Forum Machete,Modelism,Hobby: Cu părere de rău... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Cu părere de rău...

#121 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 10:42 PM

Vezi postareaRazvan, la 17 April 2018 - 10:38 PM, a spus:

Cat pe ce sa bunghesti schema Imagine postata Hai sa-ti explic , Bogdan face balamuc ca i-a promis Buss discount de 80 % daca reuseste sa destabilizeze forumul , eu alimentez scandalul ca mi-a promis Cosmin toata seria de pigmenti de la AMMO. Maine dimineata ne trezim toti dati afara de pe forum , vede lumea ca ne-ati bagat pumnul in gura si se apuca sa-si faca conturi de facebook .In timpul asta ,Virgil a creeat un nou grup cu numele asociatiei.Vineri dimineata avem preconizat un numar de cel putin 250 de membri activi ,de aici.Sambata si duminica destabilizam grupul Pro de pe facebook de unde mai colectam vreo 250 de membri .Luni avem cel putin 500 . Marti seara afisam tarifele ..postare 20 $ , comentariu 15 $ , like , inimioara , zambet etc 10 $ . Dupa cca vreo 3 luni ,fugim spre Brazilia .

Acum ca ti-am spus nu poti sa ma dai afara ca o sa te mustre constiinta Imagine postata

Nu mai vezi Brazilia!!!
In Somalia cu tine! 😅 😅 😅

#122 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 April 2018 - 08:57 AM

@ Buss - Nu-i mai dati intruna cu scuza aia ca n-ati fost invitati. Nicaieri in lumea asta nu esti invitat sa participi la un concurs, salon, miniexpo, etc.
Ai mai participat la Saloane si nu ai primit invitatie, nici la Bucuresti, nici la Alba, nici la Constanta...
Nici cei din Bulgaria, Serbia, Italia care au participat nu au primit invitatie. Au vazut afisul si s-au inscris.
Afisul a fost pus aici cu o luna inainte de salon, a fost pus si pe un alt forum in care cred ca esti membru, a fost pus pe pagina mea de FB si (am verificat) esti pe lista mea de prieteni, a fost redistribuit si pe alte pagini de FB.
Tot in lista mea de prieteni se aflau si altii care nu se mai afla din simplul considerent ca eu vreau ca pe pagina mea sa am doar prieteni.

S-a tot vehiculat termenul de boict. Gresit! 10 oameni nu pot boicota o actiune la care mai paticipa inca ati 70. Ceea ce a parut sa fie af fost un fel de sfidare la adresa celor care au participat, ceva de genul - noi avem o treaba mai buna de facut.
Orice scuza, oricat de pertinenta ar fi, nu scuza faptul ca activitatea Asociatiei de Modelism Fara Frontiere a inceput prin a pune frontiere.
In contra partida, in decembrie, in loc sa aveti vitrine neincapatoare ... dar asta este. Si Salonul Bucurestean a iesit, si actiunea voastra a iesit deci putem trai linistiti unii fara ceilalti.

Bafta!

#123 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 18 April 2018 - 11:11 AM

Si de la ce nimic a plecat ....
Imagine atasata: INCEPUTUL.jpg

#124 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2018 - 11:17 AM

Si cand te gandesti ca odinioara aveam un vis frumos. Sa incerc sa ma sustin financiar din machete.
Din fericire sunt inconsecvent si am mai multe preocupari, nereusind sa aloc suficient timp uneia din ele si astfel sa cresc in directia aia.
Dara daca ar fi fost alta situatia. Daca mi-as fi pus toata energia in domeniul modelismului ?!
M-as fi trezit cu grenade sub presul de la usa, cu c@c@t pe clanta din cauza ca periclitam vanzarile altuia ?

Toate astea se intampla in opinia mea din doua motive:
Primul ar fi gradul de civilizatie al poporului Roman si felului in care reprezentantii lui vad sa isi argumenteze (impuna) ideile cu orice pret. E o chestiune de viata si de moarte daca galbenul ala nu e descris in cuvinte la care achieseaza toata comunitatea.
Trebuie sa iti declari apartenenta la un grup (de culoare) sau altul. Daca tradezi (te razgandesti) poti fi crucificat. Pentru ca raspandesti EREZIA ta coloristica si altor indecisi care inca nu au ales SECTA.

Al doilea este piata de modelism din Romania, care e miiiiiiiica, mica si tratata de producatori ca un fel de lumea a 3a a modelismului mondial.
Un grup de cateva sute de oameni dintre care cateva zeci (din toate taberele) cred ca EI sunt cei mai importanti din univers. Normal ca toata lumea stie de discutiile astea cu privire la machete si cred ca si americanii si rusii consulta forumurile de modelism din Romania inainte sa faca o miscare geopolitica riscanta.
Cred ca si eventualii extraterstrii se uita pe canalele modelismului romanesc inainte sa ia o decizie cu privire la planeta asta (Planeta e frumoasa numai ca are un cos pe cur (modelismul din RO. Hai sa vedem daca coace !).

Ce-ar fi ca in loc sa va ganditi cum sa modificati regulamentul locului in care va intalniti sa va ganditi cum sa va modificati pe voi. Sa ajungeti sa fiti capabili sa spuneti EU CRED CA ......... PENTRU CA....
NU MA CONTRAZIC CU TINE DAR NICI NU SUNT DE ACORD CU CE SPUI PENTRU CA EU VAD LUCRURILE ASA.
Si aici sa va opriti. Si cine citeste dupa voi sa decida cu mintea lui care parere e mai argumentata si care crede ca i se potriveste lui.

Va doresc sa aveti timp si liniste, sa puteti lucra ceea ce va face placere si sa aveti si loc sa le puneti !

#125 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2018 - 08:05 PM

@ Crios : Nu avem de ce sa ne scuzam pentru ca nu am gresit cu nimic. Eu doar am motivat de ce nu am participat la acest salon, noi te-am invitat oficial pe tine, in semn ca dorim sa facem un pas inainte sa trecem peste toate mizeriile dintre x si y oameni, si ne asteptam macar la o replica formala si seaca - ba baieti va asteptam vineri la salon, daca puteti sa veniti ar fi foarte bine. Nu sub forma ca suntem noi miezu din gogoasa si printesele de noi nu merg nicaieri fara invitatie, dar noi am intins o mana care a ramas in aer.

Apoi ce m-a deranjat a fost drama majora ce a urmat - nu inteleg de ce totul s-a invartit in jurul a "TREBUIA" sa participam si daca nu ati participat sunteti impotriva noastra, urmariti sa ne puneti bete in roate si alti termeni plastici vehiculati. Nu inteleg de ce atata drama. La fel as putea sa te acuz si eu ca ai formulat neparticiparea noastra in j`de feluri ne la locul lor si ca defapt tu ai incercat sa ne bagi bete in roata aratand cu degetul. Dar nu am facut si nu voi face asta.

In fine. Poate reusim la un moment dat sa colaboram cu succes intr-unul din viitoarele evenimente. Noi iti vom trimite tie (si nu numai) invitatii la fiecare din evenimentele organizate de noi, ca asa e frumos, si nu doar din formalitate.

P.S. : Am primit invitatii de la concursuri si din Bulgaria, si din Grecia, si din Cehia si din Italia. Deci se practica lucrul asta.

@ 109 : imi cer scuze daca te-am ofensat in vreun fel, uneori imi expun punctul de vedere si doleantele mai incisiv. Nu am nimic personal cu nimeni cu care am schimbat replici aici sau in oricare loc. Suntem oameni, gresim, ne asumam si cautam sa corectam sau sa reparam pagubele produse de greseli. Tu vezi intr-un fel diferit marketing-ul, am inteles, nu am nici o problema cu asta.

@ Calin : sunt 100% de acord cu aboslut tot ce ai scris.

Si sper ca poate la un moment dat sa ne dam cu totii ochelarii de cal jos, sa ne asezam cu totii la o masa si sa radem despre aceste prea multe randuri de impunsaturi si tras de par ca in clasele primare. Sper :)

#126 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 18 April 2018 - 10:18 PM

STAU SI MA MINUNEZ DE CE CITESC.Din aceasta cauza am sa stau mereu cu machetele mele doar pentru mine in vitrina.Mai bune sau mai rele ,sunt ale mele.Dupa ce ca suntem putini...nici macar nu incercam sa ne respectam-intelegem.Poate mine pentru uni din noi o sa fie prea tirziu...Cu stima oameni buni.

#127 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 April 2018 - 10:50 AM

Imagine postata

#128 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2018 - 11:58 AM

Si gata si cu episodul asta, l-am mai lasat nitel ca poate mai avea cineva ceva relevant de spus.

Se pare ca nimeni, in afara de scandalagii de serviciu, nu are nemultumiri reale legate de regulament, sau propuneri clare pentru cum ar putea fi el imbunatatit.

Exista nemultumiri legate de moderatori, vom incerca sa nu mai aberam si sa ne facem treaba mai bine. Din pacate pentru iubitorii de adrenalina, asta va insemna ca de acum, dupa regulament, orice iesire de genul celei incepute de SvenSS, va ajunge extrem de repede unde ii e locul, la gunoi.

Repet, aici nu suntem intr-o piata publica. Suntem musafiri in casa unui om, am bifat si acceptat un regulament. Nu ne convine regulamentul, nu mai intram. Nu ne place de gealatii de la intrare , exista PM si exista un buton de report, pe care va recomand sa il apasati in cazul in care simtiti ca e ceva in neregula.

Pentru colegii prea implicati, din cel mai puternic grup de modelism din Romania, si ideatorul sau (sa traiasca, preacinstit sa-i fie numele) : nu mai incercati usa din dos. Ne ia mult mai putin sa blocam un cont clona decat va ia voua sa va faceti unul.

Pentru cei bine intentionati de acolo, usa acestui forum a fost si va ramane intotdeauna deschisa, in ciuda mentalitatii mele de ev mediu, care nu poate accepta ca nici marketingul nu mai e ce a fost.

Aceste fiind zise, spor la modelit !

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi