Forum Machete,Modelism,Hobby: Spitfire Mk.Vb - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Spitfire Mk.Vb Tamiya 1/48

#1 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 26 September 2017 - 03:38 PM

Salutare!
Dupa chinul cu Avia B.534 am hotarat sa incep ceva mai usor asa ca l-am scos pe asta din stiva. E in kit binecunoscut care a facut furore la vremea lui dar care are cateva problem legate de acuratete. Nu l-am suprapus peste planuri sa vad cat e de grav, dar cred ca seamana destul de mult cu un Spitfire asa ca il las asa. Pentru detaliere folosesc in set pentru cabina Aires, esapamente Quickboost si tevile pt tunurile Hispano de la Master. Mai am si roti Eduard Brassin dar sunt pentru kitul Airfix si at trebui sa fac ceva modificari sa se potriveasca la al meu asa ca nu sunt sigur ca le voi folosi.
Am vopsit scaunul, tabloul de bord si panourile laterale la care am slefuit la greu, si piesele de rasina si piesele din kit. Asa arata pana acum:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20170926_090003.jpg
  • Imagine atasata: 20170926_081026.jpg
  • Imagine atasata: 20170926_080641.jpg
  • Imagine atasata: 20170925_225214.jpg
  • Imagine atasata: 20170926_080726.jpg
  • Imagine atasata: 20170926_081836.jpg


#2 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 26 September 2017 - 05:19 PM

Excelent!Spor!Imagine postata

#3 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2017 - 06:52 PM

Misto!
Bordul arata beton...e PE vopsit?

Spor la treaba, o sa urmaresc cu interes!

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 September 2017 - 07:14 PM

Interesant, detaliere excelenta, succes!!! :hi: :hi: :hi:

#5 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 27 September 2017 - 01:22 PM

Inceputul e bun. Astept continuarea cu interes.Imagine postata

GabrielS

#6 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2017 - 01:51 PM

Boss,

Nu sunt sigur daca nu ma inseala memoria, dar parca imi aduc aminte ca la Spit, zona din spatele scaunului pilotului nu era vopsita RAF interior green ci lasata bare metal sau oricum o culoare gen silver/aluminium.
Mi-am permis sa marchez pe o poza de-a ta exact ce vreau sa spun.
Nu mai stiu exact daca acest gen de interior era sau nu aplicabil Spit-ului Mk.V...dar inclin sa cred ca da.
Nu am acces acum la documentatie, dar poate verifici tu ca sa fii sigur, inainte sa inchizi fuselajul.

Spor la treaba, astept cu interes continuarea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20170926_0806411.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 27 September 2017 - 01:52 PM


#7 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 27 September 2017 - 05:45 PM

Vezi postareaRocknRolla, la 27 September 2017 - 01:51 PM, a spus:

Boss,

Nu sunt sigur daca nu ma inseala memoria, dar parca imi aduc aminte ca la Spit, zona din spatele scaunului pilotului nu era vopsita RAF interior green ci lasata bare metal sau oricum o culoare gen silver/aluminium.
Mi-am permis sa marchez pe o poza de-a ta exact ce vreau sa spun.
Nu mai stiu exact daca acest gen de interior era sau nu aplicabil Spit-ului Mk.V...dar inclin sa cred ca da.
Nu am acces acum la documentatie, dar poate verifici tu ca sa fii sigur, inainte sa inchizi fuselajul.

Spor la treaba, astept cu interes continuarea.


Daca e sa iau linkul asta ca sursa sigura, inseamna ca e mai nasol decat ai marcat tu, zona de culoare metalica ar cuprinde si zonele de pe ambele parti unde apar buteliile. Uite inca o poza. Spun ca e nasol pentru ca am lipit deja jumatatile de fuselaj. As avea acces pe dedesubt asa ca nu e imposibil dar nici foarte simplu sa refac fara sa mazgalesc si celelalte detalii.
Nu stiu, probabil ca il las asa, nu vreau sa folosesc asta acuma ca si o scuza, dar cred ca 99% din Spit-uri facute pana acuma au aceeasi greseala. asa ca macar nu ar fi singurul.
Oricum, mi s-a taiat tot elanul acuma :angry:

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 September 2017 - 06:46 PM

In pozele pe care le am eu, doar la Mk I se vede partea din spate, cea cu rezervoare, unde culoarea este aceeasi ca in restul cocpitului, acel verde "interior green". La pozele pentru MkV, acea zona nu se mai vede, deci nu stiu ce sa zic...
Pozele din link sunt pentru un Spit refacut, nu as baga mina in foc ca asa era.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 27 September 2017 - 06:47 PM


#9 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 27 September 2017 - 07:54 PM

Frumos pana acum.
Daca te ajuta cu ceva Spitfire Mk.Vb
Pe un forum britanic am citit ca inca mai au vopsele originale si ca Spitfire-le restaurate au culorile corecte .
PS- vad ca-i link-ul postat de tine. Acolo ar apare vopsea argintie. Depinde de unde incepe ....

Aceasta postare a fost editata de busila: 27 September 2017 - 07:57 PM


#10 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2017 - 03:05 PM

Vezi postareabog_ldx, la 27 September 2017 - 05:45 PM, a spus:

Oricum, mi s-a taiat tot elanul acuma :angry:


Hai dom'le fii serios...pune-te pe treaba ca faci bine ce faci.
Oricum in spatele cockpit-ului si a placii de blindaj de dupa nu se va mai vedea decat cu mare greutate.

Plus ca este foarte clar ca Spit-ul tau a suferit un overhaul in tumultoasa si complexa sa viata operationala, in urma caruia a fost dat si in spate cu RAF interior green...field modification, ce naiba...sa vad eu cine te poate contrazice:)

Asa ca cheer-up si baga mare.

#11 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 28 September 2017 - 07:46 PM

Citeaza

Hai dom'le fii serios...pune-te pe treaba ca faci bine ce faci.Oricum in spatele cockpit-ului si a placii de blindaj de dupa nu se va mai vedea decat cu mare greutate.Plus ca este foarte clar ca Spit-ul tau a suferit un overhaul in tumultoasa si complexa sa viata operationala, in urma caruia a fost dat si in spate cu RAF interior green...field modification, ce naiba...sa vad eu cine te poate contrazice:)Asa ca cheer-up si baga mare.


Corect!

Aceasta postare a fost editata de GabrielS: 28 September 2017 - 07:48 PM


#12 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 29 September 2017 - 09:28 PM

Vezi postareaRocknRolla, la 28 September 2017 - 03:05 PM, a spus:

Hai dom'le fii serios...pune-te pe treaba ca faci bine ce faci.
Oricum in spatele cockpit-ului si a placii de blindaj de dupa nu se va mai vedea decat cu mare greutate.

Plus ca este foarte clar ca Spit-ul tau a suferit un overhaul in tumultoasa si complexa sa viata operationala, in urma caruia a fost dat si in spate cu RAF interior green...field modification, ce naiba...sa vad eu cine te poate contrazice:)

Asa ca cheer-up si baga mare.


Bineinteles ca nu am de gand sa-l abandonez acuma, oricum nu urmaream sa scot Spit-ul perfect. Doar m-am enervat pe mine pentru ca am studiat pozele din link inainte sa ma apuc de lucru si mi-a scapat asta. Binenteles, cum zicea si Z-mare nu e 100% sigur ca si ei au dreptate, fiind vorba de un aparat reconditionat dar...Pana la urma nu mai are importanta, merg inainte cu el asa cum e.
Oricum, va multumesc pentru aprecieri si pentru incurajari, sper si rezultatul final sa nu va dezamageasca :hi:

Aceasta postare a fost editata de bog_ldx: 29 September 2017 - 09:34 PM


#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 September 2017 - 02:00 PM

Sporuri si succesuri pe mai departe!!!!!

#14 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 30 September 2017 - 02:29 PM

Dai inainte, acolo mare lucru nu se va vedea! Te-ai luat dupa instructiunile de la Tamiya, nimic rau in asta.
Spor in continuare!

#15 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 20 April 2019 - 12:29 AM

Salutari tuturor!L-am adus cumva la final. Se pare ca am un talent deosebit in a-mi complica existenta chiar si la kiturile care nu ar trebui sa puna probleme. La imbinarea aripilor cu fuselajul nu am fost atent la lipire si a trebuit sa chituiesc, slefuiesc si apoi sa regravez. Apoi am reusit sa o dau in bara la vopsire cand am aplicat verdele asa ca a trebuit sa-l revopsesc in mare parte. Dupa asta a urmat distractia cu decalurile. Initial am folosit decalurile din cutie dar in graba sa-l termin am uitat sa aplic prima data cercul alb care venea sub rondelele de la intrados. Nu a fost cea mai mare problema pentru ca mai aveam de rezerva in cutia cu maimute asa ca am continuat. Cand sa aplic literele de pe fuselaj am incurcat borcanele. La propriu. Tamiya a scos doua zemuri pentru decaluri, Mark Fit si Mark Fit Strong. Din neatentie am folosit zeama mai "strong", care chiar e cum spune numele dar nu mai permite sa repozitionezi decalul. Asa ca a trebuit sa-l iau iar la smirghel si apoi sa revopsesc zonele afectate. Dar cum am distrus decalurile cu inmatricularea a trebuit sa cumpar aftermarket asa ca am apelat la fratele ebay si am luat un set Xtradecal. Nu e cel mai sexy Spitfire de pe aici dar cam asta am reusit sa scot din el in conditiile date.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20190419_170719.jpg
  • Imagine atasata: 20190419_164911.jpg
  • Imagine atasata: 20190419_170654.jpg
  • Imagine atasata: 20190419_170403.jpg
  • Imagine atasata: 20190419_170706.jpg
  • Imagine atasata: 20190419_164941.jpg
  • Imagine atasata: 20190419_170937.jpg
  • Imagine atasata: 20190419_170643.jpg


#16 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2019 - 10:47 AM

Arata tare bine, man !

#17 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 April 2019 - 07:24 PM

Pe scurt, totul e bine cand se termina cu bine, dupa cum ne spune Shakespeare (ca tot vorbim despre un Spit)
E foarte frumos realizat, mie imi place mult. :hi:

#18 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 20 April 2019 - 11:07 PM

Admiram calitatea lucrarii si , cu totul si cu totul intamplator , am avut senzatia ca aripa dreapta nu e aliniata cu cea stanga .
Am tras niste linii , si pare-se ca asa ar fi. Sper totusi ca-i o iluzie optica...... Sorry
Imagine atasata: SPIT_900x659.jpg

Aceasta postare a fost editata de busila: 20 April 2019 - 11:10 PM


#19 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2019 - 02:47 PM

Vezi postareabusila, la 20 April 2019 - 11:07 PM, a spus:

Admiram calitatea lucrarii si , cu totul si cu totul intamplator , am avut senzatia ca aripa dreapta nu e aliniata cu cea stanga .
Am tras niste linii , si pare-se ca asa ar fi. Sper totusi ca-i o iluzie optica...... Sorry
Atasament SPIT_900x659.jpg

E o combinatie de mai multe chestii acolo. Poza e facuta usor dinspre stanga asa ca da impresia de asimetrie, care e accentuata de faptul ca intradevar, ceva nu e simetric acolo si anume esapamentele. Unul e putin mai in fata. Dar nu e nici o problema intre aripa si fuselaj nici nu prea are cum sa fie la felul cum trebuie efecutata imbinarea acolo, cu intradosul aripii dintr-o bucata. Problemele ce le-am avut eu acolo au fost din cauza ca nu am potrivit piesele corect pe inaltime, pozitia si orientarea aripii nu au fost afectate. Dar ca sa fiu sincer, si daca ar fi o problema ar fi oricum prea tarziu pentru regrete. :-D

Aceasta postare a fost editata de bog_ldx: 21 April 2019 - 02:50 PM


#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 April 2019 - 03:56 PM

Macheta arata excelent! Felicitari! :hi: :hi: :hi: :hi:


In legatura cu asimetria, ea se datoreaza pozitiei aparatului de fotografiat si distantei focale a obiectivului. Daca te uiti la poza a treia, vedere din fata, iti face impresia ca distantele dintre capetele de plan si sol, nu sunt egale. O iluzie optica, cum am patit eu la He 111! Pentru a scapa de aceste efecte suparatoare ( ca si alungirea aripii din prima poza), trebuie fotogratiat cu o distanta focala mai mare, adica, nu cu cea setata in mod obisnuit pe aparatul foto, fie el aparat in sine sau telefon. Cu alte cuvinte, trebuie umblat la functia macro/zoom/tele, sau cum so numi ea, si "apropia/mari" imadinea in cadrul ecranului. Aparatele foto, ma refer la cele populare sau "sapuniere" si telefoanele, sunt setate pe distanta focala mica, tocmai pentru a "prinde' cit mai multe obiecte in cadru. Insa aceasta distata focala mica, "ochi de peste" cum se mai numeste, deformeaza perspectiva, de aceea, in prima poza, aripa pare asa de lunga sau distanta intre sol si capatul aipii pare diferita stinga - dreapta. La capatul opus, se afla obiectivul tele, cu distanta focala mare, care comprima planurile, asa ca obiectele din primul plan par foarte apropiate de cele din ultimul plan.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi