Forum Machete,Modelism,Hobby: Vagon de 5 lei - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vagon de 5 lei

#1 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2016 - 10:51 PM

Salut

Vazind-ul pe colegul de la feroviare cu cele doua topic-uri cu vagoane de 5 lei, deschid si eu un topic asemanator. Povestea mea e putin diferita de a lui, la fel si transformarile prin care vor trece vagoanele si va fi un "what if" in varianta romaneasca a celebrelor trenuri atomice sovietice (http://www.transasia...ile-Trains-quot). Nu doar rusii au avut astfel de trenuri ci si americanii intentionau sa construiasca o astfel de garnitura (https://calculating....2/atomic-train/).

Una peste alta, voi face o garnitura comunista de cinci vagoane. Initial ma gindeam sa caut niste boghiuri de la vagoane de marfa insa am renuntat la idee. Garnitura va fi compusa dintr-un vagon cu racheta, un vagon radar, un vagon de transport trupe si un altul pentru personalul care deservea racheta. Ultimul vagon va fi probabil o bucatarie improvizata si un generator de curent.

Vagonul cu racheta este primul inceput. Am folosit abs cu care am modificat peretii. Pentru acoperis am folosit o piesa de la un kit Revell de Ludmila. Daca initial ma gindeam sa fac si interiorul cu racheta si acoperisul mobil, am renuntat la idee din cauza complexitatii mecanismului de deschidere. Ideea este sa-l rulez intr-o garnitura pe un traseu, nu sa-l folosesc ca exponat static.
Citeva imagini cu vagonul care va cara racheta in faza in care este acum:
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 13 March 2016 - 07:28 PM

Vagonul nr. 2 -radar

Folosind aceleasi materiale si tehnici ca la vagonul 1 am reusit sa finalizez ("la rosu") vagonul radar. Mai trebuie sa-i pun niste plastic transparent la ferestrele de la usi si la burduf.
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de andrei_nsts: 13 March 2016 - 07:28 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi