte frumos pina acum. Astept sa vad cum iti iese masinuta in continuare si sa ne spui daca este dificil de lucrat cu acest kit. Ma gindesc pina la toamna sa fac si eu vreo doua si sa le fac cadou unor prieteni buni...

#12 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 May 2015 - 10:22 PM

Servus Tibi.
In seara asta tocmai am imbinat caroseria. Trebuie sa spun ca piesele ( doua panouri laterale, capota portbagajului si sectiunea transversala) s-au potrivit fara repros.Am imbinat " la rece" caroseria astfel obtinuta , cu sasiul. Stas. :hi:
Exceptind faza cu asambarea motorului pe sasiu, nu am ce sa bag de vina kitului.Chiar si acest episod mai dificil, l-am trecut cu o minima modificare.
As mai sublinia un aspect: kitul este astfel gandit,incat sa-l poti vopsi cu usurinta,pe subansamble si culori diferite.
E drept ca te ajuta si scara 1/24(macheta este cam cat palma intinsa), insa ucrainenii au facut o treaba buna.
Nu te-ai gandit rau, macheta asta poate fi un cadou pe cinste.Arata cu adevarat " de vitrina".
Si eu o pregatesc tot ca un cadou: l-am promis lui doamna-mea, care este incantata.
Sincer, kitul merita cumparat si are un pret chiar decent.
Cum spuneam, sunt pregatit si pentru celalalt model ce va aparea ( T model 1911 )

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 May 2015 - 10:38 PM


#13 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 03 May 2015 - 07:37 PM

Caroseria asamblata si montata pe sasiu, capotele motorului, care vin din doua jumatati stanga/dreapta plus brida centrala pe care se prindeau balamalele capotelor.
Am schimbat culoarea caroseriei, fata de ceea ce se vede pe box art-ul kitului. Am folosit o nuanta mai sobra, albastrul sugerat de ICM imi parea cam prea...chinese.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 697.jpg
  • Imagine atasata: Picture 698.jpg
  • Imagine atasata: Picture 699.jpg


#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 03 May 2015 - 08:15 PM

Si daca tot vorbeam la inceput,despre pasionati si cluburile lor de Ford T,uite,sa va arata ceva:
https://www.youtube....h?v=TrRmg9qtk5Q

#15 Useril este offline   mecanno 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2015 - 06:40 AM

Buna
Scuze ca ma bag si eu ca...
Intradevar khitul de montaj este facut bine.
Ca puncte negative eu am gasit 2:
-metalizarea (aurirea) se desprinde de pe piese,
-pe capota din dreapta a motorului se vad urmele foarte fine de la trecerea frezei in momentul prelucrarii matritei pe CNC.
Cit priveste montajul se face foarte usor iar la motor am mu am intilnit probleme, insa am consttat urmatoarele:
daca se monteaza prima puntea fata motorul nu mai intra , dar daca se monteaza motorul radiatorul si apoi puntea fata lantul de cote este OK.
Am preferat sa motez chitul direct din cutie si am lasat coviltirul nelipit iar capota de la motor se poate scoate.
Spor in continuare iar ce pot sa iti spun este ca finalul iti va da mari satisfactii.



Imagine postata

#16 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 04 May 2015 - 07:03 AM

frumos iese, Longinus.
Abia astept sa il vad ... lucind.
Macano, pare interesanta culoarea, apropiata de cea recomandata de constructor, dar din pacate poza nu arata nimic... Poate reusesti sa faci una la lumina naturala far blitz, asa din respect pentru macheta in sine...

#17 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 May 2015 - 10:36 AM

Servus baieti.
Mecanno, da intr-adevar, poleiala nu este de calitate,motiv pentru care am preferat sa refac toata vopsirea cu brass, dupa cum am scris deja.
Din cauza acestui strat auriu,aplicat, chiar si adezivul face unele probleme(face o priza destul de superficiala).Stiu,ucrainenii au avut intentii bune, doar ca nu le-a "iesit" faza.
Jumatate de capota/dreapta, avea ceva urme,insa le-am "sters" cu smirghel fin,iar la aplicarea straturilor de primer+vopsea neagra (folosesc vopsea auto), au devenit "invizibile". Vopseaua acopera foarte bine,insa are un fel de efect acid asupra plasticului (ca sa ma exprim asa), astfel incat la primele doua straturi formeaza efectul de "coaja de portocala".Si uite asa dupa fiecare uscare (pe putin 12 ore) musai sa procedez la lustru, chiar daca piesele sunt mici, n-am de ales.Din pozele postate pana acum nu este prea vizibil,dar sa stiti ca vopseaua luceste lac.
Povestea cu motorul...nu am putut sa prevad incidentul, si am apucat sa montez axa fata inainte de a baga motorul la locul lui. Asa fiind, atunci cand am constatat inconvenientul, nu am mai indraznit sa desprind lipiturile, ci am preferat sa modific una dintre urechile de prindere pe sasiu (una singura este suficient, nu trebuiesc modificate amandoua).Oricum operatiunea este simpla,iar la final diferenta este insesizabila.

#18 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 04 May 2015 - 12:06 PM

Salut,

Toate machetele care au in dotare parti cromate/aurite au aceeasi problema, indiferent de producator. Procesul tehnologic nu permite o solutie mai buna. Nu inteleg dece fabricantii tin atit de mult sa le faca in continuare cromari asa atitat timp cit piese turnate sunt in cele mai multe cazuri inposibil de folosit odata ce ele sunt indepartate de pe rame. Undeva tot trebuie sa slefuiesti si cu asta sa dus si "poleiala" aia. Tamiya si Revell scriu in instructiuni ca partile cromate trebuie curatate in locurile unde se vor lipi cu alte componente dar cum am scris mai sus piesa nu mai este ok si necesita oricum vopsea. Ideal este sa cureti aceste componente complet cu solutie de curatat aragaz - Triumf si sa le revopsesti. Alclad si Gunze (seria super metalic) au culorile crom, auriu, cupru, aluminiu lustruit si altele. Eu deregula curat tot, grunduiesc si revopsesc fiecare piesa.

Longinus, la ce scrii tu, ma intreb daca vopseaua aplicata pe macheta nu iti "increteste" plasticul? Asta tind sa cred cind spui ca la primele doua straturi au un efect de "portocala". Vopseaua este aplicata cu aerograful sau din doza de spray?

#19 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 May 2015 - 12:21 PM

Vezi postareatibi22, la 04 May 2015 - 12:06 PM, a spus:

Salut,
Longinus, la ce scrii tu, ma intreb daca vopseaua aplicata pe macheta nu iti "increteste" plasticul? Asta tind sa cred cind spui ca la primele doua straturi au un efect de "portocala". Vopseaua este aplicata cu aerograful sau din doza de spray?

Servus Tibi.
Vopseaua nu increteste plasticul pentru ca inainte de vopsire, "bag" doua straturi de grund acrilic, in asa fel incat sa nu interactioneze cu vopseaua. Daca la vopsire folosesc email,grundul va fi acilic, si invers.
Culoarea neagra are nu mai putin de 7 straturi, supersubtiri,aplicate din spray. Le-am dat atat de fin,incat primele doua aproape ca nici nu acopereau in totalitate culoarea grundului (alb). Primele straturi contin putina vopsea,tocmai ca sa nu aiba timp si/sau cantitatea necesara ca sa "faca prostii".
Dupa ce s-a uscat total(cel putin doua zile), nu mai exista probleme. Am avut un mic incident care mi-a scos nervii la mezat: in timp ce lustruiam aripa stanga/fata, am atins cu unghia, prin servetelul de hartie (!!) si am facut vreo trei zgarieturi.A trebuit sa revin cu pasta de lustru si sa "scot" zgarieturile.O chestie care m-a tinut "in priza" aproape o zi.
Culoarea bleu,este suflata cu aerograful,pentru ca am obtinut-o prin decantare si mix a altor culori ( Tamiya Mica Dark Blue + Alb lucios). Am pastrat o mica rezerva,in caz ca va fi nevoie sa remediez ceva, nu de alta, dar cu siguranta nu mai nimeresc nuanta daca mai incerc un mix. :angry:

Cat despre poleiala...Mai am cateva limuzine negre (ICM, dar 1/35) la care aplic vopsirea ornamentelor cu Crom auto. Se fixeaza bine si arata cat de poate de normal,cu conditia sa nu le "pipai" prea mult cu degetele. In cazul lor,cromul se usuca definitiv cam intr-o luna !!!

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 04 May 2015 - 12:24 PM


#20 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 May 2015 - 08:44 PM

Mai incet decat credeam, din motive de lipsa "timpului la dispozitia militarului" am facut progrese cu asamblarea modelului meu.
Ca o paranteza va spun,ca acesta este al saptelea Ford T din vitrinele mele.Unul este la 1/43, patru sunt 1/35, unul 1/18 si asta,la 1/24.
Cred ca-mi mai lipseste un 1/48 :-P
Bun.
Am refacut "poleiala" - revopsita integral .Macheta nu este prea spectaculoasa in detalii,pentru ca nici masina reala nu era vreun monstru mecanic.Nu. Un simplu automobil cu dotarile necesare si suficiente epocii sale.Atat.
Dar arata asa de bine in vitrina !!!!!!!!!!!
Asta,inca n-a ajuns acolo,dupa sticla,dar nici multe nu mai are.
Uite

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 704.jpg
  • Imagine atasata: Picture 700.jpg
  • Imagine atasata: Picture 702.jpg
  • Imagine atasata: Picture 703.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 May 2015 - 08:47 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi