Forum Machete,Modelism,Hobby: Republic P 47 D Thunderbolt Razorback - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Republic P 47 D Thunderbolt Razorback 1/48 Tamiya

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 March 2020 - 05:25 PM

Excelent! Spor sa ai! :good:

#22 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2020 - 09:44 AM

Am instalat colimatorul la locul lui, plus ring-ul de rezerva, plus niste bare laterale de supot ale colimatorului care erau instalate la unele D-uri early, inclusiv D5-ul lui Bud Mahurin.

Nu mi-a placut cum s-a potrivit colimatorul peste bord, a trebuit sa fac niste modificari...este insa posibil sa fie din cauza modificarilor pe care le-am facut eu la bord....placa din spatele PE-ului, pe care se sprijina colimatorul, nu este plasticul original, ci o replica facuta de mine din plastic (asta ca sa salvez bordul de plastic original, ca piesa de rezerva).
De asemenea, am impresia ca este putin supa-dimensionat colimatorul....desi asta din rasina de la Quickboost, instalat de mine, este clar mai mic decat cel original din plastic!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 29.jpg
  • Imagine atasata: 30.jpg
  • Imagine atasata: 31.jpg
  • Imagine atasata: 32.jpg


#23 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2020 - 09:35 AM

Am modificat putin ampenajele orizontale....voi separa profundoarele de stabilizatoare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 33.jpg


#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 March 2020 - 11:53 AM

:good:

#25 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2020 - 09:22 AM

Am montat ampenajele orizontale, parbrizul, oglinzile retrovizoare laterale si partwa din fata cu panoul parafoc si radiatoarele de ulei.

Spre surpriza mea (avand in vedere ca este un kit Tamiya care in rest s-a potrivit perfect, pana acum) am avut unele probleme cu parbrizul, la care am avut de munca putin pt a obtine o linie de imbinare decenta cu fuselajul. Adica, el vine ok pe lacasul lui, dar fara anumite ajustari (atat la ansambul parbriz/geam bindat, cat si la sistemul de pridere pe fuselaj), ar fi stat cumva prea prea sus iar marginile de la imbinarea cu fuselajul ar fi fost prea ridicate.

In rest...kitul este un vis, pana acum.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 34.jpg
  • Imagine atasata: 37.jpg
  • Imagine atasata: 35.jpg
  • Imagine atasata: 36.jpg


#26 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2020 - 09:47 AM

Vezi postareaRocknRolla, la 31 March 2020 - 09:22 AM, a spus:

Am montat ampenajele orizontale, parbrizul, oglinzile retrovizoare laterale si partwa din fata cu panoul parafoc si radiatoarele de ulei.

Spre surpriza mea (avand in vedere ca este un kit Tamiya care in rest s-a potrivit perfect, pana acum) am avut unele probleme cu parbrizul, la care am avut de munca putin pt a obtine o linie de imbinare decenta cu fuselajul. Adica, el vine ok pe lacasul lui, dar fara anumite ajustari (atat la ansambul parbriz/geam bindat, cat si la sistemul de pridere pe fuselaj), ar fi stat cumva prea prea sus iar marginile de la imbinarea cu fuselajul ar fi fost prea ridicate.

In rest...kitul este un vis, pana acum.


Hmm...exact aceeeasi problema am avut-o si eu la cele doua razorbackuri Tamiya pe care le-am facut la 72. A trebuit sa pilesc si sa "ascut" un pic baza parbrizului sa intre mai bine in nisa din fuselaj. Am pus asta pe seama imbinarii initial perfecte dar infundate de stratul de vopsea si lacul mat dat pe fuselaj...am incercat si eu sa fac "ca americanii" aia de tot ii vezi pe net ca vopsesc cupolele separat si apoi le lipesc pe macheta la final, dupa lacul mat...Mie, obisnuit cu short-runuri gen Amodel mi se parea ceva incredibil- pana la Tamiya...

Impecabil cockpitul, imi plac cele doua oglinzi suplimentare de pe laterale :)

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 31 March 2020 - 09:50 AM


#27 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2020 - 09:12 AM

[quote name='1-0-9' timestamp='1585640863' post='233157'
Impecabil cockpitul, imi plac cele doua oglinzi suplimentare de pe laterale :)
[/quote]
Da clar oglinzile alea sunt misto rau...dealfel ele sunt unul dintre motivele pt care am ales sa fac inmatricularea asta.:)

Intre timp am facut flapsurile, care sunt practic niste mici kituri in sine. Sunt facute din 2 jumatati separate (ca fuselajul:)), plus cate 3 tije de legatura, care se pun intre cele 2 jumatati ale flapsurilor si care sunt piese separate, unele daca vrei flaprurile in pozitia escamotat sau in pozitia "lasat".
Eu am pus tijele lungi, pt ca il voi face cu flapsurile scoase. Potrivirea pieselor este sublima.
Am mai aduagat la capete si niste PE-uri din setul Eduard.

Aripile inca nu sunt asamblate, sunt puse asa la misto sa vad cum arata flapsurile in pozitie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 38.jpg
  • Imagine atasata: 39.jpg
  • Imagine atasata: 40.jpg


#28 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2020 - 09:25 AM

N-am prea mai avut timp sa ma ocup de cazanul asta de avion....am reusit doar sa lucrez putin pe la motor.

Am vopsit si asamblat partile principale ale motorului. Apoi am instalat circuitul de aprindere, care este piesa PE din setul de la Eduard. Nu prea mi-a placut idea asta cu PE pt firele de aprindere...dificil de montat, ma refer la partea care trebuie lipita pe cilindrii...cred ca prefer varianta clasica cu sarmesi gauri.
Cu motorul in sine cam aici ar trebui sa se opreasca totul, in principiu, dar cred ca voi mai adauga ceva detalii.

Apoi am lucrat putin la voletii capotei motor...voi folosi un inlocuitor de rasina de la Loon Models, pt ca plasticul din cutie ofera doar voletii standard pt seriile the Thunderbolt de dupa D6...iar cum al meu este un D5, in mod sigur in prima parte a vietii operationale a avut voletii early.
Rasina de la Loon Models este ok, doar ca nu are absolut niciun detaliu pe interior. Asa ca am mai adagat eu cate ceva.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 42.jpg
  • Imagine atasata: 43.jpg
  • Imagine atasata: 41.jpg
  • Imagine atasata: 44.jpg


#29 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2020 - 09:36 AM

Am mai lucrat la motor.
Am adaugat toata tzevaraia de sub carterul motorului, in partea superioara am pus cablurile magnetourilor, apoi am scratchuit si mecanismul de schimbare al pasului elicei, impreuna cu tija de comanda asociata.
Apoi am facut si cadrul circular aferent primului rand de cilindri, care reprezentau suportul de care se prindeau capotele motorului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 45.jpg
  • Imagine atasata: 46.jpg
  • Imagine atasata: 47.jpg
  • Imagine atasata: 48.jpg
  • Imagine atasata: 49.jpg


#30 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2020 - 10:38 AM

Am inceput sa lucrez si la aripi.

Baile trenului de aterizare merita detaliate in plus si am inceput prin montarea PE-urilor din setul de la Eduard. A trebuit sa modific elementele hidraulice de actionare ale trapelor trenului de aterizare, pt ca ele nu ar mai fi putut fi instalate ulterior montarii PE-urilor.
PE-urile in sine se potrivesc destul de bine, desi trebuiesc facut probe la rece inainte de montarea fiecarui element si pilite ici-colo.

Am facut si o proba la rece si jumatatile aripilor se potrivesc foarte bine, chiar si cu toate PE-urile adaugate. Remarcabila si potrivirea foarte buna a insertiei din bordul de atac cu gaurile pt tevile mitralierelor precum si foarte bune distantielele turnate de cei de la Tamyia in aripa, care asigura o aliniere aproape perfecta a tevilor!
Este primul meu kit la care nu este nevoie sa modific sau sa adaug nimic in zona asta, pt a asigura alinierea si spatierea corecta a tevilor armamentului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 50.jpg
  • Imagine atasata: 51.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi