Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, iunie 2018 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, iunie 2018

#41 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 June 2018 - 08:33 AM

Asta spuneam şi eu: este o negociere directă pentru că nu se urmăreşte doar construcția "ligheanului".
Mai vin în discuție armele, de mai multe categorii, electronica şi asta nu-i puțină, aici mai apare si necesitatea upgradarii in timp, softuri, instruire de personal de toate specialitățile, etc.plus ceva transfer de tehnologie...nu prea multă că deh, nimănui nu-i convine să dea tot din casă , dar totuşi...ceva, ceva tot trebuie să fie.
Per ansamblu o chestie mai stufoasă decât o simplă licitație.
Apoi mai rămâne chestia cu submarinele - trei,parcă .Aici, dacă ministrul a vorbit serios, lucrurile se dezvoltă şi mai mult.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 18 June 2018 - 08:34 AM


#42 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 18 June 2018 - 08:49 AM

Vezi postareaflo, la 18 June 2018 - 05:38 AM, a spus:

Despre ce negocieri faci referire?
Daca-i licitatie, nu-i negociere.

Atentie! Se negociaza un acord cadru, nu un contract. Prin acord cardu te angajezi, ca in perioda de valabilitate a acordului, DACA cumperi, sa cumperi de la castigatorul licitatiei.


Este licitatie iar procedura specifica de derulare cuprinde, asa cum am mentionat, trei etape. Negru pe alb scrie asa:

I. Organizarea procedurii specifice
1. Procedura de atribuire se iniţiază în condiţiile prevăzute de art. 51 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 114/2011, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 195/2012.

2. Procedura de atribuire va avea trei etape, respectiv:

a) etapa de calificare;

b) etapa de dialog;

c) etapa de evaluare a ofertelor finale depuse.




Nu are rost sa insist, daca te intereseaza actul legislativ (este vorba de Hotărâre a Guvernului privind aprobarea circumstanţelor şi a procedurii specifice aferente programului esenţial de înzestrare "Corvetă multifuncţională") il gasesti aici http://dlaj.mapn.ro/ actele sunt postate cronologic, documentul in cauza are data postarii (DATA AFISARII: 2017-12-08) pentru tine de interes este al treilea document in Word care contine toate explicatiile.













#43 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 18 June 2018 - 08:59 AM

Vezi postareaLonginus, la 18 June 2018 - 07:02 AM, a spus:

Eu am înțeles că cel care va câştiga cursa, pe lângă mentenanța noilor corvete,va trebui să asigure şi modernizarea celor două F22 ®, care la drept vorbind în acest moment nu prea reprezintă cine ştie ce mare scofală în materie de armament . Presupun că asta se va negocia.
Sincer ,după mine, aş include aici şi pe F111 care, cu rachetele sale Styx SS2N, nu prea mai face față exigențelor de atac contemporane.
Poate chiar şi Tarantulele ar merita un upgrade în acest sens, plus nişte "electrocasnice" mai acătări.
Eh...asta e deja altă poveste.


Modernizarea celor doua fregate Tip 22 se va reliza prin offsetul contractului pentru corvete multifunctionale.Marasesti (F 111) nu va fi modernizata si urmeaza sa fie retrasa din serviciu intr-un interval de timp rezonabil.Exista un proiect pentru modernizarea navelor purtatoare de rachete care depinde probabil in mare masura de ce se va achizitiona, de tipul de senzori si armament, pentru corvetele multirol.


#44 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 18 June 2018 - 09:04 AM

Vezi postareaflo, la 18 June 2018 - 07:27 AM, a spus:

Frate, dar sun "produse" diferite, asadar nu pot fi achizitionate prin acelasi contract. Sa achizitionezi o nava ( adica un bun) este una, iar sa achizitionezi "mentenanta" sau "modernizare" este alta treaba, caci inseamna achizitie de servicii.
Asta este valabil daca este vorba de licitatie clasica. Daca se achizitioneaza prin negociere, ceea ce este foarte posibil fiind vorba de tehnica speciala, atunci exista mai mult loc de miscare.


Este o licitatie (iar denumirea etapelor este elocventa: de calificare, de negociere si de prezentare a ofertelor finale imbunatatite) si nu un contract atribuit prin negociere directa (fie el si de la guvern la guvern) cum a fost cazul Patriot sau HIIMARS.

#45 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 18 June 2018 - 09:10 AM

Vezi postareaLonginus, la 18 June 2018 - 08:33 AM, a spus:

Asta spuneam şi eu: este o negociere directă pentru că nu se urmăreşte doar construcția "ligheanului".
Mai vin în discuție armele, de mai multe categorii, electronica şi asta nu-i puțină, aici mai apare si necesitatea upgradarii in timp, softuri, instruire de personal de toate specialitățile, etc.plus ceva transfer de tehnologie...nu prea multă că deh, nimănui nu-i convine să dea tot din casă , dar totuşi...ceva, ceva tot trebuie să fie.
Per ansamblu o chestie mai stufoasă decât o simplă licitație.
Apoi mai rămâne chestia cu submarinele - trei,parcă .Aici, dacă ministrul a vorbit serios, lucrurile se dezvoltă şi mai mult.


Cu submarinele ministrul Fifor vrea sa urmeze modelul grec, a si fost acolo in documentare sa vada cum si-au construit grecii submarinele germane in licenta in tara. Dar aici nu sunt doar nemtii, mai sunt cel putin inca doi jucatori seriosi. Cand spuneam cat de mult se poate negocia la corvete ma refeream la decizia de a mentine patru producatori in ultimele doua etape si nu doar doi cat am vazut eu ca era trecut in HG.
"5. În etapa de dialog vor fi calificaţi maximum doi operatori economici care îndeplinesc criteriile A.1.,A.2.,A.3.,A.5.1. şi selectaţi în baza unui clasament realizat conform criteriilor Capacitatea economică şi financiară a operatorului economic (A.4., ponderea 40%) şi Capacitatea tehnică sau profesională a operatorului economic (A.5.2., ponderea 60%)."

#46 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 June 2018 - 11:15 AM

Despre Maniu istoria zica ca la una din intilnirile cu partile aliate, a avut in buzunar ausvaizul de capitulare a Romaniei, primit de la fostul rege Mihai, dar din motive de interese personale, nu i-a dat curs.

#47 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2018 - 02:10 PM

Vezi postareabogdan1, la 18 June 2018 - 08:49 AM, a spus:

Este licitatie iar procedura specifica de derulare cuprinde, asa cum am mentionat, trei etape. Negru pe alb scrie asa:

I. Organizarea procedurii specifice
1. Procedura de atribuire se iniţiază în condiţiile prevăzute de art. 51 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 114/2011, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 195/2012.

2. Procedura de atribuire va avea trei etape, respectiv:

a) etapa de calificare;

b) etapa de dialog;

c) etapa de evaluare a ofertelor finale depuse.




Nu are rost sa insist, daca te intereseaza actul legislativ (este vorba de Hotărâre a Guvernului privind aprobarea circumstanţelor şi a procedurii specifice aferente programului esenţial de înzestrare "Corvetă multifuncţională") il gasesti aici http://dlaj.mapn.ro/ actele sunt postate cronologic, documentul in cauza are data postarii (DATA AFISARII: 2017-12-08) pentru tine de interes este al treilea document in Word care contine toate explicatiile.











Confunzi. Chiar in ceea ce ai citat nu apare termenul "licitatie".
Este vorba de atribuirea anumitor contracte de achizitii publice in domeniile apararii si securitatii. Procedura de atribuire respectiva nu contine licitatia.
Citeste art. 54 si afli care sunt procedurile de atribuire potrivit legislatiei pe care o invoci:

Procedurile de atribuire a contractului de achiziție publică sunt:
a) licitația restrânsă, respectiv procedura la care orice operator economic are dreptul de a-și depune candidatura, urmând ca numai candidații selectați să aibă dreptul de a depune oferta; Jurisprudență (1)

b) dialogul competitiv, respectiv procedura la care orice operator economic are dreptul de a-și depune candidatura și prin care autoritatea contractantă conduce un dialog cu candidații admiși, în scopul identificării uneia sau mai multor soluții apte să răspundă necesităților sale, urmând ca, pe baza soluției/soluțiilor, candidații selectați să elaboreze oferta finală;

c) negocierea, respectiv procedura prin care autoritatea contractantă derulează consultări cu candidații selectați și negociază clauzele contractuale, inclusiv prețul, cu unul sau mai mulți dintre aceștia.

Negocierea poate fi:

- negociere cu publicarea prealabilă a unui anunț de participare;

- negociere fără publicarea prealabilă a unui anunț de participare;

d) cererea de oferte, respectiv procedura simplificată prin care autoritatea contractantă solicită oferte de la mai mulți operatori economici.


Licitatia, fie ea si in forma restransa, nu permite negocierea, intrucat in cazul licitatiei actorii sunt numai operatorii economici inscrisi in cursa. Autoritatea contractanta nu mai intervine, lucru logic dealtfel.

Daca ar fi vorba de licitatie restransa, atunci prin dialog nu trebuie inteles negociere.

Aceasta postare a fost editata de flo: 18 June 2018 - 02:40 PM


#48 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 18 June 2018 - 10:31 PM

Flo,
Ai dreptate, dupa cum suna si denumirea actului respectiv nu este o licitatie asa cum este definit termenul in domeniul legislatiei achizitiilor publice, chiar daca oamenilor politici si chiar si ministrului apararii le-a mai scapat din cand in cand expresia Avem o licitatie in desfasurare. Dar sensul unei astfel de proceduri, daca vrei, este acela de concurenta deoarece acum avem patru competitori care se pare ca isi doresc destul de mult un astfel de contract, spre deosebire de celelalte doua uriase contracte de miliarde de dolari unde procedura a fost de atribuire directa, perfect legala de altfel si cu legislatia nationala si europeana dar profund paguboasa prin lipsa offsetului deoarece sunt contracte de tipul guvern la guvern.

Este adevarat ca in respectivul document nu apare cuvantul negociere ci dialog pentru etapa a doua, respectiv evaluarea ofertelor finale depuse pentru etapa a treia. Evident, scopul este obtinerea unei solutii financiare si tehnice cat mai avantajoase pentru statul roman. Iata cateva puncte din etapa de dialog asa cum apar ele in actul respectiv:
2. Candidaţii selectaţi prezintă o ofertă preliminară (compusă din o propunere tehnică însoţită de o propunere financiară) ca punct de plecare pentru identificarea soluţiei corespunzătoare cerinţelor din documentaţia descriptivă.

3. Dialogul se realizează de către comisia de evaluare cu fiecare ofertant, în runde succesive, pe baza cerinţelor din documentaţia descriptivă şi a propunerilor preliminare depuse. La finalul fiecărei runde de dialog, părţile încheie o minută, care conţine cel puţin aspectele discutate, concluziile rezultate, precum şi data începerii următoarei runde de dialog.

4. Pe timpul etapei de dialog, autoritatea contractantă are dreptul să solicite informaţii cu privire la valorile estimate şi preţurile unitare aferente produselor şi serviciilor care fac obiectul achiziţiei. Pentru produsele puse la dispoziţie de partea română şi care fac obiectul acordurilor interguvernamentale, autoritatea contractantă poate solicita informaţii şi de la guvernele statelor implicate.

5. Autoritatea contractantă continuă dialogul prin comisia de evaluare până când este în măsură să identifice soluţia optimă care să îi satisfacă necesităţile, obiectivele şi constrângerile.

7. Etapa de dialog se declară închisă după ce autoritatea contractantă a identificat soluţia optimă care îi satisface necesităţile şi comunică aceasta ofertanţilor rămaşi în procedură.

Asadar, legal si tehnic ai dreptate, nu e licitatie. Recunosc ca nu sunt familiarizat cu domeniul achizitiilor publice dar din ce ai postat ca modalitati de atribuire a contractului de achizitii publice pana acum avem si elemente de la punctul a) al licitatiei restranse cu selectarea candidatilor si de la punctul b) cu dialogul competitiv. Dar noi vorbim de atribuirea unor contracte de achizitii publice in domeniul apararii si securitatii, nu? Pana la urma titlul documentului spune totul: Circumstantele si procedura specifica aferenta programului esential de inzestrare corveta multifunctionala.

Fac cuvenita rectificare, cand am spus ca e loc de negociere nu m-am referit la negociere ca la modalitatea de achizitie publica, am vrut sa spun ca este loc pentru un amplu dialog cu cei patru competitori calificati. Ca e procedura specifica de achizitie, cu dialog sau fara, sa dea Dumnezeu sa se semneze ceva la final pentru ca am mai vazut acolo un punct care mi-a atras atentia:
1. În situaţia în care nicio ofertă nu corespunde soluţiei stabilite după etapa de dialog, procedura specifică este anulată.

Ma opresc aici si promit ca nu mai intervin. Cer scuze colegilor modelisti daca le-am irosit timpul.


#49 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2018 - 10:41 PM

Nu are de ce sa te sperie . Cerinta este buna. Fara asa ceva ar fi dificil de a evita cumpararea de produse "nedeorite" dar care ar urma a fi castigatoare. Legislatia in discutie permite. Legislatia achizitiilor publice "civila" nu este permisiva.
:drinks:

#50 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 21 June 2018 - 09:58 AM

Nu ştiu dacă a postat cineva chestia asta, de interes general, aşa că...luaţi de-acili'şa:

https://www.cybermod...ase_sched.shtml

#51 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 June 2018 - 02:08 AM

La un show al camioanelor din Cehia ... participa si el ... alaturi de " baietii" mari . :-D :wub:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzz trabi b.jpg


#52 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2018 - 01:18 PM

Tare !!!

#53 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 June 2018 - 05:03 PM

Imagine atasata: blugi.jpg.b603f6e33706d0b5051ab16542f1f0a3.jpg

#54 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 June 2018 - 12:57 PM

:icecream:
"-Domnule doctor, cred că bebelușul e bolnav. Deși manânca bine, a pierdut 300g în ultima saptamână.
- Nicio grijă, rezolvăm, zice doctorul. Suge de la piept sau îi dați lapte praf?
- De la piept, domnule doctor.
- Aha, atunci vă rog să vă dezbrăcați ca să va examinez.


Tipa își dă bluza jos, aruncă și sutienul. Doctorul îi palpează sânii, o mulge, examinează îndeaproape sfârcurile și, în cele din urmă, nedumerit, pune gură și suge de la ambii sâni. Apoi, radios, pune diagnosticul:
- Bineînțeles că slăbește copilul, dumneavoastră nu aveți lapte, doamnă!
- Normal, zice tipa. Eu sunt mătușa lui, dar oricum, îmi pare bine că am venit cu el azi! "


#55 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 June 2018 - 07:09 PM

:-D

#56 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 29 June 2018 - 03:10 PM

Noutăţi de la AIRFIX:

https://airfix.hornb...2YF2TE7/cr.aspx

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi