Forum Machete,Modelism,Hobby: La inceput de aerografie. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

La inceput de aerografie.

#41 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2017 - 11:00 AM

La mine s-a dus un pic stralucirea de pe corpul Evolution-ului.
Nu-mi dau seama daca a plecat nikelajul sau s-a intins scrisul auriu.
Nici nu ma intereseaza aspectul ca eu il folosesc pentru ce stie sa faca si nu pentru expus in vitrina.

Mai departe in clipul ala arata ca Infinity are fascicul mai ingust decat Evolution. Inca nu s-a inventat laserul de aer asa ca..... se aplica ce vedem la un fascicul normal de lumina.
Orice aerograf ai avea si orice duza, fasciculul de vopsea care iese nu are cum sa fie decat divergent. Asa ca depunerea mai lata sau mai ingusta se poate face speculand partea de inceput a fasciculului care este mai ingusta, ocazie cu care vopseaua trebuie sa fie mai diluata si presiunea ceva mai mica, sau partea mai lata (mai departe de iesirea din duza), ocazie cu care vopseaua trebuie sa aiba mai mult pigment (mai multa vopsea efectiv fata de diluant) si presiunea mai mare.
Se poate astfel scrie cu aerograful sau acoperi suprafete mari. Totul tine in fond de cat de mult apropii aerograful de obiectul de vopsit si de dilutia vopselei. Asta nu se poate face daca folosim vopsele gata preparate, direct din flacon.
La Evolution, cand am nevoie de detalii foarte subtiri, scot protectia de pe bot pentru ca exista riscul sa ating cu ea suprafata vopsita. Deci e aproape...

Aceasta postare a fost editata de wurger: 25 January 2017 - 11:02 AM


#42 Useril este offline   Visco 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 25-December 16
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2017 - 09:10 PM

Nu-mi plac lucrurile care se deterioreaza, doar pt. ca le atingi, mai ales cand costa o gramada de bani. Oscilez intre H&S Evolution Silverline 2 in 1, care-mi place ca are si acel reglaj limitator de cursa a acului, (care cred ca m-ar ajuta mult ca incepator) si H&S Evolution CR Plus 2 in 1, care stiu ca nu are acea problema de curatare in zona de contact cu degetele. De aceia am intrebat.

#43 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 January 2017 - 07:28 PM

Iti recomand H&S Evolution Silverline 2 in 1, eventual cu o conplectare duza+ac de 0,15 mm, ce se pot comanda separat.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 26 January 2017 - 07:29 PM


#44 Useril este offline   Visco 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 25-December 16
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2017 - 05:29 PM

Multumesc, asa m-am gandit si eu. La magazinele noastre nu se gaseste, am sa fac comanda la magazin de afara.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi