Forum Machete,Modelism,Hobby: Ki-84 Hayate (Frank) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ki-84 Hayate (Frank)

#1 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 22 February 2005 - 02:03 PM

Salut,

Deoarece de mult timp imi doream sa fac un "japonez" am prins o ocazie - un group build - si am intrat cu macheta pe care o consider deosebita.

Este vorba de un Ki-84 Hayate (cel mai bun avion de vinatoare cu motor cu piston facut vreodata - desi sunt covins ca exista persoane care ma vor contrazice), la scara 1/48, Hasegawa, in versiunea skeleton.
Piesele transparente arata mortal.

Oricum, ca supliment am luat si un set fotodecupaj Eduard.
Cu un total de aprox. 180 piese cred ca este una din cele mei detaliate machete pe care am vazut-o pina acum.


Despre Ki-84 pot sa va spun ca la viteza ascensionala si manevrabilitate isi depasea cu usurinta adversarii (P-51 Mustang si P-47 Thunderbolt) iar in ultimele 2 versiuni de inarmare, B - cu 4 tunuri cal 20mm si C - 2 tunuri cal 20 si 2 cal. 30 avea o putere de foc enorma.


Dar in cazul asta eu consider ca pozele vorbesc de la sine.


Christian

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1563.JPG


#2 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 22 February 2005 - 02:04 PM

Pic 2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1564.jpg


#3 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 22 February 2005 - 02:05 PM

Pic 3

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1566.jpg


#4 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 22 February 2005 - 02:06 PM

Pic 4

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1568.JPG


#5 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 22 February 2005 - 02:07 PM

Pic 5

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1569.JPG


#6 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 22 February 2005 - 02:08 PM

Pic 6

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1570.JPG


#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2005 - 02:20 PM

E fain Frank-ul de la Hasegawa, am avut ocazia sa vad varianta standard si e excelent detaliata...
La partea cu "clear"-ul, o sa te chinui ceva sa vopsesti elementele structurale de interior si sa arate si bine...

#8 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 22 February 2005 - 02:25 PM

Citeaza

Despre Ki-84 pot sa va spun ca la viteza ascensionala si manevrabilitate isi depasea cu usurinta adversarii (P-51 Mustang si P-47 Thunderbolt) iar in ultimele 2 versiuni de inarmare, B - cu 4 tunuri cal 20mm si C - 2 tunuri cal 20 si 2 cal. 30 avea o putere de foc enorma.


Aceste performante erau intradevar exceptionale dar din pacate obtinute numai cu benzina cu cifra octanica mare (120) care lipsea din depozitele japoneze la sfarsitul razboiului.

Dan.

#9 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 22 February 2005 - 09:02 PM

Este fain kitul, l-am vazut si eu acum un an, mare curaj sa-l faci, respectele mele daca-l si reusesti! Din pacate putine japoneze in romania, poate din cauza asta multora nici nu le prea trezeste interesul! Atunci cand am vazut kitul ki84 am mai vazut si cateva machete Fujimi la 1/72 printre care si una motorizata.... M-au surprins placut insa doar in germania le-am mai vazut, in rest doar prin comenzi on-line se pot atinge.
La ce te referi insa pomenind de group-build?

#10 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 23 February 2005 - 09:19 AM

Salut,
Frumos proiect. Sunt fan de avioane japoneze. Am in plan sa montez, Rufe, Seiran, Jack, Dinah(bimotorul meu preferat din WWII :-D ), Shiden Kai, Zero type 52., si in planul de achizitii un Tony.
Spor la treaba si asteptam poze, e lucrare cu adevarat grandioasa :-D
Bill

#11 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 23 February 2005 - 10:52 AM

Salut,

Un group build apare atunci cind mai multi modelisti se hotarasc sa faca una sau mai multe machete, intr-un anumit interval de timp, pe o anumita tema.
In general group build-urile au sponzori, se acorda premii (de obicei prin tragere la sorti fiindca nu e un concurs), si in principal iti permit sa stabilesti o comunicare cu alti modelisti. De pe urma unui group build poti sa inveti foarte multe, de la date tehnice privind avioanele reale pina la tehnici constructive utilizate de ceilalti colegi din grup.


In gazul de fata group build-ul se numeste PACAIR (WWII Pacific Air ) si are ca tema avioane ce au luptat efectiv in cursul celui de-al doilea razboi mondial (nu pe planseta). Indochina este si ea inclusa.

Oricum e al doilea group build in care ma inscriu si sper ca de data asta sa pot finaliza macheta pina la termenul limita - care e in luna iulie.

Dar cel mai greu lucru a fost sa imi adun documentatie despre avioanele japoneze (si in special despre Ki-84).

O sa incerc sa postez in mod regulat fotografii de pe parcursul constructiei.

Bafta la modelit
Christian

#12 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 23 February 2005 - 12:33 PM

Citeaza

Un group build apare atunci cind mai multi modelisti se hotarasc sa faca una sau mai multe machete, intr-un anumit interval de timp, pe o anumita tema.
In general group build-urile au sponzori, se acorda premii (de obicei prin tragere la sorti fiindca nu e un concurs), si in principal iti permit sa stabilesti o comunicare cu alti modelisti. De pe urma unui group build poti sa inveti foarte multe, de la date tehnice privind avioanele reale pina la tehnici constructive utilizate de ceilalti colegi din grup.


Salut, ce ziceti si de un "group build" international pe tema Ploesti Tidal Wave. Modele : B-24 Liberator, IAR 80, Bf -109, Bf-110, tunuri AA de 88 sau 20mm, cisterne, diorame rafinarii etc.
Dati o privire pe acest link.

http://www.worldwar2...?showtopic=1838

Dan.

#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2005 - 01:21 PM

Interesanta ideea cu Tidal Wave-ul, sa inteleg ca as avea deja un motiv sa fac B-24-le? :-D Ar fi o chestie...

Apropos, Christian... Nu stiu daca ai sau nu vopsele pentru avionul in cauza, poate arunci un ochi pe la White Ensign Models, au un set de vopsele pentru japonezi WWII absolut extraordinar... Uite un link de la site-ul lor, www.whiteensignmodels.com . Foarte prompti, a trecut cam o saptamana de cand am pus comanda pana cand aveam vopselele...
Jap Aviation Colours

#14 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 24 February 2005 - 11:11 AM

Salut Cartula,


Iti multumesc pentru link. Ai nimerit in plin. Nu am toate vopselele pentru macheta si din pacate instructiunile de la Hasegawa sunt foarte sumare. Culoarea "Aotake", acel albastru verzui folosit de japonezi pentru toate deschiderile interioare este destul de greu de gasit.

Dar acum inca nu m-am apucat de macheta pentru ca lucrez la un Me-109. Probabil peste 2 saptamini o sa iau cutia la studiu.

Apropo, cum ai platit pentru vopsele?

Cit despre un grup build pe o anumita tema, din pacate el trebuie pregatit din timp (unii isi mai cumpara machete sau alte materiale) dar ideea nu este de loc rea.

Christian

#15 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2005 - 11:24 AM

Pai vopselele le-am platit cu card-ul (Taifun de la BancPost). Nu stiu daca accepta si alte modalitati de plata, n-am incercat. Vopselele mie mi-au placut mult, sunt si bune ca vopsele, iar pretul e mai mult decat rezonabil.

Referitor la Aotake, am vazut pe net o chestie foarte faina de a-l simula (si chiar arata excelent)
Se vopseste in aluminiu intai, iar dupa aia se da pe deasupra cu un amestec de albastru si verde transparent... Exact cum se face si in realitate, iar efectul era extraordinar... Tipul de care zic a folosit albastru si verde transparent acrilic de la Tamiya... E un articol pe forumul de la ARC, o sa caut link-ul si il postez.

PS: uite ca l-am gasit:
http://s102164210.onlinehome.us/forums/ind...showtopic=22920
Cauta pe sectiunea de "In Progress" dupa cuvantul 'Zero', sau dupa user-ul individului, lucreaza foarte frumos si explica bine ce face...

#16 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 24 February 2005 - 01:47 PM

Salut,

Iti multumesc pentru idee. Intr-adevar am si vrede si albastru transparent asa ca o sa reusesc sa il vopsesc fara probleme.

Cit despre Black Dog - no comment - am mai urmarit citeva lucrari de ale lui si am ramas uimit.

Christian

#17 Useril este offline   Gustav 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 16-February 05

Postat 01 March 2005 - 11:40 AM

Da,cei de la Hasegawa au facut o treaba f.buna cu acest kit.
Iata aici extansia la 1/32.Vopsirea,in mare,pare OK;doar
albul-cam imaculat..
http://www.network54.com/Forum/message?for...geid=1109646271

#18 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 02 March 2005 - 02:01 AM

da este un avion frumos,clasicii la mine sunt in ordinea romanii(iar-80),nemtii(he-112),japonezii,italienii(machi202,205)rusii(mig-3,su-1)
cer cel mai cautat ii japonezu ki-61 Hien il consider a naibii de frumos avion,pacat ca pa la noi nu prea se gasesc si nici nu stiu daca vreo firma a scos acest kit de avion :-D :evil: :-D

#19 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2005 - 02:08 AM

Off topic:
Hien-ul exista si la 1/72, si la 1/48 la mai multi producatori...
Mave, daca vrei o discutie despre Hien, deschide un topic nou te rog :-D

#20 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2005 - 10:36 AM

salut

Numele meu e Bogy si sunt nou pe site

Spuneti-mi si mie, unde sau cine are un A6M de vanzare? Nefacut bineinteles. Caut de mult macheta asta

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi