Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, martie 2020 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, martie 2020

#21 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 March 2020 - 12:01 AM

Citeaza

De ce sa casapesti rusi? Insa proaspetii cetateni romani cu siguranta ar raspunde penal daca ar comite infractiuni. Sau ar suporta connsecintele nerespectarii reglementarilor privind frontiera..


Fiindca asa au facut ei . ... Bine mai putem sa deportam , cand obosim de taiat si impuscat in stanga si dreapta cum au facut cazacii cu tzaranii romani .
Au raspuns penal . :-D ... e adevarat ca fata de ucrainenii aceeia care au mancat si scoarta copacilor pana au ajuns sa se manance intre ei , putem spune ca tzaranii romani au scapat usor .
Nu puteau sa-i lase sa plece basca sa le plateasca si despagubiri cum am facut noi cu maghiarii ?

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 March 2020 - 12:09 AM


#22 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2020 - 12:18 AM

Nu. Ca era scris ca teritoriul se preda cu constructii, animale, amenajari si populatie, cu exceptia functionarilor si a armatei.

Sper ca nu intelegi ca i-ar aproba pe rusi.

#23 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 March 2020 - 01:09 AM

Citeaza

Ca era scris ca teritoriul se preda cu constructii, animale, amenajari si populatie,

Nah atunci cu atat mai urat , mai ales ca anumite teritorii nu fusesera nici cand ale lor ca sa aiba pretentia sa le revendice .

Citeaza

Sper ca nu intelegi ca i-ar aproba pe rusi.

Nu , nu .

#24 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 March 2020 - 01:49 AM

Să fim serioși. De două ori.
Mai înainte, să spunem că rușii i-au împușcat pe români la Fântâna Albă ca să dea un exemplu, eventualilor alți doritori de a scăpa din raiul stalinist.
Puteau să-i lase să treacă, oricum au deportat cu mult mai mulți în Siberia, nu de grija românilor nu putea să doarmă criminalul Stalin și camarila lui. Nu. Și nici nu românii au fost singurii tratați cu iubire părintească de către călăul popoarelor. Au mai fost și polonezi. Doar trebuia un exemplu
Și doi la mână: să spunem cinstit că singurul vecin de nădejde al României, a fost și este Marea Neagră.
Dany...turcii ne-ar fi ajutat să ce ? În 40 ? Toată Europa era în genunchi, în fața lui Hitler. Ba chiar în patru labe.
Flo, puteam lupta pentru Ardeal ? Bineînțeles că da Ungurii singuri n-ar fi îndrăznit să facă un pârț, au mai încercat în 1919 și știau cum se termină, dar la spatele lor a fost Hitler. Da, luptam formal,poate 2 sau chiar 3 săptămâni în cel mai fericit scenariu. Apoi ajungeam ca Polonia.
Nu uitați exemplul Serbiei, care s-a opus trecerii libere a armatei germane spre Grecia. Belgradul a căzut în câteva zile. Rezistența armatei române a fost o opțiune la un moment dat, dar guvernul și regele au tras concluzia că lucrurile nu s-ar fi schimbat, teritoriile tot ar fi fost pierdute, poate ar fi fost ocupată chiar toată țara, cu o mulțime de victime din partea militarilor și mai ales a populației civile.
După părerea mea, o concluzie neplăcută dar foarte corectă.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 March 2020 - 01:53 AM


#25 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 March 2020 - 02:12 AM

Citeaza

Dany...turcii ne-ar fi ajutat să ce ? În 40 ? Toată Europa era în genunchi, în fața lui Hitler. Ba chiar în patru labe.

Longinus , scuze , se pare ca -si ofereau sprijinul in cazul unei agresiuni sovietice , chiar .
(...) Deși tratatul ruso-turc de „prietenie și frăție” din 16 martie 1921[6] consemnase, în articolul VI, că părțile contractante „consideră toate tratatele precedente, semnate de Imperiile Otoman și cel Țarist, ca fiind anulate, acestea pierzându-și puterea juridică”[7], implicând, astfel, nulitatea juridică a cedării Basarabiei cătreI mperiul Rus la Tratatul de la București (1812),(...)
(...) Dintre toți aliații regionali cu care România avea tratate de cooperare militară, doar Turcia a răspuns că este gata să-și ofere sprijinul în cazul unei agresiuni militare sovietice. (...)

Ps. Am luat pasajele de pe Wiki , fiindca nu mai stiu pe unde citisem initial .
Link https://ro.wikipedia...covinei_de_Nord

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 March 2020 - 02:15 AM


#26 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2020 - 08:51 AM

Sa fim seriosi, ca bine zici. Dar "puteau sa-i lase sa treaca" nu are sens raportat la intentiile rusilor. Ei aveau nevoie de sclavi. Si da, doreau sa ofere o lectie, ceea ce contrazice ideea "puteau sa-i lase sa treaca".

Ulterior s-a aflat ca Hitler nu ar fi intervenit intr-un eventual conflict cu Ungaria. Musolinii era mai nervos, dar nu-l tineau izmenele la implicare.
Oricum s-a demonstrat ca fara garantiile unei mari puteri nu contam. Bine, adevarul este ca Polonia le a avut si tot rau s-a terminat. Asta ma face se fiu nu foarte optimist ca aliatii actuali vor face la vreme ceva care sa conteze daca Doamne fereste ar fi necesar. Dar, decat nimic este cert mai bine.

Evenimentul a reprezentat ceva tragic care trebuie negresit exploatat propagandistic. Insa trebuie atentie, rabdare si minte.

#27 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 02 March 2020 - 12:43 PM

https://www.youtube....h?v=iHBj1O67J4Y
Ca tot e la moda razboiul siriano-turc.

Aceasta postare a fost editata de mielu: 02 March 2020 - 12:44 PM


#28 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 March 2020 - 04:14 PM

Sirienii pare ca s-au saturat de tehnica ruseasca si apeleaza la chinezi .

https://www.armyreco...s_to_syria.html

#29 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 March 2020 - 04:19 PM

Filmulețul îmi pare o glumă proastă !
APC-ul turcesc fugărește ditai dihania siriană de T72 ? Ciuhapul ăla din tanc nu prea avea idee încotro să întoarcă turela, a dat drumul la "fum"
dar dacă reușea să-l prindă în miră pe turc...game over.
APC ul nu cred că avea cu ce să-l zgâlțâie pe sirian. Un tun de 30...eventual...tras la motor...
Nu știu n-aș prea crede.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 March 2020 - 05:04 PM


#30 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 March 2020 - 04:58 PM

Citeaza

Filmulețul îmi pare o glumă proastă !

:-D Longinus , uneori se pare ca" viata bate filmu" ... cum ar veni ( desi eu ma gandeam la expresia " gura bate fundul ")
Am postat si eu filmuletul acesta , luna trecuta . L-am preluat de pe RoMilitary si pe acolo unii se intrebau daca nu e WoT , dar se pare ca sa intamplat in realitate .

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 March 2020 - 05:02 PM


#31 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 March 2020 - 05:49 PM

Sa revin insa la ceva serios .
Am luat un citat de pe RoMilitary al unui domn care pare sa sustina alianta ruso-siriana si tocmai din acest motiv mi sa parut interesant ( cu scuze , fiindca nu am cont acolo pentru a-i cere voie si nici nu stiu cum sa pun un link direct la postarea dansului ) .
Link la tema : https://www.rumaniam...eti-sa-raportez
Oare aceasta ar putea sa fie situatia reala din ultimele zile ?
(...)
"Erdogan trace tare că pe 5 se întâlnește cu Putin…oricum deja s-au înțeles…rușii au lăsat armata siriană singura, mai bombardează ici-colo.
Asistăm la un conflict foarte cinic…rușii au bombardat pe turci iar turcii se răzbună pe sirieni…cu acordul rușilor…E clar că rușii nu vor să strice legătură cu Turcia și nici invers…numa saracii sirieni, sunt carne de tun.(...)"

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 March 2020 - 05:53 PM


#32 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 March 2020 - 07:31 PM

Afirmația asta cu "rușii i-au bombardat pe turci iar turcii se răzbună pe sirieni" e cam bună de 6 din 49. Daca prinzi măcar 5 din 6 și-ai băgat bilet la "întreg" te-ai scos. S-ar putea să-ți iasă de-un Logan, batăr de unu mai basic line.
Să fim serioși(DIN NOU).
A fost un acord la Soci, încheiat cu nu mult timp în urmă. "Săracii sirieni" n-au decât să respecte ce-au semnat.
Rușii la fel. Să nu uităm că bazele navale la Mediterana sunt o miză mult dorită de ruslani. Apoi să nu uităm că în Siria se mai înghesuie la borcanul cu miere și alții, de pildă Iranul.

#33 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 March 2020 - 08:41 PM

Citeaza

Afirmația asta cu "rușii i-au bombardat pe turci iar turcii se răzbună pe sirieni" e cam bună de 6 din 49. Daca prinzi măcar 5 din 6 și-ai băgat bilet la "întreg" te-ai scos. S-ar putea să-ți iasă de-un Logan, batăr de unu mai basic line.
Să fim serioși(DIN NOU).
A fost un acord la Soci, încheiat cu nu mult timp în urmă. "Săracii sirieni" n-au decât să respecte ce-au semnat.
Rușii la fel. Să nu uităm că bazele navale la Mediterana sunt o miză mult dorită de ruslani. Apoi să nu uităm că în Siria se mai înghesuie la borcanul cu miere și alții, de pildă Iranul


:-D Scuza-ma Longinus , dar chiar nu ma prind .
Nu joc la loterie , poate de aceea ...
Zi te rog babeste .

Te intreb , fiindca mie imi pare o zapaceala completa , mai ales de cand s-au bagat si turcaletii pe felie ...

Ps. Eu am pierdut firul de cand s-au retras americanii ... desi nimeni nu mai avea curajul sa-i " testeze" ( urmare a incidentului acela cu " Wagnerii" ,de acum 2 ani , parca, daca sti )
Erau mari si tari , as spune in alta liga chiar si fata de rusi ,erau aliatii kurzilor , iar acestia ai considerau prieteni , si dintr-o data si-au luat jucarelele si au plecat . ...(?)

Ce s-au inteles la Soci ?

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 March 2020 - 09:08 PM


#34 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 March 2020 - 09:20 PM

Nu are sens să intrăm îm detalii, Dany, e prea mult, prea alunecos, prea noroios.
Politica asta e o crv mai mare decât putem noi crede.
PE SCURT:rușii nu au interes să poarte un război cu turcii tocmai acum când au reușit să bage bățul în văgăuna NATO,fix prin gaura turcească. Asta unu la mână. Doi la mână: guvernul sirian este singurul din zonă care ar fi dispus să cedeze baze navale către ruși, la Mediterana,acces care reprezintă o dorință geostrategică foarte veche a Rusiei, încă din vremea țarismului.
Mă refer la baze cvasipermanente. Ăsta este motivul pentru care Putin ține în brațe regimul Assad.
Apoi vine Iranul, care mai nou ar vrea să aibă un cuvânt greu de spus în toată regiunea, mai ales acum când vechiul dușman zonal, Irakul, e în harababură. Nu în ultimul rând ar mai fi China, care iubește foarte mult petrolul Siriei, dar totuși are destulă inteligență ca să stea de-o parte. Deocamdată.
La toate astea se adaugă milioane de refugiați sirieni care presează la porțile Europei și pe care turcii acum îi folosesc ca monedă de negociere. Europa nu acceptă ca Turcia să devină membră UE dar în același timp stă după perdea si se uită din fotoliu la tot scandalul. Erdogan știe ce face atunci când "deschide frontierele" o situație care nu-i deranjează prea tare nici pe ruși. Putem continua cu toată încrengătura asta de interese. Suniți, contra șiiți, muslimi versus occidentul creștin,ruși contra NATO, turci contra kurzi, Europa sudic mediteraneană contra Europei mai bogate și mai dezvoltată din nord, refugiații sirieni(și nu numai) care vor în Suedia nu în Grecia, etc,etc.
Cam multe variabile, nu?

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 March 2020 - 09:24 PM


#35 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 02 March 2020 - 10:54 PM

@Longinus
NATO a mai trecut prin momente grele. In 1974 grecii si turcii au tras unii in altii in tipul razboiului din Cipru. In doua luni de lupte au fost ucisi peste 2000 de militari si civili din ambele tabere; numarul ranitilor a depasit 15000.

Si pentru ca tot este vorba de militarie, mai jos este un videoclip al celei mai WOKE armate a Europei. Budeswehr ne face cunoscut faptul ca submarinul U-36 are un echipaj de 28 barbati si femei (männer und frauen). In fapt, in anul 2019 era trei femei in flota germana de submarine (sase nave). "Die Bundeswehr macht das, wozu uns das Parlament beauftragt, das bei uns zum Glück demokratisch gewählt wurde" ( Budeswehr face ceea ce parlamentul recomanda, ce norocosi suntem ca avem democratie- extras dintr-un articol referitor la promovarea femeilor in armata germana). Au uitat de transgender. Personal, ma ingrijoreaza aplicarea corectitudinii politice intr-un domeniu in care profesionalismul si vointa de lupta sunt decisive.
In rest, videoclipul este fain, sunt imagini cu interioare, inclusiv cu un marinar care isi tine cana cu cafea pe pupitru de comanda; n-am vazut nicio frau.

U36

#36 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2020 - 10:57 PM

Eu urmaresc conflictul asta zilnic, din ambele parti si zeci de surse, de cand a inceput.
Interesul meu pentru istoria Siriei e de cand ma stiu, e ca si cum e o a doua mea tzara.

Daca am aflat ceva in ultimii 9 ani, e ca nimic nu e ce pare a fi. Campania turca este un mare succes, pe twitter doar. Iar twitterul e blocat in turcia, asta ar trebui sa spuna multe.
8 din 10 din filmele difuzate de turci cu marile performante ale dronelor lor din Siria, deja au fost demontate ca fiind false :
(Ex. Pantsirul asa zis Sirian era de fapt un UAE pe sasiu de MAN, lovit in noiembrie in Libia, alte secvente erau dintr-un joc, Arma 3 :)) Altele erau vechi de trei ani, din operatiile contra kurzilor din nord...
Pe fapte (poze, video), pana la 9 drone turcesti (din totalul de 25 din dotare) au fost doborate de Sirieni si Rusi in cateva zile, si un total de 14 in doua saptamani (inclusiv in Libia)
https://theduran.com...er-syria-libya/

Una a fost doborata chiar de proprii taietori de capete, care se bucurau ca prostii:
https://video.twimg....5-Lu.mp4?tag=10

Simbolic poate, una din cele doborate pare ca a e chiar cea celebra, semnata de erdoggie himself.

Imagine atasata: ESGUnKCWAAAtiyp.jpg

In esenta pierderi au fost, importante, clar, de partea siriana, inclusiv doua avioane - cu piloti salvati- (declarate de turci ca Su-24, dar cum aveau cate un pilot fiecare, cel mai probabil au fost Su-22 sau Mig-23) dar ca efect, orasul important de pe M5, Saraqib, a fost azi noapte despaduchiat din nou iar azi politia militara rusa a intrat in el, deci nu mai exista vreo sansa sa fie atacat de turci sau ai lor.
La sud, incet incet jihadistii dau inapoi dupa micul progress determinat de socul atacului turcesc, si se duc spre M4.

Cu alte cuvinte, cu o mica intarziere provocata de criza de isterie a lui erdo, campania va merge inainte si rusii isi vad de treaba lor, cu legea in mana. Adica M4 si M5 vor fi deschise traficului, cu o zona tampon de N km , iar daca mai vin atacuri dinspre Idlib, va fi si el curatzat. Turcia mai are obligatia, conform acordurilor, sa separe moderatii de jighadisti...o gluma buna.
In cateva zile, dupa ce Putin a refuzat sa mearga la ankara, va veni turcul la el, pentru a gasi o modalitate sa iasa cu fatza curata din coltul in care singur s-a bagat.

Interesant e Iranul, care dupa ce si-a ingropat vreo doua duzini de "voluntari" morti in Idlib saptamana trecuta, au lansat la randul lor un ultimatum turcilor.
Iar iraneii, din ce se vede, nu se tem sa apese butonul de "launch"...

Pentru "incepatorii" in domeniu, exista un site, ucrainian (deci cu o ura atavica pentru rusi si orice aliati ai lor), care actualizeaza frecvent, pe o harta interactiva, evenimentele - De luat cu un bob de sare, caci majoritatea surselor sunt jihadiste - cele pro sau neutre, nu prea au loc...
https://syria.liveuamap.com/

Inca una, mai "moderata", aici :
https://syriancivilwarmap.com/

De altfel, ca sa intelegem cum se duce razboiul turcilor pe twitter si Fb, majoritatea conturilor Pro-Siria au fost atacate sau chiar inchise in ultima saptamana, si exista inclusiv liste cu conturi de social media care au imagini de echipament turcesc distrus, pe care oficialii turci vor sa oblige providerii de net si retelele sociale sa le stearga :

https://www.reddit.c...sted_photos_of/

As fi tentat sa scriu mai multe, dar nu are rost, suntem deja prea multi "generali de tastatura" pe aici...

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 03 March 2020 - 10:00 AM


#37 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2020 - 11:34 PM

Vezi postareaLonginus, la 02 March 2020 - 04:19 PM, a spus:

Filmulețul îmi pare o glumă proastă !
APC-ul turcesc fugărește ditai dihania siriană de T72 ? Ciuhapul ăla din tanc nu prea avea idee încotro să întoarcă turela, a dat drumul la "fum"
dar dacă reușea să-l prindă în miră pe turc...game over.
APC ul nu cred că avea cu ce să-l zgâlțâie pe sirian. Un tun de 30...eventual...tras la motor...
Nu știu n-aș prea crede.


Filmul ala a aparut in saptamana primului contraatac jihadist asupra Sarakibului, proaspat eliberat.
T72 cel mai probabil fugea, crezand ca apc-ul, mai rapid si manevrabil, este un vbied (din care saptamana respectiva au fost folosite o jumatate de duzina pentru a crea brese in apararea siriana, si erau improvizate exact din astfel de vehicule). Tu ce ai fi facut in locul echipajului tancului ?

#38 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2020 - 12:02 AM

Vezi postareaLonginus, la 02 March 2020 - 09:20 PM, a spus:

Nu are sens să intrăm îm detalii, Dany, e prea mult, prea alunecos, prea noroios.
Politica asta e o crv mai mare decât putem noi crede.
PE SCURT:rușii nu au interes să poarte un război cu turcii tocmai acum când au reușit să bage bățul în văgăuna NATO,fix prin gaura turcească. Asta unu la mână. Doi la mână: guvernul sirian este singurul din zonă care ar fi dispus să cedeze baze navale către ruși, la Mediterana,acces care reprezintă o dorință geostrategică foarte veche a Rusiei, încă din vremea țarismului.
Mă refer la baze cvasipermanente. Ăsta este motivul pentru care Putin ține în brațe regimul Assad.
Apoi vine Iranul, care mai nou ar vrea să aibă un cuvânt greu de spus în toată regiunea, mai ales acum când vechiul dușman zonal, Irakul, e în harababură. Nu în ultimul rând ar mai fi China, care iubește foarte mult petrolul Siriei, dar totuși are destulă inteligență ca să stea de-o parte. Deocamdată.
La toate astea se adaugă milioane de refugiați sirieni care presează la porțile Europei și pe care turcii acum îi folosesc ca monedă de negociere. Europa nu acceptă ca Turcia să devină membră UE dar în același timp stă după perdea si se uită din fotoliu la tot scandalul. Erdogan știe ce face atunci când "deschide frontierele" o situație care nu-i deranjează prea tare nici pe ruși. Putem continua cu toată încrengătura asta de interese. Suniți, contra șiiți, muslimi versus occidentul creștin,ruși contra NATO, turci contra kurzi, Europa sudic mediteraneană contra Europei mai bogate și mai dezvoltată din nord, refugiații sirieni(și nu numai) care vor în Suedia nu în Grecia, etc,etc.
Cam multe variabile, nu?


Rusii au baza navala din Tartous, fara intrerupere, cel putin din 1971. Si, spre disperarea voastra, o vor mai avea inca cel putin 49 de ani de acum (s-a semnat acordul).
Daca turcii mai fac mult scandal, urmatoarea baza ruseasca un Mediterana, va fi la Istanbul :)))

Putin nu "tine in brate "regimul" lui Assad", ci sprijina legal Siria la invitatia guvernului legitim si presedintelui ales in urma unor alegeri perfect legale, supravegeate de organisme internationale, al unui stat independent, membru ONU, in al carui capitala, Romania are ambasada. Remarcile tale de genul asta, in ochii mei, te discrediteaza. Ai spus aceste doua cuvinte, "regim" si "rebeli", deja ai scazut nivelul discutiei :))

Iranul avea nevoie sa lupte in Siria, pentru ca daca Siria cadea, urmatorul razboi ar fi fost pe teritoriul lor, plus ca le trebuie leverage impotriva unui eventual atac israelian.
Israelienii ii pot ataca oricand cu aviatie, ei nu au cum raspunde pe masura, daca nu au rachete in Siria. Cand iranienii vor face primul test nuclear, a doua zi vor deveni cei mai buni prieteni ai US...cam cum a fost cu Coreea de Nord...
Siria nu are petrol la un nivel care sa o faca atractiva pentru chinezi sau aducatori de democratie. In schimb chinezii au cateva mii de uiguri cu familiile "nevinovate" cu tot, cu arma in mana, plecati sa lupte pentru jihad in Siria, si evident ca nu ii vor inapoi vii. Damascul va fi inclus in noul drum al matasii, din nou spre disperarea multora.
Vad ca nu spui nimic depre jihadistii sustinuti de tot westul contra crestinilor din Siria...si cam ce soarta ar fi avut ei daca asa zisa revolutie si asa zisii rebelii ridicau steagul negru la Damasc...
Sa nu uitam ca cel mai de vaza reprezentant al "moderatilor" rebeli, Alloush spunea cu gura lui ca daca intra in Damasc, nu va mai exista nici picior de crestin in Siria.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 03 March 2020 - 08:46 AM


#39 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 03 March 2020 - 01:28 AM

Faptul că sunt discreditat în ochii tăi ,109, să știi ca este un disconfort major pt.mine.
Totuși asa cum crezi tu ce vrei despre Siria și ruși, pot și eu să cred ce vreau despre ei sau despre altcineva,chiar cu riscul discreditării. Ca să nu îți mai deranjez opiniile cu și despre a doua ta țară, iată pun punct discuției aici.
Și ca să știi, just for the record: am vreo câțiva amici care s-au învârtit prin Siria, așa doar ca observatori discreți. Ei nu sunt generali de tastatură așa ca mine, ci au plecat din țară la timp ajungând simpli gradați într-o armată oarecare, sa zicem străină.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 03 March 2020 - 01:29 AM


#40 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 March 2020 - 04:29 AM

Citeaza

Daca turcii mai fac mult scandal, urmatoarea baza ruseasca un Mediterana, va fi la Istanbul :)))


Nu cobi 1-0-9 , ca asta e de articolul 5 ... Bine ca sint in afara teritoriului lor si neinvitati ...
Atat ar mai lipsi .

.... " Asta polonic american estem "
" Mergeam , faceam cu el rasol la zaietz ghiaur pacatos "
" Puneam Stambul la Moscova "

...Si cate altele <Mai bine piua :-D

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi