Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, februarie 2018 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, februarie 2018

#21 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 February 2018 - 11:27 AM

Vezi postarea1-0-9, la 12 February 2018 - 10:25 AM, a spus:

Apasa-l apasa-l apasa-l :

Atasament red_button_cat-620x413.jpg

:good: :rofl:

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 February 2018 - 01:00 PM

:lol: :rofl: :rofl:

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 February 2018 - 12:54 PM

Imagine atasata: 36lzYhu.jpg

#24 Useril este offline   atro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 10-September 07

Postat 13 February 2018 - 04:56 PM

Imagine atasata: 2daf22edcca11cce5c2788c4af3187df.jpg

#25 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 14 February 2018 - 11:04 AM

Vezi postareaatro, la 13 February 2018 - 04:56 PM, a spus:


Mare adevăr! :rofl:

Şi acum, "neşte kestii, neşte dude" de la AIRFIX citire:

https://airfix.hornb...2YF2TE7/cr.aspx

#26 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 February 2018 - 08:34 AM

Un articol de pe Ro Military , referitor la submarinele germane . https://www.rumaniam...-myth-busted-or ... Se pare ca navele nemtilor plutesc prost . Un caz recent noua fregata https://www.rumaniam...steste-viitorul

#27 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 21 February 2018 - 09:23 AM

Noutăţi terestre de la ITALERI:

http://e5h3a.s83.it/...q_n80.d40b-NCLM

...şi o superbă colecţie de fotografii şi picturi cu avioane, în principal din al doilea război mondial, dar şi din primul. Există, totuşi, şi câteva aparate din era postbelică.

https://plus.google....n/wKVlsB?cfem=1

Aceasta postare a fost editata de florin44: 21 February 2018 - 10:03 AM


#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 February 2018 - 11:59 AM

Vezi postareadany, la 21 February 2018 - 08:34 AM, a spus:

Un articol de pe Ro Military , referitor la submarinele germane . https://www.rumaniam...-myth-busted-or ... Se pare ca navele nemtilor plutesc prost . Un caz recent noua fregata https://www.rumaniam...steste-viitorul


Eh...un fel de
"haida maica la ospat !
"- pai nu vin,ca nu vin toti"
Daca "reclamatiile" le fac grecii, atunci chiar ca sunt credibile, cunoscind fiind faptul ca se iubesc cu nemtii de cand cu criza euro <_<
Si inca ceva: daca tot vrem sa construim submarine romanesti, in principiu un lucru bun, eu ma intreb de ce grecii nu si-au construit ei, pe ale lor, in loc sa le cumpere de la nemti ?
Cred ca ei(grecii)au cel putin tot atata experienta in constructii navale cat avem si noi.Sau nu?
La capitolul fregate, chiar daca este o gluma, fregata nemteasca este cu mult mai serioasa decat typ 22 luate de ai nostrii la pachet cu cateva tone de vopsea.

#29 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 February 2018 - 04:30 PM

Citeaza

Daca "reclamatiile" le fac grecii, atunci chiar ca sunt credibile

Ei , nah ... :lol: , Longinus
Totusi smiorcaiala asta a grecilor ar putea sa aiba pe undeva si ceva adevar avand in vedere ca de la data constructiei pana la data intrarii in serviciu au trecut multi ani ,iar plata acestuia sa facut inainte de criza ,iar problemele au aparut deasemnea inainte de a se fi racit relatiile cu nemtii .
Nu cunosc parerea celorlalti care au in dotare acest tip de sub ( Italia , Israelul si din cate am inteles Norvegia , in curand ) .
Din cate am inteles mai toate sub-urile germane ar fi chipurile in intretinere sau reparatie , ceea ce iar m-ar pune pe ganduri , fiind vorba de un o nava moderna , intrata de curand in dotare .
Apoi , referitor la intentia noastra de a fabrica submarine ... cred ca se inscrie la capitolul " tigrul europei " , " economia duduie" , " nu s-a scumpit la pompa ca asa va spun eu " , " avem cea mai mare productie" ,salariile care cresc dar in scadere si altele comform trendului .
Insa daca cumva , pe undeva , candva s-ar putea vorbi de asa ceva ma gandesc ca nu ar fi exclus sa ne orientam , dar nu spre nemtalai cat mai degraba spre suedezi . Din cate am inteles doresc sa-si deschida o reprezentanta serioasa ( cel putin Saab) , plus ca au cateva cooperari in domeniul naval si cu holanderii de la Damen , inclusiv in ce priveste constructia de submarine . ... Ceea ce cred ca ar fi in beneficiul nostru , decat sa dam foarte multi bani pe vise , nemtilor .
Obeserva cam aceeasi strategie a nemtilor atat in cazul grecilor cu sub-ul cat si in cazul nostru cu proiectul masinii blindate .

Citeaza

La capitolul fregate, chiar daca este o gluma, fregata nemteasca este cu mult mai serioasa decat typ 22 luate de ai nostrii la pachet cu cateva tone de vopsea.

Ei aici , nu stiu daca te pot contrazice fiindca nu am citit foarte mult , insa din cate am inteles typ22 sint nave bune in ciuda varstei . Tin bine marea si sint chiar rapide pentru clasa lor ,insa partea naspa e ca nu s-au ocupat ai nostri sa le doteze corespunzator, altfel ar putea fi inca niste nave redutabile .
E drept ca aicinu-s dumirit nici eu cam ce nevoie am avea de fregate si a fost nevoie sa platim atat pe ele dupa care am constatat ca-s uzate si mai trebuit platit in plus pt. readucerea in " grafic" , dar vorba lui Nastase cand simtea ca nu-i a buna : " Dom-le tze se-ntampla > sa ne-tzeletzem ..." Ideea pricipala e ca de fapt o nava veche ca si Type22 ar putea fi inca superioara , echipata corespunzator fatza de o nava germana construita foarte recent , in ciuda conceptului revolutionar ( si care imi place ) al acesteia din urma .

#30 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 21 February 2018 - 04:58 PM

Ati da 8000 de dolari pe asa ceva? :ball:

#31 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 February 2018 - 05:43 PM

Nu ştiu Dany ce să spun.
Eu am câteva stereotipii, iar una dintre ele îmi spune că jidanii nu sunt proşti.
Şmekeri(să nu zic altfel), da, dar proşti în niciun caz. Or ultimii care au cumpărat submarine typ S, de la nemți sunt taman evreii.
Argentinienii ştiu că au pierdut unul, parcă luna trecută. A ieşit în larg s-a fâțâit puțin în traseu spre nu ştiu ce bază,dar pe drum a făcut bâldâbâc şi dus a fost, nici naiba nu ştie de ce. Din ce am priceput submarinul era un S klass �� nemțesc.
Acuma că o fi fost hibă din fabrică ...cine ştie.
Eu ce vreau să spun este că mă cam îndoiesc că nemții nu ştiu face submarine. Tocmai nemții !
Şi dacă la problemele astea ale nemților(dacă există într-adevăr)ne aflăm noi mari "meseriaşi" îți dai seama cam ce rezultă.
Sigur, ar fi "de grâu" să se construiască la noi pe şantierele româneşti,pentru nevoile de întreținere, dar să le facă nişte oameni care pricep, nişte firme de tradiție.
Cât despre fregate...nu se pune problema să cumpărăm, le avem pe astea Type 22, bune,rele...asta este.
Problema ar fi că le-am luat cam" fără zestre", să nu zic în kru gol.
Singura armă cât de cât serioasă de la bordul lor,este tunul Oto Melara Super Rapido 76 mm cu 150 de lovituri pe minut - am pus eu un filmuleț mai lunile trecute.
În rest cam bate vântul.
https://youtu.be/QrUXDAhP3Fg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 21 February 2018 - 05:45 PM


#32 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 February 2018 - 06:56 PM

Citeaza

Eu am câteva stereotipii, iar una dintre ele îmi spune că jidanii nu sunt proşti.
Şmekeri(să nu zic altfel), da, dar proşti în niciun caz. Or ultimii care au cumpărat submarine typ S, de la nemți sunt taman evreii.

Longinus , parca spune undeva in text ca evreii le-au cam luat moca .

Citeaza

Eu ce vreau să spun este că mă cam îndoiesc că nemții nu ştiu face submarine. Tocmai nemții !

Pai tocmai nemtii nu prea mai sint ... tocmai nemti .Ma refer la acea imagine prusaca , cadentzata , ordonata , calculata si sa spun mandra (prea ...uneori) .
Desi mie unul nu-mi displac (aveam cunostinte) cat or fi de vegani , libertini aiuriti , extrovertiti , deschisi la nou si tot felul de experimente . Imi par simpatici si interesanti ,aducand-mi aminte de multiculturalismul berlinez al anilor 30 . Din pacate au si un exagerat sentiment de vina colectiva si dau in icter cand vad carnaciori ... ( prefera sa bage in ei ceva ... humus din ala cu ceva zeama si legume de te astepti sa bulbuceasca in orice clipa ...sau sa tzopaie ca iepurii )
Apoi cred ca mai e vorba si de contractori sau alte firme ( chinezesti , indiene turcesti , etc.) angrenate intr-un proiect al unui brand german .

Citeaza

tunul Oto Melara Super Rapido 76 mm

Da , nice ! Am vazut .

#33 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 February 2018 - 07:26 PM

N-ai înțeles bine, submarinele nu sunt gratis, nici pe departe.
Chestia stă cam aşa:se ştie că premierul Benjamin Netanyahu este cercetat penal pentru corupție (o chestie pe care unii premieri şi mai ales "premiere" o consideră de neconceput ).
Bon.
Se spune (sursa mea este The Jerusalem Post) că statul evreu a cumpărat 3 submarine germane, cu suma de 1,5 miliarde de €(alături de încă 4 nave de patrulare pentru paza câmpurilor petrolifere gazifere,ale țării). 27 % din prețul tranzacției este subvenționat de statul german(!!!!).
Poliția anticorupție,însă, nu a găsit nici o dovadă că s-ar fi produs fapte de mită, comisioane etc. din partea persoanelor implicate în această tranzacție.
Uite textul în engleză al articolului cu pricina, prescurtat de mine :
"The German government has approved the sale of three submarines to Israel that are at the heart of the Israel Police’s Case 3000 probe of possible bribery, fraud and kickbacks on the part of former top defense officials and confidants of Prime Minister Benjamin Netanyahu.
In July, Berlin postponed signing the MoU on the sale. The deal is worth some €1.5 billion, with 27% subsidized by the German state.
There is one caveat: that no criminality be found in the behavior of senior decision- makers or officials involved in the decision to purchase the submarines."
Deci le-au luat pe bani.
În fine.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 21 February 2018 - 07:28 PM


#34 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 February 2018 - 07:43 PM

Apropos: am tot vrut să-ți arăt cam cum îşi prezintă suedezii cea mai recentă "creație" în materie de rachete antinavă.
Saab RBS 15 Mk 4.
Acum mi-am amintit şi îți dau un video
https://youtu.be/xkEfLG2micU

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 21 February 2018 - 07:44 PM


#35 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 February 2018 - 08:01 PM

Citeaza

27 % din prețul tranzacției este subvenționat de statul german(!!!!).

Pai , da , Longinus , iti dai seama ca si ruliul scade de la 46 de grade cat aveau gretzili la vreo ... 20 de grade :-D .
Pentru banii astia cred ca si submarinistii israelieni se straduie sa umble drepti pe strada cand vin din misiune :-D ( ma gandeam sa deduc inclinarea dupa cum merg spre cashi )

#36 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 February 2018 - 08:11 PM

Citeaza

Apropos: am tot vrut să-ți arăt cam cum îşi prezintă suedezii cea mai recentă "creație" în materie de rachete antinavă.
Saab RBS 15 Mk 4.

Aha , multumesc , Longinus .

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 February 2018 - 08:47 PM


#37 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 22 February 2018 - 01:02 PM

O pagină de FB deosebit de interesantă:

https://www.facebook.com/arrww2/

...şi o machetă excepţională de C-130 1/48:

http://www.aircraftr...0-Doxas/00.shtm

Aceasta postare a fost editata de florin44: 22 February 2018 - 01:48 PM


#38 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 26 February 2018 - 10:17 AM

De pe PINTEREST, o...puzderie de profiluri de tancuri şi blindate, dintre care unele din dotarea Armatei Române:

https://ro.pinterest...utm_medium=2004

#39 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 February 2018 - 11:44 AM

Un dispoziti pentru prinderea pieselor mici, de macheta:
Imagine atasata: 27751708_179673369307778_3879276345848194549_n.jpg

#40 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 27 February 2018 - 03:36 PM

Vezi postareaZ-mare, la 27 February 2018 - 11:44 AM, a spus:

Un dispoziti pentru prinderea pieselor mici, de macheta:
....

Era sa ma duc la control oftalmologicImagine postataImagine postata

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi