Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, august 2018 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, august 2018

#21 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tīrgoviște

Postat 18 August 2018 - 10:18 AM

Vezi postareadany, la 17 August 2018 - 04:59 PM, a spus:

Parada poloneza din 15 .08 2018 , daca nu ati apucat sa o vedeti . O adevarata sarbatoare si o incantare ! De fapt nici nu stiu ce mi-a placut mai mult , parada tehnicii moderne sau parada costumelor de epoca . Ambele la superlativ .
https://www.youtube....h?v=8ISF3A9lVy4



Mie mi-a plăcut formația de F-22 cu F-16. Au arătat īn fugă și militarii romāni.

#22 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 August 2018 - 08:25 PM

Da , si mie , deasemenea vehicolele descoperite englezesti . Foarte " shic" .
Plus " troncanelele" din WW1 ,seniletele si vehicolele din WW2 ce nu au mai apucat sa fie prezentate in acel clip .Tot mai diverse si mai interesante de la an la an . Se pot vedea aici : https://www.youtube....h?v=xXS0m4dobpQ

#23 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 August 2018 - 08:51 PM

Si niscai politichie , fiindca acestea sint " vremurile" , dar articolul e bun . Semnat de Moise Guran https://www.moise.ro...ai-este-ce-era/

#24 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2018 - 09:26 PM

Un cacat de articol. Pai chiar el, autorul, dezimformeaza. Lovitura data coruptiei in ultimii ani? Spanac. A operat selectiv lupta asta. Daca nu, Nuti Udrea trebuia urecheta acum multa vreme si nu numai dupa ce matelotul a parasit timona.

Spune ca jandarmii in civil trebuiau sa-i retina pe turbulenti. Nu se oboseste sa prezinte daca un jandarm in civil poate face asta legal. Las la o parte nebunia cu "extragerea". Parca derbedii aia erau ciupeci in asteptarea de a fi culese.
Are dreptate ca exista manipulare. Chiar acest articol este un exemplu. Evident ca exista si in sens invers exemple. Are dreptate si cand spunea ca romanii cunosteau de problemele penale ale viitorilor alesi. Dar nu baga de seama ca aceeasi romani, in majoritatea lor, nu dau doi bani pe actuala justitie si pe lupta ei cu coruptia.

Ma intreb cum de actualii indignati nu s-au manifestat la fel cand jandarmii au rupt picioare, la propriu, si bagau la duba site-ul de cultura si cand ministrul de interne intreba de ce pompierii nu sunt alaturi de jandarmi, ca doar sunt platiti din acelasi buget. Gasesc usor raspunsul. Atunci le convenea.

Un partz. Pentru presupuse arme chimice a fost invadata o tara, printre consecinte fiind cateva sute de mii de morti si deposedarea de o bogatie naturala. Asta manipulare.

In rest sa fim sanatosi si sa mergem la vot.

Aceasta postare a fost editata de flo: 18 August 2018 - 09:27 PM


#25 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2018 - 08:33 AM

Chiar ca un mare caca de articol. Despre ce represiune este vorba? In viziunea lui klaus werner, jandarmii ar fi trebuit sa se dea de o parte si sa lase "tineretulfrumossiliber" sa intre in sediul guvernului. Ca doar asa ar fi avut "guvernul lui". Oameni buni, traim in plina dictatura financiar-bancara condusa de multi-nationale. Nu m-ar mira daca s-ar ajunge la desmembrarea Romaniei. Atunci, probabil tfl-istii at fi fericiti. Ei ar castiga bani la negru si multi-nationalele ar jecmanii tara asta pana la capat. Oricum, cine nu e de acord cu ei este ori terorist, ori nationalist, ori ruso-fil, ori exaltat religios, ori antisemit, xenofob ori mai stiu eu ce. Chiar nu ne putem aprecia tara asta asa cum e ea, sa fim uniti ca popor si sa ne aparam ce avem?

Sa mergem la vot? De ce? Mai are importanta ce voteaza majoritatea? In curand se fac doi ani decand presedintele tarii scoate oameni in strada pentru ca nu-i convine ce a votat poporul pe care-l conduce, pentru ca nu are guvernul lui.

Aceasta postare a fost editata de bogy: 19 August 2018 - 08:36 AM


#26 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 19 August 2018 - 11:12 PM

Imagine atasata: FB_IMG_1534712657451.jpg

#27 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 20 August 2018 - 09:59 AM

Workbench de la AIRFIX:

https://www.airfix.c...,22YF2T,45OLB,1

#28 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 20 August 2018 - 06:20 PM

Dupa scenele in care conducatorul Venezuelei , Maduro ( alt " hamsterofil" ) a fost atacat cu acele drone si de fuga militarilor de la parada ca potarnichile , am cautat sa aflu care este mai nou starea actuala a tarii si cateva repere istorice .
Am gasit cateva reportaje , deajuns de interesante ( zic eu ) pentru a le posta si aici .
Observati ca uneori ( in special in al doilea clip) , desi cauzele pe baza carora au ajuns in criza difera de cele din tara noastra , se pot observa sau trasa chiar unele paralele atat in retorica sau in aspiratiile sau felului de a gandi sau actiona a oamenilor ( fie de la putere sau cetateni ) cu situatia Ro din trecut , prezent ... si sper nu si din viitor ...

rep . 1 ( despre istoria Venezuelei ) https://www.youtube....h?v=X-0Zy7yqAUw
rep 2 ( actualitate) https://www.youtube....h?v=jSzmbk1teSk
rep 3 ( actualitate) https://www.youtube....h?v=3QjufrxigE4

#29 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2018 - 06:47 AM

Cred că treaba-i simpla: Venezuela nu poate fi independenta pentru că are petrol. Romānia are gaze naturale, aur, ceva metale rare asociate zăcămintelor de aur și pămānt bun adică păpică (o agricultură care nu are voie sa se dezvolte - asta ar īnsemna din nou independenta - d'aia și pesta porcina).

#30 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 21 August 2018 - 08:22 AM

Un C-47 Dakota frumos de la AIRFIX, la 1/72:

https://airfix.hornb...2YF2TE7/cr.aspx

#31 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 August 2018 - 04:19 PM

O veste buna , in sfarsit .
Se pare ca vom avea camioane facute in colaborare cu nemtii ( MAN) la cel mai inalt standard la Roman Sa . https://www.rumaniam...andarde-germane

#32 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 August 2018 - 07:37 AM

Este o veste bună, într-adevăr.
Totuşi eu observ că avem ,de fapt ,un parteneriat româno-român care nu prea implică partea germană, adică MAN -RMMV.
Firma MHS este doar importator unic şi asigură service-ul la maşinile astea. Nu ştiu ce drepturi are asupra unei eventuale licențe.
Dacă îți cumperi un...să zicem Mercedes de la firma lui Țiri, nu înseamnă că Țiri produce Merțane ci doar le importă (eventual prin firmele lui le şi servisează).
Ştiu că MAN RmMT a vândut, de exemplu, licența de producție a camioanelor de tipul ăsta, în Ungaria, celor de la RÁBA. Asta sună altfel.
Şi încă ceva: cum rămâne cu IVECO ?

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 August 2018 - 07:39 AM


#33 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 August 2018 - 04:49 PM

Eu am inteles putin altfel , Longinus .
Vor fi produse aici , dupa licentele germane ,prin colaborare si vor fi mai multe tipuri ,nu doar la Roman ci si la Moreni ( probabil cele pur militare) ,iar dupa integrarea in productia romaneasca vom putea asigura mentenanta + diverse alte componente si camioanelor germane sau ale altor tari ; asadar o colaborare mai ampla .
Uite si aici cateva detalii : https://www.youtube....h?v=b-J7K0WkhHs

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 August 2018 - 05:28 PM


#34 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 August 2018 - 06:24 PM

În materialul video de pe YT, lucrurile se clarifică: se spune că firma MHS este reprezentantul MAN în România, nu doar "importator unic şi partener de service" ceea ce înseamnă cam altceva.
Este o veste bună pentru că oferă o şansă imensă uzinei Roman Braşov, asta fără niciun dubiu.
Eu tot nu m-am lămurit cum rămâne cu IVECO Defence despre care se afirma cu vreo câteva luni în urmă că va dota armata română cu 173 de camioane 6x6. Bine.
Atunci a fost o licitație pe SEAP (!!),iar acum este o joint venture cu MAN. Între cele două termene nu au trecut decât 6 sau 7 luni.
Nu vreau dar sint nevoit să citez din ce spunea ministru Fifor, atunci:
"Sunt 173 camioane care s-au cumpărat de la IVECO pentru că aşa a rezultat în urmă licitaţiei. I s-a atribuit contractul în modul cel mai legal. A fost un proiect cu ROMAN S.A. Din câte am înţeles e o discuţie legată de capacitatea uzinei ROMAN de a putea produce aceste camioane. Aceste 173 camioane sunt o infimă parte, noi având un număr de 13 mii de platforme, de camioane pe care urmează să le producem în industria românească"
Totuşi
- în februarie 2018 s-a concluzionat că Roman Braşov NU POATE produce 173 de camioane (!!!) , din p.d.v. tehnologic, logistic sau mai ştiu eu din ce cauză, însă în august 2018 se ajunge la o concluzie oarecum diferită: colaborarea cu RM este perfect posibilă pentru producerea, mai mult sau mai puțin integrată, a câteva mii de asemenea vehicule .
Eu cred că totuşi IVECO-urile alea trebuiau importate .
- ... 13.000 de platforme , necesar pentru oştirea noastră ???!!!
Ca fapt divers, British Army a cumpărat pentru nevoile proprii 500 de autocamioane MAN seriile HX 58 6x6 .
Cam acelaşi număr şi din versiunile 4x4 şi mai puține pentru variantele 8x8
Noi avem nevoie de 13.000 în total ??
Ei sunt, totuşi, armata britanică !

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 August 2018 - 06:28 PM


#35 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2018 - 08:14 PM

Fratilor, despre capacitatea societatii ROMAN de a produce fara o TOTALA retehnologizare am mari indoieli. La ce poate in prezent este dificil sa monteze 100 de camioane/an, daramite sa le produca, asta insemnand ceva mai mult.
ROMAN nu era de gasit atunci cand pompierii faceau documentarea premergatoare intocmirii specificatiilor tehnice pentru camioane. Nici nu-i de mirare , atitudinea patronatului (I.N.) era ceva de genul: Armata si M.A.I. sa cumpere ce producem, nu sa faca specificatii dupa asa zise necesitati, daca sunt patrioti.
Sincer, avand in vedere experientele total negative cu sasiuriile ROMAN produse in ultimii ani nu erau foarte multi intristati de lipsa de interes a brasovenilor fata de licitatiile organizate de MAI.

In 2016 nu s-au inscris la o licitatie de numai 50 de unitati livrabile in cca 6 luni de la semnarea contractului. Va spun sincer ca sistemul de achizitii descurajeaza participarea la licitatii. Adica, daca toate fazele procedurale incepute la inceput de an decurg fara contestatii, in iunie-iulie se semnaeaza contractul, iar livrarea a unei transe are loc pana la sfarsitul anului. Vedeti voi oameni buni, toti marii producatori au in iunie asigurata prin contracte producatia pe intregul an. Asadar chiar daca exista un interes de imagine (esti furnizorul fortelor armate sau ale serviciilor situatiilor de urgenta ceea ce inseamna ceva important) nu prea risca nimeni sa deregleze un lant de contracte. Spre ex. . IVECO s-a temut ca nu va putea livra 50 de sasiuri (care mai trebuiau si carosate) pana la sfarsitul anului 2016 si a dorit sa renunte la contract. Interventiile lui Arafat au determinat acceptarea de catre armata italiana a prelungirii unor termene si asa s-au achizitionat in cele din urma 50 de camioane IVECO.
Imagine atasata: cam1.jpg Imagine atasata: cam2.jpg Imagine atasata: cam3.JPG

Sunt convins ca armata nu are nevoie de 13000 de bucati. Nici impreuna cu MAI si cu tot sistemul institutiilor de stat. Insa, pentru un numar mai mic nu se baga nimeni la o investitie. Cand s-a pus problema obligativitatii Euro1, s-a incercat pe la Bosch. Erau de acord cu o investitie, dar numai daca se asigura piata pentru 15000 kit-uri de sisteme de injectie. Au coborat pretentiile la 10000. Evident ca nu era posibila nici aceasta cifra de atins.

Chiar daca pare simplu, realitatea doveste ca nu-i asa.

#36 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 August 2018 - 11:00 PM

Prietene Flo sunt de acotd cu tine īn cel puțin 2 aspecte:
- fără retehnologizare nu există viitor, tocmai din acest motiv mă īntrebam cum se va revigora din p.d.v tehnologic toată Roman SA printr-un simplu contract de joint venture. Doamne ajută...Totuşi.
Şi doi... cum spuneam deja: 13.000 de platforme(toată gama) - sincer la 100 de bucăți produse lunar(ceea ce Roman Sa nu este īn stare), ar dura cam 11 ani.
Să nu mai punem īn calcul cam cāt ar costa toată distracția.
Nu īnțeleg de ce la noi e musai să fie o comandă de 13 000 de exemplare, īn timp ce la alții e suficient o comandă de ...să zicem 1500 sau 2000 de bucăți. Sincer, chiar nu pricep. Argumentul rentabilității economice nu ține . Am īnvățat măcar atāta la şcoală, ca să-mi dau seama de asta.

#37 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2018 - 11:21 PM

Cele 13000 ar justifica eventualele investitii. Nu noi vrem in mod cinstit 13000. Aia impun 13000. Iar noi, disperati dupa o investitie straina, spunem cu toata gura ca ne trebuie 13000.

Mai corect era sa se caute solutia fabricarii unei familii de motoare care sa asigure echiparea autosasiurilor (carosate in fel si chip) , a autobuzelor, a transportoarelor blindate si alte utilaje. Un asa demers ar urni mai multe domenii.

#38 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2018 - 02:15 PM

Ceva frumos, multe de invatzat de aici :

http://www.dioramas-and-models.com/

#39 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 August 2018 - 11:09 AM

Bad karma.
Unii spun ca ar fi trucaj:

https://www.youtube....h?v=Uty6TvhJOJ0

#40 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 August 2018 - 04:37 PM

Sunt multre clipuri pe tema asta: ba ii da cu caramida in cap, ba sare caramida din geam, in capul lui!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi