Forum Machete,Modelism,Hobby: Proiectele mele - aviatie, printuri 3d - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Proiectele mele - aviatie, printuri 3d

#1 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 19 December 2015 - 04:27 PM

Am zis sa pun intr-un singur topic ce machete mai incerc sa fac. Am printat 3d piesele pentru un IAR 16 la 1/72. As vrea sa stiu daca ar exista interes pentru o astfel de macheta din rasina cu piese din PE. Daca ar fi 10-15 doritori as continua realizarea in rasina, daca nu, ramane sa fac macheta doar pt mine, din print 3d. In prezent nu este gravata, va urma si asta, nu sunt foarte multe linii de facut. Interiorul va fi mai mult estimat, avand in vedere ca nu exista planuri sau poze cu el: un scaun si un bord de IAR 14, avand in vedere ca cele 2 avioane au fost contemporane. Bordul il fac din PE. Am folosit planurile din Modelism ale Dlui Loreman Tascau, cu exceptia zonei fuselajului din fata cockpitului, unde am modificat putin pentru a fi mai aproape de profilul aparatului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5479.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5481.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5483.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5485.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5488.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5487.JPG

Aceasta postare a fost editata de paul: 19 December 2015 - 04:56 PM


#2 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 19 December 2015 - 04:58 PM

Salut.foarte interesant ce faci tu acolo.cam cat ar costa ?

#3 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 19 December 2015 - 05:04 PM

Multumesc! Nu stiu in acest moment exact, dar as vrea sa iasa la un pret de pana in 70 -80 RON.

#4 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 19 December 2015 - 06:03 PM

In cazul asta ma r cam interesa.ai de gand sa faci toata seria de IAR-uri? Ar fi fain

#5 Useril este offline   -Vasile- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27-November 12
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatia

Postat 19 December 2015 - 06:58 PM

Salut,
Interesant si laudabil ce incerci sa realizezi. Si pretul pe care l-ai mentionat mi se pare rezonabil tinand cont de volumul de munca necesar realizarii unor asemenea kit-uri.
Eu personal as fi interesat de un IAR-823. Cred ca ar mai fi si alti doritori, mai ales ca sunt destui machetisti care au avut sansa chiar sa zboare cu el (la aeroclub sau in scoala militara). Ma indoiesc ca in viitorul apropiat va aparea pe piata vreun kit, chiar si din rasina, de genul IAR-99 realizat de sarbi. Vlad, colegul nostru de forum din Turda, a inceput sa realizeze unul din stiren (http://www.cartula.r.../13798-iar-823/). E de admirat si efortul lui dar nu stiu cati ar fi dispusi sa se inhame la asa ceva; nu multi dintre noi au rabdarea si indemanarea lui.
Spor si numai bine!
Vasile

Aceasta postare a fost editata de -Vasile-: 19 December 2015 - 06:58 PM


#6 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 19 December 2015 - 08:49 PM

Salut. Deocamdata ma gandesc numai la IAR 16. Bineinteles ca ar fi frumos sa fac/faca cineva si un IAR CV 11, IAR 14, IAR 823, 813, Stabiloplanul, etc. Am urmarit constructia lui Vlad,este de admirat munca lui, poate o sa il traga si in rasina. Multumesc si bafta!

#7 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 19 December 2015 - 10:24 PM

Salutare Paul,
Lăudabilă inițiativa. Printarea 3D deschide noi posibilități modeliștilor. Sper ca într-o buna zi sa avem toți asa ceva pe birou acasă.
Dar pana atunci, as vrea sa te întreb la ce rezoluție printezi. Vad ca suprafețele sunt destul de "clean" si nu necesita operațiuni (de lisare) ulterioare.

#8 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 20 December 2015 - 09:27 AM

Super tare Paul ce faci acolo. Bravo, spor si succes in continuare.
Doresc si eu o bucata cand va fi disponibil.
:drinks:

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 December 2015 - 10:22 AM

Paul, toata stima. Abia astept sa vad cum arata la final!!!

#10 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 20 December 2015 - 01:36 PM

Va multumesc tuturor, inteleg ca exista interes pentru acest subiect, ma incurajeaza sa continui realizarea machetei. Michi, cei care printeaza zic ca are 29 microni/ layer. Din pacate am vazut ca variaza calitatea printurilor, am printat acum cateva luni un fuselaj care diferea foarte putin de acesta ca forma, dar nu se cunosteau layerele aproape deloc. La acesta sunt destul de vizibile, probabil unde au avut foarte multe comenzi in perioada aceasta. O sa trebuiasca facuta o copie in rasina a printului si lucrat pe ea.

Aceasta postare a fost editata de paul: 20 December 2015 - 02:06 PM


#11 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 21 December 2015 - 10:47 AM

Chiar asa, oare ar fi posibil sa facem un topic unde sa strangem documentatie privind avioanele romanesti? Si nu ma refer la IAR-80 care incepe sa aibe destula documentatie pentru cei interesati, SET-urile au mai aparut prin Modelism, ci de celelalte:
IAR-urile interbelice, IAR-urile Manicatide, RG-urile, ICAR-urile, samd.

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 December 2015 - 10:56 AM

Mig, daca te uiti bine, in acest topic sunt piunezate :-P citeva topicuri pentru documentatie la PZL11, PZL 24, IAR 37, 38, 39, care, din pacate, au ramas cam subtirele. Nimeni nu va opreste sa deschideti topicuri si pentru alte tipuri, treba e ca ar fi bine sa fie alimentate.
Scuze pentu devirea de la subiect.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 21 December 2015 - 10:58 AM


#13 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 21 December 2015 - 01:44 PM

Multzam pentru raspuns, Paul,

din pacate eu personal, cred ca asta cu layer-erele este o problema reala. Daca te chinuiesti sa faci un model 3D la scara dorita, in programele il faci cu toleranta zero. Apoi il dai la imprimat. Acolo ei il fac de asa natura ca atunci sand l-ai lisa, fundul tuturor "santurilor" sa iti genereze suprefata definite de tine. Aici intervine problema : daca il "post"-prelucrezi, mai garantezi scara? Ai sa zici ca diferntele sunt infime si o sa iti dau dreptate. Chiar nu conteaza aceste diferente, dar munca de prelucrare, este foarte laborioasa si poate sa justifice creearea manuala a corpului...




#14 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 21 December 2015 - 02:42 PM

Deocamdata printul acesta mi se pare un compromis ok zic eu intre pret si calitatate. Daca nu o sa imi placa rezultatul final nu ramane decat sa strang bani pentru un print mai de calitate (la costuri cel putin duble). Cu crearea manuala a unui master de la 0 am ceva probleme, pana acum nu am obtinut ceva ok, nu am nici indemanarea, nici sculele necesare.

Aceasta postare a fost editata de paul: 21 December 2015 - 03:22 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi