Forum Machete,Modelism,Hobby: Nou si nu prea - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nou si nu prea

#1 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 28 March 2020 - 10:51 PM

Salutare!

Am revenit dupa 8 ani de absenta si abstitenta de la modelism.
Sunt membrul mai vechi "Bazu" de pe forum, dar momentan nu imi pot recupera contul, asa ca va salut de pe contul nou. Au trecut niste ani, parul nu mai e lung, dar in schimb s-a echilibrat cu intelepciunea.

Din moment ce imi trebuie minim 10 postari ca sa pot trimite mesaje personale, nici pe vechile contacte nu am putut sa le intreb de sanatate.
Am sa ma prezint asadar din nou: sunt fan de aviatie, AFV-uri si diorame in scara mica. Multi ani am facut exclusiv 1:72, scara maniacilor, dar punctul de vedere mi s-a schimbat dupa ce am avut de facut de mult niste tancuri la 1:35. Tematica era preponderent WWII si chiar nu imi amintesc sa fi facut totusi ceva dintr-o perioada mai tarzie.
Cine e curios, poate sai caute in topicurile din contul vechi mai bine. Sunt mai nou curios si de scari ceva mai mari si cu tematici de toate felurile (de la SF, fantasy, rachete, modele de motoare, figurine in scara mai mare, etc). Orice te face sa intri in alta lume pentru un scurt moment. :)

Am primit in ultimii ani tot felul de cadouri cu tot felul de machete pe care in mod normal nu le-as face niciodata (din propria initiativa). Un exemplu ar fi un Boeing 747-8F "UPS" la 1:144 (printre altele). Dar din respect pentru donatorii de kituri odioase, m-am decis sa cumpar din nou tot ce trebuie (aerograf, tot setul de vopsele si unelte), refacand stocul de la 0. Si asa mi-am dat seama ca pe unele lucruri le-am uitat (de exemplu cum naiba se numea solutia aia care face decalurile sa se mai stranga pe model dupa aplicare si mai elimina din matuirea aia alba).

De aici si gandul la forum si la o revenire furtunoasa.

Pana pe atunci (cum se zice in alta limba) si bine v-am regasit!
Marius

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 March 2020 - 02:51 PM

Salut si bine ai revenit.
Decal fix si decal set, sunt cele doua zemuri pentru decaluri.

#3 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 29 March 2020 - 07:58 PM

bina ai re venit.
Sunt curios sa vad ceva lucrari de ale tale Pe vremea cand ai renuntat tu, acum 8 ani, modelismul era inca "un sport scump" T
in minte ca strangeam bani ca sa cumpar un kit, de materiale nici nu mai vorbim.
Deci, ce sa mai... spor la treaba! Ori cu ce ziceai ca te apuci? Boeing-ul ala?

#4 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 29 March 2020 - 10:08 PM

Bine ai revenit!

Vezi postareaDihoru, la 28 March 2020 - 10:51 PM, a spus:

...m-am decis sa cumpar din nou tot ce trebuie (aerograf, tot setul de vopsele si unelte), refacand stocul de la 0.

Saptamana trecut am facut inventarul si am descoperit ca stocul de materiale este mai mare decat as putea sa folosesc pana la sfarsitul vietii.

#5 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2020 - 10:11 PM

Vezi postareaZ-mare, la 29 March 2020 - 02:51 PM, a spus:

Salut si bine ai revenit.
Decal fix si decal set, sunt cele doua zemuri pentru decaluri.

sau microset si microsol de la microscale

#6 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 March 2020 - 03:52 PM

Vezi postareaZ-mare, la 29 March 2020 - 02:51 PM, a spus:

Salut si bine ai revenit.
Decal fix si decal set, sunt cele doua zemuri pentru decaluri.


Multumesc! Intre timp mi-am amintit ca era metanol ce foloseam noi in vremurile improvizatiilor. Cumparat de la magazinele alea de arta din centrul Lipsaniului (care probabil nu mai exista de mult).
Am incercat de curand cu alcool etilic si rezultatul e foarte similar si relativ decent.

Vezi postareamichi-ro, la 29 March 2020 - 07:58 PM, a spus:

bina ai re venit.
Sunt curios sa vad ceva lucrari de ale tale Pe vremea cand ai renuntat tu, acum 8 ani, modelismul era inca "un sport scump" T
in minte ca strangeam bani ca sa cumpar un kit, de materiale nici nu mai vorbim.
Deci, ce sa mai... spor la treaba! Ori cu ce ziceai ca te apuci? Boeing-ul ala?


Da, era un relativ lux la un moment dat, dar comunitatea se intalnea des atunci in Bucuresti, aproape lunar. Sfaturi, improvizatii si chilipiruri intre modelisti au ajutat la un oarecare castig in calitate. Acum 10ani nu era vanzarea fantastica la kituri scumpe de rasina de exemplu.
Poate o sa fac curand o postare cu diverse machete, ca (re)introducere. Boeingul ala, pe care l-am cam injurat, e cam gata. Mai am de facut niste wash-uri si un lac final. O sa apara la un moment dat in curand si aici.

Vezi postarea177, la 29 March 2020 - 10:08 PM, a spus:

Bine ai revenit!


Saptamana trecut am facut inventarul si am descoperit ca stocul de materiale este mai mare decat as putea sa folosesc pana la sfarsitul vietii.

Mda, exista un cuvant in germana pentru fenomenul asta: "hamstern". Cam ce a facut lumea la magazine si acum cu carantina. Si tot asa mai vedeai pe forum cum apar vanzari masive din stash-urile de 200 de machete, care nu vor fi finalizate nicidioata in viata asta. Cumparam totusi pentru ca "ne trebuie".

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 29 March 2020 - 10:11 PM, a spus:

sau microset si microsol de la microscale

Multumesc. O sa le incerc poate la un moment dat.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi