Forum Machete,Modelism,Hobby: Crucisatorul MUNTENIA - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Crucisatorul MUNTENIA macheta de la Muzeul Militar Regele Ferdinand I

#1 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 21 October 2018 - 07:01 PM

Salut, tuturor,

Fregata MARASESTI nu figureaza in planurile de viitor ale marinei militare. Finalizarea modernizarii celor doua fregate din clasa 22 si constructia a patru corvete nu mai lasa resurse si pentru MARASESTI.
Cu toate acestea, planurile navei (ma refer la cele pentru modelism) nu sunt publicate, iar in muzeele romanesti apar tot felul de machete de crucisatoare/distrugatoare/fregate MUNTENIA/MARASESTI cu greseli grosiere. O macheta mai aproape de realitate se afla expusa la Muzeul Militar Regele Ferdinand I.
Corpul navei indica faptul ca modelistul a avut la dispozitie documentatie de calitate. Este omisa antena sonarului retractabil, iar muchia orizontala care apare la prova este ratata (detaliu destul de greu de executat, marcat in fotografie cu sageti rosii).


Imagine atasata: B.JPG

Imagine atasata: 03_m.jpg

Imagine atasata: F.JPG
Imagine atasata: aprilie2014.jpg

Foma etravei este corecta:
Imagine atasata: C.JPG

Aceasta postare a fost editata de 177: 21 October 2018 - 07:11 PM


#2 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 21 October 2018 - 07:30 PM

Crucisatorul MUNTENIA a intrat oficial in dotarea marinei militare in anul 1985, dar armamentul nu era complet. In mai putin de un an nava s-a intors in santier, unde a fost modificata lucrarile fiind considerate finalizate in anul 1992.

Cosul machetei este executat in maniera 1985, se remarca lansatoarele de rachete PK-16 si tunurile AK-630:

Imagine atasata: A.JPG

Crucisatorul ar fi trebuit sa fie echipat cu doua elicoptere Ka-126, folosite in maniera sovietica, unul pentru cautarea submarinelor, celalalt pentru lovire. Elicopterul nu prea seaman cu Ka-126:

Imagine atasata: D.JPG

Cele patru elice sunt pozitonate corect, balustradele cu plasa de la pupa navei atarna...

Imagine atasata: E.JPG

In concluzie, macheta este o combinatie intre varianta din 1985 si cea finala din 1992. Armamentul si aranjamentul general al suprastructurii apartin ultimei variante, in timp de cosul si antenele apartin primei variante.
Sper ca in curand planurile navelor romanesti retrase/in curs de retragere sa fie desecretizate si o sinteza a lor sa fie publicata.

Aceasta postare a fost editata de 177: 21 October 2018 - 07:39 PM


#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 October 2018 - 09:56 PM

Într-adevăr fregata Mărăşeşti va dispărea din dotare nu peste mulți ani, modernizarea fregatelor typ 22 cam bate pasul pe loc iar despre cele 4 corvete, deşi ministrul apărări anunța rezultatul licitației pentru luna octombrie a.c. încă nu am aflat nimic: cine, când,în ce condiții. Chiar dacă licitația ar fi trebuit să fie transparentă, totul s-a transformat într-un hocus pocus top secret (vorba vine) al cărui rezultat(plic închis) se va deschide pe 26 octombrie( din nou, vorba vine).
Previzibil,aş spune.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 21 October 2018 - 09:58 PM


#4 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 22 October 2018 - 06:03 PM

Vezi postareaLonginus, la 21 October 2018 - 09:56 PM, a spus:

Īntr-adevăr fregata Mărăşeşti va dispărea din dotare nu peste mulți ani, modernizarea fregatelor typ 22 cam bate pasul pe loc iar despre cele 4 corvete, deşi ministrul apărări anunța rezultatul licitației pentru luna octombrie a.c. īncă nu am aflat nimic: cine, cānd,īn ce condiții. Chiar dacă licitația ar fi trebuit să fie transparentă, totul s-a transformat īntr-un hocus pocus top secret (vorba vine) al cărui rezultat(plic īnchis) se va deschide pe 26 octombrie( din nou, vorba vine).
Previzibil,aş spune.


Cine, cand si in ce condiitii au fost comunicate; una dintre conditiile participarii la licitatie a fost aceea ca ofertantul sa fie membru NATO si UE. Au fost depuse initial patru oferte:

Naval Group cu corveta GOWIND 2500 (rachete anti-nava MBDA Exocet Block III)
Damen cu corveta din clasa SIGMA 2500 (Boeing Harpoon Block II+ ER)
Fincantierii cu corveta din clasa Abu-Dhabi (MBDA Exocet Block III)
TKMS - retras din competitie

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 31 October 2018 - 06:29 PM

Cunosc finaliştii.
Īn privința rezultatului licitației cu plic īnchis, am avut dreptate: s-a amānat pentru 15 noiembrie(cam atunci se prinde şi postul Crăciunului).

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 October 2018 - 11:19 PM

Citeaza

Elicopterul nu prea seaman cu Ka-126:

Aduce de departe cu un Mil Mi 1 , dar e ciudat rau :-D

#7 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 01 November 2018 - 09:45 AM

@ Dani

In Romania incepuse productia de Ka-126 pentru uz civil. Prabusirea URSS a dus la incetarea programului. Elicopterul aferent machetei nu seamana cu nimic, mi s-a parut ca doar semnaleaza privitorului faptul ca exista elicopter la bord.
Ka-126 in culori maghiare:

Imagine atasata: ka-126 ro.jpg

@Longinus

Prelungirea termenului de raspunds este prevazuta de lege. Pentru mai multe detalii, aici este link-ul pentru HG48/2018

Aceasta postare a fost editata de 177: 01 November 2018 - 09:57 AM


#8 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 04 November 2018 - 09:35 AM

@177: doar o corecție mica īn legătură cu poza postata. E un 26, nu un 126. Se vede că elicopterul īn cauză are motoarele (M-14 cu piston) pe laterale, īn timp ce 126 avea un singur motor (TVO-100, reactiv) situat central pe fuselaj.

#9 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 04 November 2018 - 01:50 PM

Aha! acum am vazut!

Ai o fotografie cu Ka 126 fabricat in Romania?

#10 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 05 November 2018 - 09:04 AM

Să vorbesc la Ghimbav...

#11 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 05 November 2018 - 11:18 PM

Iti urez succes!

Proiectul Ka-126 romanesc este putin cunoscut si ar merita un topic de documentare.

#12 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 January 2019 - 11:55 PM

"Eppur si muove" zicea odată Galilei Galilei. Eu zic că e tot un fel de învârteală.
Și iacă-tă,așa s-a dus pe apa sâmbetei programul "corveta multirol" . Ce era de presupus că se va face (mânări) , s-a făcut(mânărit).
Desigur, "suspiciuni rezonabile" și restul legalității mimate ...deh...licitații în plic închis,după cum e "obiceiul".
Veți fi citit deja presa, cred. Dacă nu,aflați mâine cam ce s-a anunțat de către onor M.Ap.N-ul cel cu ministru-vânător raportat la celebrul(de acum) proiect de înzestrare. Pe scurt, au anunțat rezultatul mult amânat: "s-a rezolvat, nu se poate" - cam asta ar fi concluzia.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 January 2019 - 12:05 AM


#13 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tīrgoviște

Postat 12 January 2019 - 09:55 AM

Aveai alte așteptări? Cīnd au plecat pe drumul ăsta decidenții numai la dotarea marinei nu se gīndeau. Căutau să cumpere sprijin politic din exterior. Și președintele și dragnea.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi