Forum Machete,Modelism,Hobby: Potez 25 1/72 Azur FRROM - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Potez 25 1/72 Azur FRROM Modificare în varianta românească

#21 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 08 December 2020 - 09:03 PM

Doar câteva mici chestii am apucat sa fac...printre ele, inițial am adăugat la aripa superioară un mâner de care se ajutau piloții să iasă mai uspr din cabină, dar am observat ca l-am montat gresit, pe mijloc, trebuia in drepta. Doar la varianta românească apare. De asemenea, trebuie mutată mai în față, doar la varianta românească umflatura aia de acolo de lângă mâner (cred că este ceva legat de generatorul de curent pentru amenajările de la bord). Le-am dat jos momentan, o sa refac mânerul si mut chestia aia mai in față. Am adăugat pe aripa încă 4 panouri care cred au legătură cu buloanele de imbinare a aripilor in planul central. Am tras și primele fire..aripa am pus-o de formă, să vad cum stă.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0.JPG
  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG
  • Imagine atasata: 5.JPG


#22 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2020 - 10:55 PM

Fain!

#23 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 December 2020 - 10:27 AM

Vezi postareahoria, la 08 December 2020 - 09:03 PM, a spus:

Doar câteva mici chestii am apucat sa fac...printre ele, inițial am adăugat la aripa superioară un mâner de care se ajutau piloții să iasă mai uspr din cabină, dar am observat ca l-am montat gresit, pe mijloc, trebuia in drepta. Doar la varianta românească apare. De asemenea, trebuie mutată mai în față, doar la varianta românească umflatura aia de acolo de lângă mâner (cred că este ceva legat de generatorul de curent pentru amenajările de la bord). Le-am dat jos momentan, o sa refac mânerul si mut chestia aia mai in față. Am adăugat pe aripa încă 4 panouri care cred au legătură cu buloanele de imbinare a aripilor in planul central. Am tras și primele fire..aripa am pus-o de formă, să vad cum stă.


Varianta interbelica ce schema de vopsire avea?
Poti sa dai mai multe detalii despre gravarea niturilor?

Multumesc anticipat!

#24 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 12 December 2020 - 09:41 PM

Primele avioane, cel putin, au plecat din fabrica IAR așa cum scrie în contract „kaki”, si majoritatea au ramas așa. Pe măsura ce ajungeau în unități și aveau parte de revizii primeau și altă vopsire. În general au pastrat o singură nuanță dar la sfârsitul anilor 30 apar primele camuflaje, apoi dupa iunie 1941 aproape toate primesc camuflaje o data cu noile însemne pro Axă.
Gravarea niturilor am facut-o cu Rivet-R de la RB production. Avand in vedere ca avioanul avea parti metalice doar la capota motorului si in zona postului de pilotaj, si nituirea se face doar in cateva parti!
Revin cu poze cu ce am lucrat azi,.....

#25 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 19 December 2020 - 05:24 PM

Cateva mici washuri inainte de a prinde aripa superioara. Am schimbat montanții de la stabilizator, cele din cutie erau aproape de 3 ori ami groase. Am tras si hobanele dintre planuri (un fir s-a desprins si trebuie relipit). La fel, bechia trebuia modificata in totalitate si adaptata una dintre cele 3 variante IAR. Inca cateva mici retusuri si după ce prind aripa superioara mai trebuie montanții dintre planuri. Se apropie de gata...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: a1.JPG
  • Imagine atasata: a2.JPG
  • Imagine atasata: a3.JPG
  • Imagine atasata: a4.JPG
  • Imagine atasata: a6.JPG


#26 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 December 2020 - 08:14 PM

Am avansat puțin....înapoi. După ce am vopsit camuflajul pe aripa superioară am facut un wash cu uleiuri (amestecate cu sicativ). După ce s-au uscat am dat un prim strat de lac KlearKote - Alclad II. A iesit bine dar după un timp a început să devina lipicioasă aripa. Am mai facut câteva retușuri si apoi am sigilat iara cu lac de la Vallejo dar tot lipicoasă era. Aveam impresia că las amprete mereu pe ea. Așa că, să scap de impresia asta am sters toata aripa de lac cu terembentina, sa nu atace plasticul, apoi am șter bine si vopseaua si am revopsit integral aripa. Am profitat de ocazie ca să chituiesc imbinările aripii în planul central, care erau cam largi, iar la varianta românească este insesizabilă îmbinarea. La revopsirea camuflajului am schimbat putin si modelul...Am facut un mic wash cu filtre de la vallejo, fără uleiuri de data asta. Am dat un nou strat de Klear Kote...să vedem! Sper ca problema a fost de la uleiuri nu de la lac!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Potez 25 Nr.093.3.jpg
  • Imagine atasata: 133051104_712780019667326_7626121462171437801_n.jpg
  • Imagine atasata: DSCF0455.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0460.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0459.JPG


#27 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2020 - 04:44 AM

Citeaza

amestecate cu sicativ

Sicativul cred ca este de vina , dupa cum sa comportat . E bun pentru pictura pe panza ( +/- amestec cu diluant )sau carton preparat , fiindca acolo se absoarbe , dar pe alta suprafata se usuca foarte greu , ramanand lipicios poate si mai mult de o saptamana .

#28 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 December 2020 - 07:03 PM

Am mai folosit in ultimii 10 ani uleiuri cu sicativ, si nu am avut probleme, în mod normal trebuie sa intre bine în stratul de vopsea, iar dacă are și un strat de grund e și mai bine. Am reușit sa aduc noua versiune a aripii dpdv coloristic cât mai aproape de restul avionului. Inițial am zis ca voi vopsi tricolorul pe derivă dar până la urmă am pus decalul din cutie. Decalul are aceeași problemă ca și 90% dintr decalurile cu cocarde românești, nu are nuanța care trebuie la albastru. E destul de greu de inchis la culoare avand in vedere că este lucios, nu stiu ce să fac, poate voi revopsi doar zona aia. Nu am lipit incă aripa, ami am de făcut câteva mici retușuri și de tras niște hobane și apoi o fixez. Am remarcat de asemenea că elicea din cutie nu e modelul care trebuie, e prea subțire. Cea care merge este cea de la PZL P 24 1/72 Azur-FRROM. E mai lată și ușor mai curbată, trebuie să gasesc una in plus...! Momentan atât...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: t (1).JPG
  • Imagine atasata: t (2).JPG
  • Imagine atasata: t (3).JPG
  • Imagine atasata: t (4).JPG
  • Imagine atasata: t (5).JPG

Aceasta postare a fost editata de horia: 25 December 2020 - 07:35 PM


#29 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2020 - 07:46 PM

Man, treaba cu lacul care nu se usuca, e problema mizeriei de KlearKote de la alclad, in esenta aceasta serie de enamel, din care am si eu ( mi le-am luat pe toate, acum zac pe balcon- sunt mizerabile si ale mele sunt si ingalbenite, desi nu sunt vechi (expirate) ):

Au mai avut si altii probleme cu ele:

https://www.britmode...s-drying-issue/

#30 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 December 2020 - 08:00 PM

zi-mi ce sa fac cu albastrul ăla de la tricolor, să-l mai închid puțin...

#31 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2020 - 08:14 PM

Vallejo acrilic, la pensulica?

#32 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 December 2020 - 08:19 PM

la pensulică mă gândeam si eu...să vad cum va arata în final în comparatie cu galben si roșu care vor rămâne uniforme.

Aceasta postare a fost editata de horia: 25 December 2020 - 08:25 PM


#33 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 13 January 2021 - 08:20 PM

Am zis să trec putin peste corectitudinea istorică din pozele vechi după care am lucrat, si pe derivă, pentru farmecul de demult al vopsirii avioanelor, am pus decalul cu datele privind tipul - fabricantul - greutățile - etc. Imi place cum arată, il personalizează puțin.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0623.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0624.JPG


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi