Forum Machete,Modelism,Hobby: T-34 1/16 Eaglemoss - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

T-34 1/16 Eaglemoss

#21 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 13 January 2016 - 02:12 PM

Linkul la forumul Rusesc.

http://nacekomie.ru/...forum.php?f=141

#22 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 13 January 2016 - 02:32 PM

Apropo de deAgostini
In Italia au scos VASA

http://www.deagostin...vasa/order.html

Deja sunt gelos de ce intampla in alte tari . Uitati-va la DeAgostini Italia si o sa inebuniti la ce modele au scos fata de Romania, inclusiv printer 3D

http://www.model-spa...e-3d-idbox.html

#23 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 13 January 2016 - 02:46 PM

DeAgostini / Hachette / Eaglemoss au piata mult mai mare in celelalte trai din Europa si Rusia. Franta, Germania, Italia, Spania, toate au colectii regulate de vehicule 1:43, 1:72 (tancuri, autobuze, vehicule de pompieri), kit-uri de montat auto 1:8, etc. La noi se aduc majoritar resturi ce raman din alte tari.
DeAgostini a facut o exceptie cu Masinile de Legenda 1:43 cu vehicule romanesti care a avut succes pana i-a tepuit distribuitorul si s-au retras de pe piata.
Am fi avut sperante la asta: http://autosworld.eu...ara-18/?lang=en
Va aparea cel mai probabil ca R12 in Franta.
Sa recunoastem acum, in Romania nu prea sunt bani de hobby. Sigur, exista nuclee de colectionari, modelisti, trenulisti, RC dar sunt mici si inca nu exista piata mare.

#24 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 January 2016 - 03:03 PM

Vezi postareaAdyAero, la 13 January 2016 - 02:46 PM, a spus:

DeAgostini a facut o exceptie cu Masinile de Legenda 1:43 cu vehicule romanesti care a avut succes pana i-a tepuit distribuitorul si s-au retras de pe piata.


Sa recunoastem acum, in Romania nu prea sunt bani de hobby. Sigur, exista nuclee de colectionari, modelisti, trenulisti, RC dar sunt mici si inca nu exista piata mare.



Ai dreptate la ambele afirmatii.Din pacate. :sorry:
Cu o mica... corectura,daca-mi permiti.Eu n-as prea zice ca nu sunt bani in Romania (pentru hobby).Se gasesc bani pentru te miri ce.Ceea ce lipsete,insa, in mare masura,este educatia,sau ca si fiu mai pompos, cultura.
Ca sa practici un hobby, primul lucru de care este nevoie se numeste educatie(recte cultura).In lipsa ei(lor) orice idee de hobby,oricare ar fi el, este superflua.
Am vazut colectii de cutii de chibrituri.Chiar daca eram tentat ,la inceput, sa privesc cu circumspectie ideea de a colectiona cutii de chibrituri, dupa ce am vazut efectiv despre ce este vorba si am mai si discutat cu "proprietarul"...mi-am schimbat optica.Si credeti-ma, niciodata de atunci inainte, nu am mai judecat un impatimit, indiferent de ce hobby are.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 13 January 2016 - 03:10 PM


#25 Useril este offline   George_B 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane

Postat 13 January 2016 - 05:14 PM

Adevar graiesti maestre Longinus...

prin discutiile purtate cu diversi oameni, si ajungand la partea de hobby, am primit de foarte multe ori replica:... mama.. ai dat 200 ron pe o bucata de plastic... pai de banii astia beam o saptamana....

In aceste momente, cand totul se reduce la bautura... atentie, NU mancare, ce pretentie sa avem pentru aparitia si proliferarea hobby-urilor....
Intradevar, trebuie un dram de cultura in plus sa poti sa apreciezi frumusetea unui lucru care exista si este frumos, doar asa... de multe ori neavand valoare intriseca sau valoarea lui este mult inferioara banilor investiti.
Ma simt mai bogat moral si spiritual avand un hobby atat de frumos..

PS
am si colectie de cutii de chibrituri, care momentan este pusa la naftalina, dar o voi scoate si arata cu prima ocazie...

bafta,
Geoge

#26 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 13 January 2016 - 05:40 PM

Mare dreptate ai Longinus.
Din pacate in Romania programa scolara a distrus aproape tot ceea ce tine de partea tehnico aplicativa.
Nu mai sunt ateliere scoala , nu mai sunt scoli profesionale, toata lumea face liceul si( daca iau BAC-ul) fac o facultate si devin someri cu facultate.
Mai mult problema majora este ca nici macar o surubelnita nu stiu unii sa o tina in mana.
Un exemplu elocvent Palatul copiilor sectia "Machete modelism " uitati-va si voi ce machete prezinta :
http://www.palatulna...d=92&Itemid=294

Imagine postata

Daca astea sunt machete modelism eu sunt REGE.Cine stie pila cui este platita ca Instructor machete modelism.
Din pacate am discutat cu prieteni care au copii de 7-10 ani si spune-au ca ar fi dorit ca sa aiba unde sa-si duca copii sa invete cate ceva gen cum erau pe vremuri cercurile de la Casele Pionierilor.
Deci unde este educatia ...... de aici toata lumea se pricepe la toate si celebra deja " L'as ca merge si asa"
In ziua de azi tragi cu tunul dupa un strungar, frezor , sudor ...

#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2016 - 06:27 PM

MR-JW, pui gresit problema. Hai sa-ti dau un exemplu. Un aparat de masurat nivelul radiatiilor cu foarte putina electronica in el, fara procesoare sau alte alea, costa citeva zeci de mii de euro. Un telefon inteligent, cu doua procesoare in el, cu memorii, soft si electronica cit cuprinde, costa citeva mii de euro. Pai cum vine asta? Simplu, investitia in inteligenta si materiale, mai mica la radiometru decit latelefon, trebuie recuperata. Da, dar radiometre se vind 3 pe an, pe cind telefoane 3 pe ora! Nu le tin partea, dar asta este comertul capitalist: bagi un leu si tre sa scoti 100! Nu scoti nu renteaza. Cu alte cuvinte, cei cu revista trebuie sa scoata investitia facuta in Romania. Nu compara piata rusa sau germana, care are zeci de mii de modelisti, cu modelisti numarati pe degetele de la o mina, in Romania. Adica, halatul, halatul,cit costa?
Ca nu se stie daca apar toate numerele? Asta depinde de noi, modelistii romani. Daca primul numar e cumparat de 1000 de entuziasti, al doilea de 500 si al treilea de 10, normal ca revista nu va mai apare! Motivul? Vedeti mai sus
E mult 10 lei pe saptamina? E mult 15 lei pe zi, pe tigari sau bautura, care iti fac rau, tie si celor din jur??? Cum se zicea mai sus, chestie de educatie!
Eu zic sa nu mai numarati foile de la pacinta, ca ramineti nemincati :whistle:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 13 January 2016 - 06:34 PM


#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 January 2016 - 07:10 PM

Regula de aur a capitalismului, este profitul. Asta-i clar şi mi se pare chiar un lucru de bun simț, câtă vreme acest profit rămâne în limite ..."terestre" şi , mai ales(!!!)provine din muncă. Nimeni nu lucrează doar aşa, ca să se afle în treabă şi nici nu-i poți pretinde.
Problema nu mi se pare bine pusă atunci când argumentăm că România are populație "modelistică" mai puțin numeroasă decât Rusia, Franța sau Germania. Nu. Şi ca să fiu consecvent raționamentului, hai să verificăm "starea" hobby-ului nostru păstrând acelaşi criteriu, uitându-ne la ...Cehia - o țară cu o populație pe sfert cât cea a României. Ce ziceti ? Încape vreo comparație ? Cum ar trebui sau câți ar trebui să fie, cei ca noi, acolo ??
Nu vreau să minimalizez, dar tot factorul cultural este cel care ne separă. Dumnezeu mi-i martor că nu desconsider pe nimeni doar pentru ca nu "adună" ceva( timbre,monede,pui de găină," maşinuțe", sau mai ştiu eu ce), dar preocuparea pentru ceva, orice, este clar un semn al educației, tot aşa după cum să conduci un automobil pe drumul public este dovadă de responsabilitate, ba chiar un semn de inteligență(sau ar trebui să fie).
Atunci când nu ai nicio preocupare (onorabilă,desigur), când nimic din jur nu prezintă interes pentru tine, oricât de mic, ei bine atunci eu cred că eşti un om nefericit şi cu o viață destul de tristă.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 13 January 2016 - 07:22 PM


#29 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 13 January 2016 - 08:41 PM

@ Z-mare
Ai dreptate cu privire la regulile capitalismului, ca trebuie sa ai profit.
Problema este cat de mare vrei sa ai profitul, iar la unii este nesimtit de mare. In conditiile in care un kit ( care nu se fabrica intr-o serie atat de mare ca tirajul unei reviste ) este la 30% din pret pot spune ca este scump.Nu mai spun ca pentru faptul ca ei semneaza contractul pe niste cantitati mari probabil ii cumpara la cel mult 50% din pretul de vanzare in magazine specializate( pretul de raft avand si adaosul magazinului) . Mai mult nu uita ca ei nu au costuri de dezvoltare/cercetare si au doar costuri de marketing si distributie, tiparirea si eventual platirea unor drepturi de autor pentru povestea spusa pe langa detaliile de constructie.La acestea adaugandu-se macheta.

Pentru ca tot spunea Longinus de Cehia acolo il vand mai scump ca la noi 8,11 EUR si in Slovacia ( sora si vecina cu Cehia) il vand la 8,99 Euro.
Mai mult la noi si in Cehia se lanseaza acum dupa ce in Rusia a ajuns la numarul 100 , adica recupereaza ce nu s-a vandut acolo si ni le vand noua.
Asta pentru ca au vazut ca dupa 11 numere in Slovacia tot mai au resurse de care sa scape si ni le vand noua si la cehi.
DECI ei si-au facut calculele ca sa recupereze pierderea din profitul estimat din Rusia la noi si celelalte tari care acum incep difuzarea , eventual sa-si creasca si profitul.
De aceea am spus ca mi se pare foarte scump.

De asemenea nu si-au asumat in nici un fel ca nu intrerup distributia , fapt care face ca riscul sa fie tot la saracul cumparator care poate ramane cu banii dati pe jumatate din tanc si nu are de unde sa ea restul.
Si nu se poate face nimic contra lor , am discutat problema asta cu un avocat atunci cānd Hachete a stopat distributia pentru o perioada la Bismarck.

Stima,

Marius

#30 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 13 January 2016 - 08:42 PM

Profitul face legea, nimeni nu va scoate pe piata ceva din care obtine profit zero sau este in pierdere. Exceptie fac situatiile in care profitul este minim dar investitia este datorata pasiunii unui investitor cu bani.
Piata de modelism este mica in Romania, nivelul de trai este extrem de scazut. Pe de o parte nivelul de salarizare extrem de redus face modelistul roman necompetitiv cu modelistii din zona vestica a Europei, la preturi care sunt apropiate. De asemenea nesiguranta locului de munca determina si investitii minime in hobby. Astfel, la lansarea pe piata a unui produs se fac teste si simulari, studii de piata, care sa garanteze profitul investitiei. Aceasta este si situatia magazinelor de modelism in varianta clasica, fizica. Cel putin in zona Banatului, astfel de magazine arda faliment. Singurii care vand cate ceva sunt cei de la Dinoland din Arad si cei de la Varuna din Timisoara, care insa echilibreaza balanta de plati cu alte produse mult mai cautate. Un alt fenomen este si lipsa de interes, procentual vorbind generatiile actuale fiind mai atrase de alte forme de distractie, gen jocuri pe calculator, fara a considera acest lucru o vina. Un exemplu si mai bun este al modelismului feroviar, unde machetele romanesti au preturi astronomice comparativ cu machetele straine (ma refer la vagoanele din diferite regiuni geografice), in conditiile in care, asa cum am mai zis, puterea de cumparare la noi este mult mai mica. Aceasta situatie se poate remedia numai pe termen foarte lung, daca nivelul de trai si de civilizatie arcreste, iar acest lucru se intampla extrem de lent chiar daca conditiile sociale si economice o permit.

Dar, cum in toate exista si o parte buna, conditiile financiare mai precare pot determina inovatii in domeniu, pe acest forum si nu numai exista modelisti care fara a dispune de finante deosebite compoenseaza prin talent lipsa banilor. Oricum, dorinta de mia bine este o forma ce macar in teorie asigura progresul.

#31 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 13 January 2016 - 09:20 PM

eu zic sa-l colectionam,cel putin ne mai familiarizam si noi cu tehnologia rusa,ca nu sti cand iti 'bate'un frate mai modern si la scara 1:1 la poarta :shiftyninja:

#32 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 14 January 2016 - 10:49 AM

Iieftin sau scump pentru colectionar, profitabil sau nu pentru editor, sunt discutii care nu se vor sfarsi niciodata.

Cult, incult, destept, sau nu, educat sau ne, totul se reduce la o chestie simpla pur individuala. Daca iti permiti finaciar sa dai suma respectiva pe luna si daca iti place masinaria, te apuci de el. Daca nu, nu!

Spor la montaj!.

In plus, este interesant sa ai si juma' de tanc daca s-o opri la jumate...e




#33 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 January 2016 - 12:05 PM

Longinus, si tu spui, cu alte cuvinte, acelasi lucru. Pentru ca, nu-i asa, e vorba de educatie. Si un hobby, indigerent care o fi ala, tot o ramura a educatiei este. Atita timp cit berea trece pe primul loc la cheltuieli, nu trebuie sa ne miram ca avem putini copii/tineri/adulti care se pot lauda ca au o pasiune, care o fi ea aia, nu neaparat modelismul. Am jucat ani buni airsoft. Replicile, echipamentele, consumabilele, sunt extrem de scumpe, dar sunt citva entuziasti care nu compara pretul unei replici cu numarul de beri. Dar...sunt destui care dau sute de lei pe o replica de pistol, nu pentru a juca airsoft, ci pentru a se da mare la scoala, in discoteca sau pentru a rezolva conflicte in trafic. Pina la urma, tot chestie de educatie.
Ca numar de modelisti, nu cred ca trebuie sa ne comparam cu Cehia, care, sa nu uitam, are citeva fabrici pe tema.
In ce peiveste afirmatia ca vind la noi ce nu au vindut la altii, e total aiurea. Nu mai argumentez de ce, pentru ca e evident.

Citeaza

Atunci când nu ai nicio preocupare (onorabilă,desigur), când nimic din jur nu prezintă interes pentru tine, oricât de mic, ei bine atunci eu cred că eşti un om nefericit şi cu o viață destul de tristă.
Gresit, si a bea bere, tot o pasiune este!
MR-JW, profitul s-a vrut intotdeauna cit mai mare, bunul simt, cind exista, limiteaza, totusi, nivelul. SI, inca o data, nu consider ca acea firma vrea sa-si scoata pirleala in Romania. Sau ca-i simpatizeaza pe rusi. Uite, la cehi, revista e mai scumpa ca la noi. Studiile de piata, inainte de a lansa ceva, sunt destul de complexe, si stiu asta in urma unei discutii cu un manager de la DeÁgostini, in vremea premergatoare lansrii SIB-ului.
Scump? Referitor la ce? La preul pachetului de tigari, care, pina la urma iti fac rau? La pretul unei beri? La pretul unui bilet de cinema? Sau la satisfactia construirii unui model?
Faptul ca nu-si asuma responsabilitatea continuarii distributiei, este urmare a legilor noastre, adica a gasit sat fara ciini si umbla fara bat. Si, ma reprt, asta depinde si de numarul de cumparatori, poate in cea mai mare parte, pentru ca ei vor sa vinda, dar daca nu au cui...

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 January 2016 - 05:00 PM


#34 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 14 January 2016 - 10:33 PM

Tare mi-as dori sa vina acum si Hachette cu Tiger I pe care in Anglia il vand cu 4.99 Lire numarul si sa vedem daca atunci pretul este mare sau mic.
I-ar cānd am spus ca este scump m-am referit comparativ cu un kit de acelasi nivel.

Oricum pentru sustinerea modelismului o sa fac un efort sa cumpar aceasta revista, poate asa o sa mai apara si altele, cu toate ca ma simt jefuit.

#35 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 18 January 2016 - 01:33 AM

m-am inscris si eu pe lista cu numarul 1...sper din tot sufletul sa ajung sa il iau si pe 120...

SPOR LA MODELIT de oricare ar fi el...!!!

#36 Useril este offline   Roarke 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 06-April 15
  • Interests:Totul ce are legatura cu armata anilor 1933 - 1945 (Axa si aliatii)

Postat 23 January 2016 - 03:03 PM

Poate cineva sa spuna sigur daca va fi un RC ? Cum arata penseta si surubelnita lui din primul numar ?

#37 Useril este offline   -Gabi- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 11-June 15

Postat 08 February 2016 - 03:45 PM

Nu mai zice nimeni nimic de macheta aceasta?


Initial am cumparat numarul 1 din seria actuala dar am avut ghinion si a fost putin indoita placa de sus, oricum am cumparat numerele 1-5 de la cineva, cele din colectia de acum 2 ani parca.
asa arata partial montate: (partial deoarece inca nu am montat manerele si in poze nu apar mitraliera si alte piese mai mici)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20160128_134428.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20160128_134442.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20160128_134527.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20160128_134603.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20160128_134633.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20160128_134719.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20160128_165155.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20160128_173237.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20160208_152814.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20160208_153043.jpg

Aceasta postare a fost editata de -Gabi-: 08 February 2016 - 03:48 PM


#38 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 11 February 2016 - 05:08 PM

Vezi postareaAdyAero, la 13 January 2016 - 02:46 PM, a spus:

DeAgostini / Hachette / Eaglemoss au piata mult mai mare in celelalte trai din Europa si Rusia. Franta, Germania, Italia, Spania, toate au colectii regulate de vehicule 1:43, 1:72 (tancuri, autobuze, vehicule de pompieri), kit-uri de montat auto 1:8, etc. La noi se aduc majoritar resturi ce raman din alte tari.
DeAgostini a facut o exceptie cu Masinile de Legenda 1:43 cu vehicule romanesti care a avut succes pana i-a tepuit distribuitorul si s-au retras de pe piata.
Am fi avut sperante la asta: http://autosworld.eu...ara-18/?lang=en
Va aparea cel mai probabil ca R12 in Franta.
Sa recunoastem acum, in Romania nu prea sunt bani de hobby. Sigur, exista nuclee de colectionari, modelisti, trenulisti, RC dar sunt mici si inca nu exista piata mare.


Modelul arata impresionant. Ma cautat putin pe net in momentul in care a aparut macheta de tanc si am vazut un Renault la aceeasi scara cu detalii deosebite, insa de acest model nu stiam. Un astfel de model as cumpara, chiar daca ar aparea la un pret prohibitv ca si al lui T34, cred ca s-ar vinde in Romania si in Franta fara probleme, dar si in alte tari din Europa. Nu stiu ce piata ar fi, insa in mod sigur s-ar gasi doritori. De altfel, banuiesc ca daca s-a prezentat acel prototip, investitia a fost deja facuta si nu cred ca Romania ar fi ocoloita, deoarece dintre toate modelele auto acesta ar fi cel mai bine vandut. Depinde si cine va pune pe piata macheta si in ce forma. Ar fi interesanta o varianta de tip serial.

#39 Useril este offline   bonygy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 26-February 16

Postat 13 March 2016 - 09:30 PM

Vezi postarea-Gabi-, la 08 February 2016 - 03:45 PM, a spus:

am cumparat numerele 1-5 de la cineva, cele din colectia de acum 2 ani parca.


Din cate vad eu in pozele tale, piesele cam difera fata de ceea ce se da acum in revista. Spre exemplu, la nr. 5, piesele sunt diferite fata de ce vad in poza la tine. Acum a dat o bucata de senila si altele.
La nr. 1, cele doua capace din spate nu sunt...

#40 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 14 March 2016 - 05:04 PM

Eh, pana la urma e exact aceeasi matrita, asa ca va putea finaliza mai repede turela. Noi mai avem de asteptat pana dupa numarul 11.....

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi