Forum Machete,Modelism,Hobby: "Perce-neige" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

"Perce-neige" Sania Henri Coanda kit 1/32

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 August 2015 - 08:31 PM

Desi n-a fost menita sa zboare vreodata,poate doar in sens figurat si numai pe zapada, cred ca locul creatiei despre care vreau sa tratez,este aici, la sectiunea "Aviatie".
Inspre zbor si atributele sale, cred ca s-ar incadra, de-ar fi sa privim doar prin prisma numelui creatorului ei: Henri Coanda.
Eu am numit-o creatie atunci cand am spus ca vreau sa vorbesc despre ea, pentru ca eu asa o consider: unica, fara egal, cu mult inaintea epocii sale,creata de un geniu, pentru un print si prezentata in capitala mondiala a culturii (asa cum se poate numi Parisul,la vremea de inceput al secolului douazeci); deci...o creatie.
Este aerosania cu turbina,gandita si construita de Henri Coanda,la vremea anului 1910 si prezentata la Paris,la sfarsitul aceluiasi an.
Istoria ei, existenta ei si mai ales multe fotografii ce ne-o infatiseaza, au fost discutate,aratate si tratate suficient de amplu, chiar aici,pe forum.
http://www.cartula.r...ri-coanda-1910/

Un subiect care n-a incitat,poate, la vremea deschiderii lui, in topic.
Eu nu vreau sa discut,insa,despre aceasta creatie.Au facut-o colegii nostrii,inainte,mai bine decat as putea eu.Dovada peremtorie, o aveti in link.
In schimb, simt nevoia sa va prezint cealalta creatie: aceasi sanie,dar redusa de 32 de ori. Frumosul kit din rasina, realizat de Eddie Models, din care am in fata un exemplar.

Imagine atasata: Henri Coanda Turbine Sled (2).jpg

Intr-un rezumat,as spune ca prezint doua realizari romanesti,fiecare dintre ele fiind un temei de mandrie,poate nu numai pentru mine. Pe de o parte Sania reala pentru insasi existenta ei,iar pe de cealalta parte Sania cea mica intruchipata in kitul acesta, pentru grija cu care a fost facuta, grija ce se poate lesne observa,incepind de la cutia ambalajului.

Indraznesc sa cred ca v-am facut curiosi,ba chiar mai mult, ca aceasta macheta va sta in vitrinele noastre si promit sa revin cu descrierea detaliata a kitului si apoi a fazelor de lucru.Cu poze, desigur

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 August 2015 - 08:44 PM


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 August 2015 - 12:46 PM

In cutie, lucrurile stau cam asa:

Imagine atasata: Picture 761.jpg

Piesele din rasina sunt turnate frumos, fara lipsuri sau torsiuni. Nu sunt multe la numar, dupa cum puteti observa,insa sunt turnate curat.

In planuri, avem prima operatiune de asamblare,la schita nr 1, anume asamblarea celor doua jumatati ale capotei suflantei. Se imbina destul de curat, dar pe linia imbinarii pot ramane mici distante intre cele doua piese. Spatiile respective eu le-am "umplut" cu o pelicula subtire de superglue, care dupa uscare a fost lustruit cu smirghel foarte fin. La nevoie operatiunea poate fi repetata,pana se obtine o suprafata curata,continua si fara intreruperi. Adezivul joaca, in acest caz, rol de chit. Desigur, daca spatiile ar depasi o anumita dimensiune, aceasta metoda nu ar mai fi viabila.In cazul meu, nu s-a pus problema.

Imagine atasata: Picture 762.jpg

In carcasa lipita pana acum,urmeaza asamblarea corpului suflantei propriu zise, cu rotorul si paletele compresorului. Aceste piese vin lipite individual si sunt din foto etched(partea de intrare vizibila dinspre fata) si corp comun(o singura piesa) din rasina-partea de iesire, vizibila dinspre spate/postul de pilotaj.

Imagine atasata: Picture 763.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 23 August 2015 - 12:52 PM


#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2015 - 07:24 PM

Am vazut si eu Ghiocelul la BIAS, si in cutie si asamblat...e un model inedit si frumos.

#4 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 23 August 2015 - 08:18 PM

Multumesc pentru prezentare Longinus! Abia astept sa vad cum vei aborda macheta.

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 September 2015 - 11:32 AM

Aerosania este gata.
Desi pare un kit simplu, la asamblare lucrurile se dovedesc altfel decat apar.
Nu ma refer la faptul ca macheta este din rasina,ci la atentia necesara in momentul asamblarii schiurilor. Daca nu esti foarte atent, acestea nu se aliniaza corect si aerosania va avea un aspect...stramb.
Un alt motiv de ingrijorare/atentie este vopsirea: partile albe trebuie sa ramana perfect curate, albul fiind culoarea care tradeaza cel mai usor(alaturi de negru), in timp ce corpul aerosaniei trebuie vopsit in lemn/mahon, un lucru nu tocmai simplu de aplicat peste un kit din rasina.
Mentiune speciala pentru modul corect in care se asambleaza paletele turbinei.
Oricum, ma gandesc ca m-am descurcat binisor, dupa cum se vad pozele,iar la final macheta intra la vitrina, cu reprezentarea unei realizari de exceptie, fara doar si poate unica in domeniul ei : aerosania cu turbina, creata de Henri Coanda in 1910.
Eu felicit realizatorii acestui kit, atat pentru subiectul ales cat si pentru realizarea lui - un kit curat, cu piese corecte,fara lufturi, parti lipsa sau deformari.Poate la capito;ul PE, piesele ar trebui sa se desprinda mai usor din rama lor.
Si odata cu felicitari,le mai transmit si rugamintea unui viitor kit, rasina + PE, de acelasi nivel...un Vuia, sau un Vlaicu 1/32 ? Ar fi grozav.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 764.jpg
  • Imagine atasata: Picture 765.jpg
  • Imagine atasata: Picture 766.jpg
  • Imagine atasata: Picture 767.jpg
  • Imagine atasata: Picture 768.jpg
  • Imagine atasata: Picture 769.jpg


#6 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 27 September 2015 - 12:28 PM

Felicitari!Arata exceptional!:good:

#7 Useril este offline   Civilairliners 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 21-September 15

Postat 27 September 2015 - 12:48 PM

Felicitari Longinus si din partea mea ptr realizarea kitului :-D...asa cum spuneai si tu, felicitari si la cei ce s-au gandit sa-l fabrice,

#8 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 27 September 2015 - 02:30 PM

Felicitari Longinus si iti multumesc pentru finalizarea machetei, arata foarte bine. Stiu ca nu a fost usoara realizarea ei, am avut si eu batai de cap cu imbinarile dintre tije si piesele de rasina. Nu am gasit un mod mai bun de realizare a acestor bare. Ca planuri de viitor, aveam ceva desene si piesele din PE pentru un avion Coanda 1910 la 1/48, dar probabil ne vom orienta spre ceva mai usor vandabil. Bafta!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi