Forum Machete,Modelism,Hobby: Minimodul militarizat - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Minimodul militarizat

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 04 November 2015 - 09:22 PM

Salutare,
asa cum am povestit intr-un topic anterior, am decis sa ma joc cu o serie de minimodule feroviare. Am terminat cel de-al doilea astfel de modul, care este tot de natura militara, fiind si ultimul cu aceasta tematica, restul vagoanelor si masinariilor fiind dedicate unor scopuri mai pasnice. Am facut si cateva poze, iar pentru a-mi exersa si digitatia pe tastatura, iata cateva idei cu privire la ceea ce am facut (sau am vrut sa fac).
Baza de expunere este realizata de asemenea din polistiren extrudat, la fel ca la precedentul modul si fiind vorba tot despre un peisaj cu elemente naturale am optat pentru lipirea cu solutie de aracet a prosoapelor de bucatarie pe suprafata. Am vopsit cu maro baza, in acest caz preferand vopsirea ulterioara cu acrilic in detrimentul amestecului de culoare in solutia de aracet, dar cred ca ambele metode se pot folosi cu succes.
Am preferat o asezare a sinei nealiniata cu muchia lunga a bazei, din considerente estetice ce sunt familiare modelistilor feroviari. Dupa postarea si lipirea sinei, respectiv balastarea ei, am construit un drum care traverseaza calea ferata. Suportul utilizat in acest caz a fost mucavaua, in detrimentul forexului folosit cu alte ocazii, deoarece fiind un drum asfaltat dar de rang mai mic, textura cred ca se potrivea. Adicatelea nu e ditamai drumul expres cu un drumusor asfaltat, desi la cum se prezinta unele drumuri expres pe la noi, cred ca solutia ar putea fo folosita fara probleme si in acest caz.
Am folosit doua sortimente de iarba, sau mai bine zis am pus in functie aplicatorul static de iarba pe o parte din baza, iar pe alta parte am folosit clasicele granule. Aplicarea ierbii este cunoscuta, am mai descris-o si cu alte ocazii, se foloseste un suport de aracet nediluat, un cui pentru masa si in cazul meu dispozitivul home made de aplicare a firelor de iarba. Dupa uscare se inlatura surplusul. Suplimentar am folosit niscaiva material de la Woodland scenics pentru a creea tufele. Este un material customizabil sa-i zicem, din care se poate rupe dupa dorinta cate o bucata mai mare sau mai mica pentru a fi aplicata pe macheta.
Cam asta ar fi treaba cu baza.
Pentru popularea bazei am folosit un vagon de calatori usor deteriorat, in sensul ca era zgariat pe o laterala. Am revopsit acest vagon in culori de camuflaj, fara prea multe variatii fata de solutia precedenta (macheta precedenta) insa la partea de weathering am fost mai putin agresiv. Doar ceva urme de praf, prin aerografie, fara urme de ulei si mizerie, nici macar noroi.
Suplimentar am folosit o cisterna de combustibil care de duce in "drumu'ei" probabil acelasi cu al vagonului. Aici am vrut sa experimentez o tehica de care am auzit de mult, insa pe care nu am pus-o in practica pana acum si anume curatarea vopselei cu lichid din neamul dot. Tehnica functioneaza ok, dureaza putin mai mult decat credeam eu, insa rezultatele sunt ok. Dupa indepartarea vopselei, am revopsit ansamblul cu verde militarizat si negru pe unde era cazul. Ceea ce m-a surprins a fost numarul mare de piese care compun un tir nemtesc H0. Fiind o alta marca nu m-am mai uitat nici dupa dispozitivul de fentare a poluarii, asa ca totul a decurs ok.

Acestea fiind zise iata si pozele promise.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2015 - 09:47 PM

Foarte ingrijit.
Nu te intreb de ce vagonul este camuflat si cisterna nu deoarece cred ca ar fi trebuit sa fie invers :whistle:

Spoor!

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 November 2015 - 08:13 AM

Pai na, chestie de punere in scena.
Daca ne raportam la materialul militar romanesc, vagoane nu am vazut, insa tot ce tine de utilaje terestre poate varia ca si culoare. Am vazut de la ARO la camioane si taburi fie verde military fie in culori de camuflaj, iar aici am impresia ca exista oaresce libertate de expresie. Apar de multe ori nuante de galben si maro, care variaza mai ales ca forma si dimensiuni, scopul este oricum atins de multe ori. Am vazut recent si un ARO alb al PM.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi