Forum Machete,Modelism,Hobby: Viking Ship 1:50 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Viking Ship 1:50

#1 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 29 August 2016 - 05:46 PM

Buna Ziua!. Dupa mult timp in care am fost absent, revin pe forum cu 2 modele. Acesta prezentat aici este un kit de nava a vikingilor, kit cumparat de pe net de la un magazin din China. Din cate am vazut este identic cu kitul Amati Drakkar Viking de 44 cm. Am ales sa cumpar din China din cauza pretului care este jumatate din ce se gaseste pe la noi. Este un subiect putin intalnit pe la noi si chiar pe alte forumuri internationale iar eu l-am ales deoarece este relativ simplu. Instructiunile sunt in Chineza dar mi-au trimis un mail si cu traducerile in engleza.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0701.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0700.JPG

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 29 August 2016 - 05:47 PM


#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 August 2016 - 09:42 AM

Vezi postareaDGDaniel, la 29 August 2016 - 05:46 PM, a spus:

Este un subiect putin intalnit pe la noi si chiar pe alte forumuri internationale iar eu l-am ales deoarece este relativ simplu.

Salut si bine ai revenit!
Subiectul in sine, la noi, este destul de bine reprezentat raportat la numarul de navomodelisti. Relativ simplu ... pare. Ai sa vezi cand ai sa incepi sa filezi bordurile.
Doream sa pun cateva poze cu subiectul in sine (plastic si lemn), dar m-am gandit ca iti poluez topicul.
Spor la lucru si

Bafta!

Aceasta postare a fost editata de crios: 30 August 2016 - 09:42 AM


#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 August 2016 - 09:49 AM

La drakarul asta provocarea incepe la filarea bordurilor.
De urmarit. :hi:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 30 August 2016 - 09:50 AM


#4 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 30 August 2016 - 08:54 PM

Intradevar pare simplu dar e chiar asa, mai ales ca taieturile lasa de dorit, adica sa se imbine coastele au trebuit pilite fiecare in parte. Azi am facut acest lucru si am vopsit culoarea stejarului cu un fel de bait cu lac pe baza de apa, deoarece am avut o surpriza, baitul vechi pe baza de apa nu se mai gaseste in magazinele de specialitate. Nu stiu daca puntea era calafatuita deoarece am citit undeva si am vazut ceva documentare ca scandurile puntii se dadeau la o parte pentru a avea acces in coca. De aici si lipsa cuielor de prindere a acestora, Gresesc ?. Kitul are o greseala mare care nu o por comite, is date cuie pentru filele de bordaj dar iese aiurea si nu prea respecta adevarul asa ca mam decis sa fac ceva puncte ce sa simuleze cuiele reale, nu stiu daca mam facut inteles asa ca pun ceva poze. Totusi fiti indulgenti pentru ca aceasta macheta va impodobi biroul unui avocat

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Asa da.jpg
  • Imagine atasata: Asa nu.jpg

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 30 August 2016 - 08:54 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi