Forum Machete,Modelism,Hobby: Scule, dispozitive mesterite de noi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Scule, dispozitive mesterite de noi

#41 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2017 - 07:40 PM

Am prevazut ramele cu suruburi cu piulita fluture. E adevarat ca se complica prinsul foliei in sensul ca trebuie practicate gauri in aceasta pentru respectivele suruburi. Prinderea este insa mai ferma, lucru si mai bun in cazul unei folii mai groase. In plus ma gandesc sa confectionez o pereche de rame din tabla, prin intermediul carora sa pot folosi si bucati de folie cu suprafata mai mica.
Imagine atasata: i4.jpg
Imagine atasata: i5.jpg

#42 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2017 - 08:13 PM

Am facut si "resoul" folosind rezistentele de la cuptorul cu microunde
Imagine postata

Pentru troaca am folosit tabla de la capacul lateral al unui calorifer. Am inaltat-o cu platbanda din Al. Din profil U tot din Al s-au confectionat piciorusele. Sunt necesare fiindca temperatura este mare. Am folosit un cablu cu stecher recuperat de la un fier de calcat.
Imagine atasata: i1.jpg
Imagine atasata: i2.jpg
Imagine atasata: i3.jpg

#43 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2017 - 05:16 PM

Am facut o garnitura din banda din burete autoadeziva. Mi se pare cam rigida. Nu sunt sigur ca este o idee buna.
Imagine atasata: vac.jpg
Am facut si gauri suplimentare cu diametru de 1 mm.

Aceasta postare a fost editata de flo: 19 December 2017 - 05:16 PM


#44 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2018 - 07:37 PM

Cum am banuit, garnitura din burete s-a dovedit nefolositoare fiind prea groasa chiar si comprimata. Am folosit pana la urma garnitura autoadeziva tip "P" la care am taiat bucla, pentru a pastra numai o banda lipita pe dispozitiv.
Cum am mai spus gasesc cu greutate ambalaje cu dimensiuni care sa ofere folii la dimensiunea ramei (13,5 cm x 8 cm). Din acest motiv, din tabla provenita din aceeasi sursa ca cea pentru troaca "resoului", am confectionat o pereche de "rame introduse" care sa permita utilizarea unor folii cu dimensiuni mai mici (3 cm x 6 cm).
Imagine atasata: r1.jpg Imagine atasata: r2.jpg Imagine atasata: r3.jpg

Dupa lustruire la perie Imagine atasata: r5.jpg Imagine atasata: r6.jpg

Rama introdusa functioneaza. Problema este cu mine si cu foliile. Reusesc sa rup/sparg foliile, ca nu stiu cum este mai corect sa spun. Folia utilizata pentru laminare este clar subtire. Nici cu cele din ambalaje , ceva mai groasa, nu am reusit sa obtin rezultate. Nu reusesc sa dozez incalzirea foliei cu durata vaccumului. Pentru incalzire folosesc pistol cu aer cald. Trebuie sa mai exersez. Orice sfat este binevenit. A incercat cineva asa ceva ?

Aceasta postare a fost editata de flo: 21 January 2018 - 07:41 PM


#45 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2018 - 03:31 PM

Pompita de vacuum destinata prinderii obiectelor mici obtinuta dintr-o seringa. adica intr-o seringa am introdus un arc de compresiune. Acul si ventuza sunt de la scula din comert. Putem si noi sa le facem.
Imagine atasata: pe3.jpg

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi