Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, decembrie 2019 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, decembrie 2019

#81 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2019 - 07:24 PM

Ha, ha : "pe principiul cine plătește(taxe) decide cum sunt cheltuiți banii" !!!!

Prietene, crezi ca romanii ar mai fi de acord cu cheltuieli pentru armata, politie ? Pentru penitenciare, ca tot ne amendeaza ue-istii?
Pentru pensiile acelea ametitoare ....

Oare se pricep contribuabilii helveti la aviatie? Oricum, interesant exercitiul democratic. Inseamna ca la ei niciodata politicienii nu vor fi considerati vinovati pentru o alegere proasta.

Aceasta postare a fost editata de flo: 30 December 2019 - 07:30 PM


#82 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2019 - 07:59 PM

O singura chestie e clara: acolo toți sunt specialiști... Īn toate! Foarte tare, nu?

#83 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 December 2019 - 08:18 PM

Bunule Flo, votantii helveti nu se pricep la aviatie, dupa cum nu se pricepi nici ai nostri bravi compatrioti. Clar.
Problema nu se pune "DACA" este necesar sa fie achizionate acele avioane, asta este decizia statului - si asa trebuie sa ramana - ci 'DE LA CINE" " IN CE CONDITII" si mai ales " CU CE PRET" .lLa asta va trebui sa raspunda poporul. Desigur, exercitiul democratic nu poate fi pus in balanta fata de ceea ce cunoastem sau suntem noi obisnuiti, traditia helveta a consultarii populare fiind de obste cunoscuta, chiar daca dreptul de vot universal a fost acordat abia in...1980 -si-ceva(sau poate tocmai de-aia). Ei fac referendum pentru aproape orice. Cu vreo 6 ani in urma, au facut o consultare nationala, in care natiunea era intrebata daca doreste mai mult concediu de odihna platit(cred ca au undeva la 30 de zile lucratoare), prelungirea la 6 saptamani in loc de 4, cum era. Oamenii au votat NU.Acu vreo 3 ani au fost intrebati din nou, daca vor un salar minim garantat de 2600 de euro(cam asa ceva) si o alocatie de 500 de euro pentru fiecare minor, sume care sa fie virate tuturor elvetienilor, chiar daca beneficiarul nu a muncit deloc. Din nou raspunsul oamenilor a fost NU.
Anecdotic:
am fost in vacanta in tara lor si am ramas surprins sub cateva aspecte care pot fi considerate minore, desi eu le vad semnificative.
La intrarea in tara, vamesul m-a avertizat ca o sa am nevoie de vinieta. Ok, am zis, dar eu nu voi folosi (!!) autostrada (stiam ca vinieta se plateste doar pentru autostrazi).
"Da, asa este", imi raspunde, "dar din punctul acesta nu puteti iesi decat pe autostrada, iar la 3 kilometrii de aici sta o patrula de politie".
Concluzia fiind clara, am subscris ideii de a achizitiona o asemenea vinieta. Si zic: " ok, de unde pot sa cumpar una ?".
- "de aici, de la mine" spune omul si se intoarce cu un sticker vinieta.
Dau sa-l iau,dar el imi zice:
"nu, il lipesc eu, altfel se poate sa-l puneti gresit si primiti amenda".
Bon . Intreb : "cat costa"? (stateam doar 10 zile).
Vamesul raspune foarte natural: " 35 de euro" !
Probabil am facut o moaca lunga, asteptandu-ma la ceva mai lesne,adaptat pentru perioada scurta cat stateam in Elvetia.
Vazandu-mi figura, vamesul se simte obligat sa sublinieze:
- "stiti, la noi se taxeaza doar un an calendaristic, si asta costa fix, indiferent cat stati in tara sau in ce data a anului ati venit. Se taxeaza de la 1 ianuarie pan-la 31 decembrie:".
Punct si fara alte comentarii.Am platit si am plecat.
Intr-adevar, la vreo 3 kilometrii mai departe statea un echipaj de politie. Vamesul acela putea sa taca si sa ma lase sa trec si fara.
Ce vreau sa zic cu asta : la ei nu exista izmeneala cu "sa vezi c-o fi sau c-o pati" Asta e regula,asta face toata lumea.Asa sunt ei obisnuiti, iar buna credinta se prezuma pana la cele mai mici amanunte.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 30 December 2019 - 08:31 PM


#84 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2019 - 02:41 PM

Draga prietene, este oare poporul capabil sa evalueze si in final sa decida 'DE LA CINE" " IN CE CONDITII" si mai ales " CU CE PRET" ? Indiferent cum ii zice acelui popor.
Imi imganez ca realizezi ca legislatia noastra nu numai ca nu permite asa ceva, dar si condamna anumite aspecte. Poate poporul sa discrimineze vreun furnizor? Poate sa impuna pretul? Este clar ca nu este posibil.
Sa luam numai situatii care apar destul de des. La nivel UE se decide ca incepand cu data de ... sa echipeze masinile de politie sau de pomperi sau cele de curatat strazile cu un anume echipament. Pana in acel moment pe piata preturile erau de N euro/buc. Evident ca indata cu publicarea , dupa caz, a regulamentului sau a legislatiei nationale care transpune o directiva UE, pretul creste usurel pana pe la 1,2xN sau chiar 1,5xN euro/buc. Ce face poporul roman atunci? Aud mereu tot soiul de jurnalisti care se screm: "Uite cum au cumparat lucruri la preturi mai mari ca cele de pe emag." Niciun indiganat din acest soi nu se oboseste insa sa afle daca exista vreo oferta la pretul la care se asteapta. Pui pret maxim si vezi ca nu se prezinta nimeni. Iar cand cunosc faptul ca institutia statului este obligata sa cumpere acele bunuri, niciun furnizor nu renunta la pretentii. Stiu bine ca daca nu vor fi cheltuiti, banii vor fi pierduti de respectiva institutie. Si atunci asteapta.

Nu sunt capabili uneori nici macar cei care utilizeaza echipamentele sa evalueze corect. Este un subiect tare suculent pentru presa sa intrebe pe cate un dobitoc de sofer daca autobuzul de primarie cumparat este cel potrivit, daca masina de politie este cea potrivita s.a.m.d. Iti amintesti episodul cu autobuzele turcesti cumparate de primaria Capitalei? S-au cumparat autobuze proaste, ca n-au mai vrut sa dea bani pe Mercedes!

Eu nu cred ca referedumul poate fi o solutie pentru asa ceva, in conditiile legislatiei actuale.
Iar la noi calitatea pe care o are referendumul este cea pe care o stim.

#85 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 31 December 2019 - 03:56 PM

Eu sunt de acord cu ce spui Flo, tocmai din acest motiv afirmam că nu are rost să punem īn balanță sistemul și modul de concepție al populației de acolo și cel de la noi.
După cum ai văzut īn chiar articolul al cărui link l-am atașat, la ei nu doar că se poate,ci chiar este practică, ceea ce la noi nici măcar nu putem concepe, darmite să legiferăm !
Īn competiția respectivă, cum spuneam, īn 2014 s-a mai pus problema achiziției de SAAB uri de la suedezi. Populația a votat atunci NU și NU a rămas.
Așa concep ei democrația.

#86 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2019 - 05:21 PM

De legiferat , stii prea bine, ca nu se poate decat in limitele impuse de ceea ce inseamna tara membra UE.
Dar sa stii ca exista o oarecare asemanare. Si la noi au spus licuricii, Nu SAAB si NU a ramas.
La multi ani! :drinks:

#87 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 31 December 2019 - 08:16 PM

Flo, la noi n-au spus "licuricii", ci "licuriciu' ăla mare", din cāte ştiu eu. Dar cică şi la olandezi s-a īntāmplat tot aşa, cu nişte ani īn urmă. Cică au vrut ei să cumpere Viggen-uri. Tratativele se terminaseră şi mai trebuia doar să fie semnate contractele. Cānd, ce să vezi? Peste noapte, olandezii au dat-o la'ntors şi au cumpărat tot F-16!
Şi acum, vreau să postez şi eu două fotografii cu nişte avioane care-mi plac mie foarte mult, īnsoţite de un "LA MULŢI ANI!" călduros şi urări de bine şi sănătate, plus realizările modelistice de rigoare şi mai ales de excepţie, aşa cum m-am obişnuit să văd pe-aici! :-D
Imagine atasata: Grumman J2F-6 Duck.jpg
Imagine atasata: MiG-21 romānesc.jpg

#88 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 31 December 2019 - 08:21 PM

He he...J2F-5 DUCK...
E pe țeavă, Florin, e pe țeavă(la 1/48) .
La Mulți Ani băieți și vouă, cu sănătate și īmpliniri !

#89 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 31 December 2019 - 08:31 PM

Foarte bine, jupāne Longinus, da' vezi că ăsta e un J2F-6, după cum scrie pe direcţie! :-P

#90 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 31 December 2019 - 09:10 PM

Este, dar eu am versiunea F5.
F6 era tot un F5 de fapt, dar cu capotajul motorului ceva mai lung.

#91 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 31 December 2019 - 09:24 PM

Frumoase poze.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi