Forum Machete,Modelism,Hobby: Republic P 47 D Thunderbolt Razorback - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Republic P 47 D Thunderbolt Razorback 1/48 Tamiya

#1 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2017 - 02:50 PM

Salut voua, bravi imblanzitori de plastice!

Tot gandindu-ma ce sa incep acum ca am terminat Texanul, am hotarat ca trebuie sa fie tot ceva din categoria American-heavy-metal-radial-badas$.
Din punctul asta de vedere, o bruta mai mare ca Thunderbolt-ul nu cred ca poate sa existe.
Nu stau sa mai descriu avionul asta, ca doar stiti despre ce fel de marfa este vorba. O bestie. Genul pe care ori il iubesti, ori il urasti. Eu l-am urat mult timp, dar acum a ajuns sa-mi placa, asa mare si slut cum este el. Atat de mult incat am vreo 5 cutii cu cazane de-astea neincepute:)

Im doresc de mult sa fac si eu un kit Tamiya, sa vad si eu cum este o minune d-asta de se asambleaza singura...plus ca singurul Thunderbolt din colectia mea (asta, adica) l-am facut cadou celui mai bun prieten (da Coiardane, despre tine este vorba :friends:)...prin urmare, in conditiile astea, alegerea a venit aproape de la sine.

E vorba de kitul 1/48 P47 D Razorback al celor de la Tamiya...considerat a fi un fel de minune la scara planetara (daca nu chiar galactica) a machetelor din plastic injectat.
Plus cateva imbunatatiri la pachet, ca sa nu fie totul chiar atat de simplu...gen setul photoetch de la Eduard, setul de tevi de mitraliera de la Master, etc.
Asa in cutie plasticul arata absolut minunat. Calitativ pare sa fie la ani-lumina fata de ce am mai facut eu pana acum.

Cam asta e povestea.
Vom vedea ce-o iesi:)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 01 November 2017 - 02:52 PM


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 November 2017 - 02:56 PM

He he...iaca, "vocea" brutei
https://youtu.be/h5ch3zmZ9Zw

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 November 2017 - 03:16 PM


#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 November 2017 - 03:52 PM

Citeaza

Eu l-am urat mult timp, dar acum a ajuns sa-mi placa, asa mare si slut cum este el.

Hehe , ... eu nu am reusit :-D . Trebuie sa te felicit pentru asta RocknRolla !
Pe cat de mult imi place versiunea cu carlinga " bula" pe atat imi displace varianta " cocosata" .

Iti urez mult succes in constructia bestiei si te urmaresc cu mare interes .

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 November 2017 - 07:19 PM

Nu vreau sa te dezamagesc, dar am avut kit-uri Tamiya cu destule bilbe, dar sper sa nu fie cazul aici. Ce ai tu acolo, vorba lui Busila, bunatati, tre sa iasa ceva super. Dam cu ochii pe aici, sa vedem ce si cum! :shiftyninja:
Da Lunginus, suna ca masina de taiat lemne, de pe vremuri!

#5 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2017 - 10:26 AM

Vezi postareaLonginus, la 01 November 2017 - 02:56 PM, a spus:

He he...iaca, "vocea" brutei
https://youtu.be/h5ch3zmZ9Zw

Da Longuine...o adevarata muzica, pt cine stie sa aprecieze:)

Asa deci, voi face una dintre cele 2 variante de inmatriculare din cutie - avionul lui Bud Mahurin, asa cum arata in poza atasata, care se pare ca a fost facuta in martie 1944.
Avionul se numea "Spirit of Atlantic City" si era un P47D5 - iar in poza se vad caracteristicile distinctive ale acestei serii - prima elice, Curtis Electric "toothpick", lipsa pilonilor de sub aripi, geam de aerisire pe laterala stanga a parbrizului, oglinzile retrovizoare laterale de sub parbriz...astea fiind elementele clar vizibile in poza.

Ce nu se vede clar sunt ultimele elemente ale voletilor de la capota motorului, care difereau la seriile P47D early fata de seriile ulterioare, prin faptul ca aveau exact aceeasi forma ca celelalti elementi ai voletilor. Ulterior, pe majoritatea Thunderbolturilor (cele din seriile ulteriore D5), s-au montat niste voleti de capota motor la care ultimele 2 elemente avea o alta forma, erau putin mai mici - aceasta este si tipul de volet inclus de Tamiya in cutie.
Insa eu banuiesc ca Thunderboltul lui Mahurin, fiing un D5 destul de early, ar fi trebuit sa aiba primul model de voleti de capota...asa ca am luat si un inlocuitor de rasina de la Loon Models, care au reprodus exact tipul de volet rectangular.
Ideea e ca mai am 2 Razorback-uri...si vreau ca primul sa fie ceva early...iar avionul lui Bud Mhurin, asa cum este in poza, pare sa aiba toate caracteristicile necesare.
Mai tarziu in viata sa operationala, avionul a fost upgradat...a primit o elice cu palele mai late, alti voleti la capota motorului precum si piloni pe aripi.
Dar eu vreai sa-l fac asa cum arata in poza, la inceputul lui 1944.

Voi folosi decalurile din cutie, cu minime modificari.
Am auzit insa ca decalurile Tamiya nu s-ar ridica la inaltimea kitului in sine...ca fac probleme, ca sunt prea groase, etc.
S-a confruntat cineva dintre voi cu probleme in ceea ce priveste calitatea decalurilor Tamiya?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4r.jpg


#6 Useril este offline   Dan94 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1148
  • Inregistrat: 07-June 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie 1/48
    Blindate 1/35

Postat 04 November 2017 - 12:29 AM

Eu am facut recent un T-55A de la Tamiya si decalurile s-au comportat excelent, preluand textura turelei. Daca folosesti micro sol si set, chiar ca nu are cum sa nu fie bine.

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 November 2017 - 11:48 AM

Nu ştiu de ce se spune asta, eu am lucrat "n" kituri Tamiya dar n-am avut niciun fel de probleme, nici cu decalurule, nici cu kiturile în sine.

#8 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2017 - 11:09 AM

Aha multumesc pt feedback Dan si Longinus!

Intre timp, m-am apucat usurel de lucru.
Mai intai am separat toate peisele pt cockpit...plastic cu detalii frumoase, se vede clar. Poate fi lasat asa cum este fara probleme...dar pentru o cupola deschisa, pot fi facute mici imbunatatiri.
Am inceput cu bordul...e format din 2 piese importante, panoul de bord sub care vine montat ansamblul palonierelor.
Pt ca folosesc setul PE de la eduard, care contine inclusiv panoul de bord, m-am uitat pe instructiuni - iar acestea spun sa rad toate detaliile de pe panoul de bord original, pe care sa-l folosesc ca o baza pe care sa lipesc piesele PE.
Am decis sa folosesc alta abordare - am pastrat intact tablou de bord original (rezerva in caz ca nu merge ceva bine cu PE-ul) si l-am folosit ca model pt a face un support complet nou pentru piesele PE care alcatuiesc bordul. Peste piesa asta noua, pe interior voi lipi piesele PE care alcatuiesc bordul iar pe cealalta parte am lipit deja tot felul de piese care reprezinta cutiile aparatelor de bord. P47 D nu avea o coama sau o acoperitoare a plansei de bord, de aceea spatele panoului de instrumente, cu toata cutiile si cablurile aferente, putea fi vazut din exterior.
Evident, a trebuit sa reproduce tote elementele de prindere pt paloniere si collimator, iar urmatorul pas va fi sa instalez si firele care ies din cutiile aparatelor de bord.

Cam atat deocamdata, toate cele bune va doresc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg
  • Imagine atasata: 9.jpg


#9 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2020 - 09:57 AM

Eh, in aceste negre vremuri pandemice, ca sa ies din depresie am zis sa mai lucrez ceva.

Cum momentan nu pot folosi aerograful decat perioade foarte scurte de timp si din cauza asta nu pot continua Messerschmitt-urile, am zis sa reactivez proiectul asta cu Thunderboltul.
Doamne, ce animal de avion! Ma uit la el si nu-mi vine sa cred...e cat China!

Am terminat principalele parti ale cockpit-ului....am folosit 2 set-uri de PE de la Eduard...setul de P47D plancards si cel mai mare,dedicat pr varianta Razorback.
Am vopsit in principal YZC (yellow zinc chromate, care era de fapt un soi de primer), cu exceptia placii de blindaj din spatele scaunului, care este interior green. Asta pt ca exista poze care par sa indice ca D5-ul lui Mahurin era un hibrid care avea cel putin o parte din cockpit vopsita YZC.
In afara de piesele PE din seturile de la Eduard, pe partea stanga a cockpit-ului am adaugat tijele de control de la ansamblul de control al motorului (pas-gaz-amestec-turbina), care erau destul de vizibile, iar pe podea al adaugat un fel de role prin care treceau cablurile comenzilor de la directive (care plecaru de la paloniere, treceau prin rolele ale, ieseau din cockpit si continua pana in spate la directie).
Mansa este taiata si repozitionata putin in pozitia "picat".

Cam atat deocamdata.
Hai sanatate tuturor si sa ne-auzim cu bine!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 11.jpg
  • Imagine atasata: 12.jpg


#10 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2020 - 03:23 PM

Man, din ce stiam, la razorbackuri nu era inca interior green, ci un bronze green, pe care unii il aproximeaza cu nato green .

#11 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2020 - 09:49 AM

Vezi postarea1-0-9, la 12 March 2020 - 03:23 PM, a spus:

Man, din ce stiam, la razorbackuri nu era inca interior green, ci un bronze green, pe care unii il aproximeaza cu nato green .


Nu este deloc exclus sa ma fi inselat eu, subiectul culorii de cockpit la Razorback-urile din seria D early este un fel de can of worms, cum zic baietii de peste garla.
Cu bronze green e destul de clara treaba si pt mine, asta e culoarea de interior cea mai probabila, cu exceptia unor avioane din seria B,C si D early care au avut interiorul YZC, existand poze color care confirma clar chestiunea asta. Aparent, esta cazul si avionului lui Bud Mahurin, cel putin partial.
Plecand de la asta, am gasit si un articol al unui tip Martin Waligorski, intitulat "Interior colors of US aircraft, 1944-45", care mi s-a parut destul de pertinent si care despite P47 spune cam asa:

"The subject of cockpit colours ofthe P-47 seems to have thus far defied conclusive analysis. Surviving P-47s andcontemporary photos show a dark green shade in the cockpit, similar or possiblyequal to Dull Dark Green. This is in contrast with the available Erection andMaintenance manuals which invariably call for green-tinted primer in cockpit areas.
The 1944 Erection and MaintenanceInstructions covering P-47C, G and D state that "cockpits shall befinished with one coat of tinted zinc chromate primer to eliminate glareresulting from untinted primer." As can bee seen, the use of "tintedprimer" is not consistent with the Dark Dull Green found in otherevidence."

De aici am dedus ca este posibil ca la D-urile foarte early sa nu fi fost vorba de culoare de interior bronze green/dark dull green considerate ca un fel de standard ulterior, ci niste YZC indoit cu begru, care ar fi trebuit sa rezulte in ceva mai degraba apropiat de Interior Green.
Evident, cam multe presupuneri in constructia asta, dar na, asa am facut acum. Oricum, interior green e doar placa de blindaj din spatele scaunului, restul e YZC.
Urmatoarele pe care le voi face, care vor fi D-uri mai tarzii, clar vor fi Dark dull Green sau ceva de genul asta.

O asta problema este ce culoare sa fac partea de sub cupola, din spatele postului de pilotaj. Acelasi tip pe care l-am citat mai sus zice, despre acest subiect:
"Another yet unresolved mystery isthe turtleback area beneath the rearmost cockpit window of the razorbackversions. Many variants have been called for, but the most likely choices(based on the available contemporary colour photographs) are Olive Drab for theearly camouflaged aircraft, and some kind of medium grey further down in the production."

Trebuie deci sa aleg o culoare pt turtledeck care sa fie plauzibila si pt modelul meu....as inclina spre olive drab, avand in vedere poza de mai jos...cu toate ca OD pare cam inchis fata de ce se vede in poza...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 5.jpg


#12 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2020 - 09:57 AM

Am inchis cockpit-ul.
Am deviat putin de la ordinea de montare din instructiuni, in sensul ca am montat intai lateralele si tabloul de bord, ca sa pot pune cablurile de la paloniere.
Apoi am continuat cu mansa, scaun si blindajul spate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 13.jpg
  • Imagine atasata: 14.jpg
  • Imagine atasata: 15.jpg
  • Imagine atasata: 16.jpg
  • Imagine atasata: 17.jpg


#13 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2020 - 09:50 AM

Am montat tot ce trebuie la interior si acum fuselajul este pregatit de inchidere.
Ieri n-am mai avut timp, dar diseara sper sa reusesc sa-l inchid.
Potrivirea plasticelor din kit este foarte buna, mici probleme au fost doar cu PE-utile alea mari care imita o parte din tubulatura interioara a evacuarii de la intercoolere.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 18.jpg
  • Imagine atasata: 19.jpg
  • Imagine atasata: 20.jpg


#14 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2020 - 10:07 AM

Am mai buchisit pe la parbriz.
La geamul blindat am montat o rama din PE, am mascat si vopsit, apoi am montat pe parbriz.
La parbrizul propriu-zis, pe laterala stanga exista la primele serii de D-uri un fel de ferestruica triunghiulara ce se putea deschide din interior.
Cei de la Tamyia s-au gandit si la asta si au pus un decal ale carui margini negre ar trebui sa reprezinte ferestuica respectiva.
Am incercat prima oara sa pun direct decalul si era oribil: partea "transparenta" din mijlocul decalului era cel mult translucida si se vedea ca un rahat in contrast cu restul geamului. Noroc ca n-am folosit zemuri cand am pus decalul, presimteam ca n-o sa fie bine.
Asa ca am scos din nou decalul pe hartie, l-am lasat sa se usuce, l-am taiat in 3 bucati (fiecare laterala separat), am eliminat "mijlocul" si apoi am pus din nou doar bucatelele de decal care reprezentau marginile negre ale ferestruicii. Decalul incepuse sa dea semne de dezintegrare deja in stadiul acesta, dar am reusit sa le pun pe toate in pozitie inainte sa se intample asta.
Decalul e montat pe interior, ca sa nu se desprinda cand voi aplica mastile pt vopsirea ramelor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 21.jpg
  • Imagine atasata: 22.jpg
  • Imagine atasata: 23.jpg


#15 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2020 - 09:28 AM

Colimatorul.
Suportul este cel original din kit, care era turnat cu tot cu colimatorul in sine. Am emiminat colimatorul original, care este grosier si am adaptat suportul pt un collimator Quickbboost de rasina+PE+folie transparenta.
Pt collimator am folosit setul Quickboost 48 580 - este la ani lunima fata de piesa din kit.
La toate astea am adaugat un cablu de alimentare pt colimator - et voila, este aproape gata de montare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 24.jpg
  • Imagine atasata: 25.jpg


#16 Useril este offline   Octav11 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 10-March 20

Postat 20 March 2020 - 05:15 PM

Frumos!

#17 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2020 - 09:59 AM

Am inchis fuselajul.
Ocazie cu care am constatat ca legendele despre acest kit sunt adevarate. Imbinarea este incredibil de buna si de precisa. Practic jumatatile se imbina atat de bine, incat in momentul in care le apropii se aude un zgomot specific. Cam cum se aude portiera unei masini de lux care se inchide:)
Iti da senzatia de lucru foarte bine facut, de inginerie impecabila. N-am mai intalnit asta pana acum.
Daca ma opinteam nitel, cred ca nici nu trebuia sa dau cu kit pe la imbinari nici n-am dat peste tot, doar pe alocuri si mai mult ca sa fiu eu sigur.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 26.jpg
  • Imagine atasata: 27.jpg
  • Imagine atasata: 28.jpg


#18 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2020 - 11:14 AM

Vezi postareaRocknRolla, la 20 March 2020 - 09:28 AM, a spus:

Colimatorul.
Suportul este cel original din kit, care era turnat cu tot cu colimatorul in sine. Am emiminat colimatorul original, care este grosier si am adaptat suportul pt un collimator Quickbboost de rasina+PE+folie transparenta.
Pt collimator am folosit setul Quickboost 48 580 - este la ani lunima fata de piesa din kit.
La toate astea am adaugat un cablu de alimentare pt colimator - et voila, este aproape gata de montare.


Colimatorul mai "early" de la razorback, cel care e montat un pic offset, pe dreapta, ca la bf-109, mai avea si "backupul" ring'n'bead, verifica daca de afara se vede "beadul"...daca afara ai beadul, ai si inauntru "ringul" :)

Imagine atasata: p47drazorbackpit5ny.JPGImagine atasata: P-47-Gunsight-N-3-with-Republic-Sighthead.jpg.5817e8e41b3f8b4c327d645b132d643d.jpg.

Daca il faci pe "little chief", e ok, ala pare ca nu avea :

Imagine atasata: FRE_005572.jpgImagine atasata: FRE_005561.jpgImagine atasata: FRE_005594.jpg

#19 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2020 - 11:20 AM

Daca il faci pe "Spirit of Atlantic city", ai si ring , ai si bead :


Imagine atasata: 1lt_Robert_S.Johnson_and_CAPT_Mahurin_beside_P-47D_42-8487_UN-M.jpg
Imagine atasata: bead.JPG

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 24 March 2020 - 11:23 AM


#20 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2020 - 11:39 AM

Vezi postarea1-0-9, la 24 March 2020 - 11:20 AM, a spus:

Daca il faci pe "Spirit of Atlantic city", ai si ring , ai si bead


Avem de toate, asa-i.
Le am Edi, sunt puse de-oparte si vor fi montate la momentul potrivit. Ring-ul dupa ce montez colimatorul la locul lui iar bead-ul la sfarsit de tot, probabil.
Multumesc mult pt reminder si pt poze!
Un adevarat domn! :hi:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi