Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR-80 1/48 Hobby Boss - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

IAR-80 1/48 Hobby Boss Posibil upgrade-uri din rasina

#1 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 08 November 2016 - 07:23 PM

Intentionam (eu si Setal) sa scoatem un pachet de upgrade-uri din rasina pt macheta IAR-80 1/48 Hobby Boss in zona motorului si a cabinei, dar si in alte posibile zone mai sensibile.
Inca este pe drum macheta mea asa ca nu am cum sa va pot arata produsul final.
(Daca cineva doreste sa ma ajute in acest sens cu imprumutul unei machete il rog sa ma contacteze asap.)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IAR_164.jpg


#2 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 08 November 2016 - 11:37 PM

nu am macheta, dar ma inscriu in avans la un set de corectie...

#3 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2016 - 08:35 AM

Aici , un review al kitului:

http://www.kitreview...hobby-boss-148/

#4 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 23 November 2016 - 06:15 PM

Vezi postarea1-0-9, la 23 November 2016 - 08:35 AM, a spus:

Aici , un review al kitului:

http://www.kitreview...hobby-boss-148/


Ma face atat de mandru de macheta de IAR-81din rasina incat imi vine sa fac o varianta de IAR-80 care sa acopere ce nu ofera macheta HB.

Aceasta postare a fost editata de mamutel: 23 November 2016 - 06:15 PM


#5 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 23 November 2016 - 09:51 PM

Eu sigur sunt interesat de un IAR-80 la aceeasi categorie cu 81 al vostru!

#6 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 10 January 2017 - 07:57 PM

Azi... dupa multtttttttaaaaaaa asteptare iata ca a AJUNS!
Mos Craciun.... HOHOHO, NOOOOO -MACHETA!
Hlinzind ca un copil prost, am luat-o in brate am mangaiat-o si sorbind fiecare gram de plastic am inceput sa studiez ce si cum din instructiuni.
STAI UN PIC MON CHER!
- Asta am mai vazut si la alta macheta , si asta , cred ca si asta..., ia sa vaz daca se pupa cu ce avem facut noi deja.
Restul e can-can!
1. macheta arata BINE. simpla se adreseaza unui public larg fara ifose care face o macheta aproape necunoscuta si care ar da bine in vitrina langa alte multe machete de avioane exotice. Se termina de facut in maximum o saptamana!
2. La bani marunti ramane de masurat, de pus ce nu are, de taiat ce are prea mult de .... aia si de aia si de aia , si acolo nu este chiar asa, nici pe acolo, si vaca e cam grasa.... DEH NISTE CARCOTASI!
3. MOTORUL DE IAR-81C se potriveste PERFECT! chiar daca in capotajul de rasina se cam screme sa intre, la astia din plastic- UNS!
4 Posibil si alte piese din rasina de la 81C sa fie compatibile
5 Posibil ca si celor de la HB sa le fi placut ICAERODESIGN 1/48 IAR-81C ca unele lucruri par similare.

Nu incerc sa va intorc de la a cumpara aceasta macheta- chiar merita cumparata la un pret decent.
(poate mai putin decat cei 37 de euro cat a costat cu transport).
Alte concluzii si anunturi dupa ce stau si o mai toc cu Setal.

.

.

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5599_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5600_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5601_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5602_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5603_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5604_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5605_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5606_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5607_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5608_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5609_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5610_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5611_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5612_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5613_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5614_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5615_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5616_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5617_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5618_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5619_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5620_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5621_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5622_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5623_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5624_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5625_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5626_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5627_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5628_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5629_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5630_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5631_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5632_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5633_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5634_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5635_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5636_resize.JPG


#7 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 January 2017 - 11:49 AM

Fuselajul din rasina e vizibil mult mai scurt si profilul aripii la radacina e vizibil eronat. E ingrijorator, mai ales tinand seama ca pare sa reprezinte 81-C, care are botul mai lung decat 80. Piesele din plastic par sa fie mult mai apropiate de formele corecte.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 11 January 2017 - 11:50 AM


#8 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 11 January 2017 - 11:52 AM

Vezi postarearadub, la 11 January 2017 - 11:49 AM, a spus:

Fuselajul ala din rasina e vizibil mult mai scurt si profilul aripii la radacina e vizibil eronat. e ingrijorator, mai ales tinand seama ca pare sa reprezinte 81-C, care are botul mai lung decat 80. Piesele din plastic par sa fie mult mai apropiate de formele corecte.
Radu

Macheta din rasina este facuta pe planul dvs. (pus planul in program 3d la scara puse cadrele ....etc)

#9 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 January 2017 - 12:16 PM

Vezi postareamamutel, la 11 January 2017 - 11:52 AM, a spus:

Macheta din rasina este facuta pe planul dvs. (pus planul in program 3d la scara puse cadrele ....etc)


Pai pune-le pe amanoua pe desene la scara 1/48 si asa se vede care e corect. In cartea Vanator desenele sunt tiparite la scara 1/48. La fel pot fi folosite si desenele lui Dan Iloiu, reduse la scara 1/48. Dar in desenele mele nu am pus genul de profil de aripa prezent pe macheta din rasina.
Cand Setal a inceput lucrul la macheta lui, i-am acordat tot ajutorul. Dar asa cum bine stii tu, Mamutel, tu ai creat o stare bizara/inexplicabila de conflict care a dus la inlaturarea mea de la acest proiect. De aceea nu cred ca se mai poate spune ca rezultatul final mai are vreo treaba cu mine.
Radu

#10 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 11 January 2017 - 12:28 PM

Vezi postarearadub, la 11 January 2017 - 12:16 PM, a spus:

Pai pune-le pe amanoua pe desene la scara 1/48 si asa se vede care e corect. In cartea Vanator desenele sunt tiparite la scara 1/48. La fel pot fi folosite si desenele lui Dan Iloiu, reduse la scara 1/48. Dar in desenele mele nu am pus genul de profil de aripa prezent pe macheta din rasina.
Cand Setal a inceput lucrul la macheta lui, i-am acordat tot ajutorul. Dar asa cum bine stii tu, Mamutel, tu ai creat o stare bizara/inexplicabila de conflict care a dus la inlaturarea mea de la acest proiect. De aceea nu cred ca se mai poate spune ca rezultatul final mai are vreo treaba cu mine.
Radu
Nu cred ca este locul sa discutam emotional - Nu v-am inlaturat din proiect si nu aveam un motiv.
Nu incerc o dezbatere aici pe subiecte colaterale - am spus doar ca s-a luat planul, s-a pus pe axe , s-au adaugat cadrele, s-au adus inclusiv pozele pt a aprecia corectitudinea proiectului, totul in 3d. S-a printat 3d , s-au adaugat mici detalii... In final ati venit cu teoria ca avem o coama atipica pt avionul asta(momentul conflictului).- acum nimic nu este bine. Cartea Vanator a iesit la 3 ani dupa macheta si nu a fost o sursa de executare a 3d-ului.



#11 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 January 2017 - 12:41 PM

Vezi postareamamutel, la 11 January 2017 - 12:28 PM, a spus:

Nu cred ca este locul sa discutam emotional - Nu v-am inlaturat din proiect si nu aveam un motiv.
Nu incerc o dezbatere aici pe subiecte colaterale - am spus doar ca s-a luat planul, s-a pus pe axe , s-au adaugat cadrele, s-au adus inclusiv pozele pt a aprecia corectitudinea proiectului, totul in 3d. S-a printat 3d , s-au adaugat mici detalii... In final ati venit cu teoria ca avem o coama atipica pt avionul asta(momentul conflictului).- acum nimic nu este bine. Cartea Vanator a iesit la 3 ani dupa macheta si nu a fost o sursa de executare a 3d-ului.


Vorbesc de forme. Se vede cu ochiul liber ca e o discrepanta. Si se poate lamuri foarte repede care e corect prin o simpla comparatie pe desene.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 11 January 2017 - 12:41 PM


#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 January 2017 - 01:43 PM

Cred ca Mamutel a luat de bun fuselajul/kit-ul de rasina si a aratat diferentele dintre cele doua

#13 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 January 2017 - 01:54 PM

Vezi postareaZ-mare, la 11 January 2017 - 01:43 PM, a spus:

Cred ca Mamutel a luat de bun fuselajul/kit-ul de rasina si a aratat diferentele dintre cele doua


Exact. Iar eu devin din ce in ce mai convins ca fuselajul in rasina nu e corect. Cel putin profilul, pozitia si dimensiunile radacinii aripii sunt in mod clar incorecte. Problema e ca aceste erori au fost puse pe seama desenelor mele, pe cand eu nu prea cred asta. Eu nu am mai avut cum sa "ajut" la corectarea problemelor sau la compararea pieselor din rasina cu desenele pentru ca, desi i-am acordat tot ajutorul lui Catalin, am fost "expulzat" din acest proiect de insusi Mamutel. Nu am avut niciodata piesele din rasina si nu le am nici acum. Deci, nu cred ca se poate spune ca "macheta in rasina" e bazata pe desenele mele. Si acum cand piesele sunt puse alaturi, sunt de parere ca piesele din plastic sunt mult mai apropiate de "adevar".
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 11 January 2017 - 01:55 PM


#14 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 11 January 2017 - 02:13 PM

Vezi postareaZ-mare, la 11 January 2017 - 01:43 PM, a spus:

Cred ca Mamutel a luat de bun fuselajul/kit-ul de rasina si a aratat diferentele dintre cele doua

Chiar asa am facut!

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 January 2017 - 02:16 PM

Bun, atunci trebuie puse, ambele kit-uri, pe desene tale si se lamureste treaba

Citeaza

Macheta din rasina este facuta pe planul dvs. (pus planul in program 3d la scara puse cadrele ....etc)
Din afirmatia citata nu reiese nici ca esti implicat, nici ca nu esti implicat. Mamutel a afirmat doar ca a folosit planurile tale. Eu cel putin asta inteleg.

#16 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 11 January 2017 - 03:01 PM

Sper sa pot lamuri un pic lucrurile, voi apela si la bunavointa lui Setal daca poate sa vina cu informatii suplimentare asupra sursei planului de baza.
Nu duc un razboi cu nimeni mai ales cu oameni cu aceeasi pasiune ca a mea.
Am incercat sa facem un model 3d din informatiile pe care le detineam acum 6 ani cand nu aparuse inca nici o carte de a lui RaduB - a iesit bine pe ecran. - 3d print -bine(pus acum pe planul lui RaduB, 0.3mm lipsa) - in rasina prima varianta a fost adusa la standardul de master.(noul master s-a contractat cu 1mm). Din masterul de rasina s-au facut machetele(posibil sa se fi pierdut inca 0.5 mm).
Deci EU sunt vinovat de un fuselaj mai scurt cu 1,5mm. Imi cer scuze tuturor pentru eroare. Acest lucru nu cred ca as fi putut sa-l evit decat daca am fi folosit 3d print-ul(un pic marit) ca master ceea ce ar fi scurtat cu mult viata 3d printului care a costat destul de multi bani.
Imi cer scuze lui RaduB ca l-am contrazis asupra acuratetii machetei de IAR-81C care este mai scurta referitor la planul publicat de domnia sa in prima carte.
Am pus si fuselajul de IAR-80 HB si este perfect incadrat in liniile IAR-81C posibil 0.2-0.3 mm mai lung.
Asa ca lucrurile au sens acum cel putin pentru mine.
Inca odata - EU sunt cel care a gresit in acuratetei machetei!
Lucrul asta nu l-am verificat decat acum, cand am scos un plan la imprimanta si l-am confruntat cu piesele de rasina!
Rog moderatorii sa mute topicul la sectiunea IAR-80 a forumului

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5637_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5638_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5639_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5640_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5642_resize.JPG

Aceasta postare a fost editata de mamutel: 11 January 2017 - 03:14 PM


#17 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 January 2017 - 04:30 PM

Vezi postareaZ-mare, la 11 January 2017 - 02:16 PM, a spus:

Din afirmatia citata nu reiese nici ca esti implicat, nici ca nu esti implicat. Mamutel a afirmat doar ca a folosit planurile tale. Eu cel putin asta inteleg.


Planurile i le-am dat eu lui Catalin. Deci am fost implicat.

Vezi postareamamutel, la 11 January 2017 - 03:01 PM, a spus:

[Snip]
Am incercat sa facem un model 3d din informatiile pe care le detineam acum 6 ani cand nu aparuse inca nici o carte de a lui RaduB.


M-am uitat la emailurile dintre mine si Catalin. Cand macheta in rasina era in lucru in 2012/2013, cartea de la SAM Publications fusese deja publicata de un an. Deja il ajutasem pe Catalin cu planurile si cu date si aveam de gand sa il ajut si in continuare. Dar "legatura" a fost "rupta" de altcineva.
Radu

#18 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 11 January 2017 - 04:46 PM

Reiau ideea de baza-
3d-ul este facut dupa planul dvs?, dar nu va placut cum a iesit coama?( revedeti va rog postarile dvs. din trecut referitoare la macheta de IAR-81C 1/48)
Acum arata ciudat si in alte locuri...
Oare ce concluzie ar fi trebuit sa trag?

Ma bucur ca am putut scoate aceasta macheta din rasina. Arata foarte bine chiar si langa un Eduard 109G cu toate ca este mai scurta.
Alta macheta din rasina cu siguranta ca nu o sa mai apara. Este mult mai usor sa te bazezi pe o macheta si s-o umpli cu rasini si PE-uri.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi