Forum Machete,Modelism,Hobby: aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

aerograf

#21 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 May 2016 - 12:21 PM

Salutare !
Oricind se vor gasi membri sa te ajute , DACA stii ce si cum sa ceri . Punind intrebarile aiurea , o sa obtii in cel mai fericit caz , ironii. Apoi , incearca sa scrii corect . Cit mai corect . 90% din cei de pe aici nici nu ne mai obosim sa citim un mesaj scris alandala , fara majuscule , fara punctuatie si fara...sens. Ai fost numit "Eric" dupa nickname . Pe acela l-ai pus , cu acela ai fost apelat. Nu ai spus pina acum un post cum te numesti real.
Deci , Mihnea : singura banda de mascare demna de numele asta este Tamiya . E scumpa , dar este chiar buna . Lipici bun pentru plasticul kiturilor (stiren ) este Revell Contacta Profesional. Pentru partile vitrate ( transparente ) foloseste Revell Contacta Clear .Lac...nu ai precizat de care : acrilic , emailic , lucios , mat...Cele mai bune lacuri pe care ai putea sa le gasesti pe aici sint Tamiya X-22 sau Gunze-Mr.Hobby. .Set de garnituri pentru BD-180 gasesti la ParcModels .
Spor.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 06 May 2016 - 12:23 PM


#22 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2016 - 12:24 PM

Salut Mihnea. Din ce am vazut mai sus, Zmare ti-a dat o lista in care regaseai exact ce cerusei cu o postare mai sus...Garnituri de bd-180 la Parcmodels, banda de mascare de la Hobbyzone si Machete.ro.

Trebuia doar sa te uiti. A stat , a cautat si ti-a raspuns...cel putin trei din postari nu sunt deloc in doi peri, si simplul fapt ca a stat sa scrie cateva paragrafe pentru a te ajuta, e de apreciat.
Acum, atitudinea ta e complet neconstructiva, asa ca ma indoiesc ca daca o sa continui asa, ti se va mai raspunde la intrebari.
Nimeni nu e obligat sa caute pentru tine, cata vreme nici macar un amarat de multumesc nu esti instare sa lasi de la tine.

#23 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 06 May 2016 - 02:17 PM

Tocmai asta era problema mi a scris cāteva paragrafe fara rost numai ironi pt care nu am de ce sa i multumesc.In schimb ii MULTUMESC lui dakian67 pt răspuns este exact ce vroim .In mod sigur si Z mare si tu "1 0 9" putea ti sa mi dați răspunsurile aste fara nici un efort doar din experienta

#24 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2016 - 06:02 PM

Mihnea, dar ti-a scris si cateva cu rost, inainte de cele fara rost ...in fine, bafta multa in continuare...

Good point, Dakian, as mentiona totusi benzile de la Kip si Tesa (care se gasesc in Hornbach) si despre care s-a vorbit pe forum EXHAUSTIV, trebuia doar un banal search dupa "banda mascare"....

#25 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 06 May 2016 - 09:15 PM

Vad ca tot asta este problema ca nu am cautat pe google si vreau totul de a gata.Ei bine am pus intrebarea: dupa ce am incercat 8 benzi si imi pare rau ca nu o gasesc pe cea tesa (care nu este buna sau cel putin nu ce am avut eu o costat 7 lei),cea albastra 3M a costat 25 lei speciala pt vopsit in 2 colori si cele masq le am cumparat de la cineva care lucreaza la ceva firma renumita si spunea ca sunt calitate (am sa pun poze).Am incercat 3 lacuri auto Standox,Mipa si Du Pont doar cel Mipa l am putut sufla cu aerograful cu duza de 0,5 dar asa diluat mult si mai mult stropit decat suflat.Am folosit un lipici cumparat de pe un site de modelism nu mai stiu cum se numeste ca l am transferat intr un recipient de sticla .Toate astea le am incercat pe o macheta Revell 1:24 BMW z8 fiind prima macheta am ales ceva usor si binenteles ca am distrus o .Din cauza lipiciului farurile sau aburit si le am facut negre , oglinda sa desprins cu tot cu vopseau ,parbrizul dupa ce l am izolat si vopsit nu am mai putut curata lipiciul ramas de la banda si am reusit sa l crap si daca aveam o banda buna si interiorul il faceam mult mai bine,am lacuit macheta cu un spray si nu prea luceste (am sa pun poze) multa munca si a iesit foarte prost dar cel mai importat ca fiul meu nu este pretentios si ii place mult dar i am promis ca urmatoarea o sa fie mult mai frumoasa .Atata de incepator sunt ca nu stiu ce sa i raspund la dakyan67 (care a fost cel mai amabil si ii multumesc inca o dat) la intrebarea ce lac vreau: acrilic , emailic , lucios , mat ?vreau unul care se poate sufla cu aerograful peste vopseau auto pe baza de "diluant" si sa luceasca .As mai vrea sa vopsesc cu vopsea pe baza de apa dedicata modelismului sa il las pe cel mic sa se distreze ca nu este toxica dar nu stiu cum sa intreb si decat sa supar pe cineva si sa o iau de la capat cu ironi mai bine nu intreb nimic .Scuze la toata lumea da chiar credeam ca scopul acestui forum este de a ajuta .Nu ma lasa sa incarc pozele cu macheta (sunt prea mari) dar oricum nu conteaza era doar un argument sa nu crede ti ca vorbesc prosti

#26 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2016 - 09:22 PM

Nu ziceam de Google, ci aici pe forum. Exista un buton de search dreapta sus.

#27 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 06 May 2016 - 09:27 PM

Stimate Domnule Mihnea,
Ma scuzi ca iti spun dar deja devi foarte deranjant in repetitie.


Si mai mult de unde sa stie lumea ca folosesti numele copilului pe post de ID.

Nu uita vechea zicala romaneasca " GURA BATE CURU" si alta " MESERIA SE FURA NU SE INVATA"



#28 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 06 May 2016 - 10:07 PM

Vezi postareaeric, la 06 May 2016 - 09:15 PM, a spus:

Vad ca tot asta este problema ca nu am cautat pe google si vreau totul de a gata.Ei bine am pus intrebarea: dupa ce am incercat 8 benzi si imi pare rau ca nu o gasesc pe cea tesa (care nu este buna sau cel putin nu ce am avut eu o costat 7 lei),cea albastra 3M a costat 25 lei speciala pt vopsit in 2 colori si cele masq le am cumparat d..................

Mai copile!:whistle:
E greu sa te apuci de modelism de la o varsta frageda. E la fel de greu sa te reapuci(genul meu) de la o oarecare varsta. Trebuie sa cauti (de cele mai multe ori) in profunzime si sa vezi recomandarile, atat ale administratorilor si moderatorilor cat si ale colegilor....
Ce-ti recomand: foloseste functia "search", intr-un subforum sa zicem..., inainte de a te aventura in a investi in scule, vopseluri, diluanti, benzi de mascare.... Eu, cel putin, am stat cativa ani(nu exagerez, 2-3...) pana sa ma inscriu aici; am citit intre timp...
Asa ca, sperand ca vei intelege, te salut!:drinks:
Spor!
P.S. pune si tu o lucrare ceva.... acolo, sa vedem ......

Aceasta postare a fost editata de zachs: 06 May 2016 - 10:10 PM


#29 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 May 2016 - 10:57 PM

109- Din păcate, nu există nici un Hornbach īn zona asta a țarii , așa că nu am testat KIP deloc. TESA am , dar nu-i grozavă . Nu este suficient de adezivă , și lasă reziduuri īn timp relativ scurt. Pentru zone mari , fără pretenții , este o alternativă ieftină .Pentru mascări pretențioase ( carlingi , turele ...tauri!!! ) este inutilă. Tot Tamiya este best of the best.
Mihnea : Pentru puțin. Lac lucios...pentru copil . Adică acrilic musai . Tamiya X-22 sau Gunze Mr.Hobby H-030 , ultimul este de găsit tot la Parc Models. Tot aici găsești destule vopsele acrilice lucioase Gunze-Mr.Hobby , sau Vallejo. Este un aspect de care poți ține cont : Vopselele "acrilice" sīnt de cel puțin două feluri : Cele ca Tamiya și Gunze sīnt pe bază de alcool , se diluează și se curăță cu alcool izopropilic , nu cu apă !! Vopselele Revell Aqueous , Agama și Vallejo , se pot dilua bine-mersi cu apă chioară . De curățat īnsă , doar cu produse specifice ( cleaner-e , cum este Revell Aqua Color Mix sau Vallejo 099 ).
Ăsta este un hobby foarte...tehnic. Cam trebuie să ai habar de ceva chestii , īnainte să te apuci de așa ceva . Și să fii sigur că-ți PLACE , și că chiar VREI să intri īn lumea asta.
Spor !

#30 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 06 May 2016 - 10:59 PM

Vezi postareaMR-JW, la 06 May 2016 - 09:27 PM, a spus:

Stimate Domnule Mihnea,
Ma scuzi ca iti spun dar deja devi foarte deranjant in repetitie.


Si mai mult de unde sa stie lumea ca folosesti numele copilului pe post de ID.

Nu uita vechea zicala romaneasca " GURA BATE CURU" si alta " MESERIA SE FURA NU SE INVATA"




Am folosit numele copilui in ideea ca peste ceva ani sa foloseasca contul daca chiar face o pasiune din modelism dar ma deranja ca "z mare" fiecare ironie o incepea cu Eric si probabil va surprinde dar la 6 ani stie citi .Cand am facut contul nici nu ma gandeam ca dau peste astfel de oameni intr un domeniu atat de frumos dar asta e Romania seful e sef si trebuie pupat in cur (dar nu de mine) ridicatii statuie sa vin sa pi..pe ea .In 80% din comenturile lui in acest forum numai ironie nu stiu cum il mai suportati dar nici nu ma intereseaza

#31 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 06 May 2016 - 11:16 PM

Vezi postareadakian67, la 06 May 2016 - 10:57 PM, a spus:

109- Din păcate, nu există nici un Hornbach īn zona asta a țarii , așa că nu am testat KIP deloc. TESA am , dar nu-i grozavă . Nu este suficient de adezivă , și lasă reziduuri īn timp relativ scurt. Pentru zone mari , fără pretenții , este o alternativă ieftină .Pentru mascări pretențioase ( carlingi , turele ...tauri!!! ) este inutilă. Tot Tamiya este best of the best.
Mihnea : Pentru puțin. Lac lucios...pentru copil . Adică acrilic musai . Tamiya X-22 sau Gunze Mr.Hobby H-030 , ultimul este de găsit tot la Parc Models. Tot aici găsești destule vopsele acrilice lucioase Gunze-Mr.Hobby , sau Vallejo. Este un aspect de care poți ține cont : Vopselele "acrilice" sīnt de cel puțin două feluri : Cele ca Tamiya și Gunze sīnt pe bază de alcool , se diluează și se curăță cu alcool izopropilic , nu cu apă !! Vopselele Revell Aqueous , Agama și Vallejo , se pot dilua bine-mersi cu apă chioară . De curățat īnsă , doar cu produse specifice ( cleaner-e , cum este Revell Aqua Color Mix sau Vallejo 099 ).
Ăsta este un hobby foarte...tehnic. Cam trebuie să ai habar de ceva chestii , īnainte să te apuci de așa ceva . Și să fii sigur că-ți PLACE , și că chiar VREI să intri īn lumea asta.
Spor !


MULTUMESC FRUMOS de asa un raspuns aveam nevoie si evitam toate polemicile Imi trebuia niste chesti elementare pt inceput ca nu am pretenti sa fac ceva profi dar imi pare rau ca am muncit mult la acea macheta si nu mi a iesit nimic din cauza unor materiale proaste .Sincer mi ar place sa prinda copilul la hobby ul asta ca necesita multa rabdare si atentie

#32 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 06 May 2016 - 11:24 PM

Vezi postareazachs, la 06 May 2016 - 10:07 PM, a spus:

Mai copile!:whistle:
E greu sa te apuci de modelism de la o varsta frageda. E la fel de greu sa te reapuci(genul meu) de la o oarecare varsta. Trebuie sa cauti (de cele mai multe ori) in profunzime si sa vezi recomandarile, atat ale administratorilor si moderatorilor cat si ale colegilor....
Ce-ti recomand: foloseste functia "search", intr-un subforum sa zicem..., inainte de a te aventura in a investi in scule, vopseluri, diluanti, benzi de mascare.... Eu, cel putin, am stat cativa ani(nu exagerez, 2-3...) pana sa ma inscriu aici; am citit intre timp...
Asa ca, sperand ca vei intelege, te salut!:drinks:
Spor!
P.S. pune si tu o lucrare ceva.... acolo, sa vedem ......


Am incercat sa pun poze dar nu stiu sa le modific sa fie sub 2M

#33 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 07 May 2016 - 07:02 AM

Stau si ma intreb, daca un copil de 6 ani care stie citi si intelege ironiile, oare nu se intreaba ce inseamna sa pupi in cur? Asta daca nu foloseste deja expresia de la varsta asta...

#34 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 May 2016 - 11:27 AM

Citeaza

seful e sef si trebuie pupat in cur

b) Nu este permisa folosirea unui limbaj necivilizat, limbajului gen IRC, postarile monosilabice.
.Atentat la Limba Romana
(A1/R) Avertizare / Restrictionarea dreptului de a posta - 2 zile
.Limbaj necorespunzator
(A1) Avertizare / (A2/3) Restrictionarea dreptului de a posta - 7/30 zile / (A4) Suspendarea permanenta a contului
10.Atac la persoana
(A1) Avertizare / (A2/3) Restrictionarea dreptului de a posta - 7/30 zile / (A4) Suspendarea permanenta a contului

In mod normal ar di trebuit sa te sanctionez, nu o fac ca sa nu zici ca am ceva cu tine.

Pentru a pune poze pe forum, citeste aici
http://www.cartula.r...049#entry189049

#35 Useril este offline   eric 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 03-February 16

Postat 07 May 2016 - 01:46 PM

Vezi postareaZ-mare, la 07 May 2016 - 11:27 AM, a spus:

b) Nu este permisa folosirea unui limbaj necivilizat, limbajului gen IRC, postarile monosilabice.
.Atentat la Limba Romana
(A1/R) Avertizare / Restrictionarea dreptului de a posta - 2 zile
.Limbaj necorespunzator
(A1) Avertizare / (A2/3) Restrictionarea dreptului de a posta - 7/30 zile / (A4) Suspendarea permanenta a contului
10.Atac la persoana
(A1) Avertizare / (A2/3) Restrictionarea dreptului de a posta - 7/30 zile / (A4) Suspendarea permanenta a contului

In mod normal ar di trebuit sa te sanctionez, nu o fac ca sa nu zici ca am ceva cu tine.

Pentru a pune poze pe forum, citeste aici
http://www.cartula.r...049#entry189049


Din postul d- lui MR-JW fraza " GURA BATE CURU" numai de bine?sau?

Vezi postareabog_ldx, la 07 May 2016 - 07:02 AM, a spus:

Stau si ma intreb, daca un copil de 6 ani care stie citi si intelege ironiile, oare nu se intreaba ce inseamna sa pupi in cur? Asta daca nu foloseste deja expresia de la varsta asta...


Cand aveam nevoie de ajutor nu te ai "intrebat" nimic acum asa fara rost te "intrebi" si tu ceva ?

#36 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 07 May 2016 - 02:08 PM

E ultima interventie la acest port, pentru ca nu vreau sa cad in pacatul zicalei de mai jos.
In primul rand am citat o zicala , sau dintr-o data suntem pudici si trebuia sa scriu C__L.
Si mai mult, cu orice risc, ma faci sa o spun acea zicala pe care mancau degetele sa o scriu de la primele tale devieri :
NU TE PUNE CU PROSTUL CA ARE MINTEA ODIHNITA.

#37 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 May 2016 - 02:55 PM

Cam asta a fost.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi