Forum Machete,Modelism,Hobby: 3 X O sută nouă E - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 X O sută nouă E

#1 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 November 2016 - 06:56 PM

Seara bună !
Cum am terminat perechea de Tempesturi , m-am gīndit să continui cu o altă pereche . Să nu-mi ies din formă. Și cum am adunat cam tot ce-am crezut că-mi trebuie pentru ele , am ales o pereche de Bf-109E : un 109E-4 Airfix ( A55106 la origine) și un 109E-7/Trop ( ICM 72133 ).
Acuma , aș vrea ca pe E-4 să-l fac romānesc . Am ambele coli de decaluri de la Parc Models pentru E-urile ARR , atīt E-3 cīt și E-4.
Am īnteles cumva , din desene , topicuri , forumuri , etc. ,că principala deosebire exterioară īntre E-3 și E-4 era forma parbrizului . Mai rotunjită la E-3 și mai pătrățoasă la E-4 și E-7. Īn instrucțiuni , Airfix zice că al lui este E-3 , dar parbrizul este clar de E-4. Daar , ICM dă ambele tipuri de parbrize , și par să fie absolut identice dimensional , deci aș putea folosi unul din parbrizele ICM ca să readuc Airfixul la standardul E-3. Apoi , am citit īn discuțiile de aici de pe forum , că noi am avut o mixtură de E-uri , cu diverse parbrize , cu modificări , reparații , etc. Teoretic deci , aș putea face oricare din E-urile noastre , numai să ma bazez pe-o poză reală . Pe coli ar fi numerele 27,35,37,47,59,63,64,65. Partea proastă este că aceste decaluri nu au nici un fel de instrucțiuni . Am găsit diagrama cu plasarea stencils -urilor , dar restul...e tăcere.
Astea-s kiturile , deși cred ca le cunașteți foarte bine :
Imagine atasata: 20161109_170748.jpgImagine atasata: 20161109_181233.jpg
La prima vedere , par două kituri decente , chiar bine detaliate. Am strīns si-un cockpit Aires , tunuri Master...Poate or ieși ceva din ele.
Altă mare nelămurire : ce culoare aveau E-urile noastre : RLM 71 / 65 ? RLM 64 / 65 ?? Din poze par sa fie monocrome , nu bicrome ca cele germane. Chiar revopsite monocolor de noi , tot vopsea germană aveam , nu cred că mai aveam altă sursă de unde sa importăm īn afară de Germania...
Noroc !

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 November 2016 - 07:17 PM

71/65

#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2016 - 10:31 PM

Si eu as merge pe 71/65.

Verifica din poze eventuala pozitionare asimetrica a crucilor de pe planuri (s-a discutat pe aici pe forum)

Curios e ca unele avioane , desi aratau a E3 (cabina rotunjita) in acte apareau ca E7 (noi nu am avut E4 - numai E3 si E7) . Adica cel mai probabil erau E3-uri mai vechi, upgradate la E7 - un exemplu e 64 lui Vinca.

Cele ai misto decaluri pentru ele sunt cele de la RaduB. Si cele de la Parc sunt bune, nu e problema, doar sa ai grija ca au tendinta sa se dezintegreze daca le abuzezi, cred ca e mai bine sa le dai un lac, ceva, inainte, sa stea mai inchegate. De asemenea, atentie la numere, nu au alb sub ele si probabil va trebui sa pui doua randuri ca sa ajungi la galbenul de pe cruce. Nu te-as sfatui sa incerci sa folosesti tricolorul de pe directie din decal, mai degraba vopseste partea aia.

De pe foaia parc, poti face nr 9 (hai fetito - pe vremuri se credea ca a fost numarul 27) al lui Dicezare (cu cabina rotunjita) si 63 sau 65 cu cabina patratoasa.
Nu numai parbrizul difera, ci si restul cabinei...

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 09 November 2016 - 10:32 PM


#4 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2016 - 10:35 PM

Spor la treaba!
Pentru verdele Olive romānesc eu folosesc RLM 83. Intrados e 85% sigur RLM 65.

#5 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 November 2016 - 11:02 PM

Salutare , prieteni !
Mulțumesc pentru atenție și īndrumări.
Edi , acum ca mi-ai atras atentia , am vazut și eu ca toată cabina era altfel , dar īn kitul ICM este toată , din fericire. Am īncercat o potrivire "la rece" , și kiturile par a fi practic identice dimensional , jumatățile de fuselaj si aripi se potrivesc aproape perfect...Acum observ și eu că numerele nu au alb dedesubt ( deși crucile au...) , o să fie cam nasty , galbenul tinde să fie transparent.
Nu mai știu unde dracu' am citit , cum că E-urile pentru export au fost vopsite original īn RLM 67 / 65 . 67 era cica dunkeloliv... Iar noi le-am revopsit după reparații cel mai probabil cu 71.
Tricolorul și benzile tactice le vopsesc , din experiență am constatat că rareori decalurile de dimensiuni mari se așează bine.
Să ajung eu la vopsit , și mai vedem atunci .
Īntīi să le rezolv interiorul.
Noroc !

#6 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2016 - 11:21 PM

Interiorul era 02, avand in vedere ca erau livrate in 39-40-41...nu ajunsesera la RLM 66...

De asemenea, cel putin la unele din aparate, cred ca parbrizul blindat (lateralele lui) sunt 02, nu culoarea extradosului. In poze pare mult mai deschisa culoarea. La altele, in special cele de la mamaia 44, erau culoarea extradosului, probabil ca trecusera deja prin revizii si revopsiri...

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 09 November 2016 - 11:24 PM


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 November 2016 - 07:43 AM

Citeaza

Nu mai știu unde dracu' am citit , cum că E-urile pentru export au fost vopsite original īn RLM 67 / 65 . 67 era cica dunkeloliv
Da, a dost o diacutie, pe net si intr-o carticica ruseasca, dar idea a cazut ca nefondata.

#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 10 November 2016 - 07:20 PM

Īncă o īntrebare , dacă mă mai suportați : ce fel erau scrise cifrele pe 64-le lui Vinca ? pe profilul desenat de Bogdan Pătrașcu și pe decalul Parc cifrele sīnt o idee mai īnguste decīt standardul , iar pe decalul lui Radu Brānzan sīnt la fel ca celelalte , standard , deci mai lătuțe . Care este adevărul ? Eu nu am găsit nici o poză originală īn care să se vadă numărul , doar una īn care se vede monograma TV de sub carlingă și una color ( colorizată ??) cu inscripția Nella pe capotă .
Mulțam !

#9 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2016 - 08:17 PM

Aici, la mamaia in 44:

Imagine atasata: TIBERIU-VINCA-460x250.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 10 November 2016 - 08:18 PM


#10 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 10 November 2016 - 08:22 PM

Problem solved . Erau cît se poate de standard.
Mulțumesc mult , Edi !
L.E. Adică nu pot folosi ca atare decalul Parc , se canibalizează din altele...dacă cumva ma hotărăsc pentru ăsta.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 10 November 2016 - 08:24 PM


#11 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 November 2016 - 05:48 PM

Am lucrat nițel la cockpituri. Pun și două poze , să vedeți diferență īntre ce dă OOB kitul ICM ( Airfixul era chiar mai amărīt īn privința asta...) și ce oferă Aires :
Imagine atasata: IMG_0830.JPGImagine atasata: IMG_0828.JPG
O mică mare diferență . Oricum nu mă mai chinui prea tare la interiorul ICM , ca o să fie sigur cu cabina īnchisă , și nu se mai vede nimic practic. La Airfix e altceva , că-l fac cu cabina deschisă . Culoarea este chiar RLM02 , dar becul de la veioza de birou este gaaalben di tăt , așa că īn poză a ieșit ce se vede .
Spor.

#12 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 16 November 2016 - 11:20 AM

Deci n-ai stare, bag seama. Vrei să rāzi de mine că mă chinui de "numai" doi ani cu Nordkap-ul ăla...

#13 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 16 November 2016 - 06:59 PM

B , hai , hai , acum ai niscai timp , poti termina NordKap pīnă la Anul Nou !

#14 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 04 December 2016 - 08:04 PM

Am mai lucrat cīte ceva la Mein Rotte :
Cockpiturile sīnt aproape gata:
Imagine atasata: IMG_0831.JPGImagine atasata: IMG_0832.JPG
Le-am dat și-un lac mat , un drybrush ușor ,și le-am īnchis
Imagine atasata: IMG_0833.JPG
Potrivirea fuselajelor a fost bună. Practic , sīnt identice. Cu o minimă chirurgie , aripile lor sīnt interșanjabile ! Și se potrivesc excelent , cu o minimă chituială ( cred că Mr. disolved putty este deajuns).
Va urma.

#15 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 December 2016 - 09:13 PM

Question : ce albastru se potrivește la tricolorul nostru ? Că tricolorul de pe direcție trebuie să-l vopsesc , decalurile nu se vor potrivi neam...
Danke !

#16 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2016 - 10:21 PM

Eu unul nu am gasit culoarea potrivita, am folosit un revell 51 cu oarecare succes pentru albastrul de pe decalurile lui Radub.
Pentru rosu, am folosit madder red (86) de la gunze.
Cu galbenul , e greu rau... Am folosit in general 04 de la gunze cu divere cantitati de rosu in el .
Pentru decaluri de la parc, si azur mi-a mers bine galbenul rlm04 de la white ensign, care era mai lemon.

#17 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 December 2016 - 11:14 PM

Aha. Regula este deci ...că nu este o regulă, mix la potrivire cu decalul disponibil.
Mersi Edi !

#18 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 December 2016 - 01:55 PM

Așaa , deci nimeni nu a observat că era s-o comit . Eu am descoperit cu noroc. Am uitat să pun tablourile de bord !!
Imagine atasata: IMG_0834.JPG
Am avut un Yahu , foarte frumușel , si-am pictat și eu unul , folosind PE-ul din setul Aires. Nu-i la fel de grozav , dar merge. În ICM , am plantat tabloul ( Aires ) în două minute. În Airfix , m-am chinuit o oră !! Am fost nevoit să scot pedalierul ca să-l pot convinge să intre la locul lui. Not funny. Pînă în momentul ăsta , pot spune că sînt mult mai mulțumit de kitul ICM. Mai finuț , potrivire bună , detaliere superioară. Am înțeles cumva că-i copiat după Tamiya ? Așa s-ar explica totul.
Va urma.
P.S. Pozele tot de kkat le fac...Sînt incorigibil , total antitalent la așa ceva. Mea culpa!

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 15 December 2016 - 01:57 PM


#19 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 December 2016 - 01:42 PM

Help !
O īntrebare scurtă : de unde Satan procurați voi fir subțire de plumb ? Am tot căutat cu Gogu , da' nu a vrut să mă ajute deloc...
Zi bună !

#20 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2016 - 02:24 PM

eu am tot luat de la aviationmegastore :

https://www.aviation...1e1/lead%20wire

se mai gaseste pe modelimex, de acolo te poate ajuta xaba :

http://www.modelimex...ead-wire-0-2-mm
http://www.modelimex...ead-wire-0-3-mm

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi