Forum Machete,Modelism,Hobby: Probleme la vopsele de nuanta alba - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Probleme la vopsele de nuanta alba

#1 Useril este offline   zeus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:iasi
  • Interests:Modelismu'

Postat 18 February 2017 - 04:03 PM

Va salut, am o problema la nuanta alba, nu prea vrea sa iasa cum trebuie din aerograf.
Am un aerograf bd 180 cu nu stiu ce marime de diuza, un mini compresor, si am inceput sa intampin probleme cand vreau sa vopsesc cu alb.
Ori nu vrea sa iasa din aerograf ori iese ca niste scame.
Vopsele probate:
Agama acrilic si email
Revel doar email.
Toate au aceeasi problema.
Recomandati-mi o nuanta de alb de la alte firme compatibile cu aerograful. Sau o vopsea alba fara pretentii.
Am de vopsit o carena de corabie de 60cm, deci nu e vb de o dunga mica si atat.

Exista un top al vopselelor pentru aerograf?

Aceasta postare a fost editata de zeus: 18 February 2017 - 04:21 PM


#2 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 18 February 2017 - 04:49 PM

Salut !
Hm , ce spui tu acolo pare să țină de diluție. Totuși : cu Agama acrilic am avut și eu probleme , cīnd a fost vorba de aerografiat. La pensulă merge bine , dar la aerograf...mai īncet. Mă mir īnsă că ai īntīmpinat probleme la Revell email , sīnt vopsele de calitate.
Eu folosesc de ceva vreme practic doar Gunze-Sangyo Mr. Aqueous Hobby , mi se par niște vopsele excelente. Și se găsesc la Hobby Park , la domnul Pavel , chiar la tine la Iași.
Simptomele descrise de tine ( nu iese deloc din aerograf , sau ca un fel de scamă ) le-am īntīmpinat doar la Agama, cīnd am folosit un diluant neadecvat pentru ele. Din ce-am experimentat eu deocamdată , Agama acrilic se diluează cu apă chioară sau cu spirt medicinal.
Spor !

#3 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 18 February 2017 - 09:27 PM

OMG (Zeus Imagine postata ), asa cum spune si dakian67, mai degraba este vorba despre o problema de dilutie... Eu folosesc un minicompresor de vreo 4 ani...am vopsit cu el ...o morocilcleta (adevarata !!!) Am intampinat aceleasi probleme enuntate de tine cu vopseaua galbena si alba de la Vallejo. Cu Revell (mai ales email) , nu am avut absolut nici o problemaImagine postata. Vopseaua din cupa aerografului trebuie sa fie de consitenta ...laptelui...Cu rabdare si antrenament...rezolvi totul !Imagine postata
Spor sa ai !Imagine postata

#4 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 19 February 2017 - 12:17 AM

Trebuie diluata mai bine vopseaua si de preferinta folosit un retarder la acrilice (sau ceva diluant care sa imite un retarder). Dupa ce am folosit de cateva ori Agama acrilic la aerografiat (duza de 0.3) am trecut la Gunze. Incomparabila diferenta. Posibil sa fie si o problema de consistenta (poate au cocoloase si se blocheaza imediat duza). Sunt foarte utile "agitatoarele" (ceva piulite/bile de rulment), omogenizeaza vopseaua mult mai bine. Atentie la material, e posibil sa rugineasca.

Personal nu vreau sa mai aud de Agama si Revell Aqua cand vine vorba de aerograf. Singurele Revell Aqua pe care le-am facut sa mearga bine prin aerograf au fost lacurile (mat si lucios). La acrilice merg pe Gunze, Tamiya (inca n-am avut ocazia sa ma joc cu MRP si AK). La emailuri: Gunze, ceva ramasite de Model Master (din pacate nu se mai aduc la noi), Revell.

#5 Useril este offline   zeus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:iasi
  • Interests:Modelismu'

Postat 19 February 2017 - 09:09 AM

Multumesc pt sfaturi, aveti dreptate la nuanta de alb de la revell, am facut prost dilutia, si nici nu am diluat cu ce trebuie.
S-a rezolvat cat de cat cu un fel de acetona.
Si apropo de acetona, am gasit o acetona care se combina perfect cu vopselele email, este o acetona luata din kaufland, putin roz la nuanta si scrie ,,acetone free'', inteleg ca nu contine acetona.
Stiu ca nu e prea indicata acetona la dilutie, si intr-adevar, nu o recomand, am folosit acetona Farmec, foarte proasta in dilutie cu vopseaua, mai mult branzea vopseaua cand foloseam acetona, dar acetona asta pe care scrie ca nu contine acetona, pe ea scrie polish nail, face minuni. Foarte buna.
Am pus o garnitura de la aerograf in aceasta substanta si dupa 24 ore nu a avut nimic.
Am pus o garnitura si in acetona Farmec care contine acetona si .... am ramas fara garnitura. Acum tre sa fac rost de o garnitura.
Tot am cautat o ''acetona'' buna pt ca nu suport aroma de diluant, si nici doamna.... la acetona nu e prb, nu poate comenta ca si ea isi mai face unghiile prin casa... :))

#6 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 February 2017 - 11:38 AM

Nu inteleg de ce folositi acetona la dilutie!!! Matuieste vopseaua, ataca plasticul, strica garniturile, iar cea din comert are o tona de apa!!! Sunt atitia diluanti dedicati care nu fac probleme.
Vopseaua Agama este intr-adevar mai dificila la dilutie, ii cam trebuie diluantul ei. Sunt unele vopsele, Humbrol, Revell sau MM, depinde de pigment si ceilalti constituienti, care, daca nu sunt diluate cu un diluant dedicat, fac o chestie pe care eu am numit-o "efect de maioneza". Adica, desi inclobeaza diluantul, vopseaua ramine tot ...viscoasa! Daca o pui in aerograf, il infunda imediat!
Eu zic sa aveti, atit pentru email, cit si pentru acrilice, o "rezerva" de diluanti, asta daca nu aveti diluantul dedicat, ceva de genul D506, D509, D551 (astea toate facute de firma, nu de cooperative noname, cu titlul de diluant tip...), Nitrosolv, "benzina" de bricheta Zippo, alcool etilic si izopropilic, apa distilata. Excludeti acetona, cloroformul, benzenul, toluenul. Incercati sa diluati putina vopsea cu acesti diluanti si vedeti cu care se comporta mai bine. Amestecati initial putin diluant, apoi tot mai mult, pina la exces si urmariti comportarea vopselei. orice chestie "suspecta" duce la neutilizarea acelui diluant pentru vopseaua respectiva.
Un diluant foarte bun este mult laudatul Mr. Leveling Thinner (MLT), bun aproape la orice. Nu e de lepadat nici Mr. Color Thinner (MCT). MLT-ul, spre deosebire de MCT, contine si un retarder, ceea ce face ca vopseaua sa se usuce mai lent. Este foarte util atunci cind e foarte cald afara sau aerul este foarte uscat De asemenea, este recomandat pentru vopsele lucioase si metalice. Mai are o calitate importanta: nu ataca plasticul!!! E bine ca ambele doua :-P , sa le aveti in dotare!
Mai e o problema cu diluantii dedicati; Nu isi mentin calitatile la pastrare indelungata! Eu am intilnit asta la diluantul de la Revell, Color Mixt. Pastrat prea mult timp, isi pierde calitatile. Probabil are in compozitie un ingredient usor volatil, care se cam duce repede, iar ce ramine nu mai are caliatea corespunzatoare.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 19 February 2017 - 11:39 AM


#7 Useril este offline   zeus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:iasi
  • Interests:Modelismu'

Postat 19 February 2017 - 03:05 PM

Vezi postareazeus, la 19 February 2017 - 09:09 AM, a spus:


Tot am cautat o ''acetona'' buna pt ca nu suport aroma de diluant, si nici doamna.... la acetona nu e prb, nu poate comenta ca si ea isi mai face unghiile prin casa... :))


...De asta...


Decat cu diluant, mai bine cu acrilice.
Oricum problema rezolvata cu acea acetona care defapt nu are acetona in compozitie. Si nici nu ataca Plasticul.
Am reusit sa vopsesc destul de usor cu acest polish de unghii .... si se omogenizeaza foarte usor si repede cu vopseeaua, am sa vad pe timp indepartat cum sta treaba, defapt o saptamana e de ajuns.

#8 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 February 2017 - 06:05 PM

Aha, chestia aia are numai numele de acetona, dar nu are nici o legatura cu ea!

#9 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2017 - 07:10 PM

Si totusi duhneste o tara a acetona.
Nevasta-mea a cumparat asa ceva, crezand ca-i mai putin nociva. Mi-a spus ca dauneaza unchiilor. Ce rahat o fi ...?

#10 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 19 February 2017 - 07:57 PM

Vezi postareazeus, la 19 February 2017 - 03:05 PM, a spus:

Decat cu diluant, mai bine cu acrilice.


Atentie ca exista si acrilice de tip "lacquer" care au un miros puternic. Daca se doreste trecerea la acrilice cred ca ar merge diluantul de la Gunze. Mi-am bagat nasul intr-o sticla acum, miroase a ceva alcool (scrie si pe eticheta ca e inflamabil), dar mi se pare suportabil fata de cel pentru emailuri care e mult mai puternic.

#11 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 19 February 2017 - 11:33 PM

Pentru vopselele acrilice pe bază de apă este foarte util ACEST diluant. Merge foarte bine indiferent de producătorul vopselei (Ammo, Lifecolor, Valejo, etc)

Pentru cele pe bază de solvenți organici (emailuri) - ACESTA - fără miros, nu lasă pete grase

Aceasta postare a fost editata de deathstalker: 19 February 2017 - 11:36 PM


#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2017 - 01:17 PM

Ia uitati-va pe sticla aia de acetona fara acetona ! Scrie cumva ca are in compozitie acetat de butil ? E la fel de nociv ca acetona doar ca UE inca nu a ajuns sa-l limiteze si pe ala. Asta-i tot.
Oricum, pentru emailuri nu sunt buni diluantii care sunt miscibili (amestecabili cu apa). Sunt higroscopici si absorb apa din atmosfera si pana la urma pe langa faptul ca se autodilueaza mai si branzesc vopselele.
Eu am patit asta in timp experimentand pe pielea mea. Fiecare e insa liber sa reexperimenteze.
Nici ai mei nu suporta mirosul de diluant. Unii au problema asta - eu nu. Asa ca pregatesc ce am de vopsit si vopsesc numai cand sunt singur.
O alta solutie ar fi folosirea unei hote de vopsire cu racord afara si utilizarea unei presiuni mai scazute (proportional cu cresterea dilutiei) la vopsire ca sa nu mai fie atat overspray imprejur.
Mi-e greu sa dau raporturi de presiune si dilutie dar cand lucreaza aerograful n-ar trebui sa se auda din camera vecina. Sa sufle cam cat ar sufla cineva cu gura.
Tot o sa miroasa dar mult mai putin ca atunci cand te invalui in ceata de vapori.

#13 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2017 - 02:55 PM

Asta - i luata de la DM. Zeama tot nemteasca.
Imagine atasata: ac1.jpg
Imagine atasata: ac2.jpg

#14 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 February 2017 - 08:27 PM

Citeaza

utilizarea unei presiuni mai scazute (proportional cu cresterea dilutiei)
Nu prea e bine. Aerograful merge intr-un anumit domeniu de presiuni. Daca presiunea e prea mica, stropeste in jur, daca e prea mare, face porcusori, sar stropi sau face pinza de paianjen. Solutia este utilizarea unui diluant corespunzator, de preferat cel indicat de fabrica. Orice diluanti dubiosi, cu utilizari cosmetice, nu sunt o solutie viabila. Pot strica totul, mai repede sau mai tirziu! Vedeti ce a zis si Wurger, si omul lucreaza de ani buni, stie ce zice! Nu inteleg de ce se prefera utiliarea unor astfel de produse, cind exista atitia diluanti de calitate! Pentru ca nu miros? Pentru ca sunt ieftini? Asa de saraci suntem? Eu zic sa nu stricam o macheta de 30 de euro pentru un diluant de trei euro! Inteleg, acum douazeci si de ani, cind unii dintre noi ne-am ocupat de modelit, cind nu exista net sau paravalii fara pravalie, da, mai incercai cu una cu alta, ca nu aveai de unde lua diluanti. Dar acum????
O hota, un spatiu de vopsire, fie el holul blocului, balconul, baia sau mai stiu eu ce, e cea mai buna rezolvare. Eu, de exemplu, vopsesc pe hol. Imi scot o masuta, compresorul, cutia de vopsit, si ma pun pe treaba. Nici eu nu suport, in urma unei intoxicatii, mirosul de peste! Credeti ca in casa nu se mai gateste peste????

#15 Useril este offline   zeus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:iasi
  • Interests:Modelismu'

Postat 20 February 2017 - 08:35 PM

Cam asta este. Achizitionata din kaufland.... 4.5 ron.
Am probat-o azi cu mai multe nuante inchise.... deschise... este super. Si curata foarte bine aerograful.
Am o garnitura bagata in bidonas de 2 zile. Pare intreaga. Am scos-o, am tras de ea. Pare k.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20170220_202551-576x1024.jpg
  • Imagine atasata: 20170220_202703-1024x576.jpg


#16 Useril este offline   zeus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:iasi
  • Interests:Modelismu'

Postat 20 February 2017 - 08:45 PM

Vezi postareaZ-mare, la 20 February 2017 - 08:27 PM, a spus:

Nu prea e bine. Aerograful merge intr-un anumit domeniu de presiuni. Daca presiunea e prea mica, stropeste in jur, daca e prea mare, face porcusori, sar stropi sau face pinza de paianjen. Solutia este utilizarea unui diluant corespunzator, de preferat cel indicat de fabrica. Orice diluanti dubiosi, cu utilizari cosmetice, nu sunt o solutie viabila. Pot strica totul, mai repede sau mai tirziu! Vedeti ce a zis si Wurger, si omul lucreaza de ani buni, stie ce zice! Nu inteleg de ce se prefera utiliarea unor astfel de produse, cind exista atitia diluanti de calitate! Pentru ca nu miros? Pentru ca sunt ieftini? Asa de saraci suntem? Eu zic sa nu stricam o macheta de 30 de euro pentru un diluant de trei euro! Inteleg, acum douazeci si de ani, cind unii dintre noi ne-am ocupat de modelit, cind nu exista net sau paravalii fara pravalie, da, mai incercai cu una cu alta, ca nu aveai de unde lua diluanti. Dar acum????
O hota, un spatiu de vopsire, fie el holul blocului, balconul, baia sau mai stiu eu ce, e cea mai buna rezolvare. Eu, de exemplu, vopsesc pe hol. Imi scot o masuta, compresorul, cutia de vopsit, si ma pun pe treaba. Nici eu nu suport, in urma unei intoxicatii, mirosul de peste! Credeti ca in casa nu se mai gateste peste????

Te respect ca esti vechi si foarte activ pe forum, dar sincer, nu te supara... ai un fix, lumea se schimba, mai apar noutati, poate sunt bune poate nu, daca nu probam nu avem de unde sti ce ne iese, asa desopera lumea chestii noi, proband, mie nu imi convine sa dau 30 ron pe 50 ml , produs dedicat, la care platesc firma si adaos maxim, ca traim in romanica, care ii consum in 2 zile ca sunt incepator in arta vopsitului, imi pare rau dar fiecare vopseste cum poate si cu ce poate.
Eu sunt multumit de aceasta "neacetona". :drinks:

Tot am incercat sa ma documentez si pe forumurile din afara, si am observat ca nu sunt singurul cu probleme la nuante deschise, alb, galben, din cauza pigmentilor, cica sunt nunate mai cu pretentii.

Aceasta postare a fost editata de zeus: 20 February 2017 - 08:49 PM


#17 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2017 - 08:52 PM

Vezi postareaflo, la 20 February 2017 - 02:55 PM, a spus:

Asta - i luata de la DM. Zeama tot nemteasca.
Atasament ac1.jpg
Atasament ac2.jpg

E cumparata de consoarta. Eu n-am folosit-o la nimic.

#18 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2017 - 10:30 AM

Amandoua au acetat de etil....Nu de butil, na !
Dar au si glicerina si chiar si apa.
Daca merge, da-i-nainte.
Ai dreptate cu increcatul. Asa s-a descoperit si Future si multe altele.
Totusi in ceea ce priveste preturile, 3 lei pt 150g e cam acelasi lucru cu 20 de lei pt. un litru.
In plus, cu Nitrosolv de exemplu, mirosul se duce destul de repede si poti pune mana pe vopsea la 3 secunde dupa ce ai dat-o.
Fiecare cu ce-i place.
Eu am inceput sa vopsesc machete cu uleiuri de pictura. Ii stiu pe altii care vopseau cu suflai si Sigmaron pentru haine de piele Imagine postata

P.S. : Eu daca vopsesc pe palierul blocului, intai se strang toti vecinii sa ma chibiteze si pe urma ma trezesc cu reclamatie la asociatia de locatari ca folosesc spatii publice in scopuri comerciale. Densitate mare de fesenisti.

Aceasta postare a fost editata de wurger: 21 February 2017 - 10:32 AM


#19 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 February 2017 - 11:07 AM

Citeaza

ai un fix, lumea se schimba, mai apar noutati, poate sunt bune poate nu,
Tocmai ca nu am un fix, daca era sa, as fi sustinut in continuare diluantii antici, D-nu-stiu-cit. Cum ziceam mai sus, au aparut produse noi, e drept, nitel mai scumpe, care merita sa fie folosite, pentru ca nu fac probleme. Ca diluant se poate folosi mai ori ce contine un produs petrolier sau de sinteza. Ca pot dilua vopsea cu "acetona" de unchii este adevarat, dara asta nu inseamna neaparat ca e si OK! Poti dilua vopsea si cu cloroform sau ciclohexanona, nu e nici o pronlema. Acrilicele, unele, le poti dilua si cu spirt sanitar, nu?

Citeaza

asa desopera lumea chestii noi, proband, mie nu imi convine sa dau 30 ron pe 50 ml , produs dedicat,
Corect, cum ziceam mai sus, se poate folosi si spirtul sanitar, 2 lei glaja de jumate! Si nici nu miroase urit. Pe de apta parte, se mai poate intimpla ceva. Adica, diluantul dedicat, SUPER-DIL, pe care dai 30 de lei, 50 ml, poate sa fie pur si simplu aceeasi "acetona" folosita la unghii, pe care dai doar 2 lei 100 ml! Ca asa merge treaba cu chestiile astea hobby, platesti pasiunea si firma, nu produsul in sine! Probabil folosesti vopsele de la Gunze sau Humbrol! 8 lei 10 ml, adica 800 lei kilu. Ei bine, stiu modelisti care folosesc vopsea comerciala, ca sa zic asa, la 15 lei kilu! Am cunoscut pe cineva care putea aduce vopsea auto, aclilica, de calitate (uscare rapida, aderenta buna la plastic, nuante destule, pigment fin, mergea excelent cu aerograful) si diluantul aferent. Toate la preturi de 15 - 20 lei kilu. Nu a vrut nimeni asa ceva. Cica nu-i de modelism! Asa e omu, nu ai ce-i face.
Nu nu vreau sa impun nimic, fiecare face cum crede de cuvinta, imi puneam doar niste intrebari!

Citeaza

Ii stiu pe altii care vopseau cu suflai si Sigmaron pentru haine de piele
Exact, maestre! :good: Iar pe post de compresor, plaminii!

#20 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 22 February 2017 - 09:01 AM

Un model de calitate se obtine dintr-un kit de calitate, folosind materiale de calitate și utilizānd corect tehnicile de modelism. Cam asta se spune īn lumea modelistică civilizată.
Sigur că putem să fim paranoici īn continuare și să trăim cu impresia că toate materialele dedicate modelismului sunt niște īnșelătorii de ”gram la preț de kilogram”, menite să ne fure banii din buzunar īn favoarea comercianților. Mai putem , conform tradiției romānești, să improvizăm, chiar și acolo unde nu e cazul sau nu merită și să īncercăm să facem din rahat , bici. Apoi să ne dăm cu capul de pereți pentru că nu pocnește. Am trecut cu toții prin asta, numai că din păcate nu au ajuns cu toții la liman. Adică la niște concepții sănătoase și īn pas cu vremurile. Unii continuă să creadă ca noi suntem daci care reinventează apa caldă īn orice domeniu, de ce nu și īn modelism?
Este neproductiv și generator de contradicții inutile să te apuci de o discuție despre cāt de dăunătoare sunt aceste ”improvizații” pentru modelism. Pānă la urmă trebuie să se lămurească fiecare pe pielea lui. Iar la noi prinde chestia asta cu ”hai să īncercăm prima dată pigmenții de zugrăvit, vopselele auto și diluantul la kil, că-s mai ieftine și tot aia fac” - adică o chestie cāt se poate de falsă și păguboasă. Iar rezultatul se vede cu ochiul liber īn produsul finit, adică macheta fiecăruia care folosește acest gen de abordare.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi