Forum Machete,Modelism,Hobby: Reviste noi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Reviste noi "Al II RAZBOI MONDIAL" ; "Revista Razboi"

#1 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2016 - 06:09 PM

Azi am gasit la standul de difuzare a presei INMEDIO revistele:
"Al II RAZBOI MONDIAL" nr. ianuarie februarie 1916 si

"Revista Razboi" nr. 3-4 1916 martie aprilie.

Nu le-am rasfoit, am vazut ca sunt editate de niste cehi si ca apar la Timisoara.

Imagine atasata: 20160301_171019.jpg
Imagine atasata: 20160301_173035.jpg
Ce stit despre ele? Despe autorii articolele?
A cumparat cineva primele numere?

#2 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 02 March 2016 - 10:56 AM

Salutare Dle @Flo !
Cred ca im primul rand e vorba de anul 2016 si nu 1916 !!! In al doilea rand poate va ajuta paginile lor de FB cu ceva lamuriri ! https://www.facebook...469939/?fref=ts https://www.facebook...19928794888231/ eu cam atat stiu ! :hi:

#3 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2016 - 11:29 AM

Am citit si primele numere! Mi se par foarte interesante! Mai ales ca nu prea avem altele, de felul asta, pe la noi prin Romanica! :clapping:

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2016 - 12:26 PM

Am luat si eu una cu asii de aviatie din WWII.
Incepe cu Bong, continua cu rusi, englezi, japonezi si pe la sfarsitul articolului isi aduc aminte ca a existat un Hartman cu vreo 300 si ceva de victorii.
Nu-mi aduc aminte daca mentioneaza ca sub pushtiu asta au mai fost vreo suta cu 200 vreo 150 cu suta si, si asa mai departe pana la unterofizier-i cu un amarat de 70-80.

Pe urma urmeaza un articol despre conceptul de aviatie in picaj unde spre desfatarea mea este prezentat Suisei-ul japonez care a bombardat in picaj de s-a rupt, dar e omis.....Ghici care ? Ju 87 StuKa.

Revista mi se pare invechita ca si conceptie, avand in vedere ca tertipurile astea propagandistice tin mai mult de anii 70. In plus continutul este asemanantor cu ce aparea prin TopGun-ul anilor 90.
Acu' ce sa zic..... Bine ca apare si asta si se constiuie in supapa pentru cei pasionati care nu au acces la reviste scrise cu documentare serioasa, si nu vorbesc de cele frantuzesti sau englezesti ci de cele Cehesti si Poloneze.

Daca ziceti ca sunt cehi cei ce publica la Timisoara, e de inteles de ce nu le scot in Cehia.

#5 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2016 - 06:14 PM

Absolut de acord cu Wurger. Insa impresia mea este ca apar in primul rand in Cehia, apoi, pentru noi, sunt traduse, si tiparite pe o hartie destul de ordinara. Sunt cu adevarat de "popularizare", totusi, decat nimic, bune si astea.

#6 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2016 - 02:43 PM

Am cumparat si numarul doi din "Al II RAZBOI MONDIAL".
Imagine atasata: 20160306_142032.jpg
La articolul "Bataliile de la Targu Frumos 1944" am dat peste ceva, zic eu, jenant:
Imagine atasata: 20160306_141947.jpg
Imagine atasata: 20160306_142005.jpg

Autorul articolului este domnul Ciprian Marius Bujor. Un nume cu o anume rezonanta. Nu zic ca domnia sa este cel care a incurcat pozele, dar in calitatea sa de redactor sef, cred ca putea evita acest lucru.

Pe mine calitatea hartiei nu ma afecteaza atat de tare. Ce bine daca Modelismul si sora mai tanara Model Ist mai apareau chiar si pe o astfel de hartie.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi