Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR 80/81, probleme, dileme, intrebari, neclaritati - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR 80/81, probleme, dileme, intrebari, neclaritati

#81 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2014 - 08:18 PM

Presupun ca o capota de la vreun redundant me-110 matchbox sau italeri ar face treaba.

#82 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 07 January 2014 - 07:24 PM

Multumesc, Edi! Sfat pretios! :good: :-)

#83 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 28 March 2014 - 07:23 PM

1. Exista fotografii cu IAR80 nr 13 și IAR81C nr 326?
Daca da în ce carte sau publicație?

2. Motorul G&R de 1600CP care tip era (denumirea oficiala) și ce număr avea IAR-ul pe care a fost montat?

Mulțumesc.

Cu stima.

PS: Daca răspunsurile la întrebările mele se vor găsi într-o viitoare carte, rog a fii ignorate. Voi aștepta cartea.

#84 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 23 May 2014 - 03:00 PM

Vezi postareaZ-mare, la 07 June 2013 - 12:30 PM, a spus:

Baia trenului este in RLM 76, ca si intradosul aripii.
Gunze are RLM 83 (RLM 64) si RLM 76 foarte bune, atit lacuri cit si acrilice.
RLM 83 se poate inlocui cu N18M (RLM 83) de la Agama, cu 1713 sau 1591 de la MM, Humbrol 116, Revell 68 cu aproximatii acceptabile. :-P
In urma unei discutii purtate cu 1-0-9 pe marginea IAR-ului gasit in munti, s-ar parea ca IAR-ul a fost vopsit cu doua nunate de verde, una mai deschisa, peste care, in urma unor reparatii mai ample, s-a dat cu un verde mai inchis.
Pentru RLM 76 se poate folosi N3M (RLM 76) de la Agama sau RLM 65, cu foarte putin RLM 83 de la MM. Humbrol si Revel nu au culori apropiate, cit de cit, cu RLM 76.

Pentru avioanele de la nr 300 la 450 si IAR-80M, nu e mai potrivit Vallejo Model Color 70.894(Cam. Olive Green) decat Revell Aqua 36168(Dark green RAF)? Am cautat FS34083 (mentionat in Romanian Fighter Colours) in catalogul Vallejo si asta am gasit. Uitandu-ma pe catalog pare a fi diferit de culoarea Revell, dar nu am vopselele la indemana si nici experienta sa pun concluzii. :D Pe baza FS-urilor din cartea mentionata am gasit in catalogul Vallejo Model Color aproape toate culorile, mai putin cea de pe intradosul versiunilor initiale:

"the IAR 80 aircraft of the No. 1 to No. 300 series"
FS34096 - Oliva Amarillo/Yellow Olive - 70.892
FS30118 - Uniforme Inglés/English Uniform - 70.873
FS 35550 -> nu exista; Vallejo are FS35466 - Azul Cielo/Sky Blue - 70.961. Nu stiu daca e buna culoarea.

"the IAR 81 aircraft of the No. 300 to No. 450 series and the IAR 80M series"
FS34083 - Cam. Verde Oliva/Cam. Olive Green - 70.894
FS36473 - Azul-Gris Claro/Pale Greyblue - 70.907

Poate are cineva culorile Vallejo si isi poate da cu parerea.

Aceasta postare a fost editata de Finn: 23 May 2014 - 03:02 PM


#85 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 15 June 2014 - 03:12 PM

Vezi postareaZ-mare, la 30 May 2013 - 08:40 AM, a spus:

Dupa cum se stie, elicea de la Amodel, scara 1/72, este inversata, adica nu se invirte in sensul corect. Din aceasta cauza, am vorbit cu Mamutel si a spus ca ne ajuta cu o elice si un motor din rasina, toate la scara 1/72, daca sunt doritori. Normal, contra cost.
Asa ca, am sa va rog, doritorii de asa ceva, sa faca o cerere aici, pentru a vedea citi sunt si daca renteaza intreprinderea.

Pana la urma s-a mai facut elicea de rasina? Daca da, se mai gaseste?

#86 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 June 2014 - 05:35 PM

Pentru ca nu au fost solicitari, nu!

#87 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 15 June 2014 - 05:53 PM

Cate comenzi ar trebuie sa fie pentru a renta? Poate mai incercam o data, eventual cu un thread facut special pentru a-i asigura o buna vizibilitate...

#88 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2014 - 06:29 PM

Treaba e ca, pe linga dezinteresul general legat de subiectul IAR-80, intervine si lenea de a ne uita prin topice.
Eu am facut o elice din rasina pentru IAR-80 ; o singura persoana mi-a cerut una, si nu sa o cumpere :)

#89 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 15 June 2014 - 07:04 PM

Vezi postarea1-0-9, la 15 June 2014 - 06:29 PM, a spus:

Eu am facut o elice din rasina pentru IAR-80 ; o singura persoana mi-a cerut una, si nu sa o cumpere :)

Imprumut? :-D

Stiu, e in topicul despre Getta. Cel putin pe forum povestea nu parea sa aiba si sfarsit, asa ca nu am stiut daca le-ai terminat (elicea si macheta).

#90 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 16 June 2014 - 06:17 PM

@Finn aici: http://www.cartula.r...1c/page__st__80 postul nr. 85 este elicea făcuta de 109.
Topicul IAR81C (NINA) este complect și este un adevărat walkaround în materie de IAR81.

Cu stima.

#91 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 June 2014 - 05:47 PM

Florine, ma bucur ce te-ai apucat de lucru. In legatura cu acel galben pot sa mentionez ca pe bucatile de IAR 80 gasite in Piatra Mare si Intorsura Buzaului galbenul bate spre culoare galben a cocardelor din cutia Azurr FRROM. Chiar si cu decolorarea in timp si mediul in care au stat se vede ca se trag din galben nu din portocaliu.

#92 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 24 June 2014 - 11:22 AM

Inseamna ca-i gresit galbenul de pe decalurile lui Radub-fiind prea portocaliu !
De fapt , care-i galbenul real ? Azur , sau Radub ?

Aceasta postare a fost editata de busila: 24 June 2014 - 11:25 AM


#93 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 24 June 2014 - 11:39 AM

Vezi postareabusila, la 24 June 2014 - 11:22 AM, a spus:

Inseamna ca-i gresit galbenul de pe decalurile lui Radub-fiind prea portocaliu !
De fapt , care-i galbenul real ? Azur , sau Radub ?


Busila, eu am desenat amadoua colile de decaluri. Cand am facut desenul pentru amandoua colile de decaluri am folosit aceeasi paleta Pantone. Cand am dat desenul pentru tipar celor de la Azur FRROM, le-am dat aceleasi coduri Pantone pe care l-em dat celor de la Fantasy Printshop. Efectiv desenele sunt identice. De ce o fi discrepanta intre cele doua coli? Nu stiu. Culorile de pe coala tiparita de Fantasy Printshop se potrivesc cu codurile Pantone din nuantierul e care il am.
Radu

#94 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 24 June 2014 - 11:51 AM

Am inteles asta.Insa care galben este cel adevarat (de pe IAR) , galben-lamai sau cel galben-portocaliu ?

#95 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 24 June 2014 - 12:08 PM

Vezi postareabusila, la 24 June 2014 - 11:51 AM, a spus:

Am inteles asta.Insa care galben este cel adevarat (de pe IAR) , galben-lamai sau cel galben-portocaliu ?



Expresia " care galben este cel adevarat " este ca si cum ai intreba ce nuanta de bleu are cerul.


Amandoua. Nu este gresit nici una nici alta. Sau daca vrei sa impaci si varza si capra o nuanta intre cele doua. :rolleyes:

Pt decal-ul din cutia FRROM, daca se vrea galbenul se mai poate atenua daca se pune pe un fundal prevopsit cu rosu.

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 24 June 2014 - 12:20 PM


#96 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 24 June 2014 - 12:11 PM

Multumiri pentru clarificare

#97 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 24 June 2014 - 12:21 PM

Se poate spune ca a amandoua sunt corecte. Era si asa si asa. Exista poze color unde galbenul se vede in diferite feluri. Exista piese recuperate. Exista panoul gasit de baieti in munti anul trecut care are un galben destul de decolorat de expunererea la intemperii, care asa cum zice si Horia "se trage din galben" dar chiar si asa nu e "lamaie" nici dupa atata expunere. (Am avut ocazia sa il tin in mana.) Apoi mai e panoul gasit in zona Stalingrad care are un galben "auriu". Problema e multipla... Culorile nu erau stabile, in un butoi de galben era de un fel in alt butoi de galben era de alt fel. Cel care incearca sa gaseasca "singura culoare" e deja in cautarea unei erori fiindca nu era o singura culoare. Cand vine vorba despre culorile folosite pe avioanele romanesti, orice e posibil.
Radu

#98 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 24 June 2014 - 02:03 PM

Multumesc , Radu. In concluzie se poate spune ( in lumina celor aratate de tine) ca nuantele de galben puteau merge spre galben-portocaliu , insa , nu spre galben lamai (poate ar fi bine sa vedem aici si pozele tablelor gasite ). Florin , scuze daca incarcam topicul tau. Poate moderatorul sa " decupeze" partea despre culori si sa o mute intr-un topic " Culorile IAR-80" .

Aceasta postare a fost editata de busila: 24 June 2014 - 02:06 PM


#99 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 24 June 2014 - 03:15 PM

Vezi postareabusila, la 24 June 2014 - 02:03 PM, a spus:

Multumesc , Radu. In concluzie se poate spune ( in lumina celor aratate de tine) ca nuantele de galben puteau merge spre galben-portocaliu , insa , nu spre galben lamai (poate ar fi bine sa vedem aici si pozele tablelor gasite ). Florin , scuze daca incarcam topicul tau. Poate moderatorul sa " decupeze" partea despre culori si sa o mute intr-un topic " Culorile IAR-80" .


Ca este o diferenta de nuante de galben intre decalurile FRROM si RB asta am lamurit-o.

Dar nu vad de ce galbenul de la FRROM este gresit pt ca eu vad o culoare galbena obisnuita si nu culoare de lamaie. Sau o fi monitorul meu de vina ? :blink:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Galben Lamaie.jpg
  • Imagine atasata: Lamaia.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 24 June 2014 - 03:21 PM


#100 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 June 2014 - 06:14 PM

Cred ca exprimarea corecta ar fi fost: galbenul este putin mai spre lamiie decit celelalte decaluri. Pentru ca nu este chiar galben lamiie, ci un galben putin mai deschis sau, daca vreti, mai putin "portocaliu" decit cel de pe decalurile de la scara 1/48.
Busila, nu decalurile lui Radu "sunt gresite", pentru ca nu au fost fabricate (adica "pictate") de el!! El a dat doar indicatiile de culoare, probabil un cod, iar daca acesta a fost sau nu respectat sau felul cum a fost setata tiparnita, nu tin de Radu, ci de producator!
Acuma, cit de galbene sau cit de portocalii au fost, cine poate stii?? Sa se fi folosit RLM 04 pentru pictarea lor??? Probabil ca da, probabil ca nu!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 24 June 2014 - 06:20 PM


Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi