Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, mai 2020 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, mai 2020

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 May 2020 - 07:23 AM

Citeaza

cred ca doar unu cade

Ai dreptate! M-am uitat mai atent, e vorba doar de unul singur care, s-ar parea, a atins, cu aripa, firul de pe stilp.

#22 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 May 2020 - 08:15 AM

Da ... un caz straniu , Longinus ... cine stie daca o fi gasit ceva chinezul . Oare pe cei 3 reporteri , tot chinezi, i-au mai gasit ?

Un pic de " Orbaneala la patrat " ...dar simpatica . https://playtech.ro/...-viseaza-121162

Eu ...prefer privirea adormita si usor candida -tampa a mandolinezului comunitar , decat cea de cutzitar impotent si frustrat a vrabioiului iredentist .
... Dar ... una peste alta ( si niciuna blonda) , nu vi se pare ca totul a inceput de fapt de cand ne-a felicitat Ursula von der Leyen ?
Noi incepuseram sa ne miscam in cadrul comunitatii ca un pion cu o anumita importanta . Ajutoare , medici , fondul comun de ajuto medical , avioane NATO , relatii diplomatice foarte bune cu nemtii , olandezii , italienii , spaniolii , belgienii , basca telefoane de la Trump , si mai mult legatura cu China , Turcia . ... Era ceva . ... Pot chiar sa spun ca tindeam ,sau aproape deveniserm o punte a relatiilor dintre europeni , americani , asiatici , sau musulmani .
Mishto ! ( cum ar veni)

----- Si dintr-o data la inceput mai cu fereala ; mai apoi din ce in ce mai agresiv sa se activeze anumite celule de ...subminare ( imi place cuvantul) a imaginii noastre , care incepuse sa se contureze favorabil .
1 La inceput s-au activat diversi popi pusi pe scandal , tariceni sau pontalai ... fara prea mult succes , fiindca nu le-a prea dat nimeni credit .
----
2 Apoi Antena si inca o revista ( ONG) face reportajul cu sparanghelistii . Aici era deja important fiindca era vorba de relatii diplomatice si cooperare in cadrul UE
. Subminarea relatiilor europene si spun asta , fiindca mi sa parut straniu cum la sfarsitul unui articol care deplangea conditiile proaste ale muncitorilor romani plecati sa lucreze la nemti , la sfarsitul articolului , autorii sau initiatorii acestuia isi aratau dezamagirea ca stirea nu a trezit prea mare importanta si mai ales --- o reactie pe masura ---. Asta era chiar la inceput . ... Si chiar ma gandeam > de ce se preocupa Antena si ( ...nu mai stiu ce revista) de caz , cand lor li se rupea de muncitori plecati in strainatate ; asta cand nu ai injurau sau ai dispretuiau si doreau ca subiectul sa ia amploare , cand inca nu existau motive de " galceava" intre Iohannis +PNL si opozanti , PSD
Brusc nu mai puteau de cat de rau se purtau nemtii cu ei ! De fapt era vorba de intermediarii romani , dar abia mai tarziu au aparut aceste detalii . Deci " strainul" ..." europeanul" , relatiile intre tarile UE .

Imi aduc aminte de PRO TV , care a facut cateva rep. in Italia , sau Anglia acum cativa ani . Au mai fost cateva publicatii si posturi de radio , dar in special de dreapta . ... Stanga era cu romanul .nostru verde ... . Cu viorici , dragnea , melescani , etc . .
Asadar , cred ca i-ar fi durut undeva de subiect daca nu urmareau ceva .

----
3 Iesirea lui Iohannis .
Mai mocnea subiectul cu " Sparanghela " , dar parea ca desi s-au facut niste greseli , totusi nu au fost de masura sa afecteze mersul lucrurilor . Cand apare Iohannis cu o atitudine ciudata . Chestia cu tinutul secuiesc .
...Acum sa spun drept m-a zgariat pe urechi prima data cand l-am auzit . Am o anumita consideratie fatza de acest presedinte ( pe care l-am si votat , de la inceput)
Dar apoi m-am gandit ca totusi se poate sa se fi intamplat ceva grav daca sa comportat asa .
Iohannis e vanitos , desi isi arata acest defect in alt mod decat fostii conducatori , care mai mult tindeau spre imaginea lui Ceausescu sau J.R. Ewing ; Iohannis tinde mai mult sa-si creeze o imagine apropiata de cea a Casei Regale. Allt fond spiritual si cultural in care a crescut , alta manifestare , atat a defectelor cat si a calitatilor .
Dar , desi cum spuneam este vanitos , totusi are pe langa el unii dintre cei mai buni consilieri pe care i-a avut Ro . Si nu-l prea lasa sa derapeze .

Apoi aflu ca Ro ( Iohannis inclusiv) pregateau un ajutor considerabil pentru Rep. Moldova ,. In plus era vorba si de o aniversare a colaborarii pe diverse teme intre cele 2 tari .
Mai mult Moldova ceruse ajutor NATO si UE pentru a fi ajutata , nemaiputand gestiona pandemia .
Brusc , cu cateva zile inainte de anuntul lui Iohannis , premierul ungar se duce la Chisinau cu ajutoare , lipsindu-ne de onoarea de a face primii acest pas si ...totodata luandu-i " caimacul" lui Iohannis . Probabil ca la deranjat destul de mult .. Sa spus ca gestul maghiarilor ar fi fost ca un cutzit in spate ...si se presupunea ca fusese o miscare a lui dodon .
Apoi problema din parlamentul roman . Lucrurile trebuiau gestionate ...Probabil raspunsul a fost acel gest agresiv a lui Iohannis la adresa PSD ( marii rromani ) + UDMR . ...Insa i-au oprit , cum se spune " frozen on their tracks" ... si cred pana la urma ca a fost o atitudine corecta , fiindca nu le-a mai lasat loc de manevra + i-au vaduvit pe PSD si de niste sustinatori , basca le-a mai ars si o scatoalca , vecinilor care se pregateau sa-si serbeze centenarul cu o lege ce le permitea autonomia maghiarilor din tara vecina .
-------
" Incurca-i drace " ... asta mai lipsea .
.
... Si chiar imi crescuse inima cand ne laudase Ursula ; as fi vrut sa tina mai mult :-D ... dar poate ca vom iesi bine si din chestia asta .

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 May 2020 - 08:49 AM


#23 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2020 - 10:45 AM

Gata, s-a rezolvat:pandemia prăbușește economia, prin urmare vom putea fi primiți în schangen (România, Bulgaria și Croația). O ce veste minunata!!!
Dumnezeu sa ne ajute!

Aceasta postare a fost editata de bogy: 08 May 2020 - 10:45 AM


#24 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 May 2020 - 12:38 PM

O stire despre niste " testoase "pe Ro Military .

https://www.rumaniam...uri-cu-covid-19

Aceasta postare a fost editata de dany: 08 May 2020 - 01:18 PM


#25 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 08 May 2020 - 01:35 PM

Lycoming XR-7755, cu 36 de cilindri.
Imagine atasata: FB_IMG_1588937539635.jpg

#26 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 08 May 2020 - 02:55 PM

Vezi postareadany, la 08 May 2020 - 12:38 PM, a spus:

O stire despre niste " testoase "pe Ro Military .

https://www.rumaniam...uri-cu-covid-19

ABRAMS in dotarea armiei noastre.
Cea mai misto poantă de pāna acum.
Chiar am rās bine.
După faza cu F35 Lighting II acum vin si tancurile Abrams.
Pe la primăvara mai aflu ca vom achizitiona si cāteva B2 Spirit si poate un portavion din ăla de 300 de metri lungime, sa īncapă la Agigea Port.
Sa fim serioși.
Avem izmenele rupte-n kr si noi luăm laxative !?
Let's rock.

#27 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 May 2020 - 05:56 PM

Citeaza

ABRAMS in dotarea armiei noastre.

... Pai nah , ma gandeam si eu Longinus ...ce fain ar fi fost sa-i de-a o cheie , acum de 9 mai ... :-D

Printul Charles lauda pe romanii implicati in salvarea monumentelor . Nice .

https://www.elle.ro/...numente-725765/

#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 May 2020 - 07:30 PM

Eh, dany, HM Charles este totuși ...față regală, așadar noblesse oblige, dar dacă ar fi să numărăm monumentele care se, ori s-au distrus, atunci nici măcar noblețea unui prinț nu poate īndulci tonul. Indolența ca sa nu amintesc decāt acest "atribut" dăunează grav posterității.

Revenind la dotarea MApN...tancurile alea ar fi un factor īncurajator, de-ar fi sa trecem cu vederea maldărul de piese de schimb necesar pt ele, mentenanța și alte "cimilituri" de felul ăsta, īnsă vorba cuiva:"pānă nu le văd īn curte, nu cred".
Fie ele Abramsuri sau Leoparzi ba hai, chiar și Leclerquri frantuzite...
După cum bine știm, banii s-au tocat pe... bla bla (asta ca să nu mă exprim mai concret)astfel că nu avem nici măști, nici dezinfectanți,nici izolete,nici spitale,nici plămāni mecanici, nici șosele, nici școli, nici fregate sau corvete, nici elicoptere, nici Pirande, nici arme de asalt noi,nici tancuri, rachete sau tablete pentru elevi(- asta mi se pare cea mai mare prostie, dar ce știu eu despre cum se dotează elevul dornic să īnvețe la distanță ? Pun pariu că la faza asta cu tablete și lap topuri pentru școleri, povestea corupției cu Microsoft va fi parfum).
Īn rest ..stay home că vacanța īn Grecia, Italia sau la dracu-n praznic ...s-a dus...
Poate la anu voi vizita China...as vrea să văd și io piața aia de sălbăticiuni din Wuhan. O tocană de civetă, un pui de lup la proțap, ceva.

#29 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 May 2020 - 12:16 PM

Citeaza

Poate la anu voi vizita China...as vrea să văd și io piața aia de sălbăticiuni din Wuhan. O tocană de civetă, un pui de lup la proțap, ceva.


Mi-e asa de milla de animalutele acelea , Longinus .
Nu inteleg cum o tara care se pretinde o civilizatie , care construieste tehnologie de ultima ora , se poate deda la practicile acelea venite din Evul Mediu , pentru ca unii sa-si etaleze statutul social .

...Dar am uitat sa spun ceva ieri .
9 mai ,a fost si data cand Sergiu Nicolaescu la snopit pe Dichiseanu si ne-am proclamat independenta . Nu ?

Parca e ceva cu zilele acelea de 9mai , 23 august ... se schimba soarta si destinele unor natiuni .

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 May 2020 - 12:22 PM


#30 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 May 2020 - 02:16 PM

"Suntem independenți, suntem națiune de sine stătătoare"
Proclamația citită în Adunarea deputaților de Mihail Kogălniceanu, ministrul de externe al Principatelor Române, așa suna. Chiar dacă nu mă crezi, o știu pe de rost.
A doua zi, pe Zece Mai 1877, în senat, s-a votat Proclamația de Independență. Acesta este de fapt actul juridic și momentul la care, prin vot, Principatele au devenit independente.
În martie 1881 principele Carol I a fost înscăunat rege iar în aprilie Principatul României a devenit Regatul României. O tempora, o mores.
Adică adevărata sărbătoare a independenței ar trebui să fie pe 10 Mai, dar în vremurile neguroase cu miros de păcură și samagon, data a fost schimbată pe 9 și așa a rămas.
În fine.
Cât despre China...civilizația aia de care spui tu e puțin mai cu smâk.
Au într-adevăr centre în care COPIAZĂ tehnologie de vârf, au fabrici care produc automobile clonate(și cu nume schimbat), dar în China trăiesc multe seminții, aproape 60 doar cele recunoscute de stat, care vorbesc aproximativ 20 de dialecte(inclusiv coreeană). Deci...câte bordeie, atâtea obiceie(sic).
Încă ceva: la începutul anilor '80, aproape trei sferturi din populația Chinei trăia sub pragul sărăciei. Astăzi procentul a scăzut undeva puțin peste 10 %.
Pragul sărăciei să înțelegi că e vorba despre mai puțin de un $ pe zi.

Am prieteni(cunoscuți) care au făcut vacanțe în China și au venit flămânzi de acolo. Pur și simplu nu s-au putut adapta la meniuri și au cam făcut foamea.
Îți dau un exemplu despre ce înseamnă China:
Aproape toate fermoarele folosite în lume(YCC), indiferent că sunt pentru corturi sau poșete, huse de pescuit sau geci, etc, sunt făcute în China, într-o singură fabrică, într-un singur oraș !
Compania are 8 fabrici deschise în țară.
Încă ceva: 2/3 din usturoiul consumat în lume, este produs în China.
Și totuși.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 10 May 2020 - 02:27 PM


#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 May 2020 - 05:19 PM

Citeaza

nu avem nici măști, nici dezinfectanți,nici izolete,nici spitale,nici plămâni mecanici, nici șosele, nici școli, nici fregate sau corvete, nici elicoptere, nici Pirande, nici arme de asalt noi,nici tancuri, rachete sau tablete pentru elevi
Longinus, mai bine spuneai ce avem,, era mai putin de scris!

Citeaza

În rest ..stay home că vacanța în Grecia, Italia sau la dracu-n praznic ...s-a dus...
Nici sa-mi dea un bilet pe gratis, nu ma duc, stau acasa!

Citeaza

se poate deda la practicile acelea venite din Evul Mediu ,
Asa se intreaba si arabii, cum Alah de noi mincam porci!

Citeaza

Adică adevărata sărbătoare a independenței ar trebui să fie pe 10 Mai,
Eu as spune ca ziua Replublicii Roamnia sa fie 10 Mai, nu 1 Decemrie, desi atunci s-a definitivat Unirea. Dar, ca la americani, "A doua zi, pe Zece Mai 1877, în senat, s-a votat Proclamația de Independență." Atunci s-a nascut statul Roman, pe 1 Decembrie s-a intregit!
Acu, legat de date, mama natura, adica calendarul, le-a cam pus alaturate. Ziua partidului, va mai aduceti aminte?, era pe 8 Mai, Ziua Independentei pe 9 Mai, iar Ziua Regalitatii, pe 10 Mai. No, impaca-le! Comunistii, care aveau cunostinta prea bine ce e pe zece mai, stiau ca poporul, talpatarii, pomeneau de ziua regaliatii, greu sa o desfintezi. Atunci, precum crestinii, care au suprapus sarbatorile crestinesti peste cele pagine, ca sa fie mai usor de asimilat de catre plebe, au pus Ziua Independentei pe 9 mai, ca pe zece, fereasca sfintul, nu se putea!, si au mai adaugat una, airea, 8 Mai, ziua partidului ca sa se uite de 10 mai. Si asa, talpa tarii, taranimea muncitaore, muncitaorii si intelectualii, infratiti, au uitat de 10 Mai!

Citeaza

la începutul anilor '80, aproape trei sferturi din populația Chinei trăia sub pragul sărăciei.
Totusi, china a fost o civilizatie cum nu a avut Europa, cit de breaza se crede ea! Treaba e ca au fost multi si mai ales, invatati sa se supuna. Fie nu stiu carei dinastii, fie partidului, mai tirziu. Mao, declara la un moment dat, ca era multumit deoarece a putut da fiecarui chinez o uniforma, patru nasturi si un bol cu orez! Daca stai si te gindesti bine, e totusi o realizare, avind in vedere saracia lucie in care au tarit sub japonezi, cind mureau pe capete de foame, si sub regimul, la fel de dictaorial, a lui Chiang Kai-shek. Au avut o revolutie rosie, apoi una culturala, acum una industriala. Sunt, totusi de apreciat. Cit despre copiat, hai sa fim seriosi, copiaza cu voia celor pe care ii copiaza!!! Rusii, cind cu Kashtan- ul, magul, de, copiat dupa un AKAI, au avut potcă mare cu japonezii, si nu au putul sa-l vinda decit in cadrul CAER! Deci, despre ce vorbim aici? Problema e ca tipii pot produce mult, la preturi mici si atunci e normal ca invadeaza piata. Ca asa e omul, nu neaparat roman, alearga dupa chilipiruri. Chinezul le ofera!
Chestia cu chinezul american care a fost asasinat ca a gasit nu stiu ce medicament, pute de la o posta a facatura!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 May 2020 - 05:20 PM


#32 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 May 2020 - 06:19 PM

Zetule, ai dreptate, modificarea datei a fost dictată de rațiuni ideologice, ca de altfel falsificarea istoriei noastre,per ansamblu.
Totuși falsificatorii au ținut de un amănunt: textul proclamației a fost citit de Kogălniceanu, pe 9 mai. Doar faptul citirii, īnsă, nu īnseamna un act juridic, eventual doar unul politic.
Votul care consființea "starea de fapt" s-a produs la 10 Mai. Data, evident, nu a fost nici ea aleasă īntāmplător.

#33 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 May 2020 - 06:32 PM

Citeaza

se poate deda la practicile acelea venite din Evul Mediu ,
Asa se intreaba si arabii, cum Alah de noi mincam porci!

Z , ma refeream la felul in care-i sacrifica in acele piete si la faptul ca ei inca cred ca vor dobandi calitatile animalului pe care-l mananca , sau pentru a-si arata superioritatea < darea de mana , fata de ceilalti concetateni ,permitandu-si sa manance ceva rar sau neobisnuit ..
Noi nu mai taiem porcii in strada , nu mai jupuim mieii legati de picioare de batatorul de covoare ... si nici macar nu sintem inca o civilizatie cu pretentii . ... De ce nu-si fac mancare la imprimanta daca vor sa guste ceva deosebit.

Citeaza

Mao, declara la un moment dat, ca era multumit deoarece a putut da fiecarui chinez o uniforma, patru nasturi si un bol cu orez! Daca stai si te gindesti bine, e totusi o realizare,

Sa bage atunci orez ... bine ca au creioane destule sa rupa , ca acolo se fac si acelea . ( daca stii bancul cu " de ce au chinezii ochii mici/ ingusti ... fiindca mananca orez si sint constipati " :-D )

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 May 2020 - 06:34 PM


#34 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2020 - 08:34 PM

Citeaza

Votul care consființea "starea de fapt" s-a produs la 10 Mai. Data, evident, nu a fost nici ea aleasă īntāmplător.


Asa-i. Nici 25 octombrie nu a fost o intamplare. Ultima brazda de pamant romanesc a fost eliberata de ziua regelui.

Despre intamplare va pot spune ca, intr-o astfel de zi, un profesor a intrebat : Cine stie ce sarbatorim azi? Cine raspunde corect are un punct in plus. Am raspuns eu rapid: Sarbatorim ziua mea.

Asa-i Dany, nu-i mai taiem in strada. La bunica insa tot asa se taie si acum, fie el gospodarul roman sau ungur, se injunghie si se strange sangele pentru véres. Lucru care ii scandalizeaza pe "civilizatii" care pusca porcul.
In Oltenia am mancat ceva foarte gustos, despre care am aflat ca-i un preparat din mate. Hai sa fim cinstiti. E chestie de gust . Aia mananca mate si caini de mai bine de doua mii de ani, iar asta nu i-a impiedicat sa ne invete cei aia hartia, busoala, praful de pusca, tiparul ... E drept ca si ciuma tot de pe acolo a sosit, intr-o vreme cand, in Europa, spalatul era ceva cu care nu te laudai. Tot asa de drept este ca civilizatii europenii au dus gripa in America.

#35 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 May 2020 - 10:35 PM

Citeaza

civilizatii europenii

Flo ,eu spun ca asta este diferenta .Europenii s-au civilizat , pe cand chinezii au ramas inca la aceea ierarhizare de stup sau furnicar mostenita de la imparati , la comunisti si pana la actuala conducere .

Ei de fapt cred ca au ramas blocati intr-o societate globalista care se bazeaza pe mimetism devenind incapabili in timp sa promoveze individualismul , inovatia si de aici evolutia .

Chinezii sint probabil acolo unde societatea occidentala tinde sa devina , intr-un fel , cu aceleasi efecte , daca se va pune accentul pe un corporatism globalist " despotic" ... .

Citeaza

iar asta nu i-a impiedicat sa ne invete cei aia hartia, busoala, praful de pusca, tiparul

Si civilizatia araba era foarte evoluata ,dezvoltand stiinte ca medicina sau astronomia in timp ce prin Europa domnea Inchizitia ,insa acum sint de compatimit .

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 May 2020 - 10:40 PM


#36 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2020 - 09:58 AM

Vezi postareadany, la 10 May 2020 - 10:35 PM, a spus:

Flo ,eu spun ca asta este diferenta .Europenii s-au civilizat , pe cand chinezii au ramas inca la aceea ierarhizare de stup sau furnicar mostenita de la imparati , la comunisti si pana la actuala conducere .

Ei de fapt cred ca au ramas blocati intr-o societate globalista care se bazeaza pe mimetism devenind incapabili in timp sa promoveze individualismul , inovatia si de aici evolutia .

Chinezii sint probabil acolo unde societatea occidentala tinde sa devina , intr-un fel , cu aceleasi efecte , daca se va pune accentul pe un corporatism globalist " despotic" ... .


Si civilizatia araba era foarte evoluata ,dezvoltand stiinte ca medicina sau astronomia in timp ce prin Europa domnea Inchizitia ,insa acum sint de compatimit .


Stai linistit, Dany, piatra de mormant a marii civilizatii europene, va fi finisata de un nepot de refugiat musulman, cu un polizor unghiular facut in China :)))

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 11 May 2020 - 10:02 AM


#37 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 May 2020 - 01:26 PM

Citeaza

Stai linistit, Dany, piatra de mormant a marii civilizatii europene, va fi finisata de un nepot de refugiat musulman, cu un polizor unghiular facut in China :)))


N-ar fi exclus ,1-0-9 :lol:

#38 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 May 2020 - 03:59 PM

Citeaza

ca de altfel falsificarea istoriei noastre,per ansamblu.
Corect Longinus! Din pacate ea continua si acum...

Citeaza

Z , ma refeream la felul in care-i sacrifica in acele piete si la faptul ca ei inca cred ca vor dobandi calitatile animalului pe care-l mananca
A, bun, imi cer scuze, asta e altceva. Idea e veche si s-a aplicat la toate popoarele, in epocile din zorii civilizatiei. Chinezii, credeau, si cred si acum, ca responsabil de potenta este rinichiul. Corespondentul extern al rinichiului este, in medicina chineza, urechea. Ca atare, taiau urechile prizonierilor de razboi barbati, ca acestia sa nu mai poata procrea!

Citeaza

Noi nu mai taiem porcii in strada , nu mai jupuim mieii legati de picioare de batatorul de covoare
Eu zic sa nu te hazardezi in afirmatii, pentru ca , inca, exact asa se face! Facutul mincarii in strada, la chinezi, este o chestie de traditie, cum e la noi mititelul la gratar. Asta pentru a arata, intr-un fel, ca totul este proaspat si se face in fata clientului. Americanii, dupa ce au nevalit in Irak, mincau, probabil mai mult din curiozitate, mincare preparata, pe loc, in mijlocul drumului.

Citeaza

gustos....despre care am aflat ca-i un preparat din mate
Si pe aici, pe sate, se face o excelenta tocana din mate de miel.

Citeaza

in Europa, spalatul era ceva cu care nu te laudai.
Cind europenii au ajuns in Japonia, au ramas uimiti de cit de des se spalau acestia, si ii considerau inapoiati!!. In Europa Evului Mediu, se considera ca apa aduce boala crunta! Jegul de pe haine, era considerat raul din corp. La Versailles, contii si contesele, sa cacau si pisau (scuzati, nu merge altfel!), in palat, pe unde ii apuca, ca pe animale. Parfumurile au fost create pentru a combate mirosul fetid, raspindit de fecale si urina, amestecat cu mirosul de transpiratie fermentata! Taranul roman, se primenea duminica inaite de a merge la biserica, iar tarancile isi puneau subsuoara, levantica sau busuioc, sa miroasa frumos. Despre ce vorbim atunci?

Citeaza

Tot asa de drept este ca civilizatii europenii au dus gripa in America.
Aici trebuie nuantat putin, gripa spaniola a fost dusa in Canada/SUA , de soldatii intorsi pe pe fronul din Europa.
Dany, casta se pastreaza acum nu numai in China, unde comunismul nu a avut nici o influienta la asta, ci si in Koreea, Japonia, India, adica, in tarile asiatice, in general. Acu' sa fim seriosi, elita exista si se impune si in Europa sau America. Sa pomenesc de evrei, masoni, illuminati, Vatican?

Citeaza

piatra de mormant a marii civilizatii europene, va fi finisata de un nepot de refugiat musulman, cu un polizor unghiular facut in China :)))
:-D :rofl: Da, si vinduta de evrei! :good:

#39 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2020 - 08:29 PM

Intocmai Z-mare, din mate de miel era mancarea.

Eu ma refeream la gripa dusa de conchistadori.

Civilizatia europeana este, dupa mintea mea, una ajunsa la un fel de alienare cauzata de bunastare, de confort, de politica corecta si chiar de ateism. Si tare ma tem ca este teribil de vulnerabila. Sa ne gandim la foamea rusului, a chinezului si a altor asiatici din Orientul Mijlociu. Civilizatia eurpeana este, pastrand proportiile, la fel de vulnerabila ca civilizatia romana in fata barbarilor nomazi.

Am ramas cu gura cascata cand o vecina, medic, plecata in Franta de mai bine de 25 de ani, imi povestea ca o tanara frantuzoaica a motivat ca nu a spalat o hainuta cu mana pentru ca nu a reusit sa afle ce se petrece in interiorul unei masini de spalat, ca sa se inspire.

#40 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 May 2020 - 05:46 AM

Tâmpiți există și la ei, după cum avem și noi, har Domnului - mă refer la aia care nu spăla cu mâna pentru că...

Problema "civilizației europene" se datorează renunțării la tradiții și de fapt nu este specifică doar Europei.
Desigur unii vor spune
" da, dacă nu mai ardem vrăjitoare pe rug, înseamnă că nu mai suntem tradiționaliști ?"
Evident că asta este o interpretare tendențioasă. Nu la asta mă refer, ci la faptul că ceea ce a format și consolidat "civilizația europeană" în secole, dintr-o dată devine desuet, ba chiar dăunător.
Pierderea, chiar și în parte, a reperelor morale prin renunțarea la tradiții, poate distruge o familie, chiar dacă vorbim despre una de vreo 400 de milioane de membrii.
Napoleon spunea :
" Politica bună este să-i faci pe oameni să creadă că sunt liberi".
(La bonne politique est de faire croire aux peuples qu'ils sont libres.)

Totuși, câtă vreme mai există zone, sau enclave, de tradiționalism sub diverse aspecte de manifestare a culturii, eu cred că nu e totul pierdut.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 May 2020 - 05:50 AM


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi