Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, februarie 2020 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, februarie 2020

#61 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2020 - 08:09 PM

Nu am confundat rasa cu apucaturile sexuale. S-ar putea sa ai dreptate. Noi albii suntem inferiori pe plan sportiv. :rolleyes:
Bunul simt nu duce la discriminare.

Ce chestie. Chiar la cum schimba senila ma gandeam.
Nu stiu cum se descurca cu senila, dar cu sacul in spate la inundatii am vazut ca nu reusesc.

#62 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 February 2020 - 08:37 PM

Citeaza

Ce chestie. Chiar la cum schimba senila ma gandeam.
Nu stiu cum se descurca cu senila, dar cu sacul in spate la inundatii am vazut ca nu reusesc.

La asta ar mai putea sa faca fatza , Flo . Deasemenea se spune ca ar putea sa fie mai bune ca piloti pe avioane de lupta fiindca avand o inaltime mai mica si dispunerea grasimii pe corp diferita de cea a barbatiilor ( coapse , solduri,,) organismul lor ar putea sa faca fatza mai bine suprasarcinilor fiindca inima lor ar face un efort mai redus pentru a pompa singele in extremitati si creier , dar din pacate au probleme mai mari decat barbatii cu atentia distributiva .
... Insa alta a fost problema pentru care nu au fost admise decat in cazuri exceptionale femei in liniile intai in teatrele de operatiuni .
Imi aduc aminte ca vazusem un reportaj , cred ca era vorba de cel de doilea razboi din Golf , unde un grup sau o organizatie feminista a insistat ca femeile soldat sa ia parte la operatiuni . Ca replica soldatii , adica barbatii le-au aratat fatza adevarata a razboiului ,adica imagini cu morti , sfartecati , arsi , si le-au argumentat ca pentru ei femeile reprezinta mame sau surori sau sotii si nu doresc sa le vada in acel mod . Si cu asta sa inchis cazul .

PS
... Aici , cred ca mai intervine si un alt aspect ,legat de data aceasta de imagine si de felul in care se vede femeia in societate , care este foarte importanta pentru ele si diferita fatza de cea masculina (competitie) ... Adica o femeie care face o tragedie din ruperea unei unghii , credeti ca daca ar deveni erou ar accepta sa mai apara in fotografii cu o rana de srapnel , sa spunem ...ca Otto Skorzeny ... ?
Si nu cred ar fi vorba de rusinea fata de barbati fiindca nu cred ca ar interesa-o asa tare , cat de felul in care va fi privita de suratele ei ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 February 2020 - 09:09 PM


#63 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 February 2020 - 10:46 PM

Da Flo, suntem suficient de inteligenți ca să pricepem ce a vrut să spună regizorul, doar ca eu nu sunt de acord cu metoda.
Adică īnțeleg principiul dar nu sunt de acord cu modalitatea.
OK, demisia este un gest de voință unilateral, e opțiunea omului și nu īl condamn pt asta. Nici eu nu-i īnțeleg pe oamenii ăia cu deviații comportamentale, chiar deloc. Asta nu īnseamnă că mă răzvrătesc īn niciun fel īmpotriva celor care văd altfel decāt mine acest subiect. Aici mă refer la relația regizorului față de ceilalți membrii ai juriului.
E o chestie de conștiință. Fiecare cu crezul lui, cātă vreme nu mă obligă īn niciun fel să cred asemenea lui.
Asta e valabil și pentru convingerile religioase.
Īn fine. Cum spuneam, eu aș fi avut altă atitudine față de "Julieta" . Ascultă ce are de zis apoi hotărăște. Eu asa cred.

#64 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2020 - 11:30 PM

Citeaza

E o chestie de conștiință. Fiecare cu crezul lui, câtă vreme nu mă obligă în niciun fel să cred asemenea lui.
Asta e valabil și pentru convingerile religioase.


Nu-i incorect, dar este insuficient. Degeaba nu ma obliga sa cred precum el, daca imi afecteaza societatea. Si in acest caz, de ce nu m-as razvrati?

Acum ceva ani niste putoi explicau ca ei nu doresc sa isi satisfaca stagiul militar din motive de constiinta. Spuneau ca nu doresc sa invete sa omoare oameni si ca nici nu vor lupta in cazul in care tara ar fi in pericol, pentru ca, ziceau ei, constiinta nu-i lasa. Considerau ca nu-i problema lor cine le va apara familia.
Altii din motive de constiinta nu accepta sa se vaccineze. Altii nu recunosc statul, considerandu-se daci liberi, lupi liberi si cine mai stie ce.
Unii, potrivit constiintei lor, considera sanatos sa fie permis cuplurilor homosexuale sa infiieze copii.
In Olanda exista o miscare care milita pentru neincriminarea sexului cu minori, daca acestia consimt. Chestie de constiinta si la aia.

Sa nu fiu gresit inteles. Nu bagatelizez libertatea de credinta sau de constiinta. Sunt un om credincios. Am apreciat mult cand Papa, intrebat despre homosexuali a afirmat: Cine sunt eu sa-i judec?
Vorbim de bunul simt. De firesc. De ce sa nu ma razvratesc cand nefirescul este pus la egalitate cu firescul, cand bunul simt este inlaturat? Civilizatia apuseana are ca temei valorile moralei crestine. Sa demolez o civilizatie pentru ca unii sunt suparati ca nefirescul comportamentului lor nu este acceptat ca normal.
Nu-i suficient ca nu ma obliga sa fiu de acord cu ei. Este obligatoriu pe langa asta sa nu imi mutileze valorile morale, sa nu-mi insulte traditiile, sa nu-mi schimonoseasca valorile culturale.

Care ar fi metoda corecta? Ma refera la cea combativa, nu la cea protestatara, caci ma simt agresat.

Aceasta postare a fost editata de flo: 10 February 2020 - 11:35 PM


#65 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 February 2020 - 07:00 AM

Este un punct de vedere, dar tocmai asta spuneam: să nu se răzvrătească împotriva celor care văd lucrurile altfel și e valabil și pentru ăia care se cred daci, sau nu vor să se vaccineze chiar și în minoritate fiind. Din partea mea n-au decât să se creadă pangolini sau extratereștrii, dar s-o facă în cercul lor intim, sa nu oblige pe nimeni la nimic, să nu puna pe nimeni în pericol, să nu aducă aberația pe post de virtute. Cât despre aia cu sexul cu minori, nu mai e libertate de conștiință, ci abuz. Impun o dorință proprie împotriva cuiva care nu poate avea o voință proprie. Adică tot o răzvrătire,dar în sens mai oneros.Daca admitem că un minor consimte valabil din p.de vedere juridic, la un act sexual, atunci același minor trebuie judecat ca fiind perfect responsabil și cu discernământ deplin daca(sic)comite o crimă. Asta pentru simetrie, nu-i așa ? Ceea ce e demonstrat ca aberant și deci imposibil din p.d.v.patologic, psiho cognitiv sau mai știu eu cum. Din discernământul lipsă sau nedeplin format, nu poate rezulta un consimtământ valabil.
Apropos de serviciul militar obligatoriu: eu l-aș introduce din nou, cu viteza sunetului. De ce ? Măcar pentru ca unii să învețe să coase petlițe, ciorapi sau să găsească singuri o sursă de apă potabilă într-un mediu ostil. S-ar putea să le prindă bine cândva.
Și daca nu vrei să ucizi, de altfel o atitudine firească și lăudabilă, de ce conduci băut sau cu viteză excesivă ?
Moartea altora, fie de glonț diferă cumva de cea strivit între fiarele mașinii ?
Eu le-aș spune acestor juni să nu confundăm lașitatea invocând conștiința .
Sunt două noțiuni diametral opuse.
Sa fi laș nu înseamnă să ai conștiință, ci dimpotrivă.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 February 2020 - 07:12 AM


#66 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2020 - 08:48 AM

- Civilizatia apuseana are ca temei valorile moralei crestine.- Din pacate asta nu mai e valabila cam de multisor.
Tinerii aia pe care nu-i intereseaza cine le va apara familia in caz de razboi, aia sunt adeptii ideii de colonie, de colonizare, adeptii plecatului din tara. Din pacate sunt majoritari. Viitorul nostru european este asigurat. Cand ne vom trezii la cruda realitate o sa fie prea tarziu.

#67 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 February 2020 - 01:54 PM

Citeaza

Apropos de serviciul militar obligatoriu: eu l-aș introduce din nou, cu viteza sunetului. De ce ? Măcar pentru ca unii să învețe să coase petlițe, ciorapi sau să găsească singuri o sursă de apă potabilă într-un mediu ostil. S-ar putea să le prindă bine cândva.

Sa mai frece o buda cu periuta :-D . Glumesc , toti cei care au facut armata cred ca stiu ca sectorul WC -uri e cel mai usor . Arunci cateva galeti de apa peste tot, speli faianta si apoi ai grija de detalii , in locuri greu accesibile ,cum ar fi rama sau spatele oglinzii, sub chiuveta , etc. Pe unde sti ca va da cu destu cu manusa alba ofiterul venit in control ... Dupa care stai si sprijini tocul usii ,flecarind cu camaradul desemnat cu tine pe sector ...in timp ce ceilalti freaca de zor culoarul ,dormitoarele ...
Neah , nu Longinus ,eu chiar nu cred ca armata obligatorie ar fi buna . Parerea mea este ca e mult mai bine cu armata profesionista .
Pe deoparte prin criteriul de selectie se vor mai cerne toate loazele umane , toti ratatii si frustratii si nebunii care populau pe vremuri randurile militarilor , iar pe de alta parte nu vor mai ajunge toti copii cu probleme fizice sau de sanatate , sau afective , psihice , care in urma interactiunii cu cei dintai sa ajunga marcati pe viata sau chiar sa se sinucida ,sau sa moara aiurea in armata ,in urma tratamentelor ofensatoare , epuizarii sau a accidentelor si tratarii necorespunzatoare .
... Bine ... eu cand am facut armata nu mi sa parut asa grea . ... Eram insa un tip sociabil , destul de invatat cu traiul spartan si lipsit de anumite tipuri de confort (mergeam des in drumetii, cu zilele sau saptamaniile ) . Mai veneam si din comunism si invatasem sa fac haz de necaz cand imi era greu ,eram destul de tare psihic si faceam fatza umilintelor .... In plus eram TR iar asta insemna din start un tratament diferit fata de trupa .
Totusi , sint anumite aspecte pe care mi le amintesc foarte bine si pe care dl. Banciu le trateaza aici cu umor . :-D ... Saracu , vezi, el chiar a fost marcat pentru foarte mult timp . ... Au fost si chestii faine , camaraderie , trageri de noapte , aveam la un moment dat si bucatar extraordinar care ne gatea ce doream noi , imi placea deasemenea prezentarea si studierea tehnicii de lupta ( eu am fost la transmisiuni ,tot ca dl. Banciu) ,
Depinde mult de personalitatea fiecaruia ...tocmai de aceea spun ca armata nu e si nu ar trebui sa fie pentru oricine . Unii se vor inrai ,altii vor claca ... dar din fericire cam pe toti ceilalti ai va lasa aproape indiferenti odata cu trecerea timpului si uitarea si de fapt nu le va folosi la nimic . ... Foarte putini vor putea spune ca le-a fost necesar stagiul facut obligatoriu , in acele conditii .
Asadar eu spun ca cel mai bine este ca armata sa fie facuta de profesionisti , cu oameni si metode dedicate acestei meserii ... altfel ajungem iar la cloaca aceea infecta care nu-i multumea nici macar pe acei mici tortionari , dintre care multi ajunsesera astfel tot din cauza oranduirii acelui sistem .

Cateva clipuri cu "Banciu in armata" :lol:
https://www.youtube....h?v=5yHg7wucPKs
https://www.youtube....h?v=7HChQ5HcABo
https://www.youtube....h?v=bEj2cBuUuZY
https://www.youtube....h?v=CkWlAfZDsnE
https://www.youtube....h?v=I0oDdbTk9k4
https://www.youtube....h?v=btXHv_I9SmM


PS . La Craiova ( unde am fost prima data) aveau niste autospeciale foooarte dragutz vopsite , din ce imi amintesc . Pe SR sau Carpati . Unele erau baltzate , altele tigrate ...niste modele de camo de dinainte de 89 . Imi pare asa rau ca nu le-am facut nici o poza : mi-ar fi prins tare bine acum la vopsit PZL-uri romanesti , acolo unde nu as fi stiut cum sa le fac camuflajul pe aripi . ... Sau Luft 46 :-D ... Mai erau DAC-uri si ZiL -uri dar acestea ori erau verde uniform , ori aveau niste camo-uri mai recente si mai putin atractive .

Aceasta postare a fost editata de dany: 11 February 2020 - 02:20 PM


#68 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 11 February 2020 - 11:18 PM

Vezi postareabogy, la 11 February 2020 - 08:48 AM, a spus:

- Civilizatia apuseana are ca temei valorile moralei crestine.- Din pacate asta nu mai e valabila cam de multisor.
Tinerii aia pe care nu-i intereseaza cine le va apara familia in caz de razboi, aia sunt adeptii ideii de colonie, de colonizare, adeptii plecatului din tara. Din pacate sunt majoritari. Viitorul nostru european este asigurat. Cand ne vom trezii la cruda realitate o sa fie prea tarziu.


Cateva evenimente recente:
AFD a castigat alegerilein landul Turingia
Sinn Fein a castigat alegerile in Irlanda

Nu se doarme atat de profund.

#69 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2020 - 08:20 AM

Astea sunt niste vesti bune. Pacat ca in Romania somnul este profund.

#70 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 February 2020 - 05:57 PM

Dedicat celor care mai au pe langa casa cate o " salamandra" sau " vrabie" He 162 Dragon ( sau Revell ) la 1/72 :
Pastrati motoarele si inchideti capotele !
Special Hobby se pare ca va scoate anul acesta un model superb detaliat al acestui mititel vanator cu reactie . Atata doar ca nu vad sa aiba motorul ... si desi trapa de la armament se poate dispune deschisa , din pacate vad ca nici armamentul nu este sugerat , desi ar fi putut , avand in vedere cat este de mic la 1/72 .Probabil mizeaza pe faptul ca trebuie sa " sa mananca " o paine si producatorii de aftermarketuri .
Dar altfel pare excelent si probabil mai lesne de construit ca Dragonul .
Nu stiu care vor fi celelalte variante de vopsire alese , dar sper tare mult sa includa o varianta asemanatoare cu cel restaurat din muzeul francez ( fiindca am unul vopsit astfel si nu am decaluri :-D ) .

https://www.72news.e...2a-newtool.html

Ps. Dar pe de alta parte , vizionand niste clipuri cu Nurnberg 2020 , am observat ca Special Hobby produce niste motoare + alte detalii interne , foarte frumoase , la 1/72 pentru P40 , Tempest , Devoitine D520 ... deci este posibil sa produca si pe cel de He 162 , probabil separat ?
Pps . ... Asadar ma gandesc sa nu inchideti prea tare capotele la modelele Dragon , fiindca cine stie daca nu va trebui sa procedam " La loc comanda! " in scurt timp ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 12 February 2020 - 06:18 PM


#71 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 February 2020 - 01:48 PM

Si un articol de zgariat pe ochi :-D
Mexicanii si Sigma .
https://www.rumaniam...univers-paralel

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 February 2020 - 01:49 PM


#72 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 February 2020 - 03:29 PM

Vezi postareadany, la 13 February 2020 - 01:48 PM, a spus:

Si un articol de zgariat pe ochi :-D
Mexicanii si Sigma .
https://www.rumaniam...univers-paralel


Sponsorized by Sinaloa cartel. Asa scrie pe duneta ?
Pe ale noastre o sa scrie "Sponsorized by...D Cartel"

Bon.
Inainte de toate videoclipul are un soi de titlu...cam inept.
"Expertiza romana in constructia de nave militare aduce impreuna, bla,bla,bla"
Care expertiza ? Corveta aia a fost construita in Olanda si asamblata in Mexic...
In rest, noi ne ocupam de "banuieli legitime" si de contestatii prin instante. Bravo.
Si daca tot am adus vorba despre Damen,zilele trecute, a fost predata proprietarului o alta corveta, dar de data asta Pakistanului.
Bingo.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 13 February 2020 - 03:30 PM


#73 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 February 2020 - 04:36 PM

Citeaza

Sponsorized by Sinaloa cartel. Asa scrie pe duneta ?
Pe ale noastre o sa scrie "Sponsorized by...D Cartel"


Heh , Longinus ... sa intors lumea cu fundu in sus ... La ei cartelurile sponsorizeaza nave si la noi marii patrioti ( recte tariceanu) ingroapa proiecte ...
Adevaru-i ca ma cam doare in spitz de cine cum sponsorizeaza , atata timp cat ei au o nava faina si la noi fluiera a paguba pescarusii ...
Pe ale noastre o sa scrie " Spasiba Franchistan " , asta dupa ce noi vom da o groaza de bani pe ele ...

#74 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 February 2020 - 05:25 PM

Nuuuu. Greșești. Nu pescărușii fluieră a pagubă, ci cormoranii, de pe marginea piscinelor.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 13 February 2020 - 05:27 PM


#75 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 February 2020 - 06:55 PM

:-D
.. cormoranii ...

#76 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 February 2020 - 10:21 PM

Learn To Fly :-D https://giphy.com/gi...y-YdUYfxhKKHuVO

#77 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 February 2020 - 10:45 PM

Ce simpatic !

#78 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 14 February 2020 - 09:15 PM

Două avioane istorice, LANCASTER și MOSQUITO, superb restaurate de engleyi și prezentate de AIRFIX:

https://www.airfix.c...,22YF2T,583US,1

#79 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 February 2020 - 09:15 AM

Cititi, va rog, meniul!
Imagine atasata: 1894.jpg.ee173f98cae6c0517a966aaedf7c2638.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 15 February 2020 - 09:15 AM


#80 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 February 2020 - 10:47 AM

:dribble: :drinks:

"Cegă rece Dunăreană"...
Pe vremea aceea se mai găsea

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 15 February 2020 - 10:48 AM


Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi