Forum Machete,Modelism,Hobby: Cu părere de rău... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Cu părere de rău...

#101 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 April 2018 - 06:18 PM

Vezi postareaRazvan, la 17 April 2018 - 05:46 PM, a spus:

Subsemnatul n-a dorit sa participe la eveniment din cauza unei discutii in contradictoriu cu Crios (facebook) . Am considerat la ora aia ca nu pot participa la un eveniment unde se face ,,cinste,, cu premii , parere care inca mi-o sustin.A doua zi ,duminica mi-am luat copilul de mana si l-am dus la expozitie , atunci am avut o urma de regret ca nu am participat ,trebuie sa recunosc ! Aceasta este declaratia mea pe care o sustin si o semnez .
Razvan

Și tot pentru respectarea adevarului : așa zisa discuție în contradictoriu s-a petrecut după deschiderea Salonului. Nu prea vad cum considerai să nu participi in urma unei discuții ce nu avusese încă loc sau ... cine poate ști !?

Bafta!

#102 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 17 April 2018 - 06:24 PM

Totusi , STOP JOC

#103 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 06:40 PM

Sa inchidem topicul sau suntem gata de o noua runda ? :)))

#104 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 17 April 2018 - 06:47 PM

De aici inainte orice discutie pe tema asta releva caractere ( deja s-au relevat , e ok ) si invenineaza relatii ( deja s-au inveninat , nu-i deloc ok ).
Sugerez sa ne oprim ...

Aceasta postare a fost editata de busila: 17 April 2018 - 06:48 PM


#105 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 April 2018 - 06:48 PM

Ed...eu zic să-l nu-l închizi.
Sunt curios dacă bate vreun record de audiență.
Oricum, dacă-l închizi, va deveni plictisitor din nou. Nu intră lumea,dacă nu e circ.

#106 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 06:57 PM

Va salut

Imi pare rau ca sunt nevoit sa scriu in acest context, dar ma simt obligat sa raspund si eu unor afirmatii ce ma vizeaza in mod direct din mai multe puncte de vedere.

1. Participarea Asociatiei Modelism Fara Frontiere la Salonul National de Modelism de la Muzeul Militar

Citez : "Cand au fost invitati la Salonul National de Modelism de la Muzeul Militar National, membri ai grupului, au dat de inteles ca vin, li s-au pastrat vitrine, apoi in ziua deschiderii testau zemuri de decaluri la intalnirea lor, in timp ce vitrinele rezervate lor stateau goale . Practic au boicotat, sa nu zic incercat sa saboteze, evenimentul. Dupa aia incercau si mistouri pe aici si pe acolo ca nu sunt destule machete in vitrine, etc..Nu am facut parte din organizare , dar am participat si eu cu ceva machete si fiind acolo am vazut . O parte dine ei , in tipica maniera pe care o are si colegul nemultumit, mai apoi ridicau din umeri ca ei nici nu au stiut ca se desfasura salonul...cum fac si acum pe aici: eu sunt mic, nu stiu nimic, nu fac parte, nu sunt implicat."


Urat. Foarte urat prezentata situatia. Salonul a fost anuntat la inceputul lui August dupa care liniste si pace. Intre timp am facut si noi, Asociatia Modelism Fara Frontiere anuntul evenimentului nostru. Si am inceput sa contactam si sa trimitem invitatii oficiale catre toate cunostintele noastre ce practica acest hobby, inclusiv lui Crios, inclusiv lui 109, inclusiv lui Olaf, samd, fara sa tinem cont de disputele existente. Am incercat sa facem un pas inainte spre o colaborare. Apoi a urmat o postare extrem de succinta, cu o saptamana inainte de salon, a lui Crios, prin care se anunta ca se pot face inscrieri la o adresa de mail. De ce nu am participat noi (Asociatia Modelism Fara Frontiere - in acel moment formata doar din 5 oameni) la salon a fost dintr-un principiu (pueril poate), si anume ca nu am fost invitati, asa cum si noi am invitat pe organizatorul salonului la evenimentul lui. Iar apoi sa pleci de la premiza ca "toata lumea stie de salon, ca e cel mai vechi eveniment modelistic" si daca nu participi nu sustii modelismul, boicotezi, sabotezi si mai stiu eu ce alte afirmatii de doi lei si sa le si imprastii in mediul (si asa precar) modelistic romanesc mi se pare o atitudine injositoare. Nu am anuntat pe nimeni ca asociatia noastra va participa la eveniment, repet, noi nici nu am fost invitati, nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu "membrii ai grupului au dat de inteles ca vin". Ca ni s-au pastrat/rezervat vitrine (la plural) desi noi NU AM FOST INVITATI SI NICI NU AM ANUNTAT CA VENIM, asta e cel mult o greseala organizatorica, si noi am avut vitrine goale DAR pentru persoane care s-au inscris si care au confirmat ca participa dar nu au mai venit. E o diferenta. Apoi ce fac eu in timpul liber nu cred ca e grija nimanui si nu afecteaza pe nimeni ca eu particip la un workshop de lipit decaluri, nu are nici o logica "argumentul" asta. Deci ce pot sa zic, la urmatoarea editie incercati sa va organizati mai bine si poate tineti cont si de "detaliile marunte" de bun simt.


2. Reclamele produselor vandute si distribuite de hobby.shop.ro


Aici cred ca e cazul sa explic ce e ala producator, distribuitor, transportator si vanzator, si ce roluri au fiecare intr-o piata economica. Faptul ca te-a deranjat doar pe tine ca in topicul magazinului meu am spus ca hobby shop este unicul distribuitor oficial al Zvezda in Romania (fapt corect si verificabil - intreaba-l pe Olaf de ce nu poate sa cumpere direct de la Zvezda si sa distribuie el in Romania) a dus la stergerea postarii mele si primirea unui avertisment - sa nu mai fac reclama falsa. Ti-am explicat atunci ce inseamna distribuitor si ce inseamna vanzator si iti mai explic odata. Eu sunt singura firma din Romania care poate distribui/vinde en-gros (asta inseamna distribuitor - o firma care vinde en-gros, distribuie un produs catre alte magazine, cu scopul de revanzare) Zvezda, pe canal oficial. Eu vand en gros lui hobbyzone.ro, lui hobbydiorama.ro si altor magazine iar ei vand en-detail (la bucata) catre clientul final. Deci daca tu mai stii vreun alt DISTRIBUTOR de Zvezda in Romania, arata-mi, altfel nu inteleg de ce a fost "reclama falsa" ce am postat eu.


Iar mai departe cu frustrarile cu Promodelism ca acolo posteaza doar magazinele partenere reclame, e simplu mecanismul, il explic si pe asta ca e foarte logic. Prin sponsorizarile concursurilor de acolo, care da, este un motiv de lauda si sunt apreciate de foarte multa lume pentru desi tu si altii le vad ca pe niste mecanisme vicioase ce pacalesc omul sa promoveze o firma ce vinde machete pe piata de modelism din Romania unde se invart milioane de euro, eu imi asigur un spatiu de publicitate si o expunere. Cum o fi sa organizezi un concurs, sa investesti bani din buzunar in el, si la final sa apara Vasile concurenta si sa ia tot creditul pentru ce ai organizat si platit tu dar GRATIS? Asa cum ti-am explicat si la momentul cand mi-ai sters postarea, daca pe cartula ar fi existat un abonament sau taxa, as fi platit, fiind in interesul meu sa am o expunere cat mai mare. De ce nu organizati si voi concursuri cu premii pe cartula?


Oricum foarte greu vom iesi din mocirla asta si mentalitatea de coltu blocului, orgolii de clasa a doua si caprele vecinului, pentru ca asta ne este nivelul.

#107 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 07:02 PM

Vezi postareaBuss, la 17 April 2018 - 06:57 PM, a spus:

Va salut

Imi pare rau ca sunt nevoit sa scriu in acest context, dar ma simt obligat sa raspund si eu unor afirmatii ce ma vizeaza in mod direct din mai multe puncte de vedere.

1. Participarea Asociatiei Modelism Fara Frontiere la Salonul National de Modelism de la Muzeul Militar

Citez : "Cand au fost invitati la Salonul National de Modelism de la Muzeul Militar National, membri ai grupului, au dat de inteles ca vin, li s-au pastrat vitrine, apoi in ziua deschiderii testau zemuri de decaluri la intalnirea lor, in timp ce vitrinele rezervate lor stateau goale . Practic au boicotat, sa nu zic incercat sa saboteze, evenimentul. Dupa aia incercau si mistouri pe aici si pe acolo ca nu sunt destule machete in vitrine, etc..Nu am facut parte din organizare , dar am participat si eu cu ceva machete si fiind acolo am vazut . O parte dine ei , in tipica maniera pe care o are si colegul nemultumit, mai apoi ridicau din umeri ca ei nici nu au stiut ca se desfasura salonul...cum fac si acum pe aici: eu sunt mic, nu stiu nimic, nu fac parte, nu sunt implicat."


Urat. Foarte urat prezentata situatia. Salonul a fost anuntat la inceputul lui August dupa care liniste si pace. Intre timp am facut si noi, Asociatia Modelism Fara Frontiere anuntul evenimentului nostru. Si am inceput sa contactam si sa trimitem invitatii oficiale catre toate cunostintele noastre ce practica acest hobby, inclusiv lui Crios, inclusiv lui 109, inclusiv lui Olaf, samd, fara sa tinem cont de disputele existente. Am incercat sa facem un pas inainte spre o colaborare. Apoi a urmat o postare extrem de succinta, cu o saptamana inainte de salon, a lui Crios, prin care se anunta ca se pot face inscrieri la o adresa de mail. De ce nu am participat noi (Asociatia Modelism Fara Frontiere - in acel moment formata doar din 5 oameni) la salon a fost dintr-un principiu (pueril poate), si anume ca nu am fost invitati, asa cum si noi am invitat pe organizatorul salonului la evenimentul lui. Iar apoi sa pleci de la premiza ca "toata lumea stie de salon, ca e cel mai vechi eveniment modelistic" si daca nu participi nu sustii modelismul, boicotezi, sabotezi si mai stiu eu ce alte afirmatii de doi lei si sa le si imprastii in mediul (si asa precar) modelistic romanesc mi se pare o atitudine injositoare. Nu am anuntat pe nimeni ca asociatia noastra va participa la eveniment, repet, noi nici nu am fost invitati, nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu "membrii ai grupului au dat de inteles ca vin". Ca ni s-au pastrat/rezervat vitrine (la plural) desi noi NU AM FOST INVITATI SI NICI NU AM ANUNTAT CA VENIM, asta e cel mult o greseala organizatorica, si noi am avut vitrine goale DAR pentru persoane care s-au inscris si care au confirmat ca participa dar nu au mai venit. E o diferenta. Apoi ce fac eu in timpul liber nu cred ca e grija nimanui si nu afecteaza pe nimeni ca eu particip la un workshop de lipit decaluri, nu are nici o logica "argumentul" asta. Deci ce pot sa zic, la urmatoarea editie incercati sa va organizati mai bine si poate tineti cont si de "detaliile marunte" de bun simt.


2. Reclamele produselor vandute si distribuite de hobby.shop.ro


Aici cred ca e cazul sa explic ce e ala producator, distribuitor, transportator si vanzator, si ce roluri au fiecare intr-o piata economica. Faptul ca te-a deranjat doar pe tine ca in topicul magazinului meu am spus ca hobby shop este unicul distribuitor oficial al Zvezda in Romania (fapt corect si verificabil - intreaba-l pe Olaf de ce nu poate sa cumpere direct de la Zvezda si sa distribuie el in Romania) a dus la stergerea postarii mele si primirea unui avertisment - sa nu mai fac reclama falsa. Ti-am explicat atunci ce inseamna distribuitor si ce inseamna vanzator si iti mai explic odata. Eu sunt singura firma din Romania care poate distribui/vinde en-gros (asta inseamna distribuitor - o firma care vinde en-gros, distribuie un produs catre alte magazine, cu scopul de revanzare) Zvezda, pe canal oficial. Eu vand en gros lui hobbyzone.ro, lui hobbydiorama.ro si altor magazine iar ei vand en-detail (la bucata) catre clientul final. Deci daca tu mai stii vreun alt DISTRIBUTOR de Zvezda in Romania, arata-mi, altfel nu inteleg de ce a fost "reclama falsa" ce am postat eu.


Iar mai departe cu frustrarile cu Promodelism ca acolo posteaza doar magazinele partenere reclame, e simplu mecanismul, il explic si pe asta ca e foarte logic. Prin sponsorizarile concursurilor de acolo, care da, este un motiv de lauda si sunt apreciate de foarte multa lume pentru desi tu si altii le vad ca pe niste mecanisme vicioase ce pacalesc omul sa promoveze o firma ce vinde machete pe piata de modelism din Romania unde se invart milioane de euro, eu imi asigur un spatiu de publicitate si o expunere. Cum o fi sa organizezi un concurs, sa investesti bani din buzunar in el, si la final sa apara Vasile concurenta si sa ia tot creditul pentru ce ai organizat si platit tu dar GRATIS? Asa cum ti-am explicat si la momentul cand mi-ai sters postarea, daca pe cartula ar fi existat un abonament sau taxa, as fi platit, fiind in interesul meu sa am o expunere cat mai mare. De ce nu organizati si voi concursuri cu premii pe cartula?


Oricum foarte greu vom iesi din mocirla asta si mentalitatea de coltu blocului, orgolii de clasa a doua si caprele vecinului, pentru ca asta ne este nivelul.

Mai simplu de atât, nu se poate. Cine vrea sa înțeleagă bine, cine nu, îi mai explicam o dată.

#108 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 07:06 PM

Vezi postareaLonginus, la 17 April 2018 - 06:48 PM, a spus:

Ed...eu zic să-l nu-l închizi.
Sunt curios dacă bate vreun record de audiență.
Oricum, dacă-l închizi, va deveni plictisitor din nou. Nu intră lumea,dacă nu e circ.

Si pâine...

#109 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 07:20 PM

Crios ai dreptate .... discutia a fost dupa expo , am verificat mesageria Motivul a fost unul legat de o poza aparuta pe alt forum cu urmatorul comentariu ,,Se pare ca au venit intre timp si alte persoane, fiecare cu interesul ei. Unii la un gulas, altii la promovat un eveniment pe seama fraierilor ,, , fiind vorba de Virgil . Avand in vedere ca , ,,comentatorul ,, era direct implicat in evenimentul tau .. .. crede ma ca mi-a fost scarba sa merg.Repet , chiar mi-a parut rau cand fi-miu mi-a spus ca si-ar dori sa vada o sala de machete cat tot muzeul . Data viitoare o sa reflectez mai mult .

#110 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 07:23 PM

Vezi postareabusila, la 17 April 2018 - 06:47 PM, a spus:

De aici inainte orice discutie pe tema asta releva caractere ( deja s-au relevat , e ok ) si invenineaza relatii ( deja s-au inveninat , nu-i deloc ok ).
Sugerez sa ne oprim ...

Mișu, nu mi-am dorit toată tevatura asta. Însă eram conștient ca odată și odată vor ieși la atac. Asta este mediul. Așa răi si invidioși. Nu mi-am dorit implicarea nimănui în afara mea și a lui zmare. Poate ca trebuia sa ii trimit un MP și poate rezolvam într-un fel.
Dar de la o discuție în contradictoriu sa ajungi la a încerca să denigrezi o comunitate puternică -ProModelism, o asociație si membrii săi - Modelism fara Frontiere, sa ataci(stergandu-le postările) distribuitori oficiali.... La asta nu ma așteptam.
Acum ceva vreme speram la un eveniment organizat împreună cu alte asociații de profil, un concurs asa cum trebuie, cu premii acordate "pe bune" si nu in baza kilometrilor sau ale prieteniilor. O sa avem și asa ceva și ma bucur. Mai avem o speranța. Vor fi invitați, din nou, toți modelistii, indiferent de tabăra (exista doar una care vrea sa se delimiteze, de fapt). Este tabăra celor care nu fac invitații pentru ca ei sunt ORICUM cei mai tari și mai buni și cu o mie de machete.
Noi ne mulțumim și cu mai puține, dar mai bune, machete aduse de oameni care își doresc sa fie împreună, sa discute, sa învețe ceva nou.
Spor!

#111 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 April 2018 - 07:32 PM

..

Citeaza

Ed...eu zic să-l nu-l închizi.
Sunt curios dacă bate vreun record de audiență.
Oricum, dacă-l închizi, va deveni plictisitor din nou. Nu intră lumea,dacă nu e circ.


La cati vizitatori au fost ( in nici o zi nu au scazut sub 90 !) am putea sa organizam lunar cate un " eveniment " din asta .
Dar nu asa ...punem un scaunel la intrare si taiem bilet !
.... Si cu banii mergem toata gasca la Nürnberg la expo si ai spargem pe machete .

#112 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 07:42 PM

Vezi postareaBuss, la 17 April 2018 - 06:57 PM, a spus:

Va salut

Imi pare rau ca sunt nevoit sa scriu in acest context, dar ma simt obligat sa raspund si eu unor afirmatii ce ma vizeaza in mod direct din mai multe puncte de vedere.

1. Participarea Asociatiei Modelism Fara Frontiere la Salonul National de Modelism de la Muzeul Militar

Citez : "Cand au fost invitati la Salonul National de Modelism de la Muzeul Militar National, membri ai grupului, au dat de inteles ca vin, li s-au pastrat vitrine, apoi in ziua deschiderii testau zemuri de decaluri la intalnirea lor, in timp ce vitrinele rezervate lor stateau goale . Practic au boicotat, sa nu zic incercat sa saboteze, evenimentul. Dupa aia incercau si mistouri pe aici si pe acolo ca nu sunt destule machete in vitrine, etc..Nu am facut parte din organizare , dar am participat si eu cu ceva machete si fiind acolo am vazut . O parte dine ei , in tipica maniera pe care o are si colegul nemultumit, mai apoi ridicau din umeri ca ei nici nu au stiut ca se desfasura salonul...cum fac si acum pe aici: eu sunt mic, nu stiu nimic, nu fac parte, nu sunt implicat."


Urat. Foarte urat prezentata situatia. Salonul a fost anuntat la inceputul lui August dupa care liniste si pace. Intre timp am facut si noi, Asociatia Modelism Fara Frontiere anuntul evenimentului nostru. Si am inceput sa contactam si sa trimitem invitatii oficiale catre toate cunostintele noastre ce practica acest hobby, inclusiv lui Crios, inclusiv lui 109, inclusiv lui Olaf, samd, fara sa tinem cont de disputele existente. Am incercat sa facem un pas inainte spre o colaborare. Apoi a urmat o postare extrem de succinta, cu o saptamana inainte de salon, a lui Crios, prin care se anunta ca se pot face inscrieri la o adresa de mail. De ce nu am participat noi (Asociatia Modelism Fara Frontiere - in acel moment formata doar din 5 oameni) la salon a fost dintr-un principiu (pueril poate), si anume ca nu am fost invitati, asa cum si noi am invitat pe organizatorul salonului la evenimentul lui. Iar apoi sa pleci de la premiza ca "toata lumea stie de salon, ca e cel mai vechi eveniment modelistic" si daca nu participi nu sustii modelismul, boicotezi, sabotezi si mai stiu eu ce alte afirmatii de doi lei si sa le si imprastii in mediul (si asa precar) modelistic romanesc mi se pare o atitudine injositoare. Nu am anuntat pe nimeni ca asociatia noastra va participa la eveniment, repet, noi nici nu am fost invitati, nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu "membrii ai grupului au dat de inteles ca vin". Ca ni s-au pastrat/rezervat vitrine (la plural) desi noi NU AM FOST INVITATI SI NICI NU AM ANUNTAT CA VENIM, asta e cel mult o greseala organizatorica, si noi am avut vitrine goale DAR pentru persoane care s-au inscris si care au confirmat ca participa dar nu au mai venit. E o diferenta. Apoi ce fac eu in timpul liber nu cred ca e grija nimanui si nu afecteaza pe nimeni ca eu particip la un workshop de lipit decaluri, nu are nici o logica "argumentul" asta. Deci ce pot sa zic, la urmatoarea editie incercati sa va organizati mai bine si poate tineti cont si de "detaliile marunte" de bun simt.


2. Reclamele produselor vandute si distribuite de hobby.shop.ro


Aici cred ca e cazul sa explic ce e ala producator, distribuitor, transportator si vanzator, si ce roluri au fiecare intr-o piata economica. Faptul ca te-a deranjat doar pe tine ca in topicul magazinului meu am spus ca hobby shop este unicul distribuitor oficial al Zvezda in Romania (fapt corect si verificabil - intreaba-l pe Olaf de ce nu poate sa cumpere direct de la Zvezda si sa distribuie el in Romania) a dus la stergerea postarii mele si primirea unui avertisment - sa nu mai fac reclama falsa. Ti-am explicat atunci ce inseamna distribuitor si ce inseamna vanzator si iti mai explic odata. Eu sunt singura firma din Romania care poate distribui/vinde en-gros (asta inseamna distribuitor - o firma care vinde en-gros, distribuie un produs catre alte magazine, cu scopul de revanzare) Zvezda, pe canal oficial. Eu vand en gros lui hobbyzone.ro, lui hobbydiorama.ro si altor magazine iar ei vand en-detail (la bucata) catre clientul final. Deci daca tu mai stii vreun alt DISTRIBUTOR de Zvezda in Romania, arata-mi, altfel nu inteleg de ce a fost "reclama falsa" ce am postat eu.


Iar mai departe cu frustrarile cu Promodelism ca acolo posteaza doar magazinele partenere reclame, e simplu mecanismul, il explic si pe asta ca e foarte logic. Prin sponsorizarile concursurilor de acolo, care da, este un motiv de lauda si sunt apreciate de foarte multa lume pentru desi tu si altii le vad ca pe niste mecanisme vicioase ce pacalesc omul sa promoveze o firma ce vinde machete pe piata de modelism din Romania unde se invart milioane de euro, eu imi asigur un spatiu de publicitate si o expunere. Cum o fi sa organizezi un concurs, sa investesti bani din buzunar in el, si la final sa apara Vasile concurenta si sa ia tot creditul pentru ce ai organizat si platit tu dar GRATIS? Asa cum ti-am explicat si la momentul cand mi-ai sters postarea, daca pe cartula ar fi existat un abonament sau taxa, as fi platit, fiind in interesul meu sa am o expunere cat mai mare. De ce nu organizati si voi concursuri cu premii pe cartula?


Oricum foarte greu vom iesi din mocirla asta si mentalitatea de coltu blocului, orgolii de clasa a doua si caprele vecinului, pentru ca asta ne este nivelul.


Buss-ule, nici cu tine nu am nimic, si ti-am zis si in PM . Te consider unul din cei mai de bun sint oameni pe care ii stiu in lumea asta a machetelor, desi e clar ca reciproca nu e valabila. Am schimbat si noi cateva mesaje, in primul, te intrebasem cum vrei sa procedam si TOT ce te rugasem era un pic de ponderatie in exprimare in reclamele tale, apoi , cand am facut ordine in topic, la rugamintea ta , am sters DIN GRESEALA si ultima ta postare (eram pe telefon in alta tzara), nu am putut sa restaurez postarea de pe telefon, ti-am trimis un mesaj in care iti ziceam ca am sters-o din greseala si te rugam sa o pui din nou. Mesaj la care nu ai mai raspuns nici cum...si nici nu ai mai re-pus postarea..

Acestea fiind spuse , si tu si magazinul tau aveti aici oricand aici usa deschisa, dupa cum ti-am scris inca de atunci.

Later edit: Buss-ule, sper ca nu ai citit totusi mesajul de atunci si ca nu incerci acum sa iti argumentezi ultimul paragraf, cu o mica manipulare. Atasez asadar si un screenshot a ce ti-am scris atunci la final si nu ai mai raspuns. Daca crezi ca e nevoie, pot pune si ce ti-am scris initial, cred ca am fost destul de rezonabil, si atunci, si acum...
Imagine atasata: screenshot.png

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 17 April 2018 - 08:43 PM


#113 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 07:43 PM

Hai sa facem un efort ,sa luam ce e mai bun din vitrina si sa ne intalnim la urmatorul eveniment (Brasov) .E o buna oportunitate sa discutam fata in fata si sunt convins ca suntem destul de maturi sa lasam orgoliile si alte frustrari deoparte .Sa auzim de bine.
Razvan

Aceasta postare a fost editata de Razvan: 17 April 2018 - 07:43 PM


#114 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 April 2018 - 07:45 PM

Daca era dpa mine, il inchdeam demult. 1-0-9, ce zici, punem punct sau...cade singura? :-P

#115 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 09:52 PM

"Asa cum ti-am explicat si la momentul cand mi-ai sters postarea, daca pe cartula ar fi existat un abonament sau taxa, as fi platit, fiind in interesul meu sa am o expunere cat mai mare. De ce nu organizati si voi concursuri cu premii pe cartula?"

Normal ca ar fi fost in interesul tau si al celui care incasa taxa de la tine...dar ma intreb si eu ca prostul, nascut in evul mediu al modelismului, SIGUR ar fi fost si in interesul membrilor forumului , care ar deveni, din membri, consumeri ?

Buss, abonamentul sau taxa, inseamna din start, ca nu mai e forum liber , ci emisiune cu plasare de produse. Asta aveti deja acolo, de ce mai vreti si aici ? Cei care au vrut asta , au plecat acolo si cred ca e posibil ca toti care au ramas prefera sa fie asa cum e acum, adica o mahala poate, dar libera, fara reclame agresive , fara "unici", "primii" , "cei mai mari".

Chiar , cum ar fi , dragi colegi..? De maine sa stergem toata sectiunea de vanzari/ firme si magazine, iar Cartula, Z si cu mine sa incepem sa percepem o taxa celor care vor sa o dea , si vorbim numai de ei si interzicem discutiile despre pe cei care nu platesc.

Repet, aici nu e un forum-cooperativa, sau vreo democratie occidentala, in care, imigrantii incep sa dicteze regulile doar pentru ca-s mai multi sau mai galagiosi.
Forumul asta, va place sau nu, apartine unui singur om care l-a programat, il mentine si il plateste din timpul si banii lui. Te-ai inscris, ai bifat acolo ca ai citit si acceptat regulamentul, esti in "casa" acelui om, care are si doi paznici . Nasol.. doi nasoi... Respecti regulile, poti sta linistit si face ce vrei, cata vreme nu deranjezi pe ceilalti musafiri ... Daca vezi, sau ti se pare ca unul din paznici s-a uitat urat la tine, s-a imbatat si a batut un musafir, a facut pe bossul sau te-a nedreptatit cu ceva, ai doua-trei variante : incerci sa vorbesti cu gealatul, daca nu se poate, pentru ca unul din voi e nerezonabil, ori pleci (eventual trantesti si usa, ca se repara), ori apesi un buton de report si chemi gazda si-i spui ce paznic de c@c@t are. Necazul in cazul asta e ca s-ar putea sa nu vrei sa auzi ce are de spus gazda despre tine, mai ales daca esti prietenul si/sau colaboratorul unuia care a incercat sa sparga usa din spate de vreo 10 ori si a amenintat fizic gazda...am fost suficient de elocvent sau mai trebuie sa lucrez la asta?

#116 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 10:02 PM

Sau, poate mai e o varianta, aleasa de un baiat de isprava, te duci direct la paznicul mai in varsta, iti arzi una, iese scandal, vii cu gasca, el cu a lui, iese o bataie ca in filme , musafirii cu borsul la nas, kituri si vopsele peste tot, pana cand apare gazda si-i da pe toti afara...si atunci, tu ca un bun crestin, ii inviti pe toti la tine unde e cald si bine :)))))

#117 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 April 2018 - 10:09 PM

Eu mă prind mai încet, din cauza asta întreb: taxăăă ? Plătită de cine ? Cei care vând ? Toată lumea ? Adică...fac o machetă, fac câteva poze, le "corectez" la greu ca să nu se vadă că am lucrat prost ...şi ...? Plătesc ca să o pot posta ? Voi glumiți ??
Vine un coleg şi întreabă dacă alt coleg are de dat o piesă ori un kit : se plăteşte taxă ??
Hai serios . Nu-i chestie de bani,ci de principiu.
Era un general, pe vremuri,care a spus : "Un popor care ţine la privilegiile sale mai mult decât la principii, le va pierde pe amândouă."
Ce-i drept că nu suntem milioane aici, dar tot un fel de "popor" suntem şi noi.

#118 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 10:23 PM

Vezi postareaLonginus, la 17 April 2018 - 10:09 PM, a spus:

Eu mă prind mai încet, din cauza asta întreb: taxăăă ? Plătită de cine ? Cei care vând ? Toată lumea ? Adică...fac o machetă, fac câteva poze, le "corectez" la greu ca să nu se vadă că am lucrat prost ...şi ...? Plătesc ca să o pot posta ? Voi glumiți ??
Vine un coleg şi întreabă dacă alt coleg are de dat o piesă ori un kit : se plăteşte taxă ??
Hai serios . Nu-i chestie de bani,ci de principiu.
Era un general, pe vremuri,care a spus : "Un popor care ţine la privilegiile sale mai mult decât la principii, le va pierde pe amândouă."
Ce-i drept că nu suntem milioane aici, dar tot un fel de "popor" suntem şi noi.


Buss vroia sa spuna ca era dispus sa plateasca si aici o taxa sau un abonament pentru a-si face reclama la magazinul lui , aici, cred.

Vezi postareaLonginus, la 17 April 2018 - 10:09 PM, a spus:

Eu mă prind mai încet, din cauza asta întreb: taxăăă ? Plătită de cine ? Cei care vând ? Toată lumea ? Adică...fac o machetă, fac câteva poze, le "corectez" la greu ca să nu se vadă că am lucrat prost ...şi ...? Plătesc ca să o pot posta ? Voi glumiți ??
Vine un coleg şi întreabă dacă alt coleg are de dat o piesă ori un kit : se plăteşte taxă ??
Hai serios . Nu-i chestie de bani,ci de principiu.
Era un general, pe vremuri,care a spus : "Un popor care ţine la privilegiile sale mai mult decât la principii, le va pierde pe amândouă."
Ce-i drept că nu suntem milioane aici, dar tot un fel de "popor" suntem şi noi.

Era doar o ironie a mea man...cum ar fi sa le cerem taxa posesorilor de magazine de modelism, in schimbul reclamelor lor aici. Gen sa urmam si noi reteta de succes a lor...

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 17 April 2018 - 10:25 PM


#119 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 10:38 PM

Cat pe ce sa bunghesti schema Imagine postata Hai sa-ti explic , Bogdan face balamuc ca i-a promis Buss discount de 80 % daca reuseste sa destabilizeze forumul , eu alimentez scandalul ca mi-a promis Cosmin toata seria de pigmenti de la AMMO. Maine dimineata ne trezim toti dati afara de pe forum , vede lumea ca ne-ati bagat pumnul in gura si se apuca sa-si faca conturi de facebook .In timpul asta ,Virgil a creeat un nou grup cu numele asociatiei.Vineri dimineata avem preconizat un numar de cel putin 250 de membri activi ,de aici.Sambata si duminica destabilizam grupul Pro de pe facebook de unde mai colectam vreo 250 de membri .Luni avem cel putin 500 . Marti seara afisam tarifele ..postare 20 $ , comentariu 15 $ , like , inimioara , zambet etc 10 $ . Dupa cca vreo 3 luni ,fugim spre Brazilia .

Acum ca ti-am spus nu poti sa ma dai afara ca o sa te mustre constiinta Imagine postata

#120 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 10:40 PM

Vezi postareaRazvan, la 17 April 2018 - 10:38 PM, a spus:

Cat pe ce sa bunghesti schema Imagine postata Hai sa-ti explic , Bogdan face balamuc ca i-a promis Buss discount de 80 % daca reuseste sa destabilizeze forumul , eu alimentez scandalul ca mi-a promis Cosmin toata seria de pigmenti de la AMMO. Maine dimineata ne trezim toti dati afara de pe forum , vede lumea ca ne-ati bagat pumnul in gura si se apuca sa-si faca conturi de facebook .In timpul asta ,Virgil a creeat un nou grup cu numele asociatiei.Vineri dimineata avem preconizat un numar de cel putin 250 de membri activi ,de aici.Sambata si duminica destabilizam grupul Pro de pe facebook de unde mai colectam vreo 250 de membri .Luni avem cel putin 500 . Marti seara afisam tarifele ..postare 20 $ , comentariu 15 $ , like , inimioara , zambet etc 10 $ . Dupa cca vreo 3 luni ,fugim spre Brazilia .

Acum ca ti-am spus nu poti sa ma dai afara ca o sa te mustre constiinta Imagine postata

:))))))))

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi