Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, septembrie 2018 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, septembrie 2018

#41 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2018 - 07:35 PM

Va ramane cel mai votat fiindca , dupa cum am spus, opozantii lui sunt tembeli. Nu fac nimic sa seduca o parte din votantii celorlalti. Sau cel putin nu sunt lucizi. Sa promiti autostrada unora care nu vor avea in veci masina, in opozitie cu promisiunea de a mari pensia/salariul/ajutorul social, nu arata decat ca esti rupt de realitate. Cum sa te voteze un prapadit platit cu minimul pe economie , cand tu afirmi ca salariul i-a fost marit peste masura? Cine priveste numai statistici si uita ca votantii sunt persoane si nu cifre, sunt vesnic uimiti ca partidul in cauza e cel mai votat.

Sa fim seriosi. Un parlamentar nu are protectia unui presedinte. Dragule, sa inteleg ca este ceva acceptabil ca un idiot sa te insulte pe strada? Adica in locul unor hotomani sa punem unii cu apucaturi huliganice? Asta sa fie solutia salvatoare? Trist pentru individul lucid. Vizibila tristetea prin prezenta la urne.

Sa lasam acreala cotidiana si sa ne vedem de bucuriile noastre de pe aici. :hi:

#42 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 September 2018 - 06:07 AM

Cum face un tramvai care " sa saturat! " https://www.youtube....h?v=TUCwRxjSq3M

#43 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2018 - 08:11 PM

Aerodromul Cotroceni:
Imagine atasata: aer c.jpg

Poza este din acest articol, ce-i drept mai vechi : https://www.zf.ro/zi...55193/poze/?p=1

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 27 September 2018 - 04:45 PM


#44 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 September 2018 - 05:14 PM

Flo, pe undeva ai dreptate, si e cam ca pe forumuri: nu ataca persoana, ci idea!!! La noi se ataca mai putin idea si mai mult persoana. Desi nu sunt de acord cu mirlaniile facute de PSD (in paranteza fie spus, Ceausescu nu ar fi indraznit sa dea astfel de legi. Tin minte o treba cu niste jmecheri de partid, plini de bani, de prin zona Moldovei, care si-au tras vile faine, prin anii 80'. Ceusescu, desi erau mari mahari, nu i-a salvat, ba mai mult, a intrat in ei de le-a mers fulgii!) , nu sunt de aord ca vor sa scape de mina legii, le-as spune asta in fata, in parlament sau in adunari electorale, nu in poarta casei sau la circiuma! Ca prostimea voteaza ce voteaza, e si normal, pentru ca la unii conteaza spiritul gregar, burta, si PSD stie asta. Promit, din patru in patru ani cite ceva, apoi isi trag legi pentru ei. Peste patru ani, populimea uita, si iar apar aceleasi promisiuni, la care prostimea pune botul. Ca acum doi ani, cu locuri de munca, opt spitale regionale, bani pentru sanatate (si la nici un an e scandalul cu imunoglobina (sic!)) sute de kilometri de autostrada. Si, o "marire" de salarii si pensii, cu care cumpara tacerea populimii! Oare de ce, urmatoarele mariri de salarii si pensii, doua la numar, sunt, una cu doua luni inainte de prezidentiale si alta, cu doua luni inainte de perlamentare?
Cit despre referendum, e tot o gaselnita electorala. Desi nu sunt de acord, ba sunt chiar contra LGBTQ+ (si am argumente destule!), acest referendum si cum se desfasoara pregatirea lui imi face greata! Ca sa nu mai zic de cum e pusa intrebarea „Sunteţi de acord cu legea de revizuire a Constituţiei României în forma adoptată de Parlament?”, este de o ambiguitate crasa. Care forma??? Ce au adoptat? In ce sedinta? Ce se revizuieste?? Nu cumva, folosindu-se de aceasta ambiguitate, ne trezim cu cine stie ce modificari pe care au vrut sa le faca cu ani in urma, dar nu au reusit???? De ce intrebarea nu e mai explicita, mai la obiect?
PSD face ce face, pentru ca e, pina una alta, e partid unic si ca atare face ce vrea! Opozitia este admirabila, e sublima, putem zice, dar lipseşte cu desavirsire.

#45 Useril este offline   cris109 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 27-February 10
  • Location:Faget, Tm

Postat 27 September 2018 - 07:30 PM

Vezi postareaZ-mare, la 27 September 2018 - 05:14 PM, a spus:

Flo, pe undeva ai dreptate, si e cam ca pe forumuri: nu ataca persoana, ci idea!!! La noi se ataca mai putin idea si mai mult persoana. Desi nu sunt de acord cu mirlaniile facute de PSD (in paranteza fie spus, Ceausescu nu ar fi indraznit sa dea astfel de legi. Tin minte o treba cu niste jmecheri de partid, plini de bani, de prin zona Moldovei, care si-au tras vile faine, prin anii 80'. Ceusescu, desi erau mari mahari, nu i-a salvat, ba mai mult, a intrat in ei de le-a mers fulgii!) , nu sunt de aord ca vor sa scape de mina legii, le-as spune asta in fata, in parlament sau in adunari electorale, nu in poarta casei sau la circiuma! Ca prostimea voteaza ce voteaza, e si normal, pentru ca la unii conteaza spiritul gregar, burta, si PSD stie asta. Promit, din patru in patru ani cite ceva, apoi isi trag legi pentru ei. Peste patru ani, populimea uita, si iar apar aceleasi promisiuni, la care prostimea pune botul. Ca acum doi ani, cu locuri de munca, opt spitale regionale, bani pentru sanatate (si la nici un an e scandalul cu imunoglobina (sic!)) sute de kilometri de autostrada. Si, o "marire" de salarii si pensii, cu care cumpara tacerea populimii! Oare de ce, urmatoarele mariri de salarii si pensii, doua la numar, sunt, una cu doua luni inainte de prezidentiale si alta, cu doua luni inainte de perlamentare?
Cit despre referendum, e tot o gaselnita electorala. Desi nu sunt de acord, ba sunt chiar contra LGBTQ+ (si am argumente destule!), acest referendum si cum se desfasoara pregatirea lui imi face greata! Ca sa nu mai zic de cum e pusa intrebarea „Sunteţi de acord cu legea de revizuire a Constituţiei României în forma adoptată de Parlament?", este de o ambiguitate crasa. Care forma??? Ce au adoptat? In ce sedinta? Ce se revizuieste?? Nu cumva, folosindu-se de aceasta ambiguitate, ne trezim cu cine stie ce modificari pe care au vrut sa le faca cu ani in urma, dar nu au reusit???? De ce intrebarea nu e mai explicita, mai la obiect?
PSD face ce face, pentru ca e, pina una alta, e partid unic si ca atare face ce vrea! Opozitia este admirabila, e sublima, putem zice, dar lipseşte cu desavirsire.


Bună seara. Poate accesând acest Link o să vă lămuriți asupra unor chestiuni. Nu doresc să fac apologia nimănui și am pus linkul doar pentru informare.
O seară faină!

Aceasta postare a fost editata de cris109: 27 September 2018 - 07:31 PM


#46 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2018 - 07:49 PM

Stimate Z Mare, nu ma contrazici. Eu nu imi permit sa numesc prostime o majoritate apartinand neamului meu, idiferent cum voteaza si cat de instruita este. Daca pentru majoritate burta conteaza , de ce opozitia n-a promis si ea pentru burta? Ca doar dorinta majoritatii se impune in democratie. Aici votul meu este egal cu cel al analfabetului.
Daca burta nu este relevanta din punctul de vedere al opozitiei, ce face dumneaei ca burta sa nu mai fie importanta pentru acea "prostime"? Adica ce intreprinde in sprijinul "prostimii" astfel incat sa nu mai fie ingrijorata aceasta ca poate ramane cu burta goala? Spui ca PSD stie care-i treaba cu burta. Ceilalati ce stiu? Pe mine asta ma inebuneste! Astia ma enerveaza mai rau ca PSD-ul. Ei care se considera destepti, scoliti, liberi in gandire, cum de nu observa ce-si doreste majoritatea si cum de nu reusesc, daca tot este proasta aceasta majoritate, sa o seduca. Ca doar prostul este lesne de pacalit?
De ce nu inceraca sa-i pacaleasac pe prosti si pe urma sa faca ce stiu ca sa infloreasca tara? Asta daca tot nu reusesc sa umple burta "prostimii" asa incat sa voteze si ea pentru printzipii, pentru idealuri.

Este de inteles ca nu sunt de acord cu legi care sa scape nepedepsiti ticalosii. Cum am mai spus, majoritatea populatie nu da doi bani pe asa zisa justie romaneasca. Justitie care l-a impedicat pe roman sa intre in posesia acelor catorva iugare de pamant, care este selectiva, care se teme marile corporatii si multe altele. Multe lume era impresionata de harnicia DNA-ului. Lume care are pretentia ca este informata si libera. Daca ar fi fost si mai putin superficiala ar fi bagat de seama ca marea majoritate a dosarelor sunt gainarii sau chiar abuzuri. De ce? Pentru ca lucratorii din DNA sunt foarte bine platiti si foarte multi dintre ei sunt detasati acolo. Spre exemplu, un politist care castiga in jur de 4000 lei (chestie acum ceva ani), castiga pe perioada detasarii la DNA peste 10000 lei. Cum sa nu faca tot ce poate pentru a demonstra cata nevoie este de el? Si celebrul procuror Portocala tot ca detasat si-a inceput cariera ca lucrator in unitatea de elita. Un coleg s-a ales cu o cercetare penala (favorizarea infractorului ) pentru ca nu a dorit sa se constituie, in mod nejustificat, parte civila impotriva sefului, chiar daca indivul s-a purtata mizerabil cu el. Initial fusese invinuit si de obstructionarea cercetarii penale. In cele din urma a incetat urmarirea penala. Un altul, fost pilot militar ajuns prin Protectia Civila la IGSU, a fost nenorocit de un procuror care a interpretat declaratia unui martor care spus ca: "Domnul colonel ne-a spus cum sa scriem" ca fiind suficienta pentru a-l acuza de patru infractiuni: abuz in serviciu, favorizarea infractorului, fals in inscrisuri si uzul de fals. Martorul se referea la faptul ca i se spuse cum sa-si redacteze raportul (asezare in pagina, adresant, etc.). A fost achitat rapid, dar dupa o cercetare de vreo cinci ani si a trecut in rezerva cu o pensie mica. Las la o parte santate mancata si cheltuieli cu avocati.
Vezi, nu-i deloc o exagerare faptul ca este nevoie de o definire clara a unor infractiuni ( abuzul in serviciu, neglijenta in serviciu, favorizarea infractorului) dar si alte modificari ale legii penalae a.i. sa fie diminuata daca nu eliminata posibilitatea comportarii abuzive a unor procurori.

Da, referendumul are rolul de demonstratie electorala. Dar si de a-l enerva pe ala de la Cotrceni care a promis favoruri pentru cei cu comportament sexual nefiresc. Sincer nu m-am documentat daca intrebarea poate ascunde si capcana de care vorbesti. Am inteles dintr-o discutie de pe la tv ca asa se elimina riscul ca rezultatul votului sa nu aiba soarta referendumului cu 300 de parlamentari.

Oricum, cand strigi m... psd nu ataci ideea, ci doar arati ca esti frustrat si incapabil sa convingi.

#47 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 September 2018 - 07:55 PM

Ceea ce spune Cris 109 prin linkul acela este foarte adevărat, dar la fel de adevărat este şi faptul că pe buletinul de vot apare întrebarea la un mod ambiguu, asta recunosc chiar şi organizatorii. Acest referendum NU se adresează doar cunoscătorilor(dacă îmi permiteți licența) ci masei largi de oameni care au nivelul pe care-l au, un nivel pe care îl întâlnim şi pe la alte națiuni.
De pildă,din cauza neînțelegerilor generate, aduceți-vă aminte că au fost discuții şi în UK la referendumul pentru Brexit.
Au venit oameni ,englezi sadea, şi au spus că nu ştiau ce înseamnă EU sau au făcut confuzii de genul "sorry, what means "leave" ?- asta se întrebau după ce au votat. Acum vor un nou referendum.
Mai avem exemple de Vox Populi(sau Vax Populi) şi pe la alte națiuni, cum spuneam.Nu intru în detalii.
Ceea ce vreau să spun este că mă îndoiesc de justețea metodei,nu de cea a idei.
Dacă la "idee" fiecare să-şi spună părerea proprie, la "metodă" aş vrea ca omul să priceapă bine despre ce anume este întrebat. Asta este obligația celui care întreabă: să fie clar,concis şi pe înțelesul oricui.
Acesta este chiar un principiu al ştiinței dreptului. Normele cu un conținut neclar sau interpretabil la nivelul omului obişnuit, sunt nişte norme proaste.
Şi da Flo, oamenii judecă cu burta şi asta nu doar în România. Nu-i condamn pe cei sărmani ci pe leneşi şi pe şmecheri. Presupun că te-ai spetit cu ceva ani de şcoală, altfel nu stăteai pe scaunul pe care stai. Alții au intrat pe usa din dos şi astăzi vin să te controleze, deşi pentru ei profesia este încă o enigmă.
Sau poate ai auzit şi tu replici de genul "tu ştii cine-i bărbatu-miu ?" Dacă nu în altă parte, poate în parcare la mall.
Eh...eu pe ăştia am boală,nu pe ăia ce țin buletinul de vot invers.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 27 September 2018 - 08:06 PM


#48 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2018 - 09:27 PM

Fara indoiala ca intrebarea este neclara. Din acest motiv am ciulit urechea cand cineva explica de ce s-a ajuns la aceasta solutie.

#49 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 September 2018 - 10:42 PM

Flo, nu este o soluție,ci un precedent. Asta este problema.

#50 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2018 - 10:54 PM

Pentru ce este un precedent, mai exact?

Pana la urma pentru ce este atata agitatie privitor la intrebare? Cine vrea sa voteze va afla ce are de facut. Toate babele din bloc au aflat.

#51 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 28 September 2018 - 06:16 AM

Vezi postareaflo, la 27 September 2018 - 10:54 PM, a spus:

Pentru ce este un precedent, mai exact?

Pentru viitorul luminos al patriei noastre Republica S..........
politica se face altundeva , nu pe forum ....

#52 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2018 - 08:07 AM

Fratilor, eu nu inteleg ce nu intelegeti voi! Intrebare clara sau neclara, este necesar sau nu este necesar, bla, bla, bla...

Eu stiu o singura treaba si e foarte simplu: se fac eforturi disperate sa mi se bage pe gat ceva anormal ca pe ceva normal (am vorbit in numele meu, nu al majoritatii care au optat la un moment dat pentru ideea de familie normala), in numele tolerantei, modernismului, europenismului, etc.
Daca vi se pare normala ideea de casatorie intre doua persoane de acelasi sex si de aici tot ce decurge ca si drepturi, inclusiv cele de adoptie, si asta numai pentru ca referendumul este propus de un partid pe care nu l-ati votat, ....nu prea mai am de comentat.

#53 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 September 2018 - 12:44 PM

Mda, o cam dam pe politica, asa ca nu mai raspund (provocarilor :whistle: ), desi ar fi multe de zis. Asa ca hai sa punem punct aici.

#54 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 September 2018 - 12:51 PM

Linistetste-te Bogy :-D , pare ca e doar o vanzoleala inutila pentru nimic , man ( daca nu e vreun test pentru vreo manarie viitoare care sa implice reactia unei mase de oameni ... si poate o leaca de satisfactie pentru Dragnea care e foarte jos in sondaje ) .
Legea asa cum era nu punea nici o problema ,sustinea chiar " familia traditionala" si nu era amenintata , nici de dinafara , nici de dinauntru , nici de LGBT sau altceva .
Iti pun CTP -ul de aseara ; mi-a placut . Daca nu doresti sa urmaresti tot > in legatura cu subiectul acesta vezi de la min 13 :26 pana la 29 :20
. https://www.youtube....h?v=mSSgL4eZ-g8
PS: Scuze Z , ai postat inaintea mea . De acord .

Aceasta postare a fost editata de dany: 28 September 2018 - 01:07 PM


#55 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2018 - 08:27 PM

Vezi postareabusila, la 28 September 2018 - 06:16 AM, a spus:

Pentru viitorul luminos al patriei noastre Republica S..........
politica se face altundeva , nu pe forum ....

Ce treaba are cu politica? Era vorba de un aspect juridic, adica de ce s-a ales aceasta forma a intrebarii. Perfect de acord cu Z Mare. :hi:

#56 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 September 2018 - 11:57 AM

Bun lamurit, hai sa ne tinem de asta:
a) Discutiile care nu au o minima legatura cu acest domeniu, pot fi permise in masura in care sunt acceptate de moderatori/administratori.
Bun, mai pomenim una alta, ca de aceea sunt discutii libere, dara cind discutiile se incing... trecem la a)-ul din regulament.

#57 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 29 September 2018 - 01:12 PM

Eu spun sa tai tot si ...discutile libere sa aiba ca subiect modelismul...asa e mai bine.

#58 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 September 2018 - 03:41 PM

Incidentul aviatorului britanic (R.A.F. Engineer Branch officer de fapt , dar avea brevet de pilot )Taffy Holden , cel care a devenit accidental pilot de Lightning , descris chiar de respecabilul simpatic protagonist ( in video )
http://www.danrostro...ightning-xm135/

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 September 2018 - 03:48 PM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi