Forum Machete,Modelism,Hobby: Supermarine Spitfire MK I - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Supermarine Spitfire MK I Primul meu avion,un fiasco total

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 12 October 2018 - 10:31 PM

Salutare everybody!
In asteptarea Lancaster-ului,m-am apucat de mesterit la Spitfire-ul de la Revell[cred ca-l am de vreo 10 ani].Am zis ca, fiind prima abatere la aviatie.sa-mi incerc norocul pe un kit simplu si mocca..Kitul Revell a fost un dezastru total:desi putine piese,nimic nu se imbina ca lumea,bavuri la greu,cupola[carlinga?],nu se aseaza si e prea larga,decaluri groase,in sfarsit...Am incercat sa "adun" putin carlinga,la cald cu ajutorul unui foen,a crapat in doua...La final,cireasa de pe tort:dupa ce-am terminat cu vopsitul si decalurile[cca 60-foarte multe pt un kit 1/72],la primul wash mi s-a rupt lipitura la aripi...am incercat sa-l relipesc c-un strat mai gros de lipici revell,dar mai mult l-am mazgalit...Va prezint si voua fiasco-ul meu:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN3464.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3466.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3467.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3468.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3470.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3471.JPG

Aceasta postare a fost editata de dani: 12 October 2018 - 10:33 PM


#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 13 October 2018 - 01:00 PM

Asa- i prima data . N-ai ce-i face, asa-i la toti . Cu excepia , desigur , a lui 1-0-9 ( am banuiala ca primele lui cuvinte au fost plastic si diluant :diablo: )
Ia niste plastice ieftine si exerseaza un pic , sa vezi cum iti dai drumul ....
Uite primele mele pseudo machete
Imagine atasata: rsz_p1080023.jpgImagine atasata: rsz_p1070996.jpg
De toata jena..... da' exersam in continuare...

#3 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 October 2018 - 04:05 PM

Acel Revell cred ca e o reboxare de pe la Frog sau ceva similar. Mai tirziu au scos unle faine de tot, matrite noi. La cupola nu prea mai aveai ce sa-i faci, parca e din alt film! Poate daca puneai la greu chit pe margini si apoi slefuiai, mai iesea ceva. Wash-ul trebuia facut pe suprafata lucioasa, asa puteai sa-l stergi mai usor.
In fine, nu dezarma, loc de incercat si gresit, mai este!!! :-P Ca vorba aia, de undeva tot trebuie sa incepi!

#4 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 13 October 2018 - 07:07 PM

Eu n-asi zice fiasco...ba chiar deloc,pentru zilele noastre kit-ul ala este de nefacut,ma rog,poate doar daca vrei sa scoti ''sculptura din blocul de piatra'' sau pentru experimente.
Oricum o dam,kit-ul face diferenta,nu intotdeauna,dar de cele mai multe ori.

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 October 2018 - 05:57 AM

Nu te descuraja Dani . Nu arata rau . De fapt tu ai reusit sa faci bine ceea ce era mai greu . Culoarea si decalurile .
Adica finalizarea e buna , dar la fazele de constructie trebuie mai multa atentie si rabdare ,uneori ,la modelele acestea mai vechi .
Apoi evidentierea detaliilor mi se pare un pic prea accentuata aici . La acestea " gravate" in pozitiv cred ca trebuie ales ce sa fie mai evidentiat si ce trebuie tratat mai subtil .

La mai multe ! ^_^ :drinks:

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 October 2018 - 06:41 AM


#6 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 14 October 2018 - 01:55 PM

Multumesc de pareri...Din ce-am inteles,wash-urile trebuie mai finute,wheathering-ul mai putin vizibil,si cel mai important,dintr-o macheta proasta ,greu poti sa mai faci ceva ca lumea.Prima mea abatere spre avioane a fost foarte neprietenoasa...nu-i bai,ieri am montat si vopsit un Hurricane MKI[mai prietenos] si pana azi noapte am montat si chituit un Ju 87 Stuka[tot neprietenos].Am observat,la aviatia Revell, ca ,culeele verzi, inseamna probleme mari...Hurricane-ul a fost gri si a mers ok,dar Stuka-ul...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN3474.JPG


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi