Forum Machete,Modelism,Hobby: T-34 1/16 Eaglemoss - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

T-34 1/16 Eaglemoss

#1 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2016 - 08:04 AM

Se pare ca Eaglemoss vrea din nou sa ne vanda un model de genul "Build the,,," (Sau aia erau Hachette?). :rolleyes:
Site-ul oficial este: http://www.macheta-t34.ro/model.aspx
Pretul total se va ridica probabil pe la 4000 de lei.
Ce parere aveti?
Merita, sau nu?

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 January 2016 - 08:27 AM

Sună interesant, chiar dacă unele elemente vor trebui modificate sau revopsite.
Cāte numere vor fi ?

#3 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 11 January 2016 - 08:37 AM

Asta nu a fost deja acu un an? Si daca merita, nu stiu. Depinde de nivelul modelistului. Eu de as vrea un t-34 la 1:16 as cauta kitul trumpeter, care e undeva la 500 de ron, platiti sigur deodata, dar ar fi ceva mult mai detailat,

#4 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2016 - 11:06 AM

120 de numere, incepand din 12 ianuarie, 33 lei numarul, in afara de primele doua.
Eu parca tin minte ca a mai aparut, ca studiu de piata,, in anumite orase. De data asta o fi pe bune? Sau o fi ca si cu "Endeavour" :diablo:?
Am vazut kit-ul Trumpeter, cu circa 600 lei. Eu cred ca, ce vrea Eaglemoss sa publice, este putin diferit. Ei sustin ca, pentru montaj, ar fi necesara mai mult surubelnita, decat adezivul.

#5 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 11 January 2016 - 11:14 AM

Salut,
Cred ca Trumpeterul sta mai bine la detalii, ca sa nu mai zic de pret... Am vazut unele prinderi de piese pe tancul de la revista, care nu sunt chiar OK. Pe bune, suruburile alea cu cap in cruce? :lol: Parerea mea e ca unele chestii sunt de pe kit-ul Trumpeter, prea seamana...

Aceasta postare a fost editata de LiviuM: 11 January 2016 - 11:20 AM


#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 January 2016 - 12:05 PM

Vezi postarearepede, la 11 January 2016 - 11:06 AM, a spus:

120 de numere, incepand din 12 ianuarie, 33 lei numarul, in afara de primele doua.
De data asta o fi pe bune? Sau o fi ca si cu "Endeavour" :diablo:?

Sincer ma pot lipsi de doua pachete de tigari pe luna (vorba vine,ca m-am lasat de fumat), dar mai intrebam si eu: daca din 120 de numere, revista inceteaza sa mai "respire" pe la numarul 60 (sa zicem),ramai cu banii dati si cu o jumate de T34...canibalizat.

"Pe bune, suruburile alea cu cap in cruce? "
Eh, la asta ma refeream si eu atunci cand am spus ca unele elemente vor trebui modificate :book:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 January 2016 - 12:05 PM


#7 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2016 - 12:08 PM

Aveti perfecta dreptate!! :clapping: Suruburile alea sunt impresionante!!
Probabil ca au luat kit-ul Trumpeter, si au construit o struto-camila motorizabila. Poate fi o bucurie pt. "motoristi", dar pentru "statici" nu e mare scofala, mai ales la pretul asta <_< .
Om trai si om vedea.
Numai sa reuseasca ei sa treaca de primele numere. :rolleyes:

#8 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 11 January 2016 - 12:38 PM

Salut,
Sunt descumpanit de aceasta editura de la ENDEAVOUR, un numar a luat banii si au inchis revista.
NU uitati ceea ce declara "Sunt planificate 120 de numere".
Mai mult decat atata pretul mi se pare de-a dreptul nesimtit , 3900 lei sau 860 euro, pentru toate numerele. Nici Bismarck nu a costata atat si a avut 150 de numere, daca nu ma insel a fost vreo 2200 lei pe toate revistele.
Nu stiu daca vreo macheta de tanc costa atat , dar nici la machete de nume la nave neasamblate nu ajungi la astfel de scoruri.

Aceasta postare a fost editata de MR-JW: 11 January 2016 - 12:54 PM


#9 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 11 January 2016 - 12:52 PM

Daca va uitati pe site-ul din Rusia au aparut 101 numere, iar pretul este mult mai mic
primele 15 de numere249 ruble ~14 lei, dupa care au crescut la 257 pana la 33, dupa care 269 ....pana la cel mai scump numar care este 369 ruble ~ 20.8 lei.
Adica noi romanii suntem mai bogati si putem sa platim mai mult......
Cred ca daca il cumparam din Rusia cu tot cu transport tot este mai ieftin decat vor sa-l vanda in Romania.

Aceasta postare a fost editata de MR-JW: 11 January 2016 - 12:53 PM


#10 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 11 January 2016 - 05:24 PM

Era pe undeva un ghid de T34 construit pas cu pas, nu reusesc sa il gasesc. Am gasit asta momentan dar mai caut: http://forum.model-s...?g=posts&t=6753

#11 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 11 January 2016 - 05:32 PM

ar fi interesant daca apare,mai ales prin dimensiuni si greutate(peste 7kg)dar nu cred,si am cel putin doua motive(in afara de pret);nu apare in nici o reclama TV(putin probabil la asa "monstru"sa nu ii faca reclama puternica,si doi,daca urmariti site-ul ,revistele prezentate nu sunt in limba romana.:-(

#12 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2016 - 06:53 PM

Vezi postareaflorinx, la 11 January 2016 - 05:32 PM, a spus:

ar fi interesant daca apare,mai ales prin dimensiuni si greutate(peste 7kg)dar nu cred,si am cel putin doua motive(in afara de pret);nu apare in nici o reclama TV(putin probabil la asa "monstru"sa nu ii faca reclama puternica,si doi,daca urmariti site-ul ,revistele prezentate nu sunt in limba romana.:-(

Tocmai am vazut recalama, la o televiziune comerciala importanta (nu spui care!! :whistle:). Deci de aparut, sigur apare. Cat o continua!!??
Eu oricum asi fi preferat asa ceva: https://f14-bauen.de/ :yahoo:

#13 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2016 - 07:13 PM

Judecand dupa reclama, va fi totusi nemotorizat (nu prea cred ca ramane loc in carcasa, daca se doreste detalierea interiorului cu piesele pe care le ofera). Eu m-am hotarat sa il cumpar. Oricum ma intereseaza si istoria (revistuta) plus ca va fi metalic, nu din plastic (cum e cel de la Trumpeter), ceea mi se pare interesant.

#14 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 11 January 2016 - 10:47 PM

Recunosc ca poate sunt carcotas , dar prea am fost luati de prosti de editurile acestea .
Hachete a inceput la un pret sau batut 2 distribuitori pentru reviste si cānd a ramas la unul singur au crescut pretul.

Nu mai stiu care DeAgostini sau Hachete au scos 5 numere din Lamborghini , le-am cumparat ca prosti si au trecut peste 3 ani si nu au mai continuat.

Eaglemos a vandut cu surle si trambite un numar din Endeavour si pa....

Mai mult daca nu se mai vinde in numarul de exemplare dorit de ei dupa 20-30 numere pot sista distributia pentru ca nu au nici o obligatie.
Mai devreme dadeam exemplu pretului din Rusia si din alt motiv si anume faptul ca dupa ce vand 40 de reviste in Romania deja au profitul pe care il fac in Rusia pe toate numerele colectiei. Este adevarat ca Rusia este mare si are mai multi modelisti ca Romania, dar nici nu-mi place sa tot fim calcati in picioare.


Plus ca trebuie sa-ti mai ei si vopsele si cine stie ce upgrade

#15 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 11 January 2016 - 10:49 PM

Eu cred ca o sa iau primul numar pentru penseta si surubelnita cu care o sa vinaImagine postata

#16 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 11 January 2016 - 11:01 PM

Si ca sa fiu carcotas pana la capat la o simpla cautare cu google iata niste magazine care vand tancuri complet metalice sub forma de kit sau montate .
Pretul la un kit nemontat pleaca de la 299Euro Germania/299Lire Anglia

https://www.torro-shop.de/en/rc-tank/

http://www.tankzone..../henglong_2.htm

http://www.aliexpres..._636580927.html

#17 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2016 - 09:13 AM

L-am luat! Sper ca nu "mi-am luat-o" (prin intreruperea seriei la numarul 40,, de exemplu". Daca apar , sa zicem, doar 5-6 numere, nu e pierdere prea mare.
Totusi, un fapt foarte interesant este ca, la "termeni si conditii", eu nu am vazut ca editorul, si-ar rezerva dreptul, sa intrerupa publicarea!!
Poate nu am cautat eu destul, dar daca ar intrerupe revista dupa o investitie majora, ar fi atacabili in fata legii (oamenilor nu le-ar place sa ramana cu niste piese disparate, in valoare de cateva mii de lei!!). :bang:
E adevarat ca exista Kituri metalice, chiar motorizate, care ar costa, per total, mai putin. Insa va spun ca eu nu as avea de unde sa scot, direct din buzunar, cateva sute de euro!
Asa, cu doua pachete de tigari, pe saptamana, mai putin, ma descurc (sa dea dumnezeu sa fumez cu doua pachete, pe saptamana, mai putin, bine ar fi :clapping:
Singura problema tehnica ar fi acele suruburi, absolut hidoase. Dar s-o gasi vreo metoda de mascare/modificare. (Sper sa apara si pe forum, un Topic dedicat, ca in cazul Bismark sau Mari Corabii). Altfel piesele si revista par de calitate!
Sa auzim numai de bina!!

#18 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 12 January 2016 - 10:08 AM

Am luat si eu primul numar ca sa vad calitatea. Nu cred ca voi mai lua fiindca mi se pare foare scump.
Apropo de faptul ca nu dai banii toti odata , da este adevarat , DAR cu un card de credit la care dai banii in rate , tot te costa mai putin sa ei un kit complet din metal si nu partial.

Ca sa cārcotesc in continuare:
Capacul turelei turnat din metalcalitatea buna.
Tambuchi turela plastic , cu bavuri ramase si alta nuanta de verde fata de turela.
Restul pieselor toate din plastic.
Ma intreb cat la suta va fi metal si cat plastic???



#19 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 13 January 2016 - 10:26 AM

Salutare,
am vazut si am luat si eu primul numar, avand in vedere pretul scazut si posibilitatea de a folosi cele doua scule disponibile in acest numar. Calitatea mi s-a parut buna, de altfel am mai precizat ca nu sunt extrem de pretentios cu aceste modele. Am remarcat faptul ca si la acest model, ca si la cele precedente care au aparut pe piata (cele doua pe care le cunoaste toata lumea modelistica) exista pareri pro si contra, ca e scump sau nu prea, ca e calitate buna sau nu prea. Aceste pareri este normal sa depinda de gustul fiecaruia, personal nu cred ca exista producator pe lume care sa poata satisface pe toata lumea. Si mie mi se pare un pret mare, pentru ca in general pretul de productie la serii mari este scazut, dar aici este vorba despre profitul pe care trebuie sa il faca o firma. De altfel ceea ce mi se pare mie mult, poate ca altuia i se pare putin, totul e relativ. Concluzia pe care o trag este ca initiativa e buna, un nou produs modelistic pe piata din punctul meu de vedere contrubuie la cresterea nivelului de civilizare al mediului, in ideea ca pe langa reviste colorate de proasta calitate exista sansa ca in galantare sa se regaseasca si ceva care nu contribuie la cantitatea de gunoi de pe planeta. Eu nu voi cumpara seria, doresc sa termin ceea ce am inceput si sa continui cu proiectele scratch, iar din motive financiare nu am cum sa investesc si in acest kit, dar urez bafta celor care purced la asamblarea lui.

#20 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 13 January 2016 - 10:48 AM

Vezi postareaMR-JW, la 12 January 2016 - 10:08 AM, a spus:


Ca sa cārcotesc in continuare:
Capacul turelei turnat din metalcalitatea buna.
Tambuchi turela plastic , cu bavuri ramase si alta nuanta de verde fata de turela.
Restul pieselor toate din plastic.
Ma intreb cat la suta va fi metal si cat plastic???




daca e sa cantaresti componentele, cred ca mai mult la suta va fi metal!

he he he






Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi