Forum Machete,Modelism,Hobby: Tip de vopsea - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tip de vopsea

#1 Useril este offline   sjohnnyc 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 12-January 14
  • Location:Iasi

Postat 25 November 2015 - 12:51 PM

Buna ziua.
Doresc sa cumpar cateva vopsele pentru aerograf pentru o macheta din plastic. Macheta este la scara 1/12 si fiind mare nu doresc sa dau gres.
Culoarea pe care o doresc pentru body este un visiniu.Se poate vedea in pozele atasate.
Dupa producatorul Ford (macheta e un mustang) culoarea este Red Candy (Apple Red Candy) sau Ruby Red.
RED CANDYImagine postata RUBY REDImagine postata
Stiu ca pentru amandoua imi trebuie argintiu baza + vopsea transparenta la nuanta dorita pentru a avea acel efect CANDY.Cum nu se gaseste nuanta Clear as dori sa incerc mixarea culorii + lac transparent lucios sau superlucios.In multiple straturi subtiri cred ca se poate obtine rezultatul din imaginile atasate sau cel putin pe aproape.
Ce vopsele imi recomandati pentru ceea ce doresc sa fac?
Aveti cumva o alta ideie-solutie ?
Pana acum am folosit numai acrilice revell si au fost cumva ok pentru diferite machete de avioane de plastic sau Spray mixat pentru machetele metalice.
De asemeni as dori ceva lacuri lucioase-superlucioase si un primer bun si fin pentru macheta.
Multumesc pentru timpul acordat si sper ca am postat in categoria care trebuie.
Cu stima,
Stoica Ionut.

#2 Useril este offline   hobbyzone 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 10-April 12

Postat 25 November 2015 - 09:43 PM

Salut,

Pentru efectul Candy, iti recomand sa folosesti ca strat de baza, un "Gold" sau "Brass" in loc de Argintiu.Nuanta finala va fi mai "calda" decat cu argintiu in fundal.Culoare rosu transparent se gaseste.Un exemplu rapid este Revell clear Red.Pentru acest proiect ai nevoie de vopsea enamel, nu acrilic.Pentru un rezultat final de exceptie vei fi nevoit sa si polishezi suprafata.Etapele de vopsire ar fi cam asa:

Gunze Surfacer 1000 - Vopsea email Gold - Vopsea email Clear Red - polish - Lac lucios email - polish.

Ar fi bine ca inainte sa te apuci de vopsit sa testezi atat gold, brass cat si silver pe alte suprafete. ca sa vezi cum influenteaza culoarea initiala.

Spor!

#3 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 25 November 2015 - 11:13 PM

Exact ce vrei tu are Renault pe Clio IV si pe Captur. Vezi la un atelier de reparat Renault-URI. Te descurca ei !

#4 Useril este offline   sjohnnyc 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 12-January 14
  • Location:Iasi

Postat 26 November 2015 - 09:38 AM

Vezi postareamichi-ro, la 25 November 2015 - 11:13 PM, a spus:

Exact ce vrei tu are Renault pe Clio IV si pe Captur. Vezi la un atelier de reparat Renault-URI. Te descurca ei !


Multumesc pentru raspuns. Am sa intreb un vopsitor de la Renault despre culoarea respectiva.

Vezi postareahobbyzone, la 25 November 2015 - 09:43 PM, a spus:

Salut,

Pentru efectul Candy, iti recomand sa folosesti ca strat de baza, un "Gold" sau "Brass" in loc de Argintiu.Nuanta finala va fi mai "calda" decat cu argintiu in fundal.Culoare rosu transparent se gaseste.Un exemplu rapid este Revell clear Red.Pentru acest proiect ai nevoie de vopsea enamel, nu acrilic.Pentru un rezultat final de exceptie vei fi nevoit sa si polishezi suprafata.Etapele de vopsire ar fi cam asa:

Gunze Surfacer 1000 - Vopsea email Gold - Vopsea email Clear Red - polish - Lac lucios email - polish.

Ar fi bine ca inainte sa te apuci de vopsit sa testezi atat gold, brass cat si silver pe alte suprafete. ca sa vezi cum influenteaza culoarea initiala.

Spor!


Salut.

Clear Red nu cred ca e o optiune buna fie el si de la Tamiya pentru ca e un rosu aprins nu visiniu si nu stiu daca merge sa pun in clear ceva sa ii schimb nuata fara sa modifice transparenta sau altceva.
Test am sa fac oricum pe o placa de abs sa observ rezultatul la nuanta, efect, etc. Am tot analizat cateva prezentari mai detaliate pe YouTube cum sa obtii efectul candy sau unul asemanator si nu pare imposibil.

Trebuie sa vad de unde iau vopselele, primerul, lacul de pe la noi din Romania si ce sa aleg ca si firma.

Tu de unde cumperi Gunze(Mr.Hobby) de exemplu? Pe ParcModels stocuri sunt mai mult epuizate. Astept un raspuns de la ei oricum.

Multumesc pentru sfaturi.

Vezi postareahobbyzone, la 25 November 2015 - 09:43 PM, a spus:

Salut,

Pentru efectul Candy, iti recomand sa folosesti ca strat de baza, un "Gold" sau "Brass" in loc de Argintiu.Nuanta finala va fi mai "calda" decat cu argintiu in fundal.Culoare rosu transparent se gaseste.Un exemplu rapid este Revell clear Red.Pentru acest proiect ai nevoie de vopsea enamel, nu acrilic.Pentru un rezultat final de exceptie vei fi nevoit sa si polishezi suprafata.Etapele de vopsire ar fi cam asa:

Gunze Surfacer 1000 - Vopsea email Gold - Vopsea email Clear Red - polish - Lac lucios email - polish.

Ar fi bine ca inainte sa te apuci de vopsit sa testezi atat gold, brass cat si silver pe alte suprafete. ca sa vezi cum influenteaza culoarea initiala.

Spor!


Deci foarte comica intrebarea adresata in postul anterior cu "de unde cumperi".
M-am desteptat si eu mai tarziu. Imagine postata
Banuiesc ca nickname-ul vine de la magazinul online?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 26 November 2015 - 11:06 AM


#5 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 26 November 2015 - 04:32 PM

vopseaua de care iti ziceam se numeste Rouge Flamme

Uite cam cum se da: https://www.youtube....h?v=bZ8io6KYKw0






Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi