Forum Machete,Modelism,Hobby: Modelism International 4/06 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modelism International 4/06

#21 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 27 September 2006 - 11:24 AM

cu riscul sa ma repet (cred ca am mai deschis candva discutia) am sa dau cateva exemple:

IAR-317 Airfox
supersonicul romanesc
proiectul de avion de transport
"chestia" aia de la ROIAS din hangar cu aripi rotitoare
iar-823 in angola si alte misiuni de genul asta (cand a deschis cineva subiectul acum cateva saptamani nu pre aa raspuns nimeni :) ), bun acum e adevarat ca e mai "safe" sa numeri me-urile date jos de clostermann decat sa iti bagi nasul in afacerile Ro de acum 25-30 de ani deci aici sunt circumstante atenuante :))
daca ma gandesc bine nici macar planurile SOCAT-ului nu s-au publicat la noi
si mai sunt multe etc.-uri
Au fost cateva articole de familiarizare in Aeromagazin, dar nu mai mult de atat
cand am vazut expozitia de la INCAS am ramas masca ..era ca un Luft'46 romanesc..si asta valabil doar la aviatia romana postbelica, aviatia noastra nu e doar vuia/vlaicu/coanda
Oamenii care au lucrat la ele ies la pensie, unii mor si incet incet se pierde informatia. Si peste 30 de ani se va spune ca in 2000 au venit "unii" cu tancurile si au distrus sau luat la ei in tara toate proiectele originale romanesti..asa cum au facut si rusii cu IAR80.:))

chestia cu achizitionarea Modelism de un trust strain ar putea fi buna daca isi pastreaza un caracter specific sau indiferenta daca va fi o editie diluata a unei reviste straine (cam cum am impresia ca e National Geografic la noi)

Aceasta postare a fost editata de MiG: 27 September 2006 - 11:32 AM


#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 September 2006 - 12:34 PM

Citeaza

Din pacate, lipseste o 'clasa' de modelisti 'scriitori'
. Cartula ai dreptate.
Cauzele sint multe, dar lipsa de timp e cea mai cea. Stiu ce spun, am cel putin trei articole incepute de oarecind si nu reusesc sa le termin. Sper ca in citeva zile sa termin unul cel putin.
Apoi autorul vrea si oarece recunoastere pentru stradania lui. Hai, o data, de doua ori mai merge, asa pentru glorie, dar pe urma.....vrei si "renumeratie" :-)
Se mai zice: ce te mai obosesti sa scrii si asa nu citeste nimeni. Nu te mai obosi, daca e nevoie de ceva se gaseste pe net (va aduceti aminte???)
Intr-adevar, cum bine a subliniat MIG, cantiatea de informatie este imensa acum, dar, in loc sa fie benefica treaba, rezultatul este exact pe dos: lasa cautam pe net!
Acum va intreb: fost util articolul lui Dragos despre fotografie? As fi tentat sa raspund ca nu, este atita informatie pe net despre cum sa fotografiezi....
V-au placut istoriile lui 1-0-9 despre Mig-23?
Si uite asa, ca sa inchei (ca iar iese postu' lung), spun ca da, din pacate, lipseste o 'clasa' de modelisti 'scriitori'.

#23 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 27 September 2006 - 12:51 PM

Z-mare, la Sep 27 2006, 01:34 PM, a spus:

Acum va intreb: fost util articolul lui Dragos despre fotografie? As fi tentat sa raspund ca nu, este atita informatie pe net despre cum sa fotografiezi....

Da-mi voie sa te contrazic in acest caz particular!
O fi pe net multa informatie, dar asa concentrata si la obiect eu n-am gasit.
Daca tu ai gasit, as fi curios sa-mi dai link-ul !

#24 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2006 - 01:08 PM

Z-Mare, vezi vreun sens sa duplici ce-a facut altul? Normal ca nu. Ca tu ai probleme si nu vrei sa vezi realitatea asta, e altceva... Stiu ca ai o veche problema cu 'se gaseste pe net', dar e doar problema ta...

Net-ul e tare bun daca vrei sa intri in amanunte...Si e usor de localizat informatia utila. Nu va suplini cartile, din varii motive, dar se apropie foarte mult. Daca te intereseaza tare un subiect, si vrei sa cauti. Daca nu cauti insa, nu o sa gasesti. Si daca nu te intereseaza, poti sa ai tone de carti ca nu o sa te ajute prea mult.

Aici intervine scopul articolelor. Scopul de a deschide ochii asupra unui subiect. Nu de a oferi informatii exhaustive... Intelegi?
A fost util articolul lui Dragos? Poate pentru tine nu o fi fost, poate le stii pe toate... Pentru mine insa a fost util, pentru ca am invatat lucruri noi. Pentru ca mi-a completat niste informatii, si dupa aceea am inceput sa sap... Surpriza... Pe net... ;-) Rezultatul: am invatat lucruri noi, destule.
A fost util articolul lui Edi, cu 23-urile? Foarte interesant. Chestii despre care nu stiam, am citit link-urile care le-a dat chiar el in articol... Da, link-uri pe net (surprins, nu-i asa? :-)) Mi-a dat de lucru destul de mult timp articolul, am cautat informatii despre subiect. Pe net.

Prefer articole de genul asta, care te fac sa gandesti si sa cauti. Pe net. In carti. Unde poti.
"Se gaseste pe net" ia-o ca un indemn sa misti un deget si sa cauti... Dar daca nu intereseaza, nu intereseaza... Asta este. :-)

#25 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 27 September 2006 - 01:48 PM

Sa nu uitam de asemenea ca nu tot ce e pe net e si corect :-)
Pe net poate scrie oricine ce vrea - e nevoie de bun simt si multa munca sa cerni toata pleava. Problema e ca multi se opresc la pleava ;-)

Eu personal, as dori mai mult despre aviatia romana, in special cea din al doilea razboi mondial. Astea pot fi scrise numai de cei care stiu ce stiu...

Entuzuasmul modelistic e bun si el in cazul machetelor - toate revistele de modelism de pe afara au articole scrise de amatori care construiesc machete si isi impartasesc experienta cu altii. Vad ca a inceput si pe la noi cu articolele unora de aici in Modelism. E un inceput, trebuie doar mentinuta linia. Practice makes better.

Ar fi pacat daca revista Modelism ar deveni un loc in care se publica articole "de pe afara" traduse. Buni, rai, cum or fi ei, pana la urma Modelsim sunt singurii care se mai intereseaza de lucuri romanesti.
Stiu si eu ca "lucrurile din strainezia e mai de calitate", dar din astea se mai gasesc si prin alte locuri...
Romanesti nu prea mai gasesti nicaieri...
Radu

#26 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2006 - 02:16 PM

Foarte adevarat ca net-ul e mai accesibil si cantitatea de "zgomot" e mai mare. Pe de alta parte, sunt destule carti care au perpetuat greseli... Nimic nu e infailibil pana la urma. In fine, deviem.

Ideea este ca pana una-alta avem revistele pe care le meritam, si care ne reprezinta precum comunitate.
Si fiecare in parte avem o mica faramitura de raspundere in toata chestia asta.

#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 September 2006 - 05:38 PM

Cartula, ai reusit sa intorci spusele mele exact pe dos, dar pina la urma tot ca mine ai spus! :-)

Citeaza

Acum va intreb: a fost util articolul lui Dragos despre fotografie? As fi tentat sa raspund ca nu, este atita informatie pe net despre cum sa fotografiezi....
Limba romana este foarte...flexibila si cu... suspans! Am spus ca as fi tentat, nu ca neg utilitatea acestui articol, despre care, la vremea aparitiei, am si spus ca este excelent! Prin acel as fi tentat folosit sub aceasta formula a vrut sa sublinieze exact contrariul: ca NU sint tentat sa dezavuez articolul lui Dragos! De aceia si intrebarea despre Mig-urile lui 1-0-9 a fost inadins retorica!
Asa ca pina la urma am cazut de acord: din pacate, lipseste o 'clasa' de modelisti 'scriitori', adica bun netul dar bune si niste articole bine si la obiect scrise sau, cu ale tale cuvinte, Prefer articole de genul asta, care te fac sa gandesti si sa cauti. Pe net. In carti. Unde poti.!
Cit despre net trebuie insuita si observatia lui Radub, cu toate ca asa cum zici si tu, nici scrisul pe hirtie nu e scutit de informatii inexacte! Dar vorba gazetarilor, verifici din mai multe surse ;-)

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 27 September 2006 - 05:42 PM


#28 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2006 - 12:14 AM

Mi-am luat si eu revista.
Trecand peste discutiile in care va contraziceti sustinand aclasi punct de vedere, si peste delirul grafic (nu mai stiu cine zicea asta) din cuprinsul revistei, am si eu o mare nelamurire.
Am vazut ca "s-a scos" macheta din rasina He114 la 1/72.
In anuntul special de la Pag. 13, 1/72 costa 45 lei si 1/48 80 lei.
La pag. 48 - 1/72 costa 70 lei si 1/48 - 65 (sic) lei
La pag. 50 - 1/72= ciu-ciu si 1/48 = 82 lei

Eu daca vreau sa cumpar macheta la 1/72 ce fac ? Ma duc cu cardu' si sper sa am noroc ?!
CARE E ADEVARUL (isteric) ? :-)

#29 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 September 2006 - 07:26 AM

Nu, te duci cu revista in mina si ii arati ca o vrei pe ala cu pretul cel mai mic! :-)

#30 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 28 September 2006 - 07:32 AM

Ca tot veni vorba
A vazut cineva acele machete?
Au toate niturile acolo unde trebuie sa fie? :hammer:
Se poate face ceva cu ele?

#31 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 28 September 2006 - 07:34 AM

wurger, la Sep 28 2006, 01:14 AM, a spus:

Am vazut ca "s-a scos" macheta din rasina He114 la 1/72.
In anuntul special de la Pag. 13, 1/72 costa 45 lei si 1/48 80 lei.
La pag. 48 - 1/72 costa 70 lei si 1/48 - 65 (sic) lei
La pag. 50 - 1/72= ciu-ciu si 1/48 = 82 lei

Eu daca vreau sa cumpar macheta la 1/72 ce fac ?
CARE E ADEVARUL (isteric) ? :-)

Nu prea stie dreapta ce face stanga prin redactia aia ... :-x

Cred ca la sediul magazinului MI te vei lamuri !
Daca mergi acolo si vezi/cumperi kitul la 1/72, te rog mult, fa o recenzie aici pe forum.
He-114 e un subiect f. rar ca si kit. In plastic injectat la 1/72 il fac doar francezii de la Mach2 la un pret foarte piparat.

#32 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 28 September 2006 - 08:08 AM

Sincer, nu stiu cat de util a fost articolul acela despre fotografie... singurul lucru pe care pot sa-l zic, draga Zetule, este ca mi-a facut MULTA PLACERE sa-l scriu pentru voi...

Si ar mai fi un amanunt. Cel putin in acest caz, fiind io mai bosorog si mai demodat, n-am extras informatia "primara" din net, ci din bietu-mi capsor si din umila-mi experienta... Si mi-a fost si de folos scrierea lui, pen'ca oricum obligatiile "de serviciu" ma vor face ca pana la urma, atunci cand voi reusi sa-mi inving lenea, sa scriu o carticica despre acest subect si despre multe altele...

Cat despre utilitatea informatiei din NET... cred ca este indiscutabila, este un truism, nici macar nu merita sa glossam pe aceasta tema. Totusi, atunci cand scriem ceva ORIGINAL, trebe privita doar ca o sursa primara, ca o materie bruta, care trebuie trecuta prin filtrul propriei sensibilitati, propriei creativitati, propriei culturi generale si propriului bun-simnt.
Chiar si cele mai docte si originale lucrari de specialitate, in ORICE specialitate, au radacinile intr-o mare diversitate de surse de informatie.
Iar autorul, daca este onest, insira la sfarsit o LUNGA lista bibliografica.
Iar netul nu face decat sa ne usureze accesul la o ENORMA biblioteca virtuala !
Cum bine zicea fratele Cartula, trebe doar sa DORIM sa cautam informatia, despre ORICE subiect care ne intereseaza !

Despre utilitatea si NECESITATEA de a scrie cat mai multi dintre noi, cat mai multe articole ORIGINALE, in domeniul mult iubitului nostru hobby... iar nu mai merita sa discutam, banuiesc ca avem toti aceeasi opinie !
Si tot vorba fratelui Cartula, n-ar trebui sa mai discutam... ci sa le scriem... CHIAR DACA UTILITATEA LOR POATE FI INCERTA, pentru noi... sau pentru altii.

#33 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 28 September 2006 - 08:26 AM

Articole precum cel al lui Dragos sunt utile pt ca sunt mai adaptate conditiilor si conditiei noastre: degeaba citesc eu de filtre cu gel, trepiede marca x, sau rasini, scule de indoit photoetchuri, glaspapir magic marca y, cutite X-acto, scule punch&die, foi de stiren Evergreen, zgarieciuri Tamiya sau mai stiu ce, astea sunt scule profesionale. Eu sunt un biet amator din ro si ma ajuta sa imi deschida cineva din cand in cand capul spunandu-mi mai stiu eu ce scamatorii pt a improviza cu materialele pe care le gasim aici. Ca sa nu mai spun de cei noi de pe forum care si-au luat poate primul sau al doilea kit. Destul ca trebuie sa se descurce cu "ingurile", sa fie atenti sa nu incurce senilele sau coafele la elici. O mare parte din pozele de pe forum sunt neclare sau intunecate pana la neinteligibil (de multe ori poate nu din vina autorilor, dar e pacat de munca) asa ca articolul a picat la fix. Nu toti suntem experti de la inceput si trebuie sa ne amintim cum a fost cu si noi cu primul kit, prima poza, prima oara la volan, etc. Sunt convins ca nu mai departe pe badorgood.com sau fotomagazin.ro care sunt situri romanesti de foto, ar face baietii praf toate pozele de pe forumul nostru in 2 timpi si 3 miscari, ca nu au compozitie/balans, etc. Dar pt ce ne trebuie noua, foto ca mijloc, nu ca scop e f bun.

#34 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 28 September 2006 - 10:49 AM

AlexPl, la Sep 28 2006, 06:32 AM, a spus:

Ca tot veni vorba
A vazut cineva acele machete?
Au toate niturile acolo unde trebuie sa fie? :hammer:
Se poate face ceva cu ele?

Eu am He114 la 1/48.
Arata frumushel, chiar destul de bine pentru o astfel de macheta (in rasina). Are nevoie de ceva munca totusi.
Singurul lucru care nu imi place la el este (adica sunt :-) ) niturile. Este nituit peste tot, stiu ca e la moda, dar arata foarte nerealist. Nu mai spun ca unele dungi de nituri sunt cam sherpuitoare....
Personal, cand voi construi aceasta macheta, voi "sterge" toate aceste nituri.
Al meu a venit fara decaluri si fara cupola (nu e o critica, mi s-a spus ca asa va fi cand a fost comandat, nu erau gata atunci) si nu pot spune nimic despre acestea. Din cate am inteles, "sunt pe drum".
HTH
Radu

#35 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2006 - 11:39 PM

Radu, eu am vazut unul la 1/48 montat si vopsit la magazin.
Asta de care vorbesc avea sectiunea fuselajului dreptunghiulara. Al tau e la fel ?
O fi fost vorba de altceva ? :-?

#36 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 29 September 2006 - 11:01 AM

Sa stii ca ai dreptate Wurger.
Fuselajul este destul de rotunjor, cu o sectiune in general ovala, numai ca "spinarea" fuselajului de la cabina pana la coada e cam plata. Daca te uiti la poze, se vede ca in realitate ar trebui sa fie curbata.
E reparabil, dar nu prea trebuia sa se intample... :roll:
RAdu

#37 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2006 - 05:16 PM

Gata, m-am lamurit. Preturile la 1/72 erau de trei feluri pentru ca Kit-ul la 1/72 nu exista....Logic nu ?!
Deci, Blue-Max recenzia e urmatoarea :- ... :-)
Cat despre 1/48 se pare ca au fost retrase pentru a se corecta spinarea.
Asta nu scria nicaieri dar am vrut sa vad cum arata in cutie kit-ul la 48 ca sa stiu la ce ma astept de la 72 si......"E-aici,...ba nu , e dincolo.....Aaaaaa...Nu e deloc.
A venit si le-a retras....ca sa corecteze ceva - parca". D-aici incolo am brodat eu.
Asa ca Radule, strange bani sa-ti mai iei unu'.
Si pt. restul lumii - strangeti bani pentru dictionarul Roman-Modelism.

#38 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 September 2006 - 06:54 PM

Citeaza

Si pt. restul lumii - strangeti bani pentru dictionarul Roman-Modelism.
Eventual angajam un cititor in ...stele! :-) :roll:

#39 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 September 2006 - 07:19 PM

Mie mi-a soptit ... asaaa... cinevaaaa ca numarul 100 ... va fi un numar ceva mai deosebit si ca va apare tot ca un produs Cristina si Cristian Craciunoiu. Cica vor fi pe acolo niste bucati, bunatati de articole care sa arate ca acest "numar centenar" va fi cel mai bun numar de anul asta. Am eu asa o vaga senzatie.
Bafta!

#40 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 29 September 2006 - 07:58 PM

eu sunt primul care vreau un dictionar romano-modelism. imi poate spune cineva (pe bune) programul magazinului. de la cat deschide si pana la cat e deschis.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi