Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, martie 2020 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, martie 2020

#41 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2020 - 09:17 AM

Vezi postareaLonginus, la 03 March 2020 - 01:28 AM, a spus:

Faptul că sunt discreditat īn ochii tăi ,109, să știi ca este un disconfort major pt.mine.
Totuși asa cum crezi tu ce vrei despre Siria și ruși, pot și eu să cred ce vreau despre ei sau despre altcineva,chiar cu riscul discreditării. Ca să nu īți mai deranjez opiniile cu și despre a doua ta țară, iată pun punct discuției aici.
Și ca să știi, just for the record: am vreo cāțiva amici care s-au īnvārtit prin Siria, așa doar ca observatori discreți. Ei nu sunt generali de tastatură așa ca mine, ci au plecat din țară la timp ajungānd simpli gradați īntr-o armată oarecare, sa zicem străină.


Imi cer scuze, pe taste nu a iesit de fapt ce gandeam :
Sa nu ma intelegi gresit, nu te discrediteaza in ochii mei ca om sau sau modelist, ci ca eventual observator obiectiv. Ce vroiam sa zic e ca daca ai retorica asta, deja te situezi de o anume parte, care e cam jihadista.
Nu prea (mai) exista grey area in zona, ori esti cu guvernul legal, ori esti cu jihadi. Pana si kurzii au inteles asta. Pana si americanii.
Normal ca fiecare are dreptul la opinie, iar daca ai si argumente, nu numai prejudecati, putem continua civilizat discutia asta pana se termina razboiul in Siria si dupa aia :)

In Siria nu mai exista rebeli moderati, "revolutia" a fost de mult inghitita de jihadisti.
Citeam acum ceva vreme un articolas cu ce au ajuns liderii "revolutiei", ma refer la ofiterii "seculari" ai armatei siriene, care au dezertat si format FSA in 2011-2012. Aia erau singurii care se puteau califica drept moderati. Nu mai exista niciunul in viatza sau in comanda. Toti, ori au murit sau s-au retras, unii au shaormerii in Turcia, altii sunt deja prin Germania, intrati ca refugiati. Concluzia fireasca e ca intotdeauna cand e scandal, scursurile si scandalagii ies la suprafata (cum a fost si la revolutia noastra), cei cat de cat normali la cap, de obicei prefera sa faca un pas inapoi.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 03 March 2020 - 09:52 AM


#42 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2020 - 09:30 AM

Vezi postareadany, la 03 March 2020 - 04:29 AM, a spus:

Nu cobi 1-0-9 , ca asta e de articolul 5 ... Bine ca sint in afara teritoriului lor si neinvitati ...
Atat ar mai lipsi .

.... " Asta polonic american estem "
" Mergeam , faceam cu el rasol la zaietz ghiaur pacatos "
" Puneam Stambul la Moscova "

...Si cate altele <Mai bine piua :-D


Aaa, nu ma gandeam la stuff de articolul 5, ma gandeam ca ii mai inchide gura cu o inghetata, acu daca tot a bagat batzu, cum zicea Longinus :)))

Eu cred ca turcii sunt inca oarecum 'in cahoots" cu rusii. Sa ma explic.

De fiecare data cand sirienii au avut vreun succes major in lupta cu jihadistii, fie ei ISIS sau altii, s-a intamplat ceva...

In sept 2016 americanii au bombardat "din greseala" ultima pozitie de aparare siriana de langa Deir Ezzor, la scurt timp dupa (7 minute), isis au atacat si cucerit dealul, ceea ce a dus la controlul pozitiei inalte care superviza baza aeriana si implicit izolarea completa a orasului de catre isis, pentru ca nu mai puteau ateriza avioane cu provizii.

In aprilie 2017 cu ocazia eliberarii Palmyrei, americanii au lovit baza de la Shayrat (indispensabila in lupta contra isis in centrul tarii) sub pretextul unui presupus atac chimic sirian.

In aprilie 2018, cand armata siriana era pe punctul de a elibera in totalitate Damsacul (Douma si Ghouta), acelasi scenariu. Presupus atac chimic (demonstrat ulterior a fi fost fake), retaliere din partea israeliana, americana si aliata, inca inainte ca raportorii OPCW sa ajunga in Siria ...

Idlibul e ultima reduta jihadista. Unii zic ca o eventuala victorie rapida si totala de partea Siriana, ar fi riscat sa declanseze ceva mare (a se citi, ceva gen the final showdown ) din partea americana/israeliana, asa ca "optiunea turceasca" parea mai acceptabila. Practic sirienii au mai incasat una "pentru echipa" si treaba merge mai departe as planned. Treaba e asumata. Asta nu inseamna ca rusii i-au tradat pe sirieni.

Legaturile Rusiei cu Turcia sunt foarte adanci si pe subiecte sensibile.
Gen, prima centrala nucleara din Turcia care e in curs de a fi constuita la Akkuyu, de rusi, Turk stream a inceput sa functioneze din ianuarie anul asta. Legaturi comerciale, militare (vezi "afacerea" S400 vs f35), turism.
Rusia e cel mai mare client de turism al Turciei, sa vedem cu a scazut dupa incidentul cu doborarea Su-24 de catre turci in 2015 :

2015 - 3,649,003 turisti
2016 (dupa doborare) - 866,256
2017 (dupa restabilirea relatiilor) - 4,715,438
2018 - 5,964,631
2019 - 7,017,657

Nimeni in toate mintile nu ar renunta la asta pentru o mana de jihadisti, chiar si daca viseaza la un imperiu. Chiar daca latra tare si mai musca, erdoggie e inca catelusul lui Putin, unii ar zice...

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 03 March 2020 - 10:55 AM


#43 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 March 2020 - 08:13 PM

Citeaza

Eu cred ca turcii sunt inca oarecum 'in cahoots" cu rusii.

Da , e foarte posibil ; sa vedem ce vor face joi , apropos de inghetata .
Tin minte ca am vazut scena cu pricina filmata , dar desi am tot facut stop cadre nu am reusit sa vad ce inghetata si-a luat Erdogan . A zis ceva gen " husciuluc- k -bun " si chiar sa apucat sa o manance. Cred ca e primul sef de stat pe care l-am vazut sa manance , cu pofta , chiar ; altfel iau doar o gura sa nu para necivilzati .

#44 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2020 - 08:17 PM

E cea cu lapte condensat, se gaseste si la Berezka, 3.7 lei:)))

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 03 March 2020 - 08:20 PM


#45 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 March 2020 - 08:45 PM

Aha ! Multumesc . :-D

#46 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2020 - 09:26 PM

ISIS a fost cel mai bun furnizor de petrol. Vindea cel mai ieftin. Pierderea acestei surse a iritat Turcia si este de inteles. Dar ce sa vezi, a produs enervare si prin Vestul Europei. In schimb era un concurent pentru Rusia. Si pentru ceilalti producatori, insa nu erau in masura sa se exprime. Si in aceasta disputa kurzii au iarasi de suferit.

#47 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2020 - 10:03 PM

Vezi postareadany, la 03 March 2020 - 08:45 PM, a spus:

Aha ! Multumesc . :-D


Hai ca m-am uitat mai bine, e mai mult ca sigur Korovka, aia cu vacutza.
Putin vaz ca are albastra, deci cea cu lapte condensat sau vanilie, erdo are verde, cu fistic.

Am revazut si eu scena, cand ii da banii, gen bancnota de 5000 ruble (300 lei) pentru inghetzate de 210 ruble - 14 lei, si ii zice domnisoarei agent - vanzatoare, sa-i lase restul ministrului dezvoltarii, sa-i puna la avioane :)))

Am fost in 2017 cu trei prieteni la MAKS, si am facut o arogantza de am luat inghetzata exact de la standul de unde luase nenea cu cateva zile inainte.
E foarte misto cea cu lapte condensat, are la fund o zona mult mai concentrata, astfel ca te loveste cu aroma exact cand te-ai obisnuit cu gustul, si e pe terminate...iti mai vine sa iei una...

#48 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 March 2020 - 01:14 AM

Citeaza

Korovka, aia cu vacutza.

A, Mersi-mersi ! :-D

Citeaza

E foarte misto cea cu lapte condensat, are la fund o zona mult mai concentrata, astfel ca te loveste cu aroma exact cand te-ai obisnuit cu gustul, si e pe terminate...iti mai vine sa iei una...

Te cred ! :-D
Din pacate nu am gasit prin Ro ,( chiar imi facuse pofta Erdo , mai ales ca cea de fistic este si preferata mea din copilarie ) dar daca ajung cumva la MAKS musai trebuie sa incerc .

#49 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 March 2020 - 03:55 AM

Povesti audio despre Bucurestiul interbelic .
http://viabucuresti.ro/povesti-audio/

#50 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2020 - 10:31 AM

Un mic "ghid rapid de recunoastere" a tehnicii; Pentru ca turcii iar au resapat aseara un film din Libia, zicand ca au distrus inca un Pantsir Sirian.

Emiratele Arabe Unite au comandat de la rusi 50 bucati, toate montate pe sasiu MAN 8x8. Unele au fost intre timp upgradate, dar nu toate, asa ca se pot inca vedea ambele variante.
O parte au fost trimise in Libia pentru Haftar, care se lupta cu fortele sprijinite de turci. Acolo au fost deja doborate cateva drone turcesti, iar cel putin doua Pantziruri distruse, la randul lor.

Pantsirurile MAN difera destul de mult de cele rusesti (implicit cele siriene), pe sasiu Kamaz. Sasiul e mai lung, cabina soferului, inclusiv in varianta upgradata, e mult mai masiva si rectangulara .

Imagine atasata: man1.jpgImagine atasata: man2.JPG

si are un "gap" substantial intre ea si cabina de comanda :
Imagine atasata: man3.JPG

La Kamaz (cele rusesti si siriene), cabina soferului e trapezoidala nu cubica, cu acoperisul mult mai ingust, gapul intre ea si cea de comanda e mica, doar cat sa incapa un cauciuc de rezerva .
De obicei (dar nu intotdeauna) acest gap e acoperit cu un capac, ceea ce la o imagine de sus da impresia ca are o singura cabina, lunga.:
Imagine atasata: kam.JPG

Acum si la filmul din weekend :
Imagine atasata: ER8FpXEWAAAqBNR.jpg

si la cel distribuit ieri de turci, se observa clar gapul mare intre cabine, dar si , interesant, faptul ca filmul a fost taiat, vehicolul se vede din fata , de unde e mai greu de identificat, apoi, exact la momentul exploziei, e direct filmat de la 90 grade dreapta, fara macar sa se vada un frame inaintea exploziei. Din unghiul ala s-ar fi vazut mai clar cabina tip MAN.

Imagine atasata: ESOQBGsWkAI6QiC.jpg

Cam asa se vede din fata cel sirian "pozat" mai demult de o drona israeliana:
Imagine atasata: ebc09d3f28c518f683e502994df4939b.jpg

Asta a fost lovit pe bune, au fost publicate pozele cu masina, dupa lovitura, s-a mai discutat pe aici.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 04 March 2020 - 10:32 AM


#51 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 March 2020 - 08:35 PM

Imagine atasata: 88073876_520396851950935_30405593906806784_n.thumb.jpg.601753b3698cbed9d7de985dcca688e6.jpg

#52 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 March 2020 - 01:02 PM

Imagine atasata: 87784144_2973973605966545_3766492379343749120_n.thumb.jpg.2381a7cd050da0411bb3c2f4a843510c.jpg

#53 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 05 March 2020 - 11:18 PM

Cateva modele de la Microaces (scara 1:24)

Hansa-Brandenburg W12

Foker D. VII

#54 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 March 2020 - 09:46 AM

Un documentar recent . Mega Tow Trucks

https://www.youtube....h?v=gIGOVKseZmk

#55 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 07 March 2020 - 11:57 PM

Newsletter de la AIRFIX:

https://airfix.hornb...2YF2TE7/cr.aspx

#56 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 09 March 2020 - 12:59 AM

Și īncă un newsletter, de data asta de la ITALERI:

https://e5h3a.emails...b-/-&f=rtxvNCLM

#57 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 10 March 2020 - 10:01 PM

Noi apariții pe luna martie de la EDUARD:

https://www.eduard.c...for-march-2020/

#58 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 March 2020 - 10:25 PM

Citeaza

Și încă un newsletter, de data asta de la ITALERI:

De retinut T 34/76 mod 43 pentru iubitorii scarii 1:72 . 2 inmatriculari pentru teatrul de opreatiuni romanesc . Una ceheasca , pe care nu o stiam si una germana cunoscuta .
https://www.italeri....en/product/2882
Ps . Pare batranelul Esci ; nu stiu exact cat e de corect , dar se poate lua in calcul si pentru conversii , iar decalurile pentru acelas model dar produs de Zvezda .
https://www.scalemat...l-1943--1272733
Ps .O sugestie de conversie interesanta pentru T 34 : http://beutepanzer.r...rain_t-34-1.htm
http://beutepanzer.r...rain_t-34-2.htm

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 March 2020 - 10:52 PM


#59 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 March 2020 - 08:04 PM

Istoria marcilor Aurora , Monogram si Revell https://www.youtube....h?v=KBgCRQ2wIvw

#60 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 March 2020 - 09:05 AM

Interesanta prezentare!

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi