Forum Machete,Modelism,Hobby: aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

aerograf

#1 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 18 February 2016 - 12:32 PM

Buna Am nevoie de un sfat vreau sa mi cumpar un aerograf cu care se poate vopsi cu lac si vopsea auto pe baza de diluant (sunt incepator )De pe ce site uri se poate cumpara?

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 February 2016 - 05:15 PM

S-a vorbit despre aerografe aici
http://www.cartula.r...graf-compresor/

#3 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 18 February 2016 - 07:51 PM

Multumesc Imi pute ti spune va rog de cat trebuie sa fie duza sa pot sufla si lacul(este putin mai gros)?

#4 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 18 February 2016 - 08:36 PM

Da' cam ce vrei sa vopsesti ? ca la machetele noastre vopseaua mai groasa (nediluata) nu-i buna deloc....

#5 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 18 February 2016 - 10:30 PM

machete auto 1:18 dar vreau sa o vopsesc cu vopsea auto pe cod sa mi iasa nuanta si este cu lacul peste (vopseaua este subtire daca nu mai pun diluant dar lacul este mai gros si cel de la magazinul de vopsele a spus sa nu pun diluant mai mult de 10%).Este mai indicat un minipistol k3 decat un aerograf?

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 February 2016 - 11:06 AM

Aerografele sunt facute sa lucreze cu lichide cu viacozitati mici, adica vopsele diluate undeva la consistenta laptelui. Diametrul duzei nu este dat de viscozitatea vopselei, ci de detaliile pe care le vopsesti. Cu alte cuvinte, pentru a vopsi pe suprafete mari, ex caroseria, poti folosi o duza de 0,5 - 0,7 mm, dar pentru o dira subtire pe caroserie folosesti duza de 0, 2 mm.
Poti folosi lacuri auto, din spray, sunt exact la dilutia necesara. Sau poti folosi lacuri pentru modelism, ca cele de la Gunze sau Tamiya.
Pentru vopsele mai ''groase'', se pot folosi pistoale de vopsit, dar acolo duza e cu diametru mare, deci consum mare de vopsea, nu poti vopsi decit afara, iti trebuie un compresor cu rezervor tampon de 10 -20l, consumul de aer fiind mare.
Acel minipistol are nevoie, ca si aerograful, de vopsea diluata.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 19 February 2016 - 11:08 AM


#7 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 20 February 2016 - 09:39 AM

Mulțumesc.Īmi spune ti va rog unde pot găsi sau cum se numeste(ce firma) folie ce inlocuieste nichelul(ce se lipește pe bari sau rame la usi)

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 February 2016 - 04:06 PM

De la tata Goagāl
https://www.google.r...niu+autoadeziva

#9 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 21 February 2016 - 07:18 PM

Mulțumesc pe alea le am văzut ma interesa o firma anume cu care se lucrează ușor,se lipește bine ,..etc

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 February 2016 - 10:06 PM

Noi cu astea lucram.

#11 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 27 February 2016 - 01:41 AM

Imi pute ti spune cu ce se poate sterge vopseau de pe plastic (stop spate de macheta) fara sa se strice .Este vopsit din fabricatie cu argintiu pe interior si as vrea sa l sterg.Cu decanol merge sau il stric?

#12 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 27 February 2016 - 02:29 PM

Vezi postareaeric, la 27 February 2016 - 01:41 AM, a spus:

Imi pute ti spune cu ce se poate sterge vopseau de pe plastic (stop spate de macheta) fara sa se strice .Este vopsit din fabricatie cu argintiu pe interior si as vrea sa l sterg.Cu decanol merge sau il stric?

Cel mai bine este sa incerci cu lichid de frāna...nu ataca plasticul :rolleyes:

#13 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 03 May 2016 - 07:45 PM

buna .ma pute ti ajuta cu un site unde pot gasi garnituri pt aerograf bd 180,banda de mascare (daca se poate sa mi spune ti ceva firma buna am luat 5 benzi si cu nici una nu pot vopsi in 2 culori ori se amesteca culorile ori cand o dezlipesc se sterge culoarea care am acoperit o),lipici si lac care se poate sufla cu aerograful peste vopsea auto pe baza de diluant.multumesc

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 May 2016 - 12:21 PM

Garnituri ar trebui sa gasesti la magazinele care vind aerografe. Banda de mascare gasesti la magazinele care vind produse pentru modelism.
Toate vopselele sunt pe baza de diluant! :whistle:
http://www.hobbyzone...p?CategoryID=48
http://www.parcmodel...sorii-84_1.html
http://www.machete.r...fe-si-accesorii
http://www.machete.ro/produse-diverse

#15 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 04 May 2016 - 06:53 PM

sau Aerografe si compresoare

http://www.isalon.ro...CFUKeGwodgpEPPg

Aceasta postare a fost editata de Romi: 04 May 2016 - 06:56 PM


#16 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 04 May 2016 - 11:00 PM

daca nu vrei sa ma ajuti la ce te ai mai obosit sa scrii "z -mare" ma interesa o firma buna(nume,producar,cod,....) de lac ,banda si lipici pe situ rile alea dar poza si un cod de parca toata lumea sa nascut cu aerograful in mana sau crezi ca de lene sa caut pe site ri intreb, nu ma descurc .cat despre"toate vopsele sunt pe baza de diluant" alea pe baza de apa ce sunt ?"acuarele"sau?

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 May 2016 - 06:12 AM

Eric, si alta data cu placere!

Citeaza

DILUÁNT ~ți m. Substanță care are proprietatea de a dilua. [Sil. -lu-ant] /<fr. diluant

Sursa: NODEX (2002) |

In cazul acuarelei, apa este...diluant! :whistle: Imi pare rau, dar faci confuzie intre diluant, care poate fi apa, alcool, nitrosolv, petrosin, ulei de in, terebentina, toluen, xilen, dicloretan, tetraclorura de carbon etc si solutia dedicata cu care diluezi vopseaua email!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 05 May 2016 - 06:22 AM


#18 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 05 May 2016 - 11:04 AM

se pare ca te plictisesti rau alt raspuns fara nici un ajutor .in mod normal ma prind in caterincile astea dar in cazul asta mi ca te apuca plansul si ma dai afara ca este un fel de "vedeta pa aicia" dar hai si ultima incercare asa ca la clasa 1 :complecteaza zona punctata cu firma,nume,cod daca stii LAC:_________,BANDA DE MASCARE____________ si LIPICI___________ daca nu sti nu raspunde (aceasta postare este doar pt Z-mare)

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 May 2016 - 12:54 PM

Facerea de bine...
Auzi Eric, nu vrei sa le si cumpar si sa ti le aduc acasa?
In sfirsit, asa patesti cind vrei sa fi amabil si sa ajuti n novice care nu are timp sa caute pe google, dar eu musai si obligatoriu trebuiesa am.
Eric, nu ai pentru ce, si altadata cu placere!

Pentru tonul si limbajul folosit, ai un avertisment.

#20 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 06 May 2016 - 10:29 AM

nu te a pus nimeni sa cauti pe google daca vroiai sa ma ajuti imi spuneai ce folosesti tu si ma descurcam cu cautatul,gasitul si cumparatul pe google sau nu scriai nimic dar mi ai dat niste raspunsuri ironice care nu ti le inghit chiar daca ma dai afara ceea ce se va si intampla ca de aia am ajuns doar eu cu tine si mai unu care are o singura replica "de asta sa mai vorbit" pe forum +ceai care mai vand una alta .probabil si pe tine cand ai fost incepator nu te a ajutat nineni si de aici toata frustrarea asta "lasa l sa se chinuie sa cumpere toate prostiile si sa strice cateva machete ca doar asa e la inceput".banda si lipici am cumparat de pe unu din site rile date de tine si banda nu e bune ca amesteca culorile si lipiciul mi a aburit sticla de la far .Si sa mai lamurim o chestie vad ca iti place sa incepi cu nume "Eric...."ma cheama Mihnea si Eric este copilul meu de 6 ani pt care fac toate astea el este fascinat de hobby ul asta si eu il ajut daca mai vrei sa fii ironic incepe cu "Mihnea" asta daca nu vrei sa fii ironic cu un copil de 6 ani

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi