Forum Machete,Modelism,Hobby: Messerschmitt Me 262 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Messerschmitt Me 262 1/72 - o problema aparuta

#1 Useril este offline   armin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 07-October 19
  • Location:București
  • Interests:Avioane scara 1/72 și încerc să mă limitez doar la cele din WWII, deși e foarte greu

Postat 09 April 2020 - 09:00 AM

Salutare tuturor!
As avea nevoie de o mana de ajutor, daca se poate. Am inceput sa construiesc un Me 262, kit-ul de la Academy. Spre sfarsit, am observat ca avionul nu sta pe rotile lui! Cade pe coada ca si cum ar urma sa decoleze! (foto 1) Am presupus gresit ca avionul va fi echilibrat, avand in vedere ca rotile de sub el nu stau chiar pe centrul de greutate. Dupa ce am constatat problema, am cautat putin pe net si am vazut ca altii au fost mai prevazatori si au introdus o greutate in compartimentul care gazduia armamentul avionului. Eu n-am fost asa de prevazator.
Exista vreo solutie sa pot deschide din nou compartimentul din fata? Exista vreun diluant pentru lipici?
Ma mai gandeam ca as putea lipi o saiba in compartimentul trenului fata, care e destul de generos (foto 3). Sau sa incerc sa introduc ceva sarma pe sub bord, in carlinga.
Poate imi dati cateva sfaturi,
Multumesc!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Optimized-20200408_234451.jpg
  • Imagine atasata: aca12542_nose_weight.jpg
  • Imagine atasata: Optimized-20200408_234502.jpg


#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2020 - 10:12 AM

Daca ai "drum liber" din cockpit pana in bot, poti incerca alt varianta...torni inauntru cu o pipeta, ceva aracet ( eu am mai folosit contacta vinil de la revell- ala de lipit cabine) apoi torni incet incet bilute mici de plumb, din cele de pescuit. Poti incerca manevra si direct prin cala trenului de bot eventual dai o gaura de 2-3 mm in interiorul calei si le bagi pe acolo. Aracetul ar tebui sa previna bilutele d a zangani de colo colo, inauntru

Il tii cu botul in jos, si scuturi usor, astfel incat si bilele si aracetul sa ajunga cat mai in varf.apoi lasi la uscat cateva ore, cu botul in jos. Nu folosi sub nicio forma alt lipici in afara de aracet. Nici superglue, nici lipici de plastic.

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 April 2020 - 10:12 AM

Nu știu cât de bine l-ai lipit, dar nu te sfătuiesc să încerci să dezlipești jumătățile de fuselaj. Cu siguranță vor rămâne urme.
Dacă tot vrei sa încerci ceva, îți sugerez niste alice de plumb, de la trusa de pescuit să zicem, pe care să le strecori cumva prin trapa jambei de bot, dar să știi că vor avea liber la circulat prin fuselaj deci pune și puțin super glue.
O sârmă nu cred să aibă destulă greutate.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 09 April 2020 - 10:13 AM


#4 Useril este offline   armin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 07-October 19
  • Location:București
  • Interests:Avioane scara 1/72 și încerc să mă limitez doar la cele din WWII, deși e foarte greu

Postat 09 April 2020 - 10:13 AM

Gaura pare a fi cea mai fezabila. Prin cockpit e putin mai dificil, intrucat i-am montat si pedalele. Multumesc frumos! O sa incerc cu o gaura...
Trenul din bot, nu da direct in fuselaj, piesa de acolo separa si ea locul rotii fata de restul fuselajului.
Poate mai are cineva alta idee?

Aceasta postare a fost editata de armin: 09 April 2020 - 10:15 AM


#5 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2020 - 06:41 PM

salut ...
poti scoate roata de bot, bagi prin gaura respectiva plumb (alice sau sarma) si repari deranjul pe care-l faci acolo ... nu recomand, ca spatiul e mic oricum.
puteai sa pui greutati in gondolele motoarelor (in fatza trenului principal), da' si astea le-ai inchis :)
poti sa-i pui rezervoare suplimentare in care lipesti greutatzi.
mai poti sa-i faci o proptea in spate din fir / culee transparenta ... se vede si arata neshpa.
mai poti sa-i faci o baza (mini diorama gen) si lipesti macheta de suprafatza.
spor.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 09 April 2020 - 06:41 PM


#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 April 2020 - 08:58 PM

Salutare .
Am si eu o idee .. pe care am sa o folosesc la un model asemanator , cu aceeasi problema . Al meu , trebuie spus ca l-am ingreunat destul si statea pe jambe inainte sa-i pun rotile , dar a inceput sa cada pe coada odata rotile lipite ,
Deci la al meu nu este necesara o greutate atat de mare .
......
Eu m-am gandit sa pun un Kettenrad ( motocicleta cu senile ) sa-l remorcheze . As putea chiar sa-l ingreunez putin daca e prea usor . La 1/72 este facut de Academy , putin mai grosier , dar ok , si cred ca de ... SModel ( firma chineza ) > excelent .
Daca ai insa nevoie de o greutate mai mare , as putea recomanda o cisterna Opel Blitz , tot Academy ; aceasta varianta fiind fotografiata folosita in acest scop ( foto) .
Ps .
Un link unde se poate vedea cum arata Kette-ul si Opel-ul cisterna Academy . Ambele se pot gasi cu usurinta in comert > https://henk.fox3000.com/Academy.htm
Alt link pentru Kette-ul chinezilor de la S-Model ; superb pt. aceasta scara ... dar cam greu de gasit .Poate prin magazinele din afara ( scroll cam pana la jumatatea paginii) > https://henk.fox3000.com/sModel.htm

PPs . Cea mai buna idee si la indemana , insa cred ca este cea de care amintea Alexelu , adica --- "poti sa-i pui rezervoare suplimentare in care lipesti greutatzi." ---

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzz opel me 262.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 09 April 2020 - 09:27 PM


#7 Useril este offline   armin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 07-October 19
  • Location:București
  • Interests:Avioane scara 1/72 și încerc să mă limitez doar la cele din WWII, deși e foarte greu

Postat 10 April 2020 - 08:19 AM

Va multumesc pentru idei! Probabil o sa le aplic la modelele viitoare chiar daca avioanele stau corect!
Am rezolvat problema pana la urma! Am dat doua gauri in stanga si dreapta lacasului pentru trenul de aterizare fata si pe acolo am introdus fludor! Nu aveam la indemana plumb pentru pescuit sau alice, dar aveam fludor! E destul de maleabil si a functionat!
Initial am taiat bucati cam de 1,5-2 cm pe care le-am indoit putin si le-am tot asezat pe botul avionului, incercand sa determin exact cantitatea necesara ca sa-si schimbe centrul de greutate, dupa care fiecare bucata am taiat-o in bucati mai mici, cam de 0,5mm, pe care le-am indoit in forma de L si le-am introdus prin gauri in compartimentul care gazduia armamentul. Probabil, in design-ul avionului, tot din acest motiv avionul reusea sa stea pe rotile lui, mitralierele, tunurile si munitia modificandu-i centrul de greutate.
In final am chituit gaurile, am pilit si am revopsit.
N-a fost nevoie sa folosesc si lipici, pentru fludorul introdus, deoarece compartimentul era destul de mic, fiind separat de cockpit. Iar, pentru ultimele bucatele introduse, am fost nevoit sa le fortez ca sa intre, iar in acest proce, probabil s-au si deformat. Stau destul de fixe, nu zdrangane iar 262-ul sta perfect pe rotile lui!
Va multumesc frumos pentru sfaturi, mi-au fost de folos! Iar ideea lui dany, de a-i atasa un Kettenrad, in mod sigur o voi folosi la un model viitor!

Dupa ce-l finalizez am sa pun poze cu 262-ul finalizat!

Va multumesc!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Optimized-20200409_202808.jpg
  • Imagine atasata: Optimized-20200409_204023.jpg


#8 Useril este offline   armin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 07-October 19
  • Location:București
  • Interests:Avioane scara 1/72 și încerc să mă limitez doar la cele din WWII, deși e foarte greu

Postat 15 April 2020 - 11:06 AM

Multumesc pentru sugestii! Am finalizat Me 262-ul.
Schema de culori si inmatricularea sunt ale unui avion pilotat de Heinrich Bar, unul dintre ultimii asi ai Germaniei naziste. Cu acest avion, Bar, a doborat 12-13 bombardiere ale Aliatilor. Avionul a fost insa abandonat pe aerodromul Lechfeld, fiind putin avariat, urmare a tacticii adaptate a Aliatilor. Confruntandu-se cu performantele superioare ale Me 262, Aliatii au inceput sa atace aerodromurile de unde aceste avioane operau.
Heinrich Bar s-a alaturat apoi escadrilei conduse de Galland, care opera tot Me 262-uri. A strans aproximativ 16 victorii pilotand 262-ul, ajungand la un total de aproximativ 220 victorii. A intrat in top 10 asi ai Germaniei si a fost, probabil, al doilea cel mai prolific pilot la mansa Me 262. A incheiat razboilul cu gradul de Locotenent Colonel, predandu-se americanilor, dupa ce a ordonat distrugerea unui numar de Me 262, impiedicandu-le sa ajunga pe mainile americanilor. Evident, asta nu i-a impiedicat pe americani sa captureze un numar mare de avioane.
Dupa razboi a devenit pilot de teste. Moare in 57 in urma unui accident in timpul unui test.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Optimized-2020-04-15 10.12.50.jpg
  • Imagine atasata: Optimized-2020-04-15 10.13.18.jpg
  • Imagine atasata: Optimized-2020-04-15 10.14.04.jpg
  • Imagine atasata: Optimized-2020-04-15 10.14.10.jpg
  • Imagine atasata: Optimized-2020-04-15 10.15.27.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi