Forum Machete,Modelism,Hobby: Modelism International 4/06 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modelism International 4/06

#1 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 24 September 2006 - 08:38 PM

Uite ca apare http://www.modelism....lism_4_2006.htm

Radu

#2 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 24 September 2006 - 09:52 PM

Da, da !
L-am vazut sambata la chiosc in gara in Timisoara.

Ca si la Aeromagazin, cei abonati au privilegiul sa-l primeasca mai tarziu :-D :-D

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 September 2006 - 07:51 AM

Da, Modelism apare la timp :-D

#4 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 25 September 2006 - 10:38 AM

Z-mare, la Sep 25 2006, 08:51 AM, a spus:

Da, Modelism apare la timp :-D

Fiind nr.4 trebuia, sa apara cel tarziu la finele lunii august, nu ?! :-D

Fratilor, nu-l recenzeaza nimeni ?! :-?

#5 Useril este offline   Moxanu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-September 05

Postat 25 September 2006 - 01:17 PM

As face-o, dar nu stiu cum de nu mai gasesc revista ...
Azi dimineata am vazut-o, dar n-a avut rest la 500.000 ... peste 4 ore nu mai era de gasit si am verificat 7 chioscuri ...
Mai are cineva un exemplar in plus?

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 September 2006 - 08:04 PM

Din cuprins
- Editorial cu anuntarea celui de al o sutalea numar
- Dumont vs Vuia. Fotografii de epoca, planuri ale aparatului lui Dumpnt
- Elicopterul Mi-1 in Fortele Aeriene ale RPR. Foto, planuri
- USS Maine. Foto si planuri
- Sea Dart, Hidroavion reactiv. (o himera zic eu!)
- un englez la curtea regelui rosu/ T26B2 de captura. Foto, planuri
- un aviator uitat: Tase Rotaru
- 8 pagini de reclama
Lectura placuta

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mod.jpg


#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2006 - 08:29 PM

Ca de obicei, din ce enumera Alexandru nu se potriveste nimic cu ce e pe coperta: Pz IV, P 38 Lightning..... :-D
Bine ca a aparut......
Daca nu a observat nimeni ca a aparut cu intarziere si nu a facut nimeni gat ca ce se-ntampla, inseamna ca lumea nu-i duce dorul........Grav !
Sau cum ?!?!

#8 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 26 September 2006 - 07:52 AM

Sau lumea e sigura ca va apare la o distanta nu prea mare in timp fata de data la care ar fi trebuit sa apara. :-D :hammer:

Spre diferenta de Aeromagazin, care nu se stie cand va mai aparea...... :-D

Asta depinde din ce parte privesti paharul pe jumatate plin.....sau gol :-D

#9 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 26 September 2006 - 10:35 AM

wurger, la Sep 25 2006, 07:29 PM, a spus:

Daca nu a observat nimeni ca a aparut cu intarziere si nu a facut nimeni gat ca ce se-ntampla, inseamna ca lumea nu-i duce dorul........Grav !
Sau cum ?!?!

Ba i-a fost dus dorul...
http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...topic=1294&st=0 vezi postul lui Blue Max de pe 13 septembrie. :-D
Radu

#10 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 26 September 2006 - 05:18 PM

am si eu o nedumerire.de ce la articolul referitor la MI-i apare schema unui PZL SWIDNIK care nici macar nu este mentionat in text?pag-11.

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 September 2006 - 06:24 PM

Citeaza

de ce la articolul referitor....
Pai e...bonus :-) Si poza de la p 13 e tot....O fi de vina cifra 13 ;-) Au mai facut acum ceva ani o confuzie intre Il-2 si Il-10

#12 Useril este offline   Arhi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 05-October 05

Postat 26 September 2006 - 11:52 PM

:-? Chiar acum am rasfoit si eu revista, pe care a reusit sa si-o cumpere un prieten. M-a frapat lipsa de profesionalism aruncata pe coperta. E acolo o macheta Academy 1/48 de P-38, iar pe el scrie USS Maine, pe macheta cu Panzer IV scrie Aro M461 1/35 (imeseul, cum ii spuneau contemporanii). Asta ca asta, dat in toata revista n-am gasit nimic referitor la cele doua machete. De fapt, in acest numar, in afara de reclama obisnuita la kiturile vandute de Modelism, nu e nimic dedicat machetelor! Parca tocmai incepuse sa mai apara cate ceva... Am incercat frustrantul sentiment ca n-am ce sa citesc in acest numar. :-x

#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2006 - 12:23 AM

Arhi... Despre macheta de Aro M461 1/35 este scris... Iar P-38-ul NU este un Academy. :-)
Cat despre continut... Incepusem sa scriu ceva, dar mi-a trecut faza melancolica si am renuntat...

Dar mi-am adus aminte de batutul cu caramida in piept pe aici pe forum despre cum "facem revista de modelism"... Ne lipseste o marmota, ca de staniol si ciocolata ne descurcam.
Se pare ca modelisti avem, dar ne cam lipsesc cei care au timpul si dedicatia de a scrie ceva articole... Cu asta ce facem? ;-) Sigur, iar o sa se inceapa cu "scriem", facem aia, facem ailalta, dar dupa ce trece faza de "hei rup", lucrurile revin la normal... Nu critic pe nimeni, nu ma intelegeti gresit. Dar nici nu cred ca putem avea pretentii atata timp cat suntem cum suntem :-) Cine vreti sa scrie articole de modelism? Nu cumva modelistii? ;-)
In fine, si discutia asta are acel iz binecunoscut de ciorba reincalzita pana la epuizare... Ca despre o finalitate, sau o normalitate mai bine spus, inca nu poate fi vorba.

Bravo Mihai pentru articolas, daca mai vrei ceva 'docomentatie' despre aviatia experimentala americana a anilor '50, da de veste...

PS:
Imi aduc aminte cu cata placere cumparam revista asta acum 20 de ani... Singurel, ceream bani si ma duceam intr-o suflare la chioscul de ziare sa imi iau doza de vise. Inca am intiparite in minte articole de pe vremea aia... Le citeam cu placere, aflam lucruri noi, construiam asa cum ma pricepeam barci, avioane, tancuri, si toate astea din revista Modelism. Pentru mine, precum copil, a fost o experienta fara de care as fi avut o viata mult, mult mai trista. Oare chiar in halul asta am imbatranit, de nu-mi mai place nimic? Sau... Din pacate, cred ca facem parte dintre 'vinovati'...

#14 Useril este offline   Arhi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 05-October 05

Postat 27 September 2006 - 02:43 AM

;-) Gabi, ca sa fiu mai exact: despre cele doua machete pozate pe coperta nu exista nimic in revista, nu de imeseu vorbeam!
Asta e minciuna editorului ca sa ne faca sa cumparam in continuare revista - pe care multi o avem in colectii aproape complete!
Intamplator chiar am acel P-38, cand aparea ca Academy/Minicraft, cu aceleasi insemne, cumparat de mine acum 11 ani de la Frangulea... e posibil sa fie si altceva, nu contest, dar atunci spune ce!
Vom cumpara in continuare cu totii Modelism, pentru ca, asa cum spuneai, ne-am atasat de ea sentimental. E absolut deranjanta insa atitudinea editorului fata de cititori si fata de bunul simt...
Revista de care pomenesti ti-o fac maine, mi-e cel mai simplu lucru. Scoate insa vreo 200.000 de milioane necesare cheltuielilor, daca vrei sa arate ca cele din Occident! :-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ae_1.JPG


#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 September 2006 - 07:38 AM

Citeaza

Cine vreti sa scrie articole de modelism? Nu cumva modelistii?
Ai dreptate Cartula, am mai spus eu, cam de multisor e drept, o revista nu poate fi mai buna decit colaboratorii pe care ii are!
Uite, se pregateste nr 100, hai sa contribuim cu ceva articole "festive", ce ziceti? Eu am deja unul trimis, sper sa mai finalizez unul, mai incearca cineva?
Asta ca sa nu mai reincalzim ciorba :-)

#16 Useril este offline   Robotzel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 18-April 06

Postat 27 September 2006 - 09:17 AM

Insemnele sunt aceleasi, macheta nu este insa Academy, am vazut-o in magazin, e la 1/24 cred, prea mare ca sa bata spre natural, dar simpatica... (este cred intr-o colectie, parca am mai vazut si niste bf-uri la aceeasi scara in cutii)

Aceasta postare a fost editata de Robotzel: 27 September 2006 - 09:18 AM


#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2006 - 09:35 AM

Arhi, P-38-ul e un 1/18... Dar nu asta e important... Nici ca ceea ce e pe coperta in materie de poze nu are legatura cu ceea ce e in revista. Nu despre asta vorbeam...
Nici despre faptul ca trebuie X mii de verzisori ca sa scoti revista. Hai sa fim seriosi... Nu banii sunt problema, CI LIPSA CONTINUTULUI. Nu se poate 'produce' ceva nici online prea usor... Daramite pe hartie...

Wow, numarul 100, hai sa "hei rup" iarasi, ca dupa aia ramane cum am stabilit... Nu cred ca ar trebui sa 'hei rup' cu vreo ocazie. Din pacate, lipseste o 'clasa' de modelisti 'scriitori'. Din varii motive, singura clasa care a supravietuit ultimilor zece ani si mai bine e cea a modelistilor care o fac numai si numai din pasiune, la nivel de placere personala, fara sa constientizeze ca au totusi datoria sa duca mai departe pasiunea asta. Cei care scriau pe vremuri au disparut, si nu e aproape nimeni care sa le ia locul. Nasol... Mai sunt cativa rataciti entuziasti care incearca sa faca ceva, dar sunt prea putini inca, din pacate.

Nu am scris asta ca sa faca cineva ceva... Nici ca sa supar pe cineva... Insa asta e realitatea, asa cum o vad eu acum. Si ce e cel mai trist e ca nu exista o solutie care sa fie enuntata, ci fiecare dintre noi suntem o parte a problemei, si implicit detinem o frantura a solutiei.

#18 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 27 September 2006 - 10:17 AM

Are dreptate Cartula cu postul asta...ca toti suntem parte a problemei dar asta e doar problema 1.

Cred ca e un proces evolutiv (scuzati exprimarea pompoasa) eu sper ca se va rezolva oarecum "de la sine" in cativa ani. Eu imi amintesc vremea din 1990-1997 cand nu gaseai kituri decat absolut ocazional, iar reviste straine nici atat. Acum fiecare gaseste material pe net (ca o fi el cu copyright sau nu) mai mult decat poate duce, si se poate abona cam la orice revista are el chef. Nu pot compara perioada dinainte de 1989 cand aveam pt un 109 sau Hurricane (ca tot m-a apucat cheful de ele zilele astea) sa zicem cateva planuri pt G din modelismul 3/86 si cele pt E din '85 din Modelismul ala cu Spirit of St. Louis, reviste pe care tin minte si acum de la ce chioscuri le-am cumparat, cu cele vreo 20 cartulii sau cartoaie + vreo 2-3 situri dedicate pe care le-am gasit aproape fara efort in ultima saptamana. Traim acum un moment oarecum egoist in care fiecare se bucura de ce are, bucuros ca mai gaseste ceva kituri prin oras, are documentatie pe net cat nu a visat si daca l-a prins pe D-zeu de un picior are card si Terra e magazinul lui :-) ;-) :-) dar cred ca o sa vina un moment cand ne vom plictisi si de faza asta si o sa se apuce lumea si de scris. As spune chiar ca sint vreo doi pe forum care chiar ar face articole faine de tot.

2. In ce priveste Modelismul, dl. Craciunoiu a facut fata de Aeromag/Top Gun (care prezinta aproape numai materiale ce pot fi luate gratis de pe net) o manevra inteligenta in sensul ca incearca sa vina cu materiale originale care sunt singura sansa pt o revista relativ mica precum Modelism dar nu stiu de ce nu o duce pana la capat facand materialele alea de calitate, inclusiv din punct de vedere grafic unde e lasa mult de dorit. Parerea mea e ca aviatia romana (ca sa nu vbesc de marina, etc) are atata material nedefrisat inca incat poate sa mai scrie Modelismul inca 10 ani, fara sa se repete. Nu scriu doar ca sa ma aud singur, pt ca am impresia ca oameni de la Modelism mai intra pe forum dar impresia mea e ca Modelismul nu e luat din ce in ce mai mult de oameni care stiu ce vor si nu au auzit prima oara in viata lor de un P-38 sau F-16. Sunt mai degraba entuziasti care stiu ce vor si cauta ALTCEVA decat gasesc pe net, in FMS sau prin alte reviste straine.

#19 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 27 September 2006 - 10:30 AM

OF...iar am incalzit ciorba...dar iar am luat revista si iar nu m-am putut abtine si a scris mana fara mine...ignorati-mi postul :-)

#20 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 27 September 2006 - 10:43 AM

Nu chiar off topic, va impartasesc un gand al d-lui Craciunoiu, dintr-un e-mail personal catre mine. Are, sau cel putin avea intentia, ca la finele anului acesta, sa vanda revista (n-a zis cui)* si sa se concentreze pe viitor pe editarea de carte istorica.

Revenind la ce zice MIG despre " .. Parerea mea e ca aviatia romana (ca sa nu vbesc de marina, etc) are atata material nedefrisat inca incat poate sa mai scrie Modelismul inca 10 ani, fara sa se repete " spun: DA !
Cu conditia sa existe cineva care sa cerceteze si apoi sa publice.
Problema e ca cei ce cerceteaza si stiu, nu prea mai voiau, sa publice in Modelism.

PS: cineva cunoscut a lansat ideea ca MI ar putea fi cumparat de un trust strain de presa. In acest caz, s-ar putea sa avem un fel de "revista straina" de modelism, tradusa in romaneste ... :-?
Vom vedea .... ?!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi