Forum Machete,Modelism,Hobby: kraz holztransporter - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

kraz holztransporter

#1 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 31 May 2015 - 09:52 PM

Salutare,
in sfarsit am ajuns sa fac fotografiile pentru un camion pe care l-am terminat deja de ceva vreme.
Este vorba de un camion de transportat lemne, o conversie avand ca baza un maode la scara 1/43 de la NashAvtoprom:
Imagine postata
ceva scratch...
Imagine postata
Imagine postata
Si macheta finalizata :
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 01 June 2015 - 01:46 PM

Super ! Sper ca nu trimiți lemnele la austrieci ! :crazy:

#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2015 - 03:10 PM

Mi se pare superb ceea ce ai facut cu aceasta transformare. De referinta.
Singurul minus mi se pare a fi dat de faruri, care par ca niste ochisori - din cauza pinilor de fixare. Dupa mine, merita taiati pinii si scratch-uita o oglinda din tabla / folie. plus un bec din orice ai la indemana. E mult mai simplu decat s-ar crede.
In singura mea aventura la 1/43, eu asa am procedat cu farurile unei Dacii, iar rezultatul zic ca e mai mult decat multumitor
Imagine atasata: Dacia-DSC00002.JPG
Spor

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 02 June 2015 - 07:10 AM

Salut,
foarte frumoasa realizare, efecte reusite, mi-a placut sa vizualizez pozele.

Developeaza un secret daca se poate, ce material este cel maro, vopsit ulterior in rosu, catre incarcatura, foarte texturat?
Ceva textil?

#5 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 02 June 2015 - 08:34 AM

Salutare,
Ma bucur ca va place!
Alin, camionul nu are legatura cu politica sau realitatea sau mai stiu io cu ce...:drinks:
Alexelu, ai dreptate dar am zis sa nu para chiar real... Lasand gluma la o parte, lenea e cucoana mare, știți voi...
Insa, am facut treaba asta la un BMW serie 5 1/24 și a ieșit super.
Acu' daca tot pusasi poza sa o vedem, imi permit sa ma gandesc ca puteai sa le si debavurezi si sa lustruiesti spatele sa fie mai putin mate...
stageexp, materialul ala este tabla striata, si este de fapt... tabla striata (PE bine inteles...) din cupru.
Daca imi este permisa o gluma, nu prea am vazut camione d'astea cu stofa p'acolo...

#6 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 02 June 2015 - 09:05 AM

Salut !
A iesit foarte fain ca modificare si "scrathcuiala " . Uzura la fix nici prea putina nici prea multa iar bustenii parca s reali . :good:
De la ce vine holztransporter , adica ar fii din fosta RDG dupa denumirea parca nemteasca ?!
Spor cu sanatate si cer senin . :hi:

#7 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 02 June 2015 - 10:43 AM

Foarte frumos ! Bravo.

#8 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 03 June 2015 - 07:21 AM

Salut michi-ro,

multumesc pentru raspuns.

Evident ca nu exista camioane cu material textil la scara 1:1 Imagine postata.
Eu intrebasem in ideea ca ai folosit oaresceva material texturat din "cutia de maimute" care sa imite tabla aia gen antialunecare, da acu m-am lamurit, ai folosit chiar materialul original. In multe situatii am ajuns la necesitatea de a folosi astfel de tabla, mai ales din cea cu striatii in V, ori cum scara nu imi permitea sa gasesc de-a gata produsul, am folosit surogate. Al tau arata extrem de natural, si acum am primit si explicatia acestui fapt.

#9 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 03 June 2015 - 09:14 AM

Merci stageexp,
As fi interesat sa imi spui si mie care ar fi surogatele "maison".
Cum suntem in romania, mai devreme sau mai tarziu, nu se va mai gasi tabla...

#10 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 03 June 2015 - 01:35 PM

La un moment dat am folosit un plastic translucid, disponibil in mai multe culori, care avea striatii uniforme, insa fara a reprezenta la scara liniile in dublu v sau romburile care exista in realitate pe tabla antiderapanta. Erau mai mult serii de puncte in relief, foarte apropiate, care insa dupa vopsire si weathering se apropiau cat de cat de ceea ce doream a reprezenta. O parte a materialului era striata, alta nu. Din pacate am cumparat astfel de coli acum cativa ani, am terminat stocul intret timp, dar magazinul de unde le-am luat nici pomeneala sa vrea sa aduca altele.

Am mai gasit ceva material textil, dintr-un fel de matase mai ciudata sau ceva sintetic, nu-mi dau seama, pe care vreau sa il incerc cu proxima ocazie, prin impermeabilizare cu aracet si vopsire.

La scara mai mare am folosit pur si simplu forex de 1 mm, caroiat cu un varf de compas (scari cu adevarat mari, unde acest lucru era apropiat de realitate).

M-am gandit si la alta varianta si anume sa folosesc o presa rece sau calda si o sita metalica (gen plasa de tantari) cu care sa presez forme tot pe o coala de forex.

Oricum, metoda pe care ai folosit-o, aceea de utilizare a unui material original, profilat este cea mai buna. Eu incerc in anumite situatii, din considerente subiective, sa reduc costurile de realizare a machetei, iar in alte situatii, obiective, nu am vazut pe ebay coli preformate la scarile necesare.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi