Forum Machete,Modelism,Hobby: Viaductul de la Valea Fetii - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Viaductul de la Valea Fetii Linia CF Craiova - Calafat

#21 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2015 - 07:27 PM

Vezi postareastageexp, la 23 June 2015 - 10:40 AM, a spus:

Ca intrebare, deoarece este bine de invatat diverse tehnici, exista vreo diferenta intre aplicarea de hartie de buda cu aracet si aplicarea de ipsos?
Cand am avut de facut machete feroviare, in unele situatii, peste hartia de tip prosop de bucatarie aplicata cu aracet pe structura am folosit fie o pasta de ipsos moale pe care am aplicat-o la pensula, fie nu am folosit nimic, deoarece trebuie aplicat nisip sau alte materiale. Deci, stie cineva, din experienta exista vreo diferenta comportamentala intre un strat de hartie cu aracet care practic se comporta ca o pasta si un strat de ipsos, sau este doare o chestie de gust si obisnuinta?


In primul rand greutatea. Mai mare la ipsos.
Indemanarea. Cand folosesti ipsos trebuie sa ai ceva abilitati de modelaj pentru a da forma.
Viteza de lucru si precizia. La pus ziare si hartie nu te grabeste nimeni ca "se intareste" pe cand la ipsos te cam impinge, din spate, materialul.
Daca ai "mana" de modelist formele rezultate din ipsos sunt mult mai apropiate de cele reale fata de hartie. Am folosit "amestecul" de hartie "dizolvata" in aracet, nu atata pentru a da textura ca oricum puneam iarba deasupra ci pentru a "ascunde" muchiile rezultate din combinatia coaste din carton/plasa de tantari/ziare.

Spoor!

#22 Useril este offline   BogdanRa 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 15-June 15

Postat 15 October 2015 - 04:13 PM

Vezi postareaLDH, la 24 June 2015 - 07:27 PM, a spus:

In primul rand greutatea. Mai mare la ipsos.
Indemanarea. Cand folosesti ipsos trebuie sa ai ceva abilitati de modelaj pentru a da forma.
Viteza de lucru si precizia. La pus ziare si hartie nu te grabeste nimeni ca "se intareste" pe cand la ipsos te cam impinge, din spate, materialul.
Daca ai "mana" de modelist formele rezultate din ipsos sunt mult mai apropiate de cele reale fata de hartie. Am folosit "amestecul" de hartie "dizolvata" in aracet, nu atata pentru a da textura ca oricum puneam iarba deasupra ci pentru a "ascunde" muchiile rezultate din combinatia coaste din carton/plasa de tantari/ziare.

Spoor!


As mai adauga faptul ca ulterior, cu o mana de pamant cernut, iese foarte realist. Mai poti face ceva... Pe fondul de hartie igienica cu aracet (si acesta se poate pune in 2 feluri) se pot pune pietre normale, de pe strada, pietricel de rau sau bucati de ipsos gata formate (turnate din foem Noch/WS) pentru zonele de stanci. Hartia igienica cu aracet o puteti pune in doua feluri... pasta amestecata (manual sau la mixer) si/sau fasii de hartie igienica deja imbibate. Conteaza acum ce se doreste in final...

Si da, Doru are dreptate... Ai muult timp la dispozitie pentru modelare si nici nu crapa... La ipsos, ca sa nu crape, sunt mai multe conditii pe care nu le ai mereu la indemana. Si, oricum, poate crapa ulterior, datorita socurilor mecanice




Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi