Forum Machete,Modelism,Hobby: Baze de expunere pentru machete diecast - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Baze de expunere pentru machete diecast

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 12 April 2018 - 04:33 PM

Salutare,
intre proiecte modelistice si nu numai, fara inspiratie prea mare, am decis sa pun in valoare cateva machete diecast cu utilaje de constructii. Acestea le-am cumparat cu multa vreme in urma, cand au aparut sub forma unei serii de reviste la chioscurile de presa. Mi s-au parut interesante, chiar daca sunt la o scara mai mica decat cea practicata de colectionari. Oricum gradul de detaliere este acceptabil pentru pretul lor. Fara prea multe mofturi, am zis sa le murdaresc si sa le expun pe cate o baza, in functie de ceea ce stie sa faca fiecare. Am optat pentru un weathering general, fara pretentii, desi la inceput am analizat un pic mai pe larg problema. Initial am vrut sa folosesc solutie decapanta pentru a da jos vopseaua, astffel incat sa revopsesc machetele cu acrilice, pentru a scapa de vopseaua lucioasa care face sa adere mai greu la suprafata materialele folosite de mine pentru weathering. Am renuntat la aceasta idee, pentru ca am considerat-o prea laborioasa pentru ceea ce aveam chef sa fac la momentul respectiv. Mai ales ca detaliile acestor utilaje fac destul de grea indepartarea vopselei, chiar prin folosirea de lichid de frana si decanol, asa dupa cum am vazut dintr-o experienta anterioara cu machete 1:43.

Pentru weathering am folosit in general uleiuri diluate in thiner fara miros si pasteluri, dupa un strat de lac mat care sa asigure totusi o priza mai buna pe suprafata machetei a pigmentilor. Apoi, tot cu lac am fixat si rezultatul obtinut. Evident, daca se insista se poate indeparta stratul de pigment, vopsea acrilica (data prin aerografiere) sau washul, insa daca se utilizeaza machetele ca modele de vitrina este ok. Avantajul consta in faptul ca daca se spala macheta cu apa calda si cu o perie probabil ca se poate aduce aproape de starea initiala.

Am pus in practica aceasta metoda pentru mai multe utilaje.

Astfel, pentru greder am realizat o baza din carton cu ipsos, cartonul fiind panzat, de tipul celor folosite la pictura. Ipsosul a fost utilizat, alaturi de rumegus pentru a conferi adancime suportului, pentru o portiune de drum aflata in lucru, pe care se depune piatra sparta (materializata de nisip.

Pentru celelalte utilaje am folosit ca baza bucati de pfl. Motostivuitorul cu brat telescopic este plasat intr-o zona verde c doua containere scratch build, realizate din profile si placi texturate de stiren. In scena am plasat ceva mucshi noch si cateva ramuri naturale din lemn.

Excavatorul este plasat intre movile din pamant si piatra realizate prin tehnici de relief imprumutate de la modelismul feroviar. Structura este din ziar fixat cu banda adeziva de suport, peste care s-a venit cu hartie de bucatarie cu apa si aracet, nisip, ipsos.

Incarcatorul frontal este plasat pe o structura ce imita o curte din beton, realizata din bucati de mucava debitate pentru a marca rosturile de turnare, un container realizat prin tehnica celorlalte, precum si o movila de piatra. Ca pietre s-au folosit pietricele naturale, alaturi de ipsos care s-a constituit in material de granulatie mai mica, de tip ietris si nisip. Suplimentar am plasat cateva randuri de cherestea.

Pentru toate bazele am folosit tehnici simple de weathering bazate pe filtre si pe washuri cu uleiuri diluate in thinner fara miros, in special black si brown, aerografiere cu nuante de pamant, pigmenti obtinuti din pasteluri, dupa care s-a facut sigilarea cu lac mat.

Pentru lipirea componentelor am folosit adeziv uhu pentru plastice la containere, iar in rest aracet de lemn cu uscare transparenta, diluat dupa caz cu apa si solutie de spalat geamurile pentru o mai buna dispersie a materialului in sol.

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_8792.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8791.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8790.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8789.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8787.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8786.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8785.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8784.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8782.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8781.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8780.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8779.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8721.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8720.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8717.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8715.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8714.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8712.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi