Forum Machete,Modelism,Hobby: Focke Wulf Fw-190 Anton - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Focke Wulf Fw-190 Anton 1/48

#121 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2019 - 10:10 AM

Hai ca am reusit sa termin unul dintre ele.

Este vorba de kitul Hasegawa 1/48 Focke-Wulf Fw190 A4, la A5-ul de la Eduard mai am inca de lucru.

Ca o concluzie, kitul Hasegawa este ok, dar doar atat. Potrivirea pieselor este in general buna, cu exceptia zonei capotei motorului, care poate fi putin mai problematica, dar nimic iesit din comun totusi.
Din punct de vedere al formelor si dimensiunilor cred ca este ok la modul general, dar exista cateva exceptii notabile, in privinta capotei motorului (zonele laterale de evacuare gaze esapament) precum si a parbrizului si in special a cupolei, despre care cred ca nu au fost reproduse cu suficienta acuratete.
Un plus important pe care il are kitul este modul in care a fost gandita asamblarea trenului de aterizare (jambele), care vin montate exact in unghiul potivit, fara niciun fel de efort sau reglaje suplimentare (cunoscut fiind faptul ca jambele de Fw190 aveau o geometrie mai speciala). Adica nu ai cum sa gresesti, si asta e foarte important pentru aspectul final al oricarui model de Fw190.
Altfel, in opinia mea, kitul este mai slab din aproape toate punctele de vedere, comparativ cu modelul Eduard (matrita veche) cu care l-am construit in paralel.
Cu toate acestea kitul Hasegawa este mai simplu de construit si se poate face din el o replica decenta de Fw190.

Asadar, Hasegawa 1/48 Fw 190A4, inmatricularea lui Hannes Trautloft, Kommodore JG54, Rusia, inceput de 1943.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 181.jpg
  • Imagine atasata: 182.jpg
  • Imagine atasata: 183.jpg
  • Imagine atasata: 184.jpg
  • Imagine atasata: 185.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 25 April 2019 - 10:36 AM


#122 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2019 - 10:15 AM

In cabina, desi am imbunatatit una-alta, nu se mai vede mai nimic.
Tabloul de bord, de exemplu, este aproape imposiobil de vazut, cam din orice unghi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 186.jpg
  • Imagine atasata: 187.jpg
  • Imagine atasata: 188.jpg
  • Imagine atasata: 189.jpg
  • Imagine atasata: 190.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 25 April 2019 - 10:37 AM


#123 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2019 - 10:22 AM

Si la trenul de aterizare am adaugat tot felul de chestii. In general conducte de frana si tot felul de cabluri, etc.
Cum spuneam mi-a placut mult cum a fost gandita jonctiunea dintre jambele trenului de aterizare si aripa, care nu permite greseli. Hasegawa e mai bun ca Eduard la capitolul asta.
Rotile sunt de la kitul Eduard, la fel si bratele de actionare ale trapelor/capacelor trenului, cele care sunt prinse de partea centrala de sub fuselaj.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 193.jpg
  • Imagine atasata: 194.jpg
  • Imagine atasata: 195.jpg
  • Imagine atasata: 196.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 25 April 2019 - 10:38 AM


#124 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2019 - 10:28 AM

Cam asta a fost.
Mi-a facut placere sa-l construiesc, chiar daca pe piata sunt deja kituri net superioare modelului Hasegawa.
Mai ales ca l-am inceput cam de Craciun, il termin de Paste...e clar ca-mi priesc sarbatorile:)

Acum trag nadejde sa am spor si cu fratele sau (aproape) geaman, Fw 190A5.

Paste fericit tuturor!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 191.jpg
  • Imagine atasata: 192.jpg
  • Imagine atasata: 197.jpg
  • Imagine atasata: 198.jpg
  • Imagine atasata: 199.jpg


#125 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 26 April 2019 - 09:35 AM

Superba macheta ti-a reusit.
Vopsirea si uzura sunt de milioane!!! Cat despre IP, nu se vede dar tu stii ca-i acolo (si noi).
Felicitari si abia astept sa-l vad pe Eduard langa el.

:hi: :hi: :hi:

#126 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 April 2019 - 12:49 PM

Dupa munca si rasplata: o macheta pe cinste! Cum se zice si mai sus, chiar daca repet, vopsirea si uzura sunt la mare arta! :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

#127 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 05 May 2019 - 04:45 PM

Intradevar arata foarte bine. Il asteptam si pe frate-su!Imagine postata

#128 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2019 - 05:14 PM

Si mie imi place mult, e foarte greu la schemele astea de iarna, dar l-ai scos cum trebuie !

#129 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2019 - 09:38 AM

Gata, m-am reactivat cu 190-ul ramas, mai precis A5-ul lui Walter Kohne.
Am terminat cu rezervorul supllimentar (rezervor+suport+conducte gaz tur/retur) si trenul de aterizare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 181.jpg
  • Imagine atasata: 182.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 13 June 2019 - 09:40 AM


#130 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 13 June 2019 - 08:06 PM

Daa, Fw-ul īmbrăcat īn "palton" ti-a ieșit foarte frumos ! Cīt despre faptul că nu se vede nimic īn cockpit (deși e 1/48), e boală generală. Doar dacă faci cockpitul deschis (și nici atunci nu-i regulă generală, vezi Tempestul , de ex.) se mai vede cīte ceva. Dar TU știi că-i acolo , și asta-i tot ce contează. Am scrăciuit practic TOT interiorul la LeO451 , și nu se vede aproape nimic. Puteam să stau calmo , ca tot aia era. Daar , vorba unui clasic īn viață de pe aici , eu știu căi acolo , și dorm liniștit noaptea. Cred că-ți īmpărtășesc opinia conform căreia kiturile Hasegawa sīnt , īn general, lucrabile. Asta-i calitatea lor de bază. Nu tocmai acuratețea īntruchipată , cam scumpe, decaluri slăbuțe, dar lucrabile. Evident , există și excepții. Urmăresc acum A5-ul Eduard, sīnt curios cum iese.
Spor să ai !
Sorin

#131 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2019 - 10:07 AM

Am cam terminat cu lucrul la piesele pricipale, urmeaza faza de asamblare finala.

In vara lui 1943 JG1 opera de pe baze aeriene mari si foarte bine dotate din vestul Europei...inca nu venisera vremurile disperate de sfarsit 44-inceput 45...ca urmare avioanele erau bine intretinute.
Dpdv weathering, am pus doar ceva fumuri de esapament si niste scurgeri usoare de ulei la capota inferioara a motorulu - BMW-ul 801 producea din ambele in exces, indifferent cat de bine era intretinut.
Am sigilat tot cu Tamyia semi-gloss, mai putin zona esapamentelor care e clear flat.
MG-urile 17 si 151 sunt setul de tevi metalice de la Master barrels/Poland- recomand cu caldura, sunt muuuult superioare oricaror tevi de plastic sau chiar rasina.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 183.jpg
  • Imagine atasata: 184.jpg
  • Imagine atasata: 185.jpg
  • Imagine atasata: 186.jpg
  • Imagine atasata: 187.jpg


#132 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 14 June 2019 - 12:13 PM

Alles ist gut.
Sehr schön gemacht.
:hi:

#133 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2019 - 02:00 PM

Gata baieti si fete, l-am terminat si p-asta.

Kitul Eduard, chiar si in generatia sa veche, este net superior fata de toate kiturile pe care le-am lucrat eu pana acum.
Fata de Hasegawa A4 de exemplu, ca tot le-am facut impreuna, este la ani-lumina.
Este un kit intr-adevar complex si complicat inutil pe alocuri de catre producator, dar lucrat cu atentie, grija si planificare (nu trebuie lipit nimic pana nu a iesit totul perfect la proba la rece, faceti dryfit si de 10 ori daca este nevoie), este pur si simplu o incantare.
Necesita rabdare si are zone unde cea mai mica greseala duce la compromiterea intregului model (lonjeronul aripii, panourile despartitoare intre cockpit si motor, capacele MG151, etc), dar la modul general este cel mai precis kit pe care am pus mana pana acum.

Are intr-adevar cateva probleme, o sa incerc sa le enumar pe scurt (cred ca le-am tratat pe toate la vremea lor de-a lungul topicului):

- bordul de atac al ampenajului vertical mi s-a parut prea gros, prea butucanos. Problema este foarte usor de rezolvat si odata rezolvata nu impacteaza cu nimic modelul. Este singura problema dimensionala/de aspect general pe care am gasit-o la acest kit, in rest mie mi s-a parut net superior fata de Hasegawa;
- potrivirea capacelor de la tunurile MG 151 (extrados incastrare aripa cu fuselaj) este oribila. Se poate rezolva, dar necesita rabdare si mare atentie. Mai pot aparea mici probleme si la capacul acoperitor pt MG131, dar mult mai usor de reglat.Toate aceste probleme se datoreaza faptului ca modelul a fost conceput sa fie construit cu toate aceste capace in pozitia "deschis" ;
- modalitatea de asamblarre/montare a jambelor trenului de aterizare pe aripa este deficitara. Fw190 avea o geometrie complexa la trenul de aterizare iar modul in care Eduard a gandit asamblarea nu ajuta la stabiliea unghiuilor corecte. Se poate gresi foarte usor aici si este singurul loc in care nu sunt multumit de acest kit.
In rest, kitul mi s-a parut grozav si imi da sperante ca voi aborda toata stiva de 190-uri old-tool de la Eduard pe care le-am cumparat in devalmasie la vremea cand au aparut.

Asadar, Fw190A5 (WGr 21), Uffz. Walter Kohne/JG1, Deelen, Olanda, Iulie 1943.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg
  • Imagine atasata: 9.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 11.jpg
  • Imagine atasata: 12.jpg
  • Imagine atasata: 13.jpg
  • Imagine atasata: 14.jpg
  • Imagine atasata: 15.jpg
  • Imagine atasata: 16.jpg
  • Imagine atasata: 17.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 19 June 2019 - 02:16 PM


#134 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 19 June 2019 - 08:34 PM

Pentru mine este foarte frumos construit...Cum comentam zilele trecute undeva, īncepe să mă tenteze 1/48 . Și dacă voi rezista deocamdată tentației , este doar pentru că am deja un stash de peste 100 de kituri 1/72 la care nu aș renunța nici īn ruptul capului, și nu aș vrea să fac mixtum-compositum, aș dori o colecție de machete unitară, la o scară unică.
Singura chestie pe care o observ, dar poate este doar lumina mai deosebită , este că deosebirea īntre RLM 74/75/76 mi se pare prea mică. Īn rest , o bogăție de detaliu și ...jos pălăria !
Spor să ai !
Sorin

#135 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2019 - 09:19 PM

Hai salut si felicitari ...
Cum zice o vorba care nu mai e de mult la moda, "dupa munca ... si rasplata".
Desi nu ma omor deloc dupa scara asta, indraznesc sa spun ca ai scos o macheta foarte reusita.
Respect!

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 19 June 2019 - 09:20 PM


#136 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 June 2019 - 12:00 PM

Foarte fain, realist facute uzurile, detalii foarte faine. Felicitari! :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

O intrebare tehnica: cum ai realizat demarcatia dintre culori, pe aripa?

#137 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 20 June 2019 - 03:13 PM

Salut, misto cele 2 FW-uri, felicitari. Le-am urmarit indeaproape, mai ales ca am si eu un A8 in lucru. Mai am de pus rotile, am ceva emotii dupa ce ai scris zilele trecute. O singura carcoteala, care mi-a sarit in ochi mai demult. Sunt petele de pe A5 care sunt prea bine delimitate. La avionul real erau gazate, erau acoperite probabil niste numere vechi. Sursa pozei - http://falkeeins.blogspot.com/

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: kohne2.jpg

Aceasta postare a fost editata de paul: 20 June 2019 - 03:13 PM


#138 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2019 - 08:46 PM

Pai daca le-ai urmărit īndeaproape, nu puteai pune poza aia mai din timp, că pata aia era pe model din martie....

#139 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 20 June 2019 - 09:15 PM

E o chestie de gust mai degrabă. Poza azi am cautat-o,nu m-a interesat pana acum aceasta īnmatriculare. Eu as fi făcut-o gazat, la fel cum fac și delimitarea camuflajului pe aripi la FW 190, free-hand.Altii fac aceasta delimitare cu măști, alții cu patafix...

#140 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 21 June 2019 - 07:37 AM

Foarte faine pasarile tale . La cat mai multe !

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi